Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να κάνω μια προσπάθεια να επαναφέρω το θέμα..

 

Στο Άρθρο 6 Παρ 1.ι λέει το εξής απίθανο!

 

ΟΛΑ τα drone με εργοστασιακή εμβέλεια ΑΝΩ ΤΩΝ 50 μέτρων είτε το πετάς παραπάνω είτε δεν το πετάς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΔΙΟ ΠΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΕΓΚΡΙΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ στην ΥΠΑ!!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!!!! ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΩ!!! Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Τ Ι Κ Ο Σ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ DRONE. 

 

...και όχι παράνομος δεν θέλω να γίνω... ΟΧΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ hobby μου.

 

παιδικη χαρα το καναμε εδω μεσα

 

το λοιπον, οσοι ειναι μοντελιστες/επαγγελματιες ξερουν τι να κανουν και θα το κανουν χωρις να ανοιξει ρουθουνι, γιατι ειναι το σωστο

 

'nuff said

Μην κάνεις σαν παιδί που έχασε την αποκλειστικότητα στο παιχνίδι του... Τα μέτρα πλήγουν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και το πιο ελαφρύ, αυτο κατω απο 4 κιλα αν πεσει στο κεφάλι σου απο τα 50 μετρα θα εξαφανιστεί το κρανιο σου !

Παλι καλα που παίρνουν κάνα μέτρο γιατι σε λιγο θα έπρεπε να βγαίνουμε εξω με κράνος !

 

Βάλε από τώρα. Κυκλοφορούν και γλάστρες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχεσες το θεμα... κανονικα και τα ποδηλατα πρεπει να τα δηλωνουμε στην αστυνομια... το κανει κανεις αυτο ?

otan εγω ειχα πληροφορια οτι τα drone θα φανε απαγορευση κ τα ποσταρα απο κατω απο τα δημοσιευματα που ανακοινωναν οτι βγαινουν τα drone τυπακια σαν κ εσενα μ ελεγα οτι το εχεσα το θεμα!¨) δεν βαρεθηκατΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καθε κομπλεξικος μπηκε εδω μεσα να κραξει για τα drones. εσεις ολοι που βγαλατε τα λυσακα σας δεν εχετε παρανομισει ποτε εεΕεεεεεεεΕ????? τα drones σας πειραξαν τωρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα λένε και καλά "μη μασάτε", "πότε εφαρμόστηκαν νόμοι" και το παίζουν μάγκες. Δεν πειράζει παίδες, συνεχίστε να το πετάτε το drony όπως γουστάρετε..είναι να πέσουν οι πρώτες μηνύσεις από 1/1/2017 να στρωωωωσετε χαρακτήρα. 

 

Που κάνατε τα μη επανδρωμένα μόδα για να βγάζετε selfie, να το παίζετε έξυπνοι σε παραλίες και να ικανοποιείτε τον ναρκισσισμό σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καθε κομπλεξικος μπηκε εδω μεσα να κραξει για τα drones. εσεις ολοι που βγαλατε τα λυσακα σας δεν εχετε παρανομισει ποτε εεΕεεεεεεεΕ????? τα drones σας πειραξαν τωρα ...

 

Κατάντια για το forum τέτοιου είδους μυνήματα και τέτοιοι χρήστες.

Στο καλό.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, συγνώμη κιόλας, αλλά άσχετος είσαι εσύ.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#8

 

 

Ο καθένας λοιπόν για όσο γουστάρει και με ότι γουστάρει, ΟΧΙ, δεν μπορεί να καταγράψει.

Άστο, δεν το χεις..

Σοβαρά τώρα? τον τίτλο τον διάβασες? κατάλαβες που αναφέρεται? Εγώ είμαι ο άσχετος? 

ΟΚ Θα σου το θέσω διαφορετικά επειδή σου είπα είχα δικαστήριο για το συγκεκριμένο θέμα και το κέρδισα και κέρδισα και την αγωγή μετά που του έκανα.

 

Μπορείς όπως ξανά είπα να βγάζεις ΟΣΕΣ φωτογραφίες θέλεις ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ με φωτογραφική μηχανή, drone, κινητό, τοπογραφικό όργανο, laser scanner, βιντεοκάμερα κτλ όσο είσαι σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ (ΠΑΡΚΑ-ΠΑΡΑΛΙΕΣ-ΕΚΤΑΣΕΙΣ-ΓΗΠΕΔΑ-ΔΡΟΜΟΥΣ-ΣΟΚΑΚΙΑ-ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ) όταν αυτά ΔΕΝ σου αποφέρουν κέρδος σαν φωτογραφικό υλικό ΑΜΕΣΑ. ΔΕΝ μπορείς να βγάζεις κοντινές φωτογραφίες που αυτή η περίπτωση με πτήση drone ΔΕΝ μας ενδιαφέρει ΕΤΣΙ και αλλιώς... όταν θα πετάς στα 50 μέτρα ύψος δε μπορείς ΕΤΣΙ και αλλιώς να ξεχωρίσεις πρόσωπα... κοινώς ΟΛΗ η συζήτηση περί αν θέλει ο άλλος να καταγραφεί πάνε περίπατο και ας κλείσει το θέμα εδώ πέρα. 

