Προς το περιεχόμενο

Kormoran λάστοιχα - τα καλύτερα VFM σήμερα;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα continental ειναι αρκετα σκληρα, δηλαδη πεταμενα χρηματα για τους δρομους τις ελλαδας.

xmm μαλακα εννοεις?

εγω με φαλκεν και μισελεν εχω βγει ασπροπρωσοπος παντως..

αληθεια γιατι βαζετε Uniroyal και γενικα βροχολαστιχα, δεν καταλαβαινω... αφου 11 μηνες εχουμε καλοκαιρι...

ή επειδη ειμαι κρητη μου φαινεται ετσι, και στην πανω ελλαδα χρειαζονται?

παντα οταν συγκρινουμε λαστιχα να μην βλεπουμε μονο την μαρκα αλλα και το μοντελο του ελαστικου.

τα kormoran φθηνα λαστιχα τα οποια δεν τα εχω χρησιμοποιησει προσωπικα ποτε αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.

σιγουρα το falken σαν ονομα ειναι πιο μεγαλο.αλλα να ξεραμε και τα μοντελα.

ziez ze 912 στο φαμπια της κοπελας μου και ο κολλητος μου φοραει σε μεγαλυτερη διασταση 16ρα τα sincera >.. αριστες αντυπωσεις και στα 2...

Και με τίποτα Barum. Γλιστράνε (πολύ) στο βρεγμένο. Εγώ από τα φτηνά βάζω πάντα Firestone και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

barum θα εβαζα παντως, θηγατρικη της μισελεν, και πρεπει να εχει ιστορια στα λαστιχα... τουλαχιστον ειναι "σοβαρη" εταιρια και βγαζει και μεγαλα ελαστικα για φορτηγα λεωφορεια κλπ... τωρα τα κορμοραν και τα linglong και γκαου μπιου , τρεχα γυρευε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

xmm μαλακα εννοεις?

εγω με φαλκεν και μισελεν εχω βγει ασπροπρωσοπος παντως..

αληθεια γιατι βαζετε Uniroyal και γενικα βροχολαστιχα, δεν καταλαβαινω... αφου 11 μηνες εχουμε καλοκαιρι...

ή επειδη ειμαι κρητη μου φαινεται ετσι, και στην πανω ελλαδα χρειαζονται?

ziez ze 912 στο φαμπια της κοπελας μου και ο κολλητος μου φοραει σε μεγαλυτερη διασταση 16ρα τα sincera >.. αριστες αντυπωσεις και στα 2...

barum θα εβαζα παντως, θηγατρικη της μισελεν, και πρεπει να εχει ιστορια στα λαστιχα... τουλαχιστον ειναι "σοβαρη" εταιρια και βγαζει και μεγαλα ελαστικα για φορτηγα λεωφορεια κλπ... τωρα τα κορμοραν και τα linglong και γκαου μπιου , τρεχα γυρευε :P

Μη συγκρίνεις με Κρήτη φίλε! Βόρεια Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν και χιονολάστιχα να φανταστείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Barum, στα Getz που μας τα έβαλε η αντιπροσωπεία, μόλις είναι λίγο βρεγμένος ο δρόμος, στο παραμικρό στρίψιμο του τιμονιού τα αυτοκίνητα γλιστράνε ευθεία μέχρι να ζεσταθούν. Σε όλα τα αυτοκίνητα της δουλειάς. Σε στεγνό είναι μια χαρά. Στο ένα που χρησιμοποιώ εγώ, βγαίνοντας από το γκαράζ μου που είναι σε κατηφορικό δρόμο, πάντα γλιστράω και μάλιστα έντονα. Και ο συνεργάτης μου που τα έβαλε σε 206 Peugeot, έχει ακριβώς το ίδιο θέμα. Γλιστράνε στο βρεγμένο πολύ όταν στρίβει το τιμόνι, μέχρι να ζεσταθούν.

