Προς το περιεχόμενο

Η SpaceX παρουσίασε το Interplanetary Transport System, το διαστημόπλοιο και τον πύραυλο που θα μας πάνε στον Άρη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ!!!!Ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει ξερει οτι δεν γινονται!!!!Με λιγο ψαξιμο θα το βρειτε ολοι.Ενα ταξιδι στον Αρη θα ξεκινησει με σκαφος που θα ειναι σε τροχια γυρω απο τη γη!Ολα τα αλλα ειναι αρλουμπες.Ο Αρης εχει το 1/100 της γηινης ατμοσφαιρας οποτε δεν μπορεις να προσεδαφισεις κατι με τετοιο βαρος.Ολες οι αποστολες της νασα προσεδαφησαν πραγματα με βαρος εως ενα τονο.Μονο τα καυσιμα για να ξαναπογειωσει το σκαφος θα ζυγιζου χιλιαδες τονους.Πριν με πειτε ελληναρα οποιος θελει ας στειλει pm να του στειλω link απο ΕΓΚΡΙΤΑ επιστημονικα site που να εξηγουν γιατι δεν εχουμε παει ακομη στον Αρη!

 

Ξέρεις εσύ ΕΛΛΗΝΑΡΑ και δεν ξέρει αυτός. Το βίντεο το είδες; Το ότι μόλις τέσταρε καινούργιο κινητήρα με καινούργια καύσιμα το είδες;

 

Τα σχόλια ώς συνήθως επιπέδου....insomnia με οριακά στοιχεία μεσαιωνισμού. Ξέρει ο μπάμπης από το χαλκούτσι...οι άλλοι δεν ξέρουν.

 

Μια φορά να διαβάσω ένα..."μακάρι και καλή τύχη"

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ζητηθηκε απο τη NASA να σχεδιασει ενα ταξιδι στον Αρη, το σχεδιο που εβγαλε κοστιζε κατι τρις $. Ο λογος; Ηθελαν να εμπλεξουν οσο το δυνατο περισσοτερα projects που εχουν στην αποστολη. Οποτε το σχεδιο περιελαμβανε μια βαση σε τροχια, αλλη μια βαση στη σεληνη!! και μετα θα πηγαιναμε στον Αρη, και ολα αυτα καπως ειναι απολυτως απαραίτητα.....

 

Μη συγκρινεις τα λαμογια της Nasa που απλα ρουφανε τα κονδυλια με τους υπολοιπους. Και ενα αγαπημενο quote

 

"Nasa must be disbanded immediately and their personnel sent to cotton picking plants in India, there the will have ample time to contemplate the amount of stupidity they amassed during their years of disservice to humanity"

Επειδή έχω υπ' όψιν την εν λόγω ανακοίνωση ξέρω ότι είχαν στο μυαλό τους μια μόνιμη παρουσία στον Άρη με την Σελήνη να είναι το σημείο από το οποίο θα εκτόξευαν τα διαστημόπλοια φορτίου για λόγους οικονομίας καυσίμου-μεγέθους(και εάν ισχύει ότι θεωρούν για το υδρογόνο-νερό σε κάποιους κρατήρες)και χρήσης τοπικών πόρων.

Δεν φτούρησε διότι το κοινό δεν γούσταρε τέτοια πράγματα μετά τα 70s και ιδίως με τα διαστημικά λεωφορεία να έχουν βαλτώσει όλοι πήγαν να κατακρίνουν το πρόγραμμα ως ακριβό και άχρηστο(για να δοθούν αλλού οι χρηματοδοτήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός είναι να μετοικήσουμε, σε λίγα χρόνια στον κόκκινο πλανήτη, σε περισσότερα ποιός ξέρει..ισως να καταφέρουμε κάποτε να κάνουμε και διαγαλαξιακά ταξίδια! Μακάρι να ζω να δω τέτοιου είδους εξέλιξη να προελαύνει, τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω εδω μεσα είναι σαρκαστικά, ακόμη και αν δισφωνείτε ορισμένοι, μπορείτε να το κάνετε χωρίς ειρωνικό ύφος, μπορείτε απλά να είστε κυνικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις εσύ ΕΛΛΗΝΑΡΑ και δεν ξέρει αυτός. Το βίντεο το είδες; Το ότι μόλις τέσταρε καινούργιο κινητήρα με καινούργια καύσιμα το είδες;

 

Τα σχόλια ώς συνήθως επιπέδου....insomnia με οριακά στοιχεία μεσαιωνισμού. Ξέρει ο μπάμπης από το χαλκούτσι...οι άλλοι δεν ξέρουν.

