Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όποιος πετάει drone αν το δει να πέφτει κάτω ακούγοντας κανένα κρότο μην αναρτηθεί τι συνέβη ;)

Όποιος προκαλέσει τον κρότο και ρίξει το drone αν ξαφνικά δει χειροπέδες στα χέρια του και ένα μπλέ φωτάκι να αναβοσβήνει πάνω από ένα αμάξι δίπλα του μην αναρωτηθεί τι συνέβη ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οχι...

 

σε δημοσιο χωρο δεν εχεις το δικαιωμα να καταγραφεις οποιον και οποτε και οπου θελεις... 

πραγματικα τωρα, απο αυτο που ειπες, εσυ βγαζεις νοημα?

 

 

 ακομα και σε δημοσιο χωρο πρεπει να γνωριζεις οτι καταγραφεσαι...  αλλιως ειναι παρανομο...  

και γι'αυτο τον λογο εχει την υποχρεωση η τροχαια να βαλει πινακιδες οτι υπαρχουν καμερες στους δρομους..

 

δεν μπορεις να καταγραφεις ανηλικα, και δεν μπορεις να καταγραφεις καποιον που δεν θελει να καταγραφει..

 

οποτε φιλε... βγαλε ενα σχεδιο πτησης drone, πληρωσε και ασφαλεια σε περιπτωση που κανεις καποια ζημια, παρε και την αδεια να πετας drone πανω απο το σπιτι μου... και μετα βλεπουμε..

 

 

 

 

και αυτος και το παιδι του ειναι ασφαλισμενοι...  οπως ολοι με τα ολα τα ανηλικα παιδια τους

Επειδή έχω εμπειρία με το θέμα και μου έγινε δικαστήριο γιατί "εβγαζα" φωτογραφίες το σπίτι συγκεκριμένου ατόμου υποτίθεται μαζί με άλλα 500 σπίτια για εργασία που είχα να κάνω για μια μελέτη του δημοσίου για ανάπλαση του χώρου κτλ σε πληροφορώ ότι αυτά που σου είπα ισχύουν και άμα θέλεις μπορώ να σου δώσω και την απόφαση και τον αριθμό εκδίκασης της υπόθεσης στα δικαστήρια της Θεσσαλονίκης. απαγορεύεται να βγάζεις ΚΟΝΤΙΝΑ πλάνα (προφιλ κτλ) που αποτυπώνουν ΜΟΝΟ συγκεκριμένο άνθρωπο και αυτό ΜΟΝΟ υπο συνθήκες και ΜΟΝΟ αν αποδειχθεί δόλιος λόγος. 

 

είπα:  

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!

τι δεν καταλαβαίνεις? πάνε στο σύνταγμα αν είσαι απο αθήνα ή στο λευκό πύργο αν είσαι στη Θεσσαλονίκη πχ και βγάζε τους ανθρώπους φωτογραφίες... απαγορεύεται? ΟΧΙ!!! αυτό που λένε για τις πινακίδες είναι σε κλειστό χώρο του δημοσίου και είναι για την καταγραφή σε κλειστό κύκλωμα κάμερας... ΑΛΛΟ πράγμα το ένα άλλο το άλλο. όπως και η τροχαία βάζει πινακίδες για τα ΡΑΝΤΑΡ και μόνο... όχι εκεί που έχει κάμερες παρακολούθησης της κυκλοφορίας... και ναι μπορεί να καταγράφεις και ανήλικα ΑΝ δεν είναι αυτά στο το κύριο θέμα της φωτογραφίας που και αυτό είναι θέμα προσωπικής άποψης και οπτικής δεν έχει χειροπιαστούς ας το πούμε κανόνες και γραμμές ή ποσοστά απο την όλη φωτογραφία κτλ... αν κάποιος ΔΕΝ θέλει να καταγραφεί μπορεί να έρθει να σου το πει και μπορείς να κάνεις θολό το πρόσωπο του. αλλά και πάλι τονίζω ότι είναι στο χέρι το φωτογράφου να το δεχτεί ή όχι. μπορεί πολύ απλά να σου πει σβήσε την φωτογραφία και να  φύγει απο το πλάνο αν ΤΟΣΟ πολύ τον ενοχλεί... βλέπε google maps - νομοθεσία.