 

Η Barum ξεκίνησε παράγοντας θερμοφόρες, εκείνες τις λαστιχένιες που γεμίζουμε με ζεστό νερό όταν είμαστε πιασμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη συγκρίνεις με Κρήτη φίλε! Βόρεια Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν και χιονολάστιχα να φανταστείς!

Υπερβολες, βορεια ελλαδα ειμαι, θεσσαλονικη και δεν εχω δει κανεναν με χιονολαστικα τωρα αμα εννοεις Φλωρινα, Γρεβενα Καστορια Δραμα ναι αυτοι μπορει να βαζουν χιονολαστιχα για την ακριβεια εχουν συνηθως θερινα και χειμερινα και τα αλλαζουν αναλογως της εποχης. Οσο αναφορα το δεικτη καταναλωσης κατα την αποψη μου ειναι μπουρδες σχεδον, η διαφορα μεταξη πχ A D ειναι πολυ μικρη και με τιποτα δεν θα ξοδεψει επιπλεον +200€ σε καυσιμα . Προσωπικα 1,5+ χρονο φοραω continental eco contact 5 κλασης Α δεν ειδα καμμια  διαφορα με τα pirelli cinturato P4 κλασης F που φορουσα πριν και τον τελευταιο χρονο ειχαν σκληρυνει αρκετα λογω πολυκαιριας.  Κραταω αρχειο στο εξελ και σημειωνω τα γεμισματα οποτε εχω ακριβη αποψη για την καταναλωση του αυτοκινητου και δεν ειδα την παραμικρη μεταβολη στην καταναλωση.

Και τα κοντινενταλ δεν εινα σκληρα λαστιχα προς τα μαλακα θα χαρακτηριζα.

 

Επισης ενδιαφερομενε φιλε περα απο τη μαρκα θα πρεπει να δεις και το τυπο του ελαστικου και να ειναι αναλογος με τη γεωγραφικη περιοχη που μενεις, πχ δεν μενεις στο λόνδινο που βρεχει καθε μερα να θες βροχολοστιχο ή σε κανενα μερος οπου χιονιζει  αρκετα να θες χιονολοστιχα. Ενα θερινο ελαστικο καλυπτει κατα 90-95% τις αναγκες ολων στη χωρα μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολες, βορεια ελλαδα ειμαι, θεσσαλονικη και δεν εχω δει κανεναν με χιονολαστικα τωρα αμα εννοεις Φλωρινα, Γρεβενα Καστορια Δραμα ναι αυτοι μπορει να βαζουν χιονολαστιχα για την ακριβεια εχουν συνηθως θερινα και χειμερινα και τα αλλαζουν αναλογως της εποχης. Οσο αναφορα το δεικτη καταναλωσης κατα την αποψη μου ειναι μπουρδες σχεδον, η διαφορα μεταξη πχ A D ειναι πολυ μικρη και με τιποτα δεν θα ξοδεψει επιπλεον +200€ σε καυσιμα . Προσωπικα 1,5+ χρονο φοραω continental eco contact 5 κλασης Α δεν ειδα καμμια  διαφορα με τα pirelli cinturato P4 κλασης F που φορουσα πριν και τον τελευταιο χρονο ειχαν σκληρυνει αρκετα λογω πολυκαιριας.  Κραταω αρχειο στο εξελ και σημειωνω τα γεμισματα οποτε εχω ακριβη αποψη για την καταναλωση του αυτοκινητου και δεν ειδα την παραμικρη μεταβολη στην καταναλωση.

Και τα κοντινενταλ δεν εινα σκληρα λαστιχα προς τα μαλακα θα χαρακτηριζα.

