Προς το περιεχόμενο

Wasteland 3


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 1ο expansion με όνομα The Battle of Steeltown κυκλοφορεί 3/6:

https://www.inxile-entertainment.com/post/battle-of-steeltown-releasing-june-3

Συνεχίζουμε σποραδικά κάπως το παιχνίδι. Το combat γίνεται κάπως επαναλαμβανόμενο χωρίς ιδιαίτερη ποικιλία. Είναι επίσης απορίας άξιο και κουραστικό πόσο συχνά αστοχείς ή έχεις ποσοστό επιτυχίας κάτω από 10% σε απόσταση εξ επαφής..Το loot μέχρι στιγμής (έχουμε φτάσει level 16-17) είναι ψιλοτραγικό συγκριτικά με άλλα RPG.

Ευτυχώς ο κόσμος και τα quest έχουν αρκετό ενδιαφέρον και μας κρατάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα πρόσφατα το παιχνίδι σε co-op Ranger δυσκολία.

Μας πήρε 50 ώρες κάνοντας σχεδόν τα πάντα. Δεν έχω παίξει τα προηγούμενα αλλά το συστήνω σε φίλους των RPG.

Δεν υπάρχουν άλλωστε πολλά co-op party RPG.

Όντως υπάρχουν πολλά σημεία με αποφάσεις που επηρεάζουν την εξέλιξη σημαντικά και πιθανόν να αξίζει δεύτερο playthrough. Γραφικά καλά, η μουσική ξεχωρίζει σε αρκετά σημεία (έχει βγει και soundtrack). Θεωρώ πως έχει γίνει καλή δουλειά στην ατμόσφαιρα και το σενάριο, αν και όχι κάτι πρωτότυπο, σε κρατάει.

Μετά το level 16-17 υπήρχε επιτέλους καλό loot και εξοπλισμός και το παιχνίδι έγινε πιο διασκεδαστικό κατά τη γνώμη μου.

Bugs συναντήσαμε κυρίως στο combat αλλά όχι κάτι σημαντικό. Σίγουρα όποιος το παίξει τώρα θα έχει καλύτερη εμπειρία από το launch πριν 1 χρόνο. Έχει προστεθεί και crafting αλλά και αρκετές διορθώσεις με τα patch.

Ανακοινώθηκε σήμερα το 2ο και τελευταίο DLC με όνομα Cult of the Holy Detonation που κυκλοφορεί 5/10:

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι παιχνιδάρα ειναι αυτη, περίμενα πως θα ειναι  καλό παιχνίδι αλλά όχι τόσο βελτιωμένο σε σχέση με το ήδη πολύ καλό Wasteland 2. Βελτιωμένο σε όλους τους τομείς  ενώ οι αποφάσεις που παίρνεις έχουν πραγματικές επιπτώσεις στην εξέλιξη της ιστορίας. Ολα τα quests έχουνε ενδιαφέρον ενώ οι διαλογοι ειναι εξαιρετικοί. Το παιζω τις τελευταίες μέρες και ήδη έχω φθάσει στο χαλαρό τις 28 ώρες.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ και εγώ για το παιχνίδι. Οι σημαντικές αποφάσεις όμως θα μπορούσαν να είναι πιο ευέλικτες. Πχ τελειώνοντας το καζίνο

Spoiler

υποστήριξα τον ιδιοκτήτη όταν του την πέφτουν οι Marshalls. Όχι γιατί αμφιβάλλω ότι γίνονταν παρανομίες, αλλά ογιατί διαφωνούσα με τον τρόπο του Marshall που μπήκε εκεί μέσα με το έτσι θέλω και θα σκοτώσω τους πάντες γιατί μπορώ! Στο δικό μου rp δεν συμφωνούσα με την μέθοδο του  και στην προάσπιση της νομιμότητας.

Το παιχνίδι όπως δεν μου έδωσε Τρίτη επιλογή πλην από το να διάλεξω έναν σου τους δύο. Ούτε καν να απέχω από την σύγκρουση.

Αποτέλεσμα τώρα η σερίφης να μην μου μιλάει και από ότι κατάλαβα, δεν τα μπορέσω να πάρω με το μέρος μου τους Marshalls και να εκθρονισω ειρηνικά τον patriarch.

Υπόψιν δεν το έχω τελειώσει ακόμα, μόλις τελείωσα το Denver, οπότε ίσως εξελιχθούν διαφορετικά από ότι περιμένω τα πράγματα.

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχει και καταπληκτική μουσική επένδυση συν τοις άλλοις, εκει που παιζεις και ξεκινάει η μάχη αρχιζουνε και παιζουνε κομμάτια σαν τα παρακάτω, έπος👌

συνεχίζω έχοντας ξεπεράσει τις 40 ώρες παιξίματος

 

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό, ήταν σε εξαιρετική τιμή όλο το πακέτο στο Steam τώρα Χριστούγεννα. Αν το Avowed πάει καλά μήπως η Microsoft δώσει το budget στην inXile και δοκιμάσει το επόμενο σε open world  με unreal engine 5  - γιατί η unity είναι μαύρο χάλι.  Ισομετρικό ή 3d πάντως θα παίξουμε και το Wasteland 5  πριν ακόμα βγει το Vaporware Citizen του Χρηστάρα.

