Προς το περιεχόμενο

Η SpaceX παρουσίασε το Interplanetary Transport System, το διαστημόπλοιο και τον πύραυλο που θα μας πάνε στον Άρη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε οι κινητηρες ολων των πετουμενων τον αερα σπρωχνουν.Αν ο αερας εχει 100 φορες μικροτερη πυκνοτητα μιλαμε για 100 φορες λιγοτερη ωση.Σκεψου να μπεις σε ενα δωματιο με κενο αερος και να βαλεις ανεμιστηρα.Δεν θα σε φυσηξει τιποτα.Το ιδιο ειναι και με τον κινητηρα!

Λάθος κάνεις. έτσι δουλεύουν οι τουρμπίνες και οι έλικες. όχι οι πυραυλοκινητήρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πανω καποιος γειωσε τη nasa, εγω παντως αν μου δινοταν η ευκαιρια να διαλεξω αναμεσα σε nasa και spacex για ταξιδι στον αρη, μαλλον την nasa θα επελεγα οσο και αν θεωρω απιστευτο τον musk.

Παπαριτσες του τυπου "sorry δεν το προβλεψαμε" οπως με το auto pilot του tesla, δεν χωρανε στο συγκεκριμενο. :-D

 

Ο autopilot μπορεί να μην εγγυάται 100% ασφάλεια, αλλά τα στατιστικά τον βγάζουν πιο ασφαλή από τον μέσο οδηγό (άνθρωπο).

Κατά τ άλλα ο Musk προείδε να δικαιολογήσει κι εδώ μελλοντικά oops... λέγοντας ότι και στη ρουκέτα για τον Αρη δε μπορεί να εγγυηθεί απόλυτη ασφάλεια και ότι υπάρχουν μεγάλα ρίσκα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πανω καποιος γειωσε τη nasa, εγω παντως αν μου δινοταν η ευκαιρια να διαλεξω αναμεσα σε nasa και spacex για ταξιδι στον αρη, μαλλον την nasa θα επελεγα οσο και αν θεωρω απιστευτο τον musk.

Παπαριτσες του τυπου "sorry δεν το προβλεψαμε" οπως με το auto pilot του tesla, δεν χωρανε στο συγκεκριμενο. :-D

Την Nasa?

Που το 86 λογω πιεσεων εκτοξευσε το challenger στην παγωνια και ενω ΟΙ ΙΔΙΟΙ OI MΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ελεγαν No go.

Την Nasa που το 2003 αφησε το columbia να επιστρεψει ενω ήξεραν ότι είχε ζημια στην ασπιδα?

 

Και οταν λεω "την ΝΑSA" εννοω τα κεφαλια που  περνουν τις αποφασεις,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'nuff said.

"Δεν εχω πληρη επιγνωση, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν στεκουν αυτα που ειπε"

 

Btw, δεν θα θεσω εγω την επιστημονικη μου ερωτηση, εσυ εισαι αυτος που απορριπτεις αυτα που ειπε ο Musk, εσυ θα θεσεις και τα επιχειρηματα σου γιατι δεν ισχυουν.

 

τι επιχειρηματα να χρησιμοποιησω ;  δεν διαφημιζω παρουσιαζω κατι ουτε ζηταω χορηγιες και επενδυτες . 

 

 

το ειδα λοιπον και το βιντεο αρκετα προσεκτικα ,οι πληροφοριες που μεταφερει δεν ειναι και πολυ συγκεκριμενες (οτι θα χρησιμοποιησει για καυσιμο CH4/O2 και οτι το ντεποζιτο το οποιο ειναι η πιο δυσκολη κατασκευη θα ειναι απο ανθρακονηματα και ειναι ηδη ετοιμο ) δεν καλυπτουν ουτε το τι θα κανουν 100 ανθρωποι 3 μηνες εκει μεσα , ουτε πως θα επαναεφοδιαστει στον αρη ουτε τι θα κανουν αυτοι που φτασαν εκει (στελνουμε πχ στην μεση ενος ωκεανου 100 ανθρωπους με τι σκοπο αλλον απο το να πανε να πνιγουνε  ;  ) 

λεει για αερομεταφερομενα εργοστασια  στον αρη , λεει για πυραυλους που θα εχουν μοναδικες επιδοσεις και αποδοσεις χωρις να εξηγει πως καταληγουμε σε αυτες τις δυνατοτητες , λεει οτι θα δουλευει και με λιγοτερους κινητηρες αν χαλασει ενας δυο τρεις , λεει οτι χαρη στο ονειρο του θα πηδαμε απο πλανητη σε πλανητη για να αποικουμε . γενικα λεει το μακρυ του και το κοντο του .