 

Για σχέδιο πτήσης κάτσε να βγούνε οι αρμόδιοι να ξέρουνε να σηκωθεί και το σύστημα το ονλινε να είναι σταθερό να έχει υποστήριξη να να να να να... και μετά θα το βγάλω το σχέδιο πτήσης δεν έχω πρόβλημα ΑΝ ξεπεράσω τα όρια που ορίζει ο ΝΟΜΟΣ... αν όχι... ΔΕΝ θα βγάλω πολύ απλά :) και ασφάλεια είπαμε ΑΝ είμαι στην κατηγορία που λέει ο ΝΟΜΟΣ... που ΔΕΝ είμαι...

 

και ναι αν θέλω θα πετάξω πάνω από το σπίτι σου δε μπορέις να κάνεις κάτι... εκτός και αν έχεις όπλο (μονο κυνηγετικό)... έχεις άδεια... έχεις χαρτί απο ψυχολόγο... κτλ κτλ κτλ  και είναι κυνηγετική περίοδος σε εκτός σχεδίου περιοχή, που ΔΕΝ είσαι αφού είσαι σε κατοικημένη περιοχή εντός σχεδίου... με απλά λόγια ΔΕΝ εχεις όπλο... και αν έχεις είσαι παράνομος. Αν πάλι ανήκεις στα σώματα ασφαλείας και πυροβολήσεις drone θέτεις σε κίνδυνο τον πολίτη που θα πετύχει η σφαίρα σε περίπτωση που δεν πετύχεις το Drone τρέξε κρύψου μετά δε χρειάζεται να σου πω θα το ξέρεις και μόνος σου.  ΚΑΙ ΑΝ είσαι παράνομος και τυγχάνει να καταγράφετε η πτήση και στο κινητό και πυροβολήσεις το drone με μια ανώνυμη καταγγελία και βίντεο σε ένα DVD δώρο, έρχονται και σε μαζεύουν... στα λέω σε φιλικό τόνο με γνώση και οχι παπαρολογία απο το κεφάλι μου... 

 

Ας μην το κάνουμε Μάγισσα το Drone δεν έχει αναφερθεί ΚΑΝΕΝΑ περιστατικό θανάτου ή σοβαρού τραυματισμού στην Ελλάδα και στον κόσμο όλο είναι μετρημένα στα δάχτυλα. πιο πολλές πιθανότητες έχει να πάθεις κάτι άλλο παρά να πας απο Drone απο κάποιο επαγγελματία που έρχεται να βγάλει τον οικισμό - ρυμοτομία φωτογραφία για λόγους επαγγελματικούς και τεχνικούς και να το ξανα κατεβάσει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος προκαλέσει τον κρότο και ρίξει το drone αν ξαφνικά δει χειροπέδες στα χέρια του και ένα μπλέ φωτάκι να αναβοσβήνει πάνω από ένα αμάξι δίπλα του μην αναρωτηθεί τι συνέβη ;)

Τίποτα δεν θα συμβεί απλά εσύ θα είσαι μέσα για καμία εβδομάδα με τεράστιο πρόστιμο στη πλάτη σου και ο άλλος θα φύγει το πρωί να πάρει τυρόπιτα και να πάει στη δουλειά του (αν είναι καθημερινή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή έχω εμπειρία με το θέμα και μου έγινε δικαστήριο γιατί "εβγαζα" φωτογραφίες το σπίτι συγκεκριμένου ατόμου υποτίθεται μαζί με άλλα 500 σπίτια για εργασία που είχα να κάνω για μια μελέτη του δημοσίου για ανάπλαση του χώρου κτλ σε πληροφορώ ότι αυτά που σου είπα ισχύουν και άμα θέλεις μπορώ να σου δώσω και την απόφαση και τον αριθμό εκδίκασης της υπόθεσης στα δικαστήρια της Θεσσαλονίκης. απαγορεύεται να βγάζεις ΚΟΝΤΙΝΑ πλάνα (προφιλ κτλ) που αποτυπώνουν ΜΟΝΟ συγκεκριμένο άνθρωπο και αυτό ΜΟΝΟ υπο συνθήκες και ΜΟΝΟ αν αποδειχθεί δόλιος λόγος. 

