Προς το περιεχόμενο

Tablet για ταινίες και streaming σε smart TV full screen !! Tab s2 vs Tab s10.5


lizardkingteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πάντα καταφεύγω σε αυτό το site για χρήσιμες συμβουλές σε ότι αφορά τεχνολογία και πάντα μένω ευχαριστημένος από τις πολύτιμες συμβουλές και γνώση που υπάρχει σε αυτό το site. 

 

Για να μη πολυλογώ , έχω το samsung tab s2 το οποίο και αγόρασα κυρίως για ταινίες (νάαα στα μούτρα μου) και για streamαρισμα σε samsung smart tv. Έλα ντε όμως που  στο screen mirroring δεν γίνεται full screen στη τηλεόραση λόγω aspect ration (4:3 vs 16:9) και βλέπω ένα κουτάκι σε μια τηλεορασάρα..... Δεν τα ήξερα εγώ αυτά πριν και έδωσα ένα σκασμό λεφτά για μια.. Καλό το tablet αλλά για τη χρήση που του θέλω δεν...

 

Έτσι μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι έπρεπε να πάρω τον predecessor του , το Samsung Tab S 10.5 , που έχει aspect ratio 16:9 και θα stremάρει full screen στην TV , σωστά ? 

 

Τι να κάνω να πουλήσω το samsung tab s2 και να πάρω το Samsung tab s10.5 ? Θα μπορώ όταν φορτώνω μια ταινία στη TV με screen mirroring να φένεται Full Screen ή θα έχω το ίδιο πρόβλημα ?

 

Ύπάρχει κανένα άλλο tablet να φορτώνει full screen ταινίες στη TV ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλυτερα να περιμενεις τα καινουρια samsung το  s10,5 ειναι μοντελο 14

 

 

 

Έψαξα για νέα tab s 10 αλλά δεν ανακοίνωσε φέτος η samsung ... έχεις δει κάτι που μου διέφυγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα για νέα tab s 10 αλλά δεν ανακοίνωσε φέτος η samsung ... έχεις δει κάτι που μου διέφυγε ?

οχι καλα ειδες ,ηταν να παρουσιαστουν τον σεπτεμβριο αλλα δεν.....λενε μεχρι τελος της χρονιας και εγω περιμενω να βγουνε να δωσω το ipad air2 για να παρω ενα της σαμμυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις ταινιες στο s2 πως τις βλεπεις;

Εννοω τις εχεις κατεβασει τοπικα και τις στριμαρεις μετα ασυρματα στην τηλεοραση ή τις βλεπεις πχ μεσω kodi(ή αλλο streaming app) και ταυτοχρονα στριμαρονται ασυρματα στην τηλεοραση;

 

Τελος, και το samsung tab s10,5 δεν ειναι 16:9 (οπως η tv σου), αλλα 16:10, οποτε και παλι δεν θα καλυπτει πληρως την τηλεοραση σου.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο οτι εχω καταλαβει, αν εχω καταλαβει σωστα, παιζει ρολο και η ιδια η αναλυση του ταμπλετ σε σχεση με την αναλυση της τηλεορασης. 

 

Π.Χ. εχουμε μια τηλεοραση FULL HD (1920χ1080)  και 2 ταμπλετ, ενα αναλυσης 1280χ800 κι ενα 1900χ1200.  

αν το καταλαβαινω σωστα, στην πρωτη περιπτωση, στην τηλεοραση θα βλεπεις ενα μικροτερο παραθυρο στην τηλεοραση, ισο με την αναλυση του ταμπλετ, ενω στη 2η θα βλεπεις σχεδον fullscreen, αφου το ταμπλετ εχει παραπλησια αναλυση με την τηλεοραση...!! 

 

EDIT. εξαρταται επισης και με τι παιζεις το βιντεο...!!  οπως σωστα λεει και ο haHa....

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι εχω καταλαβει, αν εχω καταλαβει σωστα, παιζει ρολο και η ιδια η αναλυση του ταμπλετ σε σχεση με την αναλυση της τηλεορασης. 

 

Π.Χ. εχουμε μια τηλεοραση FULL HD (1920χ1080)  και 2 ταμπλετ, ενα αναλυσης 1280χ800 κι ενα 1900χ1200.  

αν το καταλαβαινω σωστα, στην πρωτη περιπτωση, στην τηλεοραση θα βλεπεις ενα μικροτερο παραθυρο στην τηλεοραση, ισο με την αναλυση του ταμπλετ, ενω στη 2η θα βλεπεις σχεδον fullscreen, αφου το ταμπλετ εχει παραπλησια αναλυση με την τηλεοραση...!! 

 

EDIT. εξαρταται επισης και με τι παιζεις το βιντεο...!!  οπως σωστα λεει και ο haHa....

 

δεν νομιζω εγω που εχω ipad air 2 αναλυση  2048x1536  παιζει σε ολη την οθoνη της tv 55 φουλ hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω ταινίες από tablet , χρησιμοποιώ BS player και κάνω screen mirroring μέσω του Tab S2 στη Samsung TV 

 

Στο S2 τις βλέπω σε ενα μικρό κουτάκι (υπάρχει και στο youtube ανάλογο video πάτα "samsung tab s2 screen mirroring") ...

 

Ενώ κανονικά θέλω να τις βλέπω full screen (έχω οθόνη 50'' και ουσιαστικά βλέπω σε πχ. 30'' οθόνη , το υπόλοιπο είναι μαύρο bezel)...

