Προς το περιεχόμενο

Περί διαθήκης ο λόγος


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ότι άκουσα ότι ψόφησε ένας κωλόγερος(πλούσιος) στο χωριό και άφησε μια ότι ναναι ιδιόγραφη διαθήκη με πληρεξούσιο έναν άσχετο(με ότι συνεπάγεται στο φάγωμα μεταξύ των συγγενών-aka το σώσε) είπα να ανοίξω το εν λόγω θέμα.

 

Σκεφτόμουν σήμερα το πρωί το εξής θεωρητικό πείραμα:

Εάν ήξερε κάποιος ότι αύριο πεθαίνει και έπρεπε να κάνει τώρα διαθήκη, ποιον θα έβαζε μέσα;

Τα γνωστά ή θα τα άφηνε σε κάποιο ίδρυμα-οργανισμό;

Πάντα δεδομένο ότι θα είχες κάποια Α περιουσία να αφήσεις, όχι μόνον τις ευχές σου :P

 

Έχω απορία να δω τι θα απαντήσουν οι συμφορουμήτες.

 

Προσωπικά παιδιά-σκυλιά δεν έχω θα τα άφηνα σε κάποιον οργανισμό-πανεπιστήμιο για έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι ακόμα και το σενάριο που λες "θα τα άφηνα σε κάποιον οργανισμό-πανεπιστήμιο για έρευνα" θέλει αρκετό ψάξιμο (όπως βέβαια και αν τα αφήσεις σε φυσικό πρόσωπο) αν θες τελικά να "πιάσουν τόπο" και όχι να τα αφήσεις έτσι απλά.

Το λέω γιατί υπάρχουν ουκ ολίγαις τέτοιες κινήσεις από ανθρώπους που καλοπροαίρετα άφησαν την Χ περιουσία στο Ψ νομικό πρόσωπο (από εκκλησία και φιλανθρωπική οργάνωση μέχρι πανεπιστήμια και ότι άλλο) και στο τέλος για γραφειοκρατικούς ή άλλους λόγους αυτή η κληρονομιά (ειδικά αν περιλαμβάνει ακίνητα μέσα) πάει κακήν-κακώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι ακόμα και το σενάριο που λες "θα τα άφηνα σε κάποιον οργανισμό-πανεπιστήμιο για έρευνα" θέλει αρκετό ψάξιμο (όπως βέβαια και αν τα αφήσεις σε φυσικό πρόσωπο) αν θες τελικά να "πιάσουν τόπο" και όχι να τα αφήσεις έτσι απλά.

Το λέω γιατί υπάρχουν ουκ ολίγαις τέτοιες κινήσεις από ανθρώπους που καλοπροαίρετα άφησαν την Χ περιουσία στο Ψ νομικό πρόσωπο (από εκκλησία και φιλανθρωπική οργάνωση μέχρι πανεπιστήμια και ότι άλλο) και στο τέλος για γραφειοκρατικούς ή άλλους λόγους αυτή η κληρονομιά (ειδικά αν περιλαμβάνει ακίνητα μέσα) πάει κακήν-κακώς

Συγκεκριμένα θα τα άφηνα στο πανεπιστήμιο που φοίτησα σε τομέα που ξέρω ότι θα πάνε για έρευνα, δεν είναι γενικά και αόριστα.

 

Αλλά έχεις δίκιο, πολύ σαπίλα γενικά,ιδίως στα φιλανθρωπικά ιδρύματα, και τα περισσότερα πάνε στις τσέπες κάποιων.

Άσε που το Κράτος, ιδίως Ελλάδα, θα αρπάξει μεγάλο μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι η ιδιοχειρη διαθηκη μια χαρα νομικη υποσταση εχει... κανενα θεμα δεν υπαρχει περι γνησιοτητας κλπ αφου γινεται διασταυρωση γραφικου χαρακτηρα απο "επιστημονες" κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι η ιδιοχειρη διαθηκη μια χαρα νομικη υποσταση εχει... κανενα θεμα δεν υπαρχει περι γνησιοτητας κλπ αφου γινεται διασταυρωση γραφικου χαρακτηρα απο "επιστημονες" κλπ..

 

Κι εγω απο οσα ξερω, αυτο που λες ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι η ιδιοχειρη διαθηκη μια χαρα νομικη υποσταση εχει... κανενα θεμα δεν υπαρχει περι γνησιοτητας κλπ αφου γινεται διασταυρωση γραφικου χαρακτηρα απο "επιστημονες" κλπ..

Δεν ξέρω, δεν είχε λένε μάρτυρες ο μακαρίτης "σωστούς" όταν το υπέγραψε.

Τώρα τα νομικά δεν τα ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως να ισχύει, ίσως όχι. 

Άλλοι έτσι κι αλλιώς έχουν να λαμβάνουν, αλί σε μας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάβριο λίγο το θέμα σου αλλά θα απαντήσω ειλικρινά. Στους δικούς μου τα περισσότερα και ίσως κάτι κάπου αλλού αν ήξερα ότι γίνεται σωστή δουλειά. Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει κι αλλιώς, πχ λες αντί για στεφάνι δώστε ό,τι μπορείτε για να πάνε εκεί. Οπότε, στους δικούς μου - οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λεφτά και περιουσία πρέπει να έχεις και κάποια ηλικία για να γράψεις σοβαρή διαθήκη, δηλαδή να δεις στο πέρασμα του χρόνου ποιοί ήταν κοντά σου και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο που ειπα το ειχα συζητησει με δικηγορο οποτε ισχυει..

θυμαμαι που αντιδρουσα στο γεγονος οτι "πως θα καταλαβουν οι επιστημονες οτι τα γραμματα και η υπογραφη ειναι 100% δικα μου" γιαυτο και μου εχει μεινει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο που ειπα το ειχα συζητησει με δικηγορο οποτε ισχυει..

θυμαμαι που αντιδρουσα στο γεγονος οτι "πως θα καταλαβουν οι επιστημονες οτι τα γραμματα και η υπογραφη ειναι 100% δικα μου" γιαυτο και μου εχει μεινει :P

Εγώ το έχω ακόμα απορία πως η υπογραφή θεωρείται κάτι τόσο έγκυρο. Μιλάμε για κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις ίδιο δύο φορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...