Προς το περιεχόμενο

flash usb stick partition - multiply OS installation


panosu1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα 64gb USB 2.0 φλασάκι και αρχικά θέλω να το σπάσω σε partitions και επίσης στο ένα από αυτά να περάσω διάφορα OS για να κάνω φορμάτ τους υπολογιστές μου. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εγκαταστήσει πολλαπλά windows (πχ windows 7 και windows 10) θα έχεις πρόβλημα και θα ανοίγει μόνο τα 10.

 

Ήθελα να το κάνω και εγώ με το yumi και δεν γινόταν και τον λόγο μου τον είπε ένα μέλος στο θέμα που είχα ανοίξει.

 

Παραθέτω και το link με το θέμα που είχα ανοίξει. http://www.insomnia.gr/topic/618090-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-yumi/

 

Τελικά το έκανα με επιτυχία με το winsetup

 

 

δεν δουλευει ετσι γιατι απο 7/8/10 χρησιμοποιουνται απο κοινο folder sources που εχουν μεσα το install.wim, λειτουργικα windows, θα πρεπει να κανεις merge των install.wim 7/8/10 μεσα στον folder sources των windows 10 32bit, θα πρεπει να αποσυμπιεσεις το iso win 10 32bit, να εξαγεις και τα 3 intsall.wim 7/8/10 και να τα κανεις merge και τα 3 σε ενα install.wim και να το τοποθετησεις εκ νεου στον φακελο sources των 10 και επαναδημιουργια εκ νεου bootable iso κατι τετοιο ειναι λιγο επιπονο γιατι γινεται με το tool της ms, windows automated kit installation και γινεται με terminal codes στο deployment tools, το πιο πρακτικο για σενα ειναι με το easy2boot τοποθετεις και τρια iso μεσα στο φλασακι και τα κανεις make contiguous περισσοτερα Link.png Site: εδω

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εγκαταστήσει πολλαπλά windows (πχ windows 7 και windows 10) θα έχεις πρόβλημα και θα ανοίγει μόνο τα 10.

 

Ήθελα να το κάνω και εγώ με το yumi και δεν γινόταν και τον λόγο μου τον είπε ένα μέλος στο θέμα που είχα ανοίξει.

 

Παραθέτω και το link με το θέμα που είχα ανοίξει. http://www.insomnia.gr/topic/618090-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-yumi/

 

Τελικά το έκανα με επιτυχία με το winsetup

ευχαριστώ για τις οδηγίες. θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο.

Για partition μπορείς να με βοηθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται partitions.

Απλά θες usb + τα iso από τα λειτουργικά + το πρόγραμμα για multiboot, το πρόγραμμα θα τα φτιάξει όπως πρέπει χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και οι δύο το ίδιο τρόπο είπαμε, με το winsetup :P

 

Νομίζω πως δεν γίνεται (σίγουρα τουλάχιστον πριν εγξαταστήσεις τα windows γιατί πρέπει να formaριστει πρώτα)


ευχαριστώ για τις οδηγίες. θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο.

Για partition μπορείς να με βοηθήσεις?

Το ένα partition το θελει για άσχετο λόγο (πχ να βάλει προγράμματα) και το άλλο για τα λειτουργικά αλλά δεν γίνεται νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και οι δύο το ίδιο τρόπο είπαμε, με το winsetup :P

 

Νομίζω πως δεν γίνεται (σίγουρα τουλάχιστον πριν εγξαταστήσεις τα windows γιατί πρέπει να formaριστει πρώτα)

Το ένα partition το θελει για άσχετο λόγο (πχ να βάλει προγράμματα) και το άλλο για τα λειτουργικά αλλά δεν γίνεται νομίζω

ακριβώς γι αυτό θέλω να κάνω partitions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά κατάφερα να κάνω partitions με το gparted tool από live linux iso. αλλά το πρόβλημα είναι ότι το stick το βλέπει σαν stick και όχι σαν δίσκο όπως τα νεώτερα usb 3 sticks και έτσι στα wins έχω μονο το ένα partition. άρα δεν μπορώ να περάσω εκεί τα ISOs γιατί αυτό το θέλω για άλλη δουλειά. Υπάρχει αντίστοιχο tool με το winSetupFromUSB σε linux? Κατά προτίμιση έτοιμο iso θα ήθελα ώστε να το πετάξω στο vm και να κάνω δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να κάνεις;

Θες ένα usb με διάφορα λειτουργικά αντί να έχεις ας πούμε πολλά dvd;

 

Τα θες για να κάνεις boot από το usb και μετά εγκατάσταση του λειτουργικού;

 

 

Έχει κάποια προγράμματα εδώ.

http://osarena.net/pos-ftiahnoyme-multiboot-usb-sticks-sto-linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...