Προς το περιεχόμενο

Η αγορά των PCIe SSDs πρόκειται να γνωρίσει ανάπτυξη 33,24% μέχρι το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To 2018 βγαίνει νέα γενιά (10nm) και το 2022 πάμε σε 7nm

Αντίο στον νόμο του moore και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί η τεχνολογία αυτή με τα 14nm του σήμερα.

Άρα σκεπτόμενος λογικά δεν θα επηρεάζεται το σύστημα σχεδόν καθόλου.

Και η προσωπική μου άποψη όσον αφορά το ποσοστό πωλήσεων....μάλλον οι SSD θα αντικαταστήσουν ΠΛΗΡΩΣ τους HDD και θα δούμε άλλες τιμές και ταχύτητες σε PCI-E/SSD....Εδώ έχουν αρχίσει να πειραματίζονται με μητρικές με οπτικές...Το 2020 λοιπόν λογικά εάν έχεις SSD(SATA) για boot drive θα θεωρείσαι μάλλον αργός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση , αλλα το βασικο πλεονεκτημα των ssd ειναι κυριως ο χρονος αποκρισης και προσπελασης , οποτε , κλαιν μαιν για τα 8000TBit του ευρους μεταγωγης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τιμές μειώνονται αλλά ακόμα θεωρώ ότι είναι απαγορευτικές για τον μέσο χρήστη...σίγουρα ο ανταγωνισμός θα ωφελήσει...

πλέον  μια χαρά είναι οι τιμές,ένας σκληρός 500gb για λάπτοπ κάνει 50 ευρώ και ένας ssd 250 gb κάνει 70 δηλαδή 20 παραπάνω και με μικρότερο χώρο αλλά το σύστημα πετάει στην κυριολεξία,όταν έχεις δώσει 500-600 ευρώ για pc αξίζει μια αναβάθμιση των 70 ευρώ που θα το κάνει να πετάει.

τώρα για τα πολύ γρήγορα ssd ρε φίλε δεν είναι για τον μέσο χρήστη καθώς διαφορές βλέπεις σε πολύ βαριά προγράμματα που ενδεχομένως να κάνουν χιλιάδες ευρώ (το λέω γιατί το ξέρω) οπότε λογικές τις βλέπω και εκεί τις τιμές τους.

για τα παιχνίδια πέρα απο το loading κανένα μα κανένα πλεονέκτημα δεν θα έχεις.

 

 

To 2018 βγαίνει νέα γενιά (10nm) και το 2022 πάμε σε 7nm

Αντίο στον νόμο του moore και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί η τεχνολογία αυτή με τα 14nm του σήμερα.

Άρα σκεπτόμενος λογικά δεν θα επηρεάζεται το σύστημα σχεδόν καθόλου.

Και η προσωπική μου άποψη όσον αφορά το ποσοστό πωλήσεων....μάλλον οι SSD θα αντικαταστήσουν ΠΛΗΡΩΣ τους HDD και θα δούμε άλλες τιμές και ταχύτητες σε PCI-E/SSD....Εδώ έχουν αρχίσει να πειραματίζονται με μητρικές με οπτικές...Το 2020 λοιπόν λογικά εάν έχεις SSD(SATA) για boot drive θα θεωρείσαι μάλλον αργός....

 

οι νόμοι και αυτά που ξέρουμε μπορεί και να μην ισχύουν γιατί μέχρι εκεί ξέρουμε και βαδίζουμε πάνω σε αυτά,και κάποτε πίστευαν ότι ο ήλιος γυρνάει γύρο απο την γη αλλά άλλα ίσχυαν στην πραγματικότητα,ένας sata ssd για boot το 2020 σε 3 χρόνια σχεδόν δεν θα είναι αργός ειδικά όταν τα λειτουργικά γίνονται όλο και πιο σβέλτα βλέπε διαφορές vista->7-> 8/10 που με τα vista αν δεν είχες ssd δεν την πάλευες με την καμία και τώρα με τα 10άρια με έναν 7200rpm πάνε όλα σφαίρα.

μπορεί σε βαριά προγράμματα και συγκεκριμένες δουλειές να υστερούν αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα ότι το 2020 θα είναι αργοί για boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον  μια χαρά είναι οι τιμές,ένας σκληρός 500gb για λάπτοπ κάνει 50 ευρώ και ένας ssd 250 gb κάνει 70 δηλαδή 20 παραπάνω και με μικρότερο χώρο αλλά το σύστημα πετάει στην κυριολεξία,όταν έχεις δώσει 500-600 ευρώ για pc αξίζει μια αναβάθμιση των 70 ευρώ που θα το κάνει να πετάει.

τώρα για τα πολύ γρήγορα ssd ρε φίλε δεν είναι για τον μέσο χρήστη καθώς διαφορές βλέπεις σε πολύ βαριά προγράμματα που ενδεχομένως να κάνουν χιλιάδες ευρώ (το λέω γιατί το ξέρω) οπότε λογικές τις βλέπω και εκεί τις τιμές τους.

για τα παιχνίδια πέρα απο το loading κανένα μα κανένα πλεονέκτημα δεν θα έχεις.

 

 

οι νόμοι και αυτά που ξέρουμε μπορεί και να μην ισχύουν γιατί μέχρι εκεί ξέρουμε και βαδίζουμε πάνω σε αυτά,και κάποτε πίστευαν ότι ο ήλιος γυρνάει γύρο απο την γη αλλά άλλα ίσχυαν στην πραγματικότητα,ένας sata ssd για boot το 2020 σε 3 χρόνια σχεδόν δεν θα είναι αργός ειδικά όταν τα λειτουργικά γίνονται όλο και πιο σβέλτα βλέπε διαφορές vista->7-> 8/10 που με τα vista αν δεν είχες ssd δεν την πάλευες με την καμία και τώρα με τα 10άρια με έναν 7200rpm πάνε όλα σφαίρα.

μπορεί σε βαριά προγράμματα και συγκεκριμένες δουλειές να υστερούν αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα ότι το 2020 θα είναι αργοί για boot.

Για να ειμαι πιο σαφής γιατί μάλλον δεν ημουν.Όταν λέω οτι μάλλον θα εισαι αργός to 2020 'εστω και με πιο γρήγορα και ελαφριά λειτουργικά θέλω να πώ οτι μάλλον θα βγεί υλικό πιο γρήγορο ακόμα.Και για αυτό το λόγο λέω μαλλον διότι μπορεί να βγούν νέες θυρες απο τις SATA3 μπορεί άλλος τύπος πιο γρήγορος απο SolidState,μπορεί να αξιοποιηθεί το φως και νέος τύπος οπτικών ινών για συνδεσμολογία hardware,Μπορεί μπορεί μπορεί...Αν και οι SSD δεν φτάνουν στα όρια τους το bandwidth αν μου επιτραπει του sata πάλι οι IDE δεν φτάσαν ποτέ τα 130ΜΒ/S του IDE...Ήδη υπάρχει υλικό πιο καλό απο τους SSD απλά οι εταιρίες ποτε θα το δώσουν είναι άλλο θέμα.

Όσον αφορά την αρχιτεκτονική λέω οτι ο νόμος του Moore σπάει και αυτό είναι αυτό που λες και εσυ.Ναι η γη γυρίζει και τα 10nm είναι και αυτά ήδη παρελθον.Η τεχνολογία προχωράει.Έτσι το βλέπω λογικό με την είσοδο των 7Nm στην αγορά οι SSD να είναι "αργοί" για τότε.Είδομεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...