 

Μια φορά να διαβάσω ένα..."μακάρι και καλή τύχη"

Μωρε μακαρι και καλη τυχη, χωρις ιχνος ειρωνιας..

 

Και να ζουμε να δουμε και καποιο αποτελεσμα.

 

Αντε να σχολασω να ξαναλυωσω στο Mass Effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ!!!!Ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει ξερει οτι δεν γινονται!!!!Με λιγο ψαξιμο θα το βρειτε ολοι.Ενα ταξιδι στον Αρη θα ξεκινησει με σκαφος που θα ειναι σε τροχια γυρω απο τη γη!Ολα τα αλλα ειναι αρλουμπες.Ο Αρης εχει το 1/100 της γηινης ατμοσφαιρας οποτε δεν μπορεις να προσεδαφισεις κατι με τετοιο βαρος.Ολες οι αποστολες της νασα προσεδαφησαν πραγματα με βαρος εως ενα τονο.Μονο τα καυσιμα για να ξαναπογειωσει το σκαφος θα ζυγιζου χιλιαδες τονους.Πριν με πειτε ελληναρα οποιος θελει ας στειλει pm να του στειλω link απο ΕΓΚΡΙΤΑ επιστημονικα site που να εξηγουν γιατι δεν εχουμε παει ακομη στον Αρη!

μιας και θέλεις να μιλήσεις επιστημονικά. εφόσον έχουμε δεχθεί πως έχουμε πάει στην Σελήνη, ποια η διαφορά της ατμόσφαιρας μεταξύ της Σελήνης και του Άρη; η εξήγηση γιατί δεν έχουμε πάει στον Άρη είναι κυρίως θέμα χρημάτων. εάν ήταν θέμα γοήτρου της Αμερικής και μέρος κάποιας κόντρας, όπως γινόταν το '50 και το '60, θα ήμασταν ήδη στον Άρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις εσύ ΕΛΛΗΝΑΡΑ και δεν ξέρει αυτός. Το βίντεο το είδες; Το ότι μόλις τέσταρε καινούργιο κινητήρα με καινούργια καύσιμα το είδες;

 

Τα σχόλια ώς συνήθως επιπέδου....insomnia με οριακά στοιχεία μεσαιωνισμού. Ξέρει ο μπάμπης από το χαλκούτσι...οι άλλοι δεν ξέρουν.

 

Μια φορά να διαβάσω ένα..."μακάρι και καλή τύχη"

Ένας χαρακτηρισμός και μια επίκληση στην αυθεντία.Τρομερά επιχειρήματα.Μόνο που ο κόσμος μας διέπεται από φυσικούς νόμους και όχι από αυθεντίες.Ο κύριος Μάσκ(διάνοια εννοείται και τον έχω σε τεράστια εκτίμηση χωρίς καμία ειρωνία) έχει και καλά κάνει μια τεράστια καπιταλιστική εταιρία με στόχο το κέρδος.Και ευελπιστεί με μεγαλεπίβολες ανακοινώσεις να πάρει μερίδιο από τα μειωμένα πια κονδύλια.Γενικά η ανακοίνωση για ταξίδια στον Άρη τόσο σύντομα είναι απλά αστεία.Αν θες μπορώ να σου στείλω τσατ ακριβώς τους λόγους που δεν μπορούμε να πάμε στον Άρη.Είναι τόσο απλοί που ο καθένας μπορεί να τους καταλάβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χαρακτηρισμός και μια επίκληση στην αυθεντία.Τρομερά επιχειρήματα.Μόνο που ο κόσμος μας διέπεται από φυσικούς νόμους και όχι από αυθεντίες.Ο κύριος Μάσκ(διάνοια εννοείται και τον έχω σε τεράστια εκτίμηση χωρίς καμία ειρωνία) έχει και καλά κάνει μια τεράστια καπιταλιστική εταιρία με στόχο το κέρδος.Και ευελπιστεί με μεγαλεπίβολες ανακοινώσεις να πάρει μερίδιο από τα μειωμένα πια κονδύλια.Γενικά η ανακοίνωση για ταξίδια στον Άρη τόσο σύντομα είναι απλά αστεία.Αν θες μπορώ να σου στείλω τσατ ακριβώς τους λόγους που δεν μπορούμε να πάμε στον Άρη.Είναι τόσο απλοί που ο καθένας μπορεί να τους καταλάβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτο παντως το πρωτο βιντεο.