 

είπα:  

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!

τι δεν καταλαβαίνεις? πάνε στο σύνταγμα αν είσαι απο αθήνα ή στο λευκό πύργο αν είσαι στη Θεσσαλονίκη πχ και βγάζε τους ανθρώπους φωτογραφίες... απαγορεύεται? ΟΧΙ!!! αυτό που λένε για τις πινακίδες είναι σε κλειστό χώρο του δημοσίου και είναι για την καταγραφή σε κλειστό κύκλωμα κάμερας... ΑΛΛΟ πράγμα το ένα άλλο το άλλο. όπως και η τροχαία βάζει πινακίδες για τα ΡΑΝΤΑΡ και μόνο... όχι εκεί που έχει κάμερες παρακολούθησης της κυκλοφορίας... και ναι μπορεί να καταγράφεις και ανήλικα ΑΝ δεν είναι αυτά στο το κύριο θέμα της φωτογραφίας που και αυτό είναι θέμα προσωπικής άποψης και οπτικής δεν έχει χειροπιαστούς ας το πούμε κανόνες και γραμμές ή ποσοστά απο την όλη φωτογραφία κτλ... αν κάποιος ΔΕΝ θέλει να καταγραφεί μπορεί να έρθει να σου το πει και μπορείς να κάνεις θολό το πρόσωπο του. αλλά και πάλι τονίζω ότι είναι στο χέρι το φωτογράφου να το δεχτεί ή όχι. μπορεί πολύ απλά να σου πει σβήσε την φωτογραφία και να  φύγει απο το πλάνο αν ΤΟΣΟ πολύ τον ενοχλεί... βλέπε google maps - νομοθεσία.

 

Για σχέδιο πτήσης κάτσε να βγούνε οι αρμόδιοι να ξέρουνε να σηκωθεί και το σύστημα το ονλινε να είναι σταθερό να έχει υποστήριξη να να να να να... και μετά θα το βγάλω το σχέδιο πτήσης δεν έχω πρόβλημα ΑΝ ξεπεράσω τα όρια που ορίζει ο ΝΟΜΟΣ... αν όχι... ΔΕΝ θα βγάλω πολύ απλά :) και ασφάλεια είπαμε ΑΝ είμαι στην κατηγορία που λέει ο ΝΟΜΟΣ... που ΔΕΝ είμαι...

 

και ναι αν θέλω θα πετάξω πάνω από το σπίτι σου δε μπορέις να κάνεις κάτι... εκτός και αν έχεις όπλο (μονο κυνηγετικό)... έχεις άδεια... έχεις χαρτί απο ψυχολόγο... κτλ κτλ κτλ  και είναι κυνηγετική περίοδος σε εκτός σχεδίου περιοχή, που ΔΕΝ είσαι αφού είσαι σε κατοικημένη περιοχή εντός σχεδίου... με απλά λόγια ΔΕΝ εχεις όπλο... και αν έχεις είσαι παράνομος. Αν πάλι ανήκεις στα σώματα ασφαλείας και πυροβολήσεις drone θέτεις σε κίνδυνο τον πολίτη που θα πετύχει η σφαίρα σε περίπτωση που δεν πετύχεις το Drone τρέξε κρύψου μετά δε χρειάζεται να σου πω θα το ξέρεις και μόνος σου.  ΚΑΙ ΑΝ είσαι παράνομος και τυγχάνει να καταγράφετε η πτήση και στο κινητό και πυροβολήσεις το drone με μια ανώνυμη καταγγελία και βίντεο σε ένα DVD δώρο, έρχονται και σε μαζεύουν... στα λέω σε φιλικό τόνο με γνώση και οχι παπαρολογία απο το κεφάλι μου... 