 

   θα προτιμουσα να εβλεπα τα σχεδια του κογιοτ για το πως θα πιασει τον roadrunner . 

 

το λεει και στο τελος ο ανθρωπος , ονειρα πουλαει ! ουτε καν οραμα .ονειρα που να τρεφουν το μελον (λες και χρειαζομαστε τον υπνο του μασκ για να ζησουμε )  

 

 

ετσι για τα πρακτικα , στην νασα πηρε ενα χρονο να στειλει δορυφορο στο διαστημα το 1958 ,σχεδον ξεκινοντας απο το μηδεν (οκ οχι το μηδεν γιατι χρησιμοποιησε την τεχνογνωσια των ναζι)  , στην spaceX ΜΕ την συνδρομη της nasa  πηρε 6 χρονια (2002-2008)  για να φτασει σε τροχια.

 

για το απο που απομυζει κονδυλια , εχω καποια εντυπωση αλλα αν δεν το διασταυρωσω δεν θα διαλεξω να το αναπαραγω προς το παρον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε καποιος στο forum μιας ελληνικης σελιδας στο internet :-D

 

Cheers!

 

ξερω πως οτι καταλαβαινει ο καθε ενας του αρκει , οποτε , συγκρατησε αυτο που αντιλαμβανεσαι  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η και οχι.

Φίλε μου μάλλον έχει δίκιο ο χρήστης prokomeni. Όλοι οι κινητήρες αυτοί είναι εσωτερικής καύσης, με τη διαφορά όμως οτι ένας κινητήρας αεροσκάφους χρειάζεται ατμοσφαιρικό οξυγόνο, αλλά ο πύραυλος για τις διαστημικές αποστολές όχι. Για του λόγου το αληθές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ Ο Κ   E K T A K T O: H Nasa και το JPL εβγαλε ανακοινωση, οτι προσλαμβανει:

Μηχανικους προωθησης, βιολογους, αστρονομους, data analysts, budget analysts, ψυκτικους, μηχανολογους, μετεωρολογους, αστροβιολογους, ψυχολογους, θεολογους, πυρινικους φυσικους και φυσικα σχολιαστες για social media.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση:  να ειναι Ελληνες και να εχουν ποσταρει σε αυτο το ποστ στο Insomnia ή σε παρομοιο.

 

Οι επιλαχόντες θα προσληφθουν στην SpaceX του Musk.

 

ΔΙΑΔΟΣΤΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ Ο Κ   E K T A K T O: H Nasa και το JPL εβγαλε ανακοινωση, οτι προσλαμβανει:

Μηχανικους προωθησης, βιολογους, αστρονομους, data analysts, budget analysts, ψυκτικους, μηχανολογους, μετεωρολογους, αστροβιολογους, ψυχολογους, θεολογους, πυρινικους φυσικους και φυσικα σχολιαστες για social media.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση:  να ειναι Ελληνες και να εχουν ποσταρει σε αυτο το ποστ στο Insomnia ή σε παρομοιο.

 

Οι επιλαχόντες θα προσληφθουν στην SpaceX του Musk.

 

ΔΙΑΔΟΣΤΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!

 

Ναι γεια σας! είμαι Μηχανικός datanalysysstsτσς βιολογικών πυραυλοπροωθητήρων με μεταδιδακτορικό στην αστρολογική θεολογία και πολλά χρόνια προϋπηρεσίας ως τρολλ στο insomnia... 

εεε... προσλαμβάνομαι έτσι ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει?Μπα?Αφού το σκάφος προσεδαφιστεί στον Άρη με τι καύσιμα θα ξανασηκωθεί μετά για να γυρίσει?Θα χρειάζεται χιλιάδες τόνους υγρών καυσίμων όπως το δείχνει το βίντεο.Η μόνη λύση θα ήταν ίσως το mothership να μείνει σε τροχιά γύρω από τον Άρη και να κατεβούν κάτω μικρότερα σκάφη βάρους 1 τόνου τα οποία μπορούν να προσεδαφιστούν και να σηκωθούν με λιγότερα καύσιμα.Δεν υπάρχει η τεχνολογία να προσεδαφίσεις σκάφος με βάρος άνω του ενός τόνου στον Άρη.Τι να κάνουμε τώρα.Η ατμόσφαιρά είναι 1/100 της γήινης και δεν υπάρχει ώση!!!

ρε φίλε κολλάς σε ασήμαντες λεπτομέρειες που δεν έχει νόημα να κολλήσεις εκτός αν είσαι αυτός που σχεδιάζει την αποστολή...