 

Πρέπει να φταίει που η samsung τα έκανε τα καινούργια table με aspect ratio 4:3 ενώ θέλει 16:9 που είναι η TV .. ή κάνω κάτι λάθος ? 

 

Με laptop (δεν έχω laptop) αν βάλεις HDMI στη TV φαίνεται κανονικά και ταινίες Full Screen....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λυση ειναι να τις βλεπεις μεσω dlna στην tv σου.

Βαλε μια εφαρμογη dlna server στο tablet και μετα απο η tv θα βλεπει τις ταινιες μεσω dlna.

 

Δεν θα παιζει η ταινια καν στο tablet, δεν ειναι mirroring, απλα το tablet θα την "σερβιρει" μεσω DLNA στην tv.

 

Δεν θα εχεις κανενα θεμα με το aspect ratio ετσι.

 

Αλλη λυση ειναι να βαλεις plex media server στο tablet και το αντιστοιχο plex client στην tv.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ταινιες στο s2 πως τις βλεπεις;

Εννοω τις εχεις κατεβασει τοπικα και τις στριμαρεις μετα ασυρματα στην τηλεοραση ή τις βλεπεις πχ μεσω kodi(ή αλλο streaming app) και ταυτοχρονα στριμαρονται ασυρματα στην τηλεοραση;

 

Τελος, και το samsung tab s δεν ειναι 16:9 (οπως η tv σου), αλλα 16:10, οποτε και παλι δεν θα καλυπτει πληρως την τηλεοραση σου.

Δηλαδή με το Kodi θα βλέπω full screen..? Κατι δεν κάνω καλά πάντως πάντως τόσους μήνες.. Αν γίνεται μόλις μου γλίτωσες 380 ευρώ :)

Μια λυση ειναι να τις βλεπεις μεσω dlna στην tv σου.

Βαλε μια εφαρμογη dlna server στο tablet και μετα απο η tv θα βλεπει τις ταινιες μεσω dlna.

 

Δεν θα παιζει η ταινια καν στο tablet, δεν ειναι mirroring, απλα το tablet θα την "σερβιρει" μεσω DLNA στην tv.

 

Δεν θα εχεις κανενα θεμα με το aspect ratio ετσι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, τι είναι το dlna όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, τι είναι το dlna όμως?

Δοκιμασε αρχικα με αυτην την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bubblesoft.android.bubbleupnp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε αρχικα με αυτην την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bubblesoft.android.bubbleupnp

Θα τη δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι.. με υπότιτλους θα είμαι οk? Αν stremάρω full screen θα σε κεράσω καφέ ! Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τη δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι.. με υπότιτλους θα είμαι οk? Αν stremάρω full screen θα σε κεράσω καφέ ! Σε ευχαριστώ και πάλι.

Full screen θα στριμαρεις σιγουρα.

Για υποτιτλους δεν ειναι σιγουρο, εξαρταται απο την tv σου.

Επισης νομιζω οτι δεν θα μπορεις να κανεις fast forward κλπ.

 

Οπως και να εχει, αν εξοικειωθεις λιγο με αυτο, τοτε καλυτερα μετα να βαλεις το  plex media server στο tablet και το αντιστοιχο plex client στην tv(ψαξε απο τωρα να βαλεις το plex client στην tv απο τις εφαρμογες της TV).

 

Εχει το πλεονεκτημα οτι θα μπορεις να κανεις fast forward και να πηγαινεις σε οποιο σημειο του βιντεο θελεις(με DLNA νομιζω δεν γινεται οπως σου ειπα), 

θα παιζουν στανταρ οι υποτιτλοι, μαλιστα δεν θα χρειαζεται να τους κατεβαζεις εσυ, μπορεις να ρυθμισεις το προγραμμα να τους κατεβαζει αυτοματα οταν βλεπει νεα ταινια/σειρα, θα κατεβαζει αυτοματα εξωφυλλα κλπ.

 

Ενα τετοιο περιβαλλον θα βλεπεις στην tv  σου για τις ταινιες/σειρες που εχεις κατεβασει στο tablet(χωρις να κανεις τιποτα, θα βρισκει μονο του τις πληροφοριες) :

 

screen-shot-2015-11-02-at-21-53-40.png?w

 

screen-shot-2015-11-02-at-21-53-43.png?w

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full screen θα στριμαρεις σιγουρα.

Για υποτιτλους δεν ειναι σιγουρο, εξαρταται απο την tv σου.

 

Οπως και να εχει, αν εξοικειωθεις λιγο με αυτο, τοτε καλυτερα μετα να βαλεις το  plex media server στο tablet και το αντιστοιχο plex client στην tv(ψαξε απο τωρα να βαλεις το plex client στην tv απο τις εφαρμογες της TV).

 

Εχει το πλεονεκτημα οτι θα παιζουν στανταρ οι υποτιτλοι, μαλιστα δεν θα χρειαζεται να τους κατεβαζεις εσυ, μπορεις να ρυθμισεις το προγραμμα να τους κατεβαζει αυτοματα οταν βλεπει νεα ταινια/σειρα, θα κατεβαζει αυτοματα εξωφυλλα κλπ.

 

Ενα τετοιο περιβαλλον θα βλεπεις στην tv  σου για τις ταινιες/σειρες που εχεις κατεβασει στο tablet(χωρις να κανεις τιποτα, θα βρισκει μονο του τις πληροφοριες) :

 

screen-shot-2015-11-02-at-21-53-40.png?w

 

screen-shot-2015-11-02-at-21-53-43.png?w

 

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω εδώ , και πάλι δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω , ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω το Tab s 10 και να δώσω πάλι ένα σκασμό λεφτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...