 

Ας μην το κάνουμε Μάγισσα το Drone δεν έχει αναφερθεί ΚΑΝΕΝΑ περιστατικό θανάτου ή σοβαρού τραυματισμού στην Ελλάδα και στον κόσμο όλο είναι μετρημένα στα δάχτυλα. πιο πολλές πιθανότητες έχει να πάθεις κάτι άλλο παρά να πας απο Drone απο κάποιο επαγγελματία που έρχεται να βγάλει τον οικισμό - ρυμοτομία φωτογραφία για λόγους επαγγελματικούς και τεχνικούς και να το ξανα κατεβάσει... :)

 

Τι λες ρε ζαγάδ ιμένα ρε θα βγάλς φωτόου;;;; ΙΜΕΝΑ;;;; ΙΣΥ ΡΕΗ ποιης ισει ΙΣΥ ρέη; 

 

Λοιπόουν κοιτάαα ετούτο δώ ειναι το σπίτιμ χρόνια τώρα αφθαίρετο το κτίσαμ και το κουμαντάριμ ιμείς στην οιγένιαμ.

 

δεν θα μας βγάλς τώρα ισύ φωτογραφίες!!! 

 

Εγώ ήμει καπετάν ένας τακούος!;; νομίζω ό,τ γουστάρω και με προσβάλει που βγάζεις φωτόου κάνω ό,τ θέλω με το σπίτιμ και τον αέρα γύρο απο αυτό και τις ακτίνς τού ήλιου που πέφτου απανου του και μπέναν στον φακός

 

ΚΑΤΑΛΑΒς;;; 

 

Αντε τώρα μην σαρχίσω στις γρήγορες!! Ζαγάδ έ ζαγάδ!

Τίποτα δεν θα συμβεί απλά εσύ θα είσαι μέσα για καμία εβδομάδα με τεράστιο πρόστιμο στη πλάτη σου και ο άλλος θα φύγει το πρωί να πάρει τυρόπιτα και να πάει στη δουλειά του (αν είναι καθημερινή)

Τι λες τώρα; δεν έχεις κανένα δικαίωμα να χαλάσεις ξένη περιουσία ακόμη και αν παρανομεί...

 

Δηλαδή αν διπλοπαρκάρει κάποιος μπορείς να πάρεις την βαριοπούλα και να του σπάσεις το αμάξι; πλάκα κάνεις;;

 

Ασε που αν ήταν δικό μου το drone δεν θα είχε δόντια να φάει την τυρόπιτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι λες τώρα; δεν έχεις κανένα δικαίωμα να χαλάσεις ξένη περιουσία ακόμη και αν παρανομεί...

 

Δηλαδή αν διπλοπαρκάρει κάποιος μπορείς να πάρεις την βαριοπούλα και να του σπάσεις το αμάξι; πλάκα κάνεις;;

 

 Δεν μπορείς, αλλά μερικές φορές θα ήθελα να μπορούσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν θα συμβεί απλά εσύ θα είσαι μέσα για καμία εβδομάδα με τεράστιο πρόστιμο στη πλάτη σου και ο άλλος θα φύγει το πρωί να πάρει τυρόπιτα και να πάει στη δουλειά του (αν είναι καθημερινή)

Κάνεις λάθος. ΕΣΥ θα είσαι μέσα σε 24 ώρες με διαδικασία αυτοφόρου για παράνομη χρήση όπλου, έκθεση σε κίνδυνο (από το drone που θα ρίξεις σε δημόσιο χώρο) και καταστροφή ξένης περιουσίας με ποινικό και αστικό δικαστήριο να έρχονται με κάτι αποζημιώσεις που ο άλλος θα αγοράσει δέκα νέα drones να πετά.... 

 

Δοκίμασε το... να δεις τι ωραία γεύση έχει η τυρόπιτα στο τμήμα και 2 μέρες πίσω από τα κάγκελα..........(αν είναι σαββατοκύριακο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια βδομάδα πέθανε ο φωτογράφος του γάμου του αδερφού μου γιατι γλίστρησε με την μηχανή και συγκρούστηκε με IX 

 

Επίσης ενας αλλος απο τα πολλά μπαν που έχει φάει -καλή ώρα όπως εσύ- από τα πολλά email και καινούργια acc εδω που έφτιαχνε όλη την ώρα, έπαθε αγκύλωση το χέρι του και του το κόψανε !

