Προς το περιεχόμενο

To Altruistic Mode των BitTorrent και uTorrent ανεβάζει τα διπλάσια από όσα κατεβάσατε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχουνε χάσει τα πρωτεία στους bittorrent clients με τις βλακείες που κάνανε (διαφημίσεις, bitcoin mining σε βάρος του χρήστη) και τώρα προσθέτουν βλακείες χαραχτηριστικά για να τραβήξουν κόσμο. Ευτυχώς που υπάρχει το qbittorrent...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο άχρηστο χαρακτηριστικό δε μπορούσαν να σκεφτούν; Το να έβαζαν default ratio στο 2:1 θα ήταν πολύ πιο απλό και λογικό.

 

Ακόμα και εγώ που seedάρω ότι κατεβάζω έως το 5:1 δε θα το ενεργοποιούσα. Γιατί να με νοιάζει το να μην πέσω κάτω ένα συγκεκριμένο ratio οποιαδήποτε στιγμή -- και μάλιστα να υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρώσω καν το download; Μόνο αλτρουιστικό δε το λες αυτό. Ηλίθιο ίσως! Το θέμα είναι να ξαναδίνεις πίσω τα δεδομένα και το bandwidth, ανεξάρτητα του πότε θα το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το περίεργο; Το ένα είναι ένα πρόγραμμα που μπορείς να ανταλλάξεις κάθε είδους αρχεία, πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τόρρεντ για τα αρχεία τους. Το άλλο είναι παραπομπή σε sites με παράνομο υλικό και για ένα site που δεν θέλει μπλεξίματα με τις ψιλές γραμμές του νόμου λογικό είναι να τα απαγορεύει. 

Ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως ασχολείται κανείς με τα adware αυτά όταν υπάρχουν δωρεάν ανώτερα torrent clients όπως το qbittorrent, deluge και transmission.

γιατι απο όλα αυτά που είπες μόνο το qbitorrent ειναι σχεδόν ισάξιο τα άλλα δύο ειναι κατώτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απορώ με το insomnia που παρουσιάζει θέματα για torrent clients, αλλά αν γράψεις για torrent search engines τρως ban. Ήμαρτον.

Τα θέματα των torrent clients δεν τα βγάζουν αυτοί τα βρίσκουν έτοιμα (όπως και τα άλλα νέα εξάλλου) και τα "μεταφράζουν" 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως ασχολείται κανείς με τα adware αυτά όταν υπάρχουν δωρεάν ανώτερα torrent clients όπως το qbittorrent, deluge και transmission.

 

 
για ποιο λογο ειναι ανωτερα; ακουω πολλους να το λενε αυτο, αλλα ποτε δεν εχουν εξηγησει γιατι.
τα χω βαλει αυτα τα clients, ειναι καλα, αλλα την ευχρηστια του uTorrent δεν την συναγωνιζονται.

ρε παιδια υπαρχει κατι καλυτερο απο το utorrent?

 

oχι. ειναι η συνηθισμενη knee jerk reaction, επειδη το utorrent ειναι adware, αυτοματως ειναι κακο.

Έχουνε χάσει τα πρωτεία στους bittorrent clients με τις βλακείες που κάνανε (διαφημίσεις, bitcoin mining σε βάρος του χρήστη) και τώρα προσθέτουν βλακείες χαραχτηριστικά για να τραβήξουν κόσμο. Ευτυχώς που υπάρχει το qbittorrent...

 

ακομη πρωτο ειναι στο market share to uTorrent...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι απο όλα αυτά που είπες μόνο το qbitorrent ειναι σχεδόν ισάξιο τα άλλα δύο ειναι κατώτερα. 