Επεξ/σία από tosser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδάρα το είχα παίξει όταν πρωτοβγήκε, το τερμάτισα σε ranger σε καμιά 35αριά ώρες completionist run.

Μετάνιωσα που δεν το έτρεξα σε supreme jerk, το προτείνω ανεπιφύλακτα,

γιατί σε ranger difficulty mid-game και μετά γίνεται αρκετά εύκολο. 

Με ένα ισσοροπημένο party οι όποιοι αποκλεισμοί στην πορεία της ιστορίας συμβαίνουν

λόγω επιλογών / συμμαχιών και όχι λόγω χαμένων skill checks. 

Έχουν βγει δύο dlc που κοστίζουν κάνα 20άρικο, αν κάποιος τα έχει παίξει ας γράψει εντυπώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Παιχνιδάρα το είχα παίξει όταν πρωτοβγήκε, το τερμάτισα σε ranger σε καμιά 35αριά ώρες completionist run.

Μετάνιωσα που δεν το έτρεξα σε supreme jerk, το προτείνω ανεπιφύλακτα,

γιατί σε ranger difficulty mid-game και μετά γίνεται αρκετά εύκολο. 

Με ένα ισσοροπημένο party οι όποιοι αποκλεισμοί στην πορεία της ιστορίας συμβαίνουν

λόγω επιλογών / συμμαχιών και όχι λόγω χαμένων skill checks. 

Έχουν βγει δύο dlc που κοστίζουν κάνα 20άρικο, αν κάποιος τα έχει παίξει ας γράψει εντυπώσεις.

 

Θα συμφωνήσω, είναι τρομερό. Και μάλιστα το έπαιξα όταν πρώτο βγήκε που ήταν μέσα στα bugs. Φανταστείτε, το cyberpunk δεν έπιανε μία μπροστά του 😂. Αλλά ήταν τόσο καλό που με βάστηξε. Όλα τα quests και το exploration ήταν πολύ καλοφτιαγμένα.  

Ισχύει οτι σε ranger difficulty μετά απο λίγο το game γίνεται ευκολότερο, αλλά απο την άλλη σε μεγαλύτερη δυσκολία στην αρχή τρως ξύλο μέχρι τα αυτιά.. Ειδικά αν χώνεσαι εκεί που δεν πρέπει.  Δεν ξέρω αν το έχουν φτιάξει αυτό στα τελευταία patches. Προσωπικά αν και αγαπάω την δυσκολία στα games, στο συγκεκριμένο θα πρότεινα ranger difficulty καθώς η αρχή σε ζορίζει αρκετά μέχρι να μάθεις όλα τα mechanics. Τώρα αν παίζεις με character build guides και βλέπεις ένα κάρο tutorials για min/maxing, λογικά θα θες κάτι πιο δύσκολο. 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το βάζω και εδώ γιατί θεωρώ πως σε αυτή την τιμή είναι ξεφτίλα:

https://www.gog.com/game/wasteland_3_colorado_collection

Η πλήρης έκδοση ενός εξαιρετικού RPG. Προτείνω να το παίξετε co-op, όμως σε κάθε περίπτωση μην το προσπεράσετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το BG3 πριν το BG3, κι ό,τι πιο κοντινό στα RPG της Larian χωρίς να το έχει φτιάξει η Larian, δείτε το οπωσδήποτε.

Κι η τιμή πράγματι ξεφτίλα, για τόσο υλικό, τρέχει ακόμη η προσφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

δεν ειχα ιδεα πως υπαρχει αυτο το game...μου το προτεινε ενας γνωστος ως ακομα καλυτερο και απο το xcom...

εχει πεσει στο ταλιρο περιπου λεω να το δοκιμασω...ανεξαρτητα απο τα λεφτα του, αξιζει σαν παιχνιδι ναι? τα dlc μαλλον οχι ομως σωστα? να παρω την απλη version

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αξίζει και τα DLC είναι integrated στο main quest, οποτε πάρτα όλα. Καλύτερο από το XCOM 2 δεν είναι, απλά έχει πιο rpg story φάση. Προσωπικά είναι το καλύτερο στο είδος game που έχω παίξει μετά το XCOM 2, 40K Chaos Gate και ίσως το King Arthur.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το king arthur παλι??? ρε ξεκολλα λιγο να πουμε,
ακομα δεν εχω τερματισει το ρομποκοπ 5 μηνες τωρα, μολις μπηκα act 3 στο bg3 στο 1ο playthrough, το hogwarts δεν το εχω ξεκινησει καν, οverwatch επεσα diamond απο masters, ειχα ακομα 2 indies και ξεκινανε και φορολογικες δηλωσεις σε λιγο...δηλ λιγο καπου ελεος και 2Χ24ωρα να ειχε η μερα απλα δεν προλαβαινω!!!! 🥲

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...