Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία VDLS Τρίπολη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

bumbάρω το θέμα μιας και δεν έχω βάλει ακόμα σύνδεση internet, αλλά πρέπει να γίνει μέσα στην βδομάδα. 

Από την σελίδα της CYTA είδα ότι είμαι στα 1415 μέτρα από το πλησιέστερο αστικό κέντρο και έχω VDSL κάλυψη. Επίσης η forthnet δεν μου παρέχει κάλυψη VDSL ούτε μάλλον ο OTE (αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος) 

Υπάρχει κάποιος που να έχει CYTA VDSL στην τρίπολη να με βοηθήσει? 

ΥΓ η Wind αν και δείχνει να έχει κάλυψη, από το site της, την αποκλείω. 

edit, 

έπειτα από επικοινωνία μου πριν λίγο με τον ΟΤΕ, μου επιβεβαίωσαν ότι έχω μέχρι 24Μbps. Αλλά μου είπαν ότι στην περιοχή είναι έτοιμες οι υποδομές και εφόσον δίνουν οι άλλοι πάροχοι σχετικά σύντομα θα δώσουν και αυτοί VDSL. Θέλουν απλά να πουλήσουν ή αυτό που λένε έχει βάση. 

Προσωπικά μου ακούγεται λογικό πάντως. 

παμε ενα ενα.αν ο  οτε εχει βαλει τα νεα Kv τοτε θα πρεπε να ειναι ο πρωτος που θα δινει vdsl εκτος αν θελουν να προπωλησουν οι αλλοι.

στα 1415 μετρα για vdsl το ξεχνας.

οποτε κατι δεν παει καλα.αν ο οτε δινει απο Kv και ο παροχος απο το αστικο κεντρο τοτε ειναι η μονη περιπτωση που ο παροχος δινει πιο πριν απο τον οτε.αλλα απο Kv να δινει η cyta και οχι ο οτε, δυσκολο εως απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε ενα ενα.αν ο  οτε εχει βαλει τα νεα Kv τοτε θα πρεπε να ειναι ο πρωτος που θα δινει vdsl εκτος αν θελουν να προπωλησουν οι αλλοι.

στα 1415 μετρα για vdsl το ξεχνας.

οποτε κατι δεν παει καλα.αν ο οτε δινει απο Kv και ο παροχος απο το αστικο κεντρο τοτε ειναι η μονη περιπτωση που ο παροχος δινει πιο πριν απο τον οτε.αλλα απο Kv να δινει η cyta και οχι ο οτε, δυσκολο εως απιθανο.

σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις. μάλλον θα πάω ως 24άρα στον ΟΤΕ και αν μπει VDSL αναβαθμίζω. Εσύ τι θα με συμβούλευες να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας σε οποιονδηποτε παροχο θες αφου ολοι θα σου δωσουν απο το αστικο κεντρο και οταν μπει Vdsl απο το kv τοτε στον παροχο που εισαι μπορεις να βαλεις vdsl απο το Kv του οτε.χρονικα οι παροχοι λιγο πιο μετα θα δωσουν vdsl απο το Kv.μικρη χρονικη διαφορα .το λεω μηπως πας σε καποιον  πιο φτηνο παροχο απο τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας σε οποιονδηποτε παροχο θες αφου ολοι θα σου δωσουν απο το αστικο κεντρο και οταν μπει Vdsl απο το kv τοτε στον παροχο που εισαι μπορεις να βαλεις vdsl απο το Kv του οτε.χρονικα οι παροχοι λιγο πιο μετα θα δωσουν vdsl απο το Kv.μικρη χρονικη διαφορα .το λεω μηπως πας σε καποιον  πιο φτηνο παροχο απο τον οτε.

με ενημέρωσαν από το τηλεφωνικό κέντρο της Wind ότι το site τους δείχνει διαθεσιμότητα και η παροχή είναι όντως από το αστικό κέντρο. 

αυτό σημαίνει από τον ΟΤΕ? 

επίσης αφού είναι από το αστικό κέντρο όποια εταιρία και αν βάλω το ίδιο αποτέλεσμα δεν θα έχω? 