το qbittorrent το έβαλα σε raspberry σαν αντικατάσταση του deluge και είναι τέλειο, κατέληξα να αντικαταστήσω και το utorrent στο win server μου με αυτό και πλέον τέλος τα περίεργα κρασαρίσματα με μπλε οθόνες και η αλόγιστη κατανάλωση των πόρων που γινόταν, ας βάλουν ότι θέλουν στα άλλα, πίσω δεν γυρνάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το qbittorrent το έβαλα σε raspberry σαν αντικατάσταση του deluge και είναι τέλειο, κατέληξα να αντικαταστήσω και το utorrent στο win server μου με αυτό και πλέον τέλος τα περίεργα κρασαρίσματα με μπλε οθόνες και η αλόγιστη κατανάλωση των πόρων που γινόταν, ας βάλουν ότι θέλουν στα άλλα, πίσω δεν γυρνάω

 

Καλό. Το deluge στo raspberry μου έτρωγε όλη τη μνήμη, θα δοκιμάσω και με qbittorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αλτρουισμό ξέρει καλά το μTorrent ειδικά όσον αφορά το bitcoin mining (βλ. epicscale).

Τον πέταξα εδώ και 2 χρόνια και ησύχασα.

 

Υπάρχουν ακόμη τα old versions που είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό. Το deluge στo raspberry μου έτρωγε όλη τη μνήμη, θα δοκιμάσω και με qbittorrent.

Το qbit μου τρώει 58 ΜΒ RAM σε rasbian ενώ κατεβάζει και το έχω ανοιχτό πάνω από εβδομάδα.

Το καλό έίναι ότι κατεβάζεις ένα πακέτο και τα έχει όλα ενώ στο deluge άλλο πακέτο το UI άλλο η κονσόλα και άλλο το web UI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rtorrent είναι σαφώς ανώτερο.

 

Χρησιμοποιεί ελάχιστη μνήμη ~30ΜΒ, δεν απαιτεί γραφικό περιβάλλον και είναι ανοικτού κώδικα δίχως adware / bloatware / cookies κλπ.

 

Τέλος ο (έμπειρος) χρήστης χάριν αλτρουισμού, μπορεί να αλλάξει τον τρόπο που αναφέρεται το upload στον tracker, παρακάμπτωντας έτσι τους τεχνητούς περιορισμούς που τίθενται προκειμένου να ωθήσουν το χρήστη να πληρώσει για ratio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"προορίζεται για χρήστες που θέλουν να εξασφαλίσουν ότι ανεβάζουν περισσότερα από όσα κατεβάζουν και δεν τους πειράζει να μην ολοκληρώνονται downloads"

 

Δεν καταλαβαίνω καν τη χρησιμότητα αυτού του "χαρακτηριστικού".

Γιατί να μη σε ενδιαφέρει να μην ολοκληρώνονται τα downloads??? Αν θες να εξασφαλίσεις ότι τα uploads είναι μεγαλύτερα από τα downloads, απλά άσε ανοικτό το client και θα ανεβάσει.

 

Θα είχε κάποιο νόημα εάν το έβαζαν υποχρεωτικά σε ΟΛΟΥΣ τους clients torrent που υπάρχουν, ώστε να αποφύγουν το να κατεβάζει κάποιος και να διαγράφει επί τόπου το torrent, ή να βάζει limit στα uploads 1kbps κλπ. Αλλιώς δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το χρησιμοποιήσεις. Όσοι θέλουν καλό ratio, απλά αφήνουν το torrent στη λίστα τους και ανεβάζει αφού έχουν τελειώσει το κατέβασμα.

 

Read man μου copy paste από το άρθρο

 

"το Altruistic Mode κατεβάζει εφόσον υπάρχουν δύο ενδιαφερόμενοι peers, επειδή για κάθε νέο κομμάτι που κατεβαίνει, μπορεί να το ανεβάσει σε δύο peers. Αν υπάρχει μόνο ένας ενδιαφερόμενος peer, το Altruistic Mode σταματάει να κατεβάζει, επειδή δεν μπορεί να διατηρήσει την αναλογία." 

 

Πολύ απλά είναι one click setup για οποιαδήποτε νέα έκδοσή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...