Παραυτά σου λέω ότι έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις αλλά στην κατηγορία που αναφέρεσαι και για άλλες συνθήκες και άλλη χρήση.

Μ'αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα λένε και καλά "μη μασάτε", "πότε εφαρμόστηκαν νόμοι" και το παίζουν μάγκες. Δεν πειράζει παίδες, συνεχίστε να το πετάτε το drony όπως γουστάρετε..είναι να πέσουν οι πρώτες μηνύσεις από 1/1/2017 να στρωωωωσετε χαρακτήρα. 

 

Που κάνατε τα μη επανδρωμένα μόδα για να βγάζετε selfie, να το παίζετε έξυπνοι σε παραλίες και να ικανοποιείτε τον ναρκισσισμό σας.

Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά λένε. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει χρήστης που αγόρασε το Drone με 2000 ευρώ για να βγάζει selfies... και αν υπάρχουν αυτοί είναι μετρημενοι στο ένα χέρι στην Ελλάδα. μην Βάζεις όλους στην ίδια κατηγορία. και στο κάτω κάτω αυτοί που λες δεν κινδυνεύουν τους υπόλοιπους γτ μια σέλφι βγάζουν και το κατεβάζουν και το έχουν ΣΟΥΠΕΡ κοντά του για να φαίνονται τα μούτρα τους :) άρα ποιες μυνήσεις θα φάνε σίγουρα θα είναι εντός 50μ... ;) 

το τέντωσες με τον ναρκισμό...  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σαν χειριστης πολυκοπτερου μπορω να καταλαβω οσους χαιρονται που βγηκε αυτος ο νομος και δεν θα πεσει καποιο πολυκοπτερο στο κεφαλι τους (αναθεμα και εαν εχουν δει κανενα στην πραγματικοτητα παρα μονο στα βίντεο)......

 

 

Δυστηχως δεν φταινε τα πολυκοπτερα αλλα οι χειριστες.....γιατι οταν τραβας εσυ συναυλια πανω απο τα δεντρα(μηπως και συμβει κανενα κακο να πεσει πανω στο δεντρο) γιατι θελεις αεροληψη και βλεπεις εναν αλλο να παει ακριβως μπροστα στο συγκροτημα και ακριβως πανω απο τα κεφαλια του κοσμου τοτε κατι φταιει.....και σιγουρα οχι το πολυκοπτερο......

 

Καλως βγηκε ο νομος αλλα θελει διορθωσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να φανταστώ και αυτό στην επαγγελματική κατηγορία αφού έχει POV χειρισμό και συνδέεται με κινητό κτλ ε?



Και να φανταστώ ότι όταν θα πρέπει ΟΝΤΟΣ σαν επαγγελματίας Τοπογράφος να αποτυπώσεις μια μεγάλη έκταση και το αφεντικό-Πελάτης-συνεργάτης σου λέει πάνε ΤΩΡΑ μέτρα το γτ έγινε λάθος στο πεδίο μετρήσεων και καίγομαι να δω μεχρι το βράδυ τι θα κάνουμε εμείς ΔΕ θα μπορούμε να δουλέψουμε γτ οι φωστήρες του Υπουργείου βγάλανε το παπαρο νόμο αυτό... και δε θα μπορούμε να δουλέψουμε πάνω απο κατοικημένες περιοχές γιατί... ειναι επικίνδυνο και θα μου το πυροβολήσουν λέει...
για να γίνω πιο κατανοητός 2 εφαργμογές...





 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ και αυτό στην επαγγελματική κατηγορία αφού έχει POV χειρισμό και συνδέεται με κινητό κτλ ε?

 

Και να φανταστώ ότι όταν θα πρέπει ΟΝΤΟΣ σαν επαγγελματίας Τοπογράφος να αποτυπώσεις μια μεγάλη έκταση και το αφεντικό-Πελάτης-συνεργάτης σου λέει πάνε ΤΩΡΑ μέτρα το γτ έγινε λάθος στο πεδίο μετρήσεων και καίγομαι να δω μεχρι το βράδυ τι θα κάνουμε εμείς ΔΕ θα μπορούμε να δουλέψουμε γτ οι φωστήρες του Υπουργείου βγάλανε το παπαρο νόμο αυτό... και δε θα μπορούμε να δουλέψουμε πάνω απο κατοικημένες περιοχές γιατί... ειναι επικίνδυνο και θα μου το πυροβολήσουν λέει...

Ακριβώς!

 

Γενικότερα αν ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ drone έχει εμβέλεια τηλεχειρισμού πάνω από 50 μέτρα (ακόμα και αν εσύ το πετάς κάτω από τα 50) ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΕ ΜΗΤΡΩΟ, ΣΧΕΔΙΟ ΠΤΗΣΗΣ κ RFID αναγνωριστικό.