Είστε δυο τρεις μπόμπιρες που λέτε αυτά τα παιδικά παραδείγματα εδώ και 10 σελίδες και κάνετε λαικ ο ένας στον άλλον μεταξύ σας δεν πάτε σε καμιά παιδική χαρά να παίξετε καλύτερα ?

---

ο άλλος από πάνω γράφει μια σελίδα να μην παίρνουμε τον νόμο στα χεριά μας κτλ ενώ λίγο πιο πίσω έλεγε πως θα κυνηγήσει μέχρι τον αδη όποιον του πυροβολήσει το παιχνίδι!

Χαλασμένο μιλκο πίνετε ε ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. ΕΣΥ θα είσαι μέσα σε 24 ώρες με διαδικασία αυτοφόρου για παράνομη χρήση όπλου, έκθεση σε κίνδυνο (από το drone που θα ρίξεις σε δημόσιο χώρο) και καταστροφή ξένης περιουσίας με ποινικό και αστικό δικαστήριο να έρχονται με κάτι αποζημιώσεις που ο άλλος θα αγοράσει δέκα νέα drones να πετά.... 

 

Δοκίμασε το... να δεις τι ωραία γεύση έχει η τυρόπιτα στο τμήμα και 2 μέρες πίσω από τα κάγκελα..........(αν είναι σαββατοκύριακο)

Μην τρελενεσαι έχω νόμιμη άδεια οπλοφορίας και δεν είμαι ο μόνος.

Έκθεση σε κίνδυνο σε δημόσιο χώρο άρα είσαι παράνομος πρίν καλα καλά το πετάξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε ζαγάδ ιμένα ρε θα βγάλς φωτόου;;;; ΙΜΕΝΑ;;;; ΙΣΥ ΡΕΗ ποιης ισει ΙΣΥ ρέη; 

 

Λοιπόουν κοιτάαα ετούτο δώ ειναι το σπίτιμ χρόνια τώρα αφθαίρετο το κτίσαμ και το κουμαντάριμ ιμείς στην οιγένιαμ.

 

δεν θα μας βγάλς τώρα ισύ φωτογραφίες!!! 

 

Εγώ ήμει καπετάν ένας τακούος!;; νομίζω ό,τ γουστάρω και με προσβάλει που βγάζεις φωτόου κάνω ό,τ θέλω με το σπίτιμ και τον αέρα γύρο απο αυτό και τις ακτίνς τού ήλιου που πέφτου απανου του και μπέναν στον φακός

 

ΚΑΤΑΛΑΒς;;; 

 

Αντε τώρα μην σαρχίσω στις γρήγορες!! Ζαγάδ έ ζαγάδ!

Τι λες τώρα; δεν έχεις κανένα δικαίωμα να χαλάσεις ξένη περιουσία ακόμη και αν παρανομεί...

 

Δηλαδή αν διπλοπαρκάρει κάποιος μπορείς να πάρεις την βαριοπούλα και να του σπάσεις το αμάξι; πλάκα κάνεις;;

 

Ασε που αν ήταν δικό μου το drone δεν θα είχε δόντια να φάει την τυρόπιτα. 

 

ΕΚΛΑΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ!!! σε ευχαριστώ μου έφτιαξες πραγματικά τα κέφια μου!!! εκεί που έγραψες για το αυθαίρετο δάκρυσα!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Είστε δυο τρεις μπόμπιρες που λέτε αυτά τα παιδικά παραδείγματα εδώ και 10 σελίδες και κάνετε λαικ ο ένας στον άλλον μεταξύ σας δεν πάτε σε καμιά παιδική χαρά να παίξετε καλύτερα ?