 

Πρώτα θα πετάξουν πρώτες ύλες στον άρη και μετά θα αρχίσουν τις ανθρώπινες αποστολές οι πρώτες αποστολές δηλαδή θα ειναι αυτές που θα αφήσουν (χωρίς να γυρίσουν) οικοδομικά υλικά, καύσιμα οξυγόνο νερο τρόφιμα φυτά για ανακύκλωση οξυγόνου, εργαλεία πάσης φύσεως για την δημιουργία βάσεων κτλ και τις πρώτες ύλες για την κατασκευή τους καθώς και ηλιακά κύτταρα pc να παίζουν doom και τέτοια.

 

θα στείλουν καμιά 10ριά τέτοιες αποστολές πρώτα τουλάχιστον και μετά θα στείλουν ανθρώπους (επαγγελματίες) οι οποίοι θα τα βρούνε εκει και θα τα βγάλουν απο τα κουτιά τους και θα τα συναρμολογησουν τύπου ΙΚΕΑ  :P και αφού κάνουν άλλες 20 τέτοιες αποστολές με επιπλέον υλικά και επαγγελματίες θα στείλουν και τους τουρίστες.

 

Ευχαριστήθηκες τώρα; είδες πόσο ασήμαντη λεπτομέρεια ήταν; 

 

 

EDIT τώρα είδα και το σχόλιο σου περί κινητήρων που σπρώχνουν αέρα... καθόμουν και σου μιλούσα σοβαρά κιόλας... 

 

EDIT 2 το πιο αστείο ειναι ότι ακόμη και να είχαν κινητήρες που σπρώχνουν αέρα (όχι jet αλλά πχ απο δοχείο) θα δουλεύανε μια χαρά ακριβώς λόγω της μικρής ατμοσφαιρική πίεσης ο αέρας θα προσπαθούσε να εκτονωθεί και θα ωθούσε έτσι το σκάφος χαχαχαχα οπότε ακόμη και μέσα στον κόσμο που ζεις -οπου οι πύραυλοι σμπροχουν αέρα- πάλι λάθος είσαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα η αραιη ατμοσφαιρα θα ειναι ενα μειονεκτημα αλλα θα αντισταθμιζεται απο ενα αλλο μεγαλυτερο πλεονεκτημα, την μικροτερη βαρυτητα του Αρη που μου φαινεται πιο σημαντικο κανοντας το σκαφος "ελαφρυτερο". Εχω να ασχοληθω με φυσικα μερικες δεκαετιες βεβαια οποτε συγχωρεστε με αν κανω λαθος. Στην δε απογειωση θα ειναι σιγουρα ευκολοτερο απο το οτι να ξεκολλησει απο τη γη.

 

Κατα τα αλλα, ακομα και να μην το κανει ολοκληρο, δειχνει ενα τροπο για να φτασουμε μακρυα με τα σημερινα δεδομενα. Ισως να μην πετυχει ο Μασκ αυτο που θελει, αλλα θα προχωρησει σε ενα βαθμο σιγουρα, οποτε θα μεινουν πραγματα σαν κερδος. Καποιος αλλος μετα ισως συνεχισει απο οπου αυτος τελειωσει και το καταφερει καπως διαφορετικα στη συνεχεια.

 

Θελω να πω οτι απο οποιαδηποτε σοβαρη ερευνα παντα κατι θετικο μενει. Οποτε ειμαι μαζι του και οπου παει. 

 

ΥΓ. Επειδη καποιος φιλος ανεφερε τα χρηματα να πανε σε ερευνα για τις ασθενειες, φυσικα να πανε και εκει. Ηδη δινονται πολλα και εκει, οπως  και σε πολλους τομεις ερευνας. Λεφτα υπαρχουν που ελεγε και ο ΓΑΠ :)

 

Επισης διαφωνω οτι δεν χωραμε στη γη, εχει τεραστιες εκτασεις μη κατοικησιμες. Το προβλημα ειναι η γηρανση του πλανητη και ο θανατος του καποτε, αλλα ειναι πολυ μακρυα απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οι κινητηρες ολων των πετουμενων τον αερα σπρωχνουν.Αν ο αερας εχει 100 φορες μικροτερη πυκνοτητα μιλαμε για 100 φορες λιγοτερη ωση.Σκεψου να μπεις σε ενα δωματιο με κενο αερος και να βαλεις ανεμιστηρα.Δεν θα σε φυσηξει τιποτα.Το ιδιο ειναι και με τον κινητηρα!

Εξακολουθείς να γράφεις ασυναρτησίες που βγάζεις από το κεφάλι σου και φυσικά έκανες γαργάρα το αίτημα που σου έκανα να παραθέσεις πηγές γι αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζει λίγο ταινία επιστημονικής φαντασίας αλλά το σενάριο είναι εφικτό μέχρι να βρούμε τον τρόπο για διαστημόποια με την ταχύτητα φωτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...