Ομολογω οτι το βλεπα και ανατριχιασα.

Μακαρι να ζησουμε τετοιες εμπειριες.

οι άνθρωποι θα κάνουν αποικίες στον άρη και εμείς ακόμη για έμφια για ΦΠΑ κτλ θα συζητάμε (για απλά διαχειριστικά πράματα δηλαδή σαν διαχειριστές πολυκατοικίας όχι πραγματική πολιτική)

 

Εξελισσόμαστε ως η νέα τάξη "ιθαγενών" της γενιάς μας

 

όπως οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν τους homo sapiens οι Αρχαίοι Έλληνες τους βάρβαρους οι Ισπανοί και οι Άγγλοι τους Ινδιάνους

 

Έτσι και οι πολιτισμένοι άνθρωποι του 21ου και του 22ού (αν υπάρχουμε ακόμη ως κράτος) θα έχουν τους νεοέλληνες (μεταξύ άλλων βέβαια πχ αλβανούς κτλ δεν είμαστε οι μόνοι) σαν τους πρωτόγονους που ο ρους της ιστορίας δεν τους πήρε μαζί του. 

 

 

 

όπως στις φυλές στον Αμαζόνιο που βλέπουν αεροπλάνα ελικοπτερα κτλ δεν του νοιάζει εκεί στην καλύβα να καπνίσουν κάνα περίεργο φυτό φαγάκι απο το κυνήγι και ήσυχα και ωραία πράματα που να ασχολούνται τώρα ... φοβούνται καταρχήν..

 

Έτσι και εμείς κάτσε στο καφεδάκι στο σπίτι του μπαμπά τρύπωσε σε καμία δουλίτσα που θα καταναλώνεις ώρες είτε με κούραση είτε χωρίς πάντως χωρίς να δημιουργήσεις πραγματικό έργο πάρε και ενα αυτοκινητάκι και είσαι κομπλέ... πολική, παιδεία, επενδύσεις, επιχειρήσεις, διάστημα και πράσινα άλογα κάτσε εδώ που είσαι αυτά ειναι καραγκιοζιλίκια πράματα δεν ειναι για εμάς.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ!!!!Ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει ξερει οτι δεν γινονται!!!!Με λιγο ψαξιμο θα το βρειτε ολοι.Ενα ταξιδι στον Αρη θα ξεκινησει με σκαφος που θα ειναι σε τροχια γυρω απο τη γη!Ολα τα αλλα ειναι αρλουμπες.Ο Αρης εχει το 1/100 της γηινης ατμοσφαιρας οποτε δεν μπορεις να προσεδαφισεις κατι με τετοιο βαρος.Ολες οι αποστολες της νασα προσεδαφησαν πραγματα με βαρος εως ενα τονο.Μονο τα καυσιμα για να ξαναπογειωσει το σκαφος θα ζυγιζου χιλιαδες τονους.Πριν με πειτε ελληναρα οποιος θελει ας στειλει pm να του στειλω link απο ΕΓΚΡΙΤΑ επιστημονικα site που να εξηγουν γιατι δεν εχουμε παει ακομη στον Αρη!

 

ξέρω ΕΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ BLOG

(το σχόλιο θα μπορούσε να τελείωνε κι εδώ..

...αλλά έχω όρεξη)

στα οποία αποκαλύπτεται από τον Πάλμο σε συνεργασία με τον Τουλάτο, ότι το ITS είναι αντιγραφή από το ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ του Γκιόλβα. Μας το έκλεψε αυτός ο MUSKοφόρος και τώρα το πλασάρει για δικό του. Επίσης όποιος αμφιβάλει μπορώ να του στείλω email με πολλούς συνδέσμους που οδηγούν σε πολλές ασυναρτησίες έγκυρες δημοσιεύσεις του DEFENCENETE που αποκαλύπτουν ότι το ITS ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ μπορεί να πετάξει χρησιμοποιώντας μόνο ενέργεια από τη Μυθωδία του Βαγγέλη Παπαθανασίου.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ΕΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ BLOG

(το σχόλιο θα μπορούσε να τελείωνε κι εδώ..