---

ο άλλος από πάνω γράφει μια σελίδα να μην παίρνουμε τον νόμο στα χεριά μας κτλ ενώ λίγο πιο πίσω έλεγε πως θα κυνηγήσει μέχρι τον αδη όποιον του πυροβολήσει το παιχνίδι!

Χαλασμένο μιλκο πίνετε ε ?

Το να αποκαλείς κάποιον επαγγελματία πιθανών πιο μεγάλο σε ηλικία απο εσένα μπόμπιρα χωρίς να τον γνωρίζεις προσωπικά είναι αστείο και δε σε κολακεύει ;) Επίσης επειδή οι παιδικές χαρές που τα παιδιά σου αν έχεις αύριο μεθαύριο θα παίζουν στις παιδικές χαρές που τυγχάνει να σχεδιάζω ανα την Ελλάδα για διάφορους δήμους, να χαίρεσαι αν πηγαίνω να παίζω εκεί με τα "παιχνιδάκια" μου γιατί αν με δεις σημαίνει ότι 99% μέσα στους επόμενους μήνες θα έχεις καινούργια παιδική χαρά με καινούργια παιχνίδια ασφαλή και πιστοποιημένα... για να είναι το δικό σου παιδί ποιο ασφαλές. Ευχή δίνεις σε μένα να έχω δουλειά και στο παιδί σου που θα είναι ασφαλες οπότε σε ευχαριστώ ;) 

Ο άλλος δηλαδή εγώ απάντησα σε πολύ ειρωνικό σχόλιο που έκανε συμφορουμίτης εδω μέσα... αν θέλεις να την λες σε κάποιον να διαβάζεις όλο το διάλογο και το γιατί απάντησε κάποιος σε κάποιον... ειρωνίες σε αυτόν που στις λέει και εκει που σε ανάφεραν όχι σαν την σφήνα :) 

Υ.γ. Δεν πίνουμε Μίλκο... ΤΟΠΙΝΟ πιο νόστιμο και με λιγότερο ζάχαρη για να  έχω πάντα ένα αστραφτερο παρά την ηλιακία μου χαμόγελο ;) 

Υ.γ. εμείς παιδικά παραδείγματα εσύ κανένα όμως... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδικη χαρα το καναμε εδω μεσα

 

το λοιπον, οσοι ειναι μοντελιστες/επαγγελματιες ξερουν τι να κανουν και θα το κανουν χωρις να ανοιξει ρουθουνι, γιατι ειναι το σωστο

 

λοιπα παιδακια που σκουζουν και ελληναρες τυπου "ελλαδα ειναι και ο,τι θελω θα κανω" παιξτε με το φαντομακι σας μεχρι την 1/1/17, μετα θα αναλαβουν οι ενηλικες, ενταξει?

 

'nuff said

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5ον Ελα μεταξύ μας αυτό για την καταγραφή το είπες για πλάκα έτσι? δε το εννοούσες ή είσαι τελείως άσχετος με τον νόμο που υπάρχει αυτήν την στιγμή!!! ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!! όταν είσαι σε Ιδιωτικό χώρο που σου ανήκει δε επιτρέπεται και που εκεί πάλι είναι θολό το τοπίο πχ όταν είσαι στο μπαλκόνι σου... ;)

 

Εχμ, συγνώμη κιόλας, αλλά άσχετος είσαι εσύ.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#8

 

8. Τι θεωρείται δημόσιος χώρος; Επιτρέπεται η τοποθέτηση καμερών σε τέτοιους χώρους;