το σκέφτομαι γιατί μου βγαίνει 25€ το μήνα (24 μήνες δέσμευση)  για VDSL 50mbps αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για την wind. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo to αστικο κεντρο vdsl στα 1500 μετρα το ξεχνας.λογικο που δεν δινει κανεις αλλος.απλα η wind ψαχνει για πελατες μαλλον.εφοσον δεν δινει ο οτε απο Kv δεν παιζεις απο Kv οποτε μηνβαλεις vdsl δεν εχει νοημα.πηγαινε με adsl σε εναν παροχο και οταν βαλει vdsl ο οτε και παιξουν οι καμπινες ζητας vdsl απο kv.τωρα να βαλεις vdsl στα 1400 μετρα δε θα κερδισεις παρα ελαχιστο.


αν παρεις απο το αστικο κεντρο οποιο παροχο και να διαλεξεις θα εχεις τον ιδιο χαλκο.δεν θα προτιμουσα wind ειναι η αληθεια.θα προτιμουσα πχ vodafone,forthnet,ote παρα Cyta/wind.και οτε δεν θα πηγαινα γιατι απο Kv θα δωσουν voip. οποτε αν δεν θες voip θα υπαρχουν θεματακια οπως και θεματακια αν θες να βαλεις αλλο ρουτερ πανω.μπαινει αλλα εχει λιγο διαδικασια


Η wind δεν δινει εξοπλισμο επισης παρα μονο αν αγορασεις οσο θυμαμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo to αστικο κεντρο vdsl στα 1500 μετρα το ξεχνας.λογικο που δεν δινει κανεις αλλος.απλα η wind ψαχνει για πελατες μαλλον.εφοσον δεν δινει ο οτε απο Kv δεν παιζεις απο Kv οποτε μηνβαλεις vdsl δεν εχει νοημα.πηγαινε με adsl σε εναν παροχο και οταν βαλει vdsl ο οτε και παιξουν οι καμπινες ζητας vdsl απο kv.τωρα να βαλεις vdsl στα 1400 μετρα δε θα κερδισεις παρα ελαχιστο.

 

αν παρεις απο το αστικο κεντρο οποιο παροχο και να διαλεξεις θα εχεις τον ιδιο χαλκο.δεν θα προτιμουσα wind ειναι η αληθεια.θα προτιμουσα πχ vodafone,forthnet,ote παρα Cyta/wind.και οτε δεν θα πηγαινα γιατι απο Kv θα δωσουν voip. οποτε αν δεν θες voip θα υπαρχουν θεματακια οπως και θεματακια αν θες να βαλεις αλλο ρουτερ πανω.μπαινει αλλα εχει λιγο διαδικασια

 

Η wind δεν δινει εξοπλισμο επισης παρα μονο αν αγορασεις οσο θυμαμαι

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου. Αυτό που θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν έχεις χρόνο είναι τι παίζει με το void, διότι δεν γνωρίζω καθόλου. Έλεγα για 24 mbps ΟΤΕ αλλά ήθελα να βάλω καλό ρουτερ. Θα έχω θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις οτε ο οτε προσπαθει να γυρισει τους συνδρομητες του σε Voip.δηλαδη η τηλεφωνια ειναι πανω απο το ιντερνετ.

το κακο με το voip ειναι :

αν πεσει το ιντερνετ χανεις το τηλεφωνο οποτε αν εχεις αποσυνδεσεις ειναι ενα θεμα.

β.δεν μπορεις να βγαλεις το ρουτερ του οτε επειδη η τηλεφωνια ειναι απο εκει.αν θες να βαλεις δικο σου γινεται αλλα θα πρεπει να συνδεθει με του οτε και να κανεις αναλογες ρυθμισεις που για καποιον που δεν ξερει μπορει να μην ειναι ευκολο.

οποτε αν θες να βαλεις μονο μια συσκευη δικια σου πχ ενα καλο adsl/vdsl router τοτε μην βαλεις οτε.τωρα που θα σου δωσουν απο το αστικο κεντρο μπορει να μην σε κανουν voip αλλα μετα αμα παρεις απο το kv μπορει να στο κανουν.ναι μπορεις να το αρνηθεις αλλα μπλεκεις σε διαδικασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...