Προς το περιεχόμενο

Kormoran λάστοιχα - τα καλύτερα VFM σήμερα;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' όσο ξέρω, το μεσαίο νούμερο αφορά στο λόγο ύψους/φάρδους, αυτό που έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε προφίλ όπως λες κι εσύ.

 

Οπότε στα πίσω το ύψος του ελαστικού θα είναι 195/50%=97.5, ενώ στα εμπρός θα είναι 175/55%=96.25.

 

Άρα τα πίσω θα έχουν έστω και λίγο μεγαλύτερο προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που λες κάτι μου λέει και τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο, μου έρχεται στο μυαλό εικόνα απο smart που εχω χαζέψει κατά καιρούς στον δρόμο και φαίνεται με το μάτι οτι η εμπρός ζάντα είναι μικρότερης διαμέτρου απο την πίσω...

 

Να θεωρήσω πως η διαφορά στα ελαστικά είναι για να εξισορροπηθεί η διαφορά στις ζάντες; Τρέχα γύρευε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όλο το πράγμα ξεκινά απ' τη δομή του Smart, που είναι σαν κύβος, δεν έχει ούτε κώλο ούτε μούρη.

 

Μάλλον γι' αυτό το λόγο έχει πιο φαρδιά πίσω ελαστικά, εξού και διαφορά στις διαστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί σας φαίνεται περίεργο;

Είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά στο πλάτος του πέλματος (που προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής) που για να μην είναι... ψηλότερος από το πίσω έδαφος ο άξονας κίνησης, το αντισταθμίζουν με χαμηλότερο ποσοστό πέλματος.

 

Ειδικά η διαφορά στο φάρδος του ελαστικού είναι εντελώς συνηθισμένο φαινόμενο στα πισωκίνητα αυτοκίνητα και ουδεμία σχέση παίζει το... σχήμα τους. Φυσικά η διάσταση της ζάντας είναι η ίδια εμπρός/πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...