...αλλά έχω όρεξη)

στα οποία αποκαλύπτεται από τον Πάλμο σε συνεργασία με τον Τουλάτο, ότι το ITS είναι αντιγραφή από το ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ του Γκιόλβα. Μας το έκλεψε αυτός ο MUSKοφόρος και τώρα το πλασάρει για δικό του. Επίσης όποιος αμφιβάλει μπορώ να του στείλω email με πολλούς συνδέσμους που οδηγούν σε πολλές ασυναρτησίες έγκυρες δημοσιεύσεις του DEFENCENETE που αποκαλύπτουν ότι το ITS ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ μπορεί να πετάξει χρησιμοποιώντας μόνο ενέργεια από τη Μυθωδία του Βαγγέλη Παπαθανασίου.

Φίλε εγκεκριμένα σημαίνει nasa.com και άρθρα μηχανικών της νάσα και καθηγητών του MIT στις μεγαλυτερες εφημερίδες του κόσμου.Όχι www.sinomosia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγκεκριμένα σημαίνει nasa.com και άρθρα μηχανικών της νάσα και καθηγητών του MIT στις μεγαλυτερες εφημερίδες του κόσμου.Όχι www.sinomosia.gr

Hint: Μην ταιζεις το τρολ.. Φαινεται οτι κανει χαβαλε.. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις εσύ ΕΛΛΗΝΑΡΑ και δεν ξέρει αυτός. Το βίντεο το είδες; Το ότι μόλις τέσταρε καινούργιο κινητήρα με καινούργια καύσιμα το είδες;

 

Τα σχόλια ώς συνήθως επιπέδου....insomnia με οριακά στοιχεία μεσαιωνισμού. Ξέρει ο μπάμπης από το χαλκούτσι...οι άλλοι δεν ξέρουν.

 

Μια φορά να διαβάσω ένα..."μακάρι και καλή τύχη"

 

Απαντώ για λογαριασμό του κάθε Μπάμπη από το Χαλκούτσι που ποστάρει στο insomnia  με spoiler λόγο μεγέθους

 

 

Φίλε θα σου πω τι ξέρω εγώ και μετά αποφάσισε εσύ ποιος λέει m@lak1es. Από το 2000 έλεγα στους Mac fans ότι σε λίγα χρόνια τα Mac θα φορέσουν cpu intel και θα γίνουν PC με άλλο λειτουργικό. Μου λέγαν ξέρεις εσύ και δεν το ξέρει ο Τζομπς που τους φοράει IBM; Δεν είχα ιδέα τι ήξερε ο Στιβ Τζομπς και ούτε με ενδιέφερε. Ήξερα όμως ότι όταν σε ένα τεχνο-οικοσύστημα επενδύουν πολλοί τότε αυτό θα επικρατήσει απέναντι σε ένα άλλο που επενδύει μόνο ένας, όσο μεγάλος και να είναι αυτός. Όπως και έγινε. Δεν ήταν ότι ήξερα αυτά που δεν ήξερε ο Τζομπς. Απλά ήξερα τους απλούς κανόνες της αγοράς.

 

Πάμε τώρα να δούμε τι ξέρουμε για το εγχείρημα του Μασκ. Όπως και τότε δεν έχω ιδέα τι ξέρει ή δεν ξέρει ο Μασκ. Θα σου πω όμως τι ξέρω εγώ και μετά σκέψου μόνος σου πόσο πιθανό είναι να πετύχει το σχέδιο του Μασκ στο χρονοδιάγραμμα που ανακοίνωσε. 

 

1) Δοκίμασε καινούριο κινητήρα επιτυχώς. Αυτό φίλε δεν λέει τίποτα. Δεν μιλάμε πλέον για πύραυλο που μεταφέρει φορτίο. Μιλάμε για πύραυλο που θα μεταφέρει δεκάδες ανθρώπους. Έχεις ιδέα φίλε πόσο διαφέρει αυτό σε εργοστασιακή πιστοποίηση τόσο ασταθούς τεχνολογίας σε εμπορική κλίμακα; Μιλάμε ότι όλα τα εξαρτήματα πρέπει να έχουν ποσοστό αστοχίας 1 στο 1 δις για να γίνουν αποδεκτά. Ξέρεις πόσο κοστίζει αυτό φίλε και πόσο χρόνο παίρνει μια τέτοια πιστοποίηση; Ρώτα κάποιον που έχει δουλέψει σε αυτοκινητοβιομηχανία να σου πει.  Η διαφορά και το κόστος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Γιατί νομίζεις ότι έχουν φτάσει να χρησιμοποιούν ανταγωνιστικές  αυτοκινητοβιομηχανίες τα ίδια σασί;

 