Ναι για εκεί αναφερόμουν, δεν το διευκρίνισα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης καλύτερα κάποιος να τοποθετεί barum, savva, kormoran κλπ και να τα αλλάζει στα προβλεπόμενα χλμ ή έτη παρά να φοράει ξερα σλικ Michellin 

ο πατέρας μου τώρα ανακάλυψε και άλλη μάρκα τα kelly tyres. τα βάλαμε σε yaris που κινείται πολη άντε να παει μεχρι κορινθο με ταχυτητες 120km/h max...γενικά έχω διαβασει καλά σχολια. θα δείξει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ barum είχα και εκτός του ότι τα είχα πληρώσει ακριβά, δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος και γλυστρανε στη βροχή και καθόλου καλή πρόσφιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα παραπάνω ελαστικά , τα έβαλα καινουργια, εχω κάνει μέχρι στιγμής 35.000χλμ σε 1 χρόνο.

Πλέον κράτημα δέν έχουν, και το ενοχλητικό είναι σφυρίζουν μέχρι να ζεσταθούν.

Θα ψαχτω για κάτι καλύτερο, πάντα έβαζα Michelin Energy Saver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Barum, στα Getz που μας τα έβαλε η αντιπροσωπεία, μόλις είναι λίγο βρεγμένος ο δρόμος, στο παραμικρό στρίψιμο του τιμονιού τα αυτοκίνητα γλιστράνε ευθεία μέχρι να ζεσταθούν. Σε όλα τα αυτοκίνητα της δουλειάς. Σε στεγνό είναι μια χαρά. Στο ένα που χρησιμοποιώ εγώ, βγαίνοντας από το γκαράζ μου που είναι σε κατηφορικό δρόμο, πάντα γλιστράω και μάλιστα έντονα. Και ο συνεργάτης μου που τα έβαλε σε 206 Peugeot, έχει ακριβώς το ίδιο θέμα. Γλιστράνε στο βρεγμένο πολύ όταν στρίβει το τιμόνι, μέχρι να ζεσταθούν.

 

Η Barum ξεκίνησε παράγοντας θερμοφόρες, εκείνες τις λαστιχένιες που γεμίζουμε με ζεστό νερό όταν είμαστε πιασμένοι.

στο γκετζ των 900 κιλων,ολα γλυστρανε.σε λιγο βρεγμενο ελληνικο οδοστρωμα,γλυστρανε και τα σαλιγκαρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχω έμπειρο σμαρτά που μου πρώτεινε FALKEN.

 

Αμφιταλαντεύομαι ας πούμε μεταξυ των δυο..

Falken να βαλεις.Πολυ καλο λαστιχο! Εβαλα προσφατα σε smart στα 220ευρω/4τμ. 195/50/15 και μπροστα 175/55/15

Το 175 εχει Α στη βροχη! και ειναι Τ. Το 195 λογω διαστασης βγαινει v

Μαλακωσε το τιμονι.

Αλλαξε η ποιοτητα κυλισης.

Αριστη προσφυση

Στα νερα δεν ετυχε να τα δοκιμασω..

 

Τα ιδια ομως φοραω στο δικο μου και ειμαι ευχαριστημενος και στα νερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάτι που το αλλάζεις κάθε περίπου 4 χρόνια δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η διαφορά από κάτι σίγουρα καλό. Δεν είναι και τόσο μεγάλη δηλαδή, άντε να βγει 20€ το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάτι που το αλλάζεις κάθε περίπου 4 χρόνια δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η διαφορά από κάτι σίγουρα καλό. Δεν είναι και τόσο μεγάλη δηλαδή, άντε να βγει 20€ το χρόνο.

Αν ειναι εφαμιλλο γιατι να μην γλυτωσεις 2-4 μεροκαματα! (μεροκαματο 20ε)

Τουλαχιστον τα falken ετσι μου φαινονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι εφαμιλλο γιατι να μην γλυτωσεις 2-4 μεροκαματα! (μεροκαματο 20ε)

Τουλαχιστον τα falken ετσι μου φαινονται..

Αν είναι κάτι σίγουρα καλό και δοκιμασμένο οκ, αλλά όχι να κάνουμε πειράματα, αυτό εννοώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...