Δημόσιοι χώροι είναι αυτοί που προορίζονται κατά την κείμενη πολεοδομική νομοθεσία και τον Αστικό Κώδικα για κοινή χρήση π.χ. οδοί, πλατείες, άλση, αιγιαλός, παραλία, λιμάνια, όχθες λιμνών και ποταμών, δημόσια δάση. Περαιτέρω δημόσιος χώρος θεωρείται και κάθε άλλος, ανοικτός και ελευθέρως προσβάσιμος σε απροσδιόριστο αριθμό προσώπων, χώρος ο οποίος  με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο (π.χ. οικοδομική άδεια) έχει τεθεί σε κοινή χρήση.  Στην τελευταία περίπτωση μπορεί να ανήκουν μεγάλα εμπορικά κέντρα, ειδικά πάρκα, χώροι αναψυχής, κ.λπ. Στους δημόσιους χώρους συγκαταλέγονται,τέλος, και οι σταθμοί διακίνησης επιβατών με μέσα μαζικής μεταφοράς, όπως μετρό, κτίρια επιβατών του αεροδρομίου, κ.λπ., χώροι δηλαδή προσβάσιμοι σε απεριόριστο αριθμό ατόμων, που όμως μπορεί να είναι και κλειστοί και η είσοδος σε αυτούς ελεγχόμενη.

Τοποθέτηση καμερών σε δημόσιους χώρους επιτρέπεται, κατ’ αρχήν, μόνο από δημόσιες αρχές, για τους σκοπούς και υπό τις προϋποθέσεις που προσδιορίζονται στο άρθρο 14 του ν. 3917/2011. Σημειώνεται ιδιαίτερα ότι, κατά κανόνα, δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση καμερών σε δημόσιο χώρο από ιδιώτη για το σκοπό της προστασίας προσώπων και αγαθών (μια τέτοια τοποθέτηση μπορεί να επιτραπεί σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις – βλ. άρθρο 6 της οδηγίας 1/2011).

 

Ο καθένας λοιπόν για όσο γουστάρει και με ότι γουστάρει, ΟΧΙ, δεν μπορεί να καταγράψει.

Άστο, δεν το χεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, συγνώμη κιόλας, αλλά άσχετος είσαι εσύ.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#8

 

 

Ο καθένας λοιπόν για όσο γουστάρει και με ότι γουστάρει, ΟΧΙ, δεν μπορεί να καταγράψει.

Άστο, δεν το χεις..

 Δεν χρειάζεται καν να διαβαστεί το link ή θα λέει άκυρα πράματα ή το παρερμηνευεις (πιο πιθανό κρίνοντας απο άλλα ποστ) το σίγουρο ειναι ότι έχεις το ελεύθερο να φωτογραφίσεις ότι θέλεις εκτός αν πρόκειται για στρατιωτικές βάσεις και ειδικούς χώρους (πχ μουσεία) που υπάρχει σήμανση για αυτή την απαγόρευση.

 

Επίσης ενας περιορισμός ειναι στην περίπτωση που τραβήξεις πορτρέτο (όχι δηλαδή απλά να τύχει να βρίσκεται μέσα στο θέμα) να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για επαγγελματική χρήση εκτός και αν το άτομο που φωτογράφησες σου έδωσε άδεια.

 

(μπορείς όμως να το φωτογραφήσεις ακόμη και πορτρέτο και να κρατήσεις την φωτογραφία στην συλλογή σου αρκεί να μην βγάζεις κάποιο κέρδος απο αυτό) 

 

EDIT:

 

και ναι έτσι απο περιέργεια και μονο πήγα να δω τι παίζει... τίτλος..

 

"Θεματική ενότητα συστήματα βιντεοεπιτήρησης"

 

Ναι δεν επιτρέπεται να παρακολουθείς τον κόσμο και καταγράφεις τις κινήσεις του σε δημόσιους χώρους... δεν έχει σχέση όμως το ένα με το άλλο ήμουν βέβαιος πως παρερμηνεύεις κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνει το επίπεδο όλου το forum αυτό το θέμα...κρίμα.

Δεν ρίχνει το θέμα το επίπεδο άλλα θέματα το ρίχνουν αλλά τι να γίνει δηλαδή επειδή αυτά τα θέματα όταν δεν έχουν τι να πουν αρχίζουν τα επίθετα και τις ειρωνείες θα τους αφήσεις έτσι; 

 

Δεν το κάνω για αυτούς φυσικά αδιαφορώ απλά για τα άτομα που ίσως πιαστούνε απο τα ωραία ειρωνικά τους σχόλια (κενά μεν απο ουσία ή γνώση) και πάρουν το λάθος για σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...