2) Ο πύραυλος λέει θα έχει 60 μηχανές Raptor!!! Και μόνο αυτό δείχνει ότι ο άνθρωπος πετάει στα σύννεφα.  Ο συγχρονισμός τόσον πυραυλικών μηχανών θα είναι εφιάλτης για κάθε μηχανικό προώθησης. Η τεχνολογία αυτή δεν υπάρχει και η ανάπτυξή της θα απαιτήσει δεκάδες πραγματικές δοκιμές. Για να καταλάβεις ο Κρόνος 5 του Φον Μπράουν είχε μόνο 5 κινητήρες. Την ίδια εποχή οι ρώσοι επιχείρησαν να συνδυάσουν 65 κινητήρες σαν αυτούς που έφεραν οι πύραυλοι Vostok. O πύραυλός τους ανατινάχτηκε προκαλώντας τεράστιες καταστροφές. Ρώτα έναν αεροναυπηγό να σου πει πόσο δύσκολο είναι να συνδυάσεις τόσους πυραυλοκινητήρες μαζί. Δεν λέω ότι είναι ανέφικτο. Είναι δυνατόν αλλά απαιτεί πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια από αυτά που έχει διαθέσει μέχρι στιγμής ο Μασκ. Ίσως και 50 φορές περισσότερα. Και πολύ περισσότερο χρόνο.

 

3) Μιλάει για διαστημόπλοια που θα μεταφέρουν δεκάδες επιβάτες και χώρους διαμονής και παραγωγής τροφίμων σε άλλο πλανήτη. Οι εξαγγελίες αυτές για να πραγματοποιηθούν χρειάζονται τεχνολογία παραγωγής μαζικής κλίμακας εγκαταστάσεων όπως ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός. Ο ΔΔΣ έχει τεράστιο κόστος συντήρησης και συμβάλουν για αυτόν σχεδόν όλα κράτη του κόσμου. Τεχνολογία παραγωγής μαζικής κλίμακας τέτοιων εγκαταστάσεων μέχρι στιγμής δεν υπάρχει και για την κατασκευή ενός και μόνο τμήματος του ΔΔΣ απαιτούνται τεράστια κεφάλαια και χιλιάδες ώρες εργασίας εξειδικευμένου προσωπικού.

 

4) Δεν θα καθίσω καν να συζητήσω τα δεκάδες άλλα θέματα όπως διατροφή και ατμόσφαιρα για τόσο κόσμο επί μήνες μέχρι την μεταφορά του πληρώματος στον Άρη (δεν έχει ξαναφτιαχτεί ποτέ σε τέτοια κλίμακα τέτοιο σύστημα διατήρησης ζωής) , προώθηση επί μήνες για τόσο μεγάλο διαστημόπλοιο (δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή τέτοιοι κινητήρες), ασφαλής προσεδάφιση τόσο μεγάλου αριθμού ανθρώπων και ένα σωρό άλλα  τα οποία το αφελές διαφημιστικό βιντεάκι του Μασκ  προσπερνάει λες και έχει έτοιμες τις λύσεις στο τσεπάκι του.

 

Ναι θα πεις, αλλά μέχρι το 2023 είναι πολλά χρόνια. Δεν θα προλάβει να αναπτύξει την τεχνολογία; Και σου απαντώ: Όλα τα παραπάνω απαιτούν τεράστια χρηματικά ποσά και συνεχή ροή κεφαλαίων που θα ρέουν για χρόνια ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ!!! Ποιος θα δώσει φίλε τόσα χρήματα;

 

Αν θέλω να δω τον άνρθωπο στον Άρη; Και βέβαια θέλω. Το ονειρεύομαι. Αλλά εκπροσωπώντας τον κάθε Μπάμπη από το Χαλκούτσι που ποστάρει στο insomnia που ξέρει 5 πράγματα για το πως λειτουργεί ο κόσμος και παρακολουθεί την τεχνολογία θεωρώ το σχέδιο του Μασκ φιλόδοξες παπαριές. Το διάστημα θα ανοίξει στους ιδιώτες σύντομα. Αλλά οι ιδιωτικές επενδύσεις θα κατευθυνθούν σε επιχειρήσεις που θα παράγουν βραχυπρόθεσμα κέρδη. Τα απανταχού ιδιωτικά κεφάλαια επενδύουν αποκλειστικά με αυτή την λογική. Αυτό ξέρω εγώ και για αυτό πιστεύω ότι το όλο project είναι μεγάλη πατάτα. Το τι ξέρει ο Mask αυτό δεν το ξέρω. Θα φανεί όμως σύντομα ποιος από τους δυο μας έχει δίκιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...