 

Εάν δε το drone σου διαθέτει και σύστημα αναμετάδοσης εικόνας από κάμερα (όλα δηλαδή τα σοβαρά drone  (phantom,parrot,mavic,karma,inspire κλπ) ΑΥΤΟΜΑΤΑ καταχωρούνται σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ και ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και  ΔΙΠΛΩΜΑ, ΣΧΕΔΙΟ ΑΞΙΛΟΓΗΣΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΠΑΡΑΒΟΛΑ, ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΤΗΣΗΣ.

 

Άρα για να να μην το κουράζουμε αν έχεις κανένα drone του των 30 ευρώ το οποίο δεν έχει κάμερα και δεν ξεπερνά η εμβέλεια του τα 50 μέτρα είσαι εντάξει να το πετάξεις και να κάνεις το χόμπι σου βρε αδερφε...... (ειρωνία). ΠΡΟΣΟΧΗ (δεν είναι αστείο) ο χαρταετός αν έχει σχοινί μεγαλύτερο από 50 μέτρα είσαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ αν δεν τον έχεις δηλώσει και δεν έχει κάνει σχέδιο πτήσης και δεν φέρει RFID αναγνωριστικό.

 

Για ότι παραπάνω από 30 ευρώ.... ΞΕΧΝΑ ΤΟ... και αν το έχεις παρει ήδη πούλα το και μάλιστα εξωτερικό μιας και δεν θα στο αγοράσει και κανένας εδώ Ελλάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το RFID τι παίζει? Θα μας αναγκάσουν να βάλουμε rfid ωστε να ταυτοποιούν τα drone? Παράδειγμα αν πέσει σε ένα κεφάλι και δεν με βρίσκουν, θα με βρίσκουν μέσω του rfid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Οπως ολα, οταν γινεται χρηση καθολικη, μπαινουν κανονες, διοτι οι ανθρωποι τους εχουμε αναγκη.

βλ. ναρκωτικα, αυτοκινητα, σεξ, εκπαιδευση, κ.α.....

Τιποτα το περιεργο εδω.

Υπαρχει και ευρωπαικη οδηγια.

 

Μετα, μια μικρη ιστορια....

Εδω στην γειτονια ειχαμε 2 αυτονομα μηχανακια. Αγορασμενα με αγαπη απο εραζομενους γονεις. Με καμερα κλπ....μεγαλα μαραφετια.

Βολτουλα διαφορες ωρες, γυρω απο τα σπιτια κλπ.

Τελικα βρηκα το ενα στην τζαμο πορτα της κρεβατοκαμαρας την ωρα που η γυναικα μου ντυνονταν μετα το μπανιο της.

Πηγα μιλησα με τις δυο οικογενειες, εφηβικα προβληματα ειπαμε κλπ κλπ.

10 μερες μετα 2 ιπταμενα στην τζαμοπορτα. (τα δυο πιτσιρικια με τα ιπταμενα κανουν παρεα και η γυναικα μου ειναι εκ Ρωσίας, και ειναι οπως φανταζεστε)

Αποτελεσμα.

Εριξα και τα δυο ιπταμενα με την καραμπινα. Το ενα πεταξα στα σκουπιδια, το αλλο στην οικια της εν λογου οικογενειας.

Στο αστυνομικο τμημα εγινε ολο το κλασσικο ελα να δεις. Τελικα πληρωσα το προστιμο, η ιστορια εμεινε εκει, και η γυναικα μου βγαινει ήσυχα απο το μπανιο.

Μου αρεσουν οι κανονες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Εριξα και τα δυο ιπταμενα με την καραμπινα. Το ενα πεταξα στα σκουπιδια, το αλλο στην οικια της εν λογου οικογενειας.

Στο αστυνομικο τμημα εγινε ολο το κλασσικο ελα να δεις. Τελικα πληρωσα το προστιμο, η ιστορια εμεινε εκει, και η γυναικα μου βγαινει ήσυχα απο το μπανιο.

Μου αρεσουν οι κανονες.

 

Μου αρέσει ο τρόπος που έλυσες το πρόβλημα σου. Σωστός και ακριβοδίκαιος.

 

7 μήνες μετά που είναι τα πρόστιμα κτλ; Σκέφτομαι να πάρω το phantom για αυτό ρωτάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει ο τρόπος που έλυσες το πρόβλημα σου. Σωστός και ακριβοδίκαιος. 7 μήνες μετά που είναι τα πρόστιμα κτλ; Σκέφτομαι να πάρω το phantom για αυτό ρωτάω :)

 

Υπαρχει ακομη καθυστερηση στην οργανωση μητρωου χειρηστων, και απουσια ΥΠΑ στην εκπαιδευση τους.

Περι πρακτικης προστιμων δεν μπορω να σε ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...