Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι ειδικός όποτε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Αλλα θα σου πω το εξής για μένα. Παιχνίδι που μου δημιουργεί τέτοιο ιλλιγο δεν το ακουμπάω ξανα. Ποσο μάλλον να αφιερώσω χρόνο για να το συνηθίσω, με αποτελεςμα να υποβάλω τον οργανιςμο μου για παρατεταμένο χρόνο σε μια περιεργη καταςταςη που ειναι μακριά απο το φυςιολογικο.
Απο τη στιγμή που με χαλάει τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνω σε ολα με το mikess.....μια ερωτηση...ο ιλιγκος που σου προκαλει ειναι επικυνδυνος.;..μπορει να σου κροκαλεσει κατι σοβαροτερο;....

Κοιταξε να δεις. Εχω επιβιωσει του Oculus DK1 χωρις καποιο προβλημα. Μιλαμε για sessions 4-5 ωρων παιζοντας Half Life 2 που αν διαβασεις ειναι απο τις χειροτερες εμπειριες VR.

 

Μια φορα ειχα προβλημα ομως. Επαιζα Bioshock Infinite με Vorpx και ειχα ρυθμισει λαθος την αποσταση των 2 εικονων που προβαλει το κρανος σε σχεση με την αποσταση των ματιων μου (ipd).

 

Αισθανομουν λιγο ζορι αλλα επειδη δεν ζαλιζομαι γενικα επαιξα για κανα 2 ωρες. Μετα για μερικες μερες ειχα προβλημα να εστιασω σε ενα σημειο. Με το που εστιαζα καπου αρχιζαν να ποναν τα ματια μου και ηθελα να εστιασω καπου αλλου αμεσως. Ειχα τρομαξει αλλα μετα απο 3 ημερες περιπου χωρις χρηση VR εφυγε.

 

Απο τοτε με το παραμικρο σημαδι οτι κατι δεν μου κολαει βγαζω το κρανος και ελεγχω τις ρυμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσατε όσοι το πήρατε το cinematic mode? μπορείς με ευχαρίστηση να παρακολουθήσεις πχ μια ταινία 90 λεπτών και να ευχαριστηθείς περισσότερο από οτι στην TV?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS VR. Εντυπώσεις, σχόλια και η θέση του ανάμεσα στους ανταγωνιστές.

 

Χθες ήταν η επίσημη ημέρα κυκλοφορίας του PS VR.

Προσωπικά, θεωρούσα ότι τουλάχιστον σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν θα προσέφερε κάτι δυνατό όσον αφορά την VR εμπειρία. Αυτό γιατί από το Oculus κυρίως, είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι η VR εμπειρία είναι κάτι πολύ ακριβό και απαιτητικό ως προς το Hardware, κάτι που δεν θα μπορούσε να στηρίξει μία κονσόλα της τρέχουσας γενιάς.
Τα reviews όμως και οι πρώτες εντυπώσεις αυτών που το προμηθεύτηκαν, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, καθώς και τα gameplay videos που παρακολούθησα, με διέψευσαν κατηγορηματικά. Φαίνεται αρκετά αληθοφανές, παρόλο που τονίζουν ότι αυτό που φαίνεται στην τηλεόραση έχει χαμηλότερη ανάλυση από αυτό που βλέπει ο παίκτης τη δεδομένη στιγμη στο headset. Και η υλοποίηση του headset φαίνεται να είναι αρκετά προσεγμένη όταν χρησιμοποιείται, καθώς δεν διάβασα παράπονα για ενοχλήσεις, πίεση ή κενό ανάμεσα στο headset και το κεφάλι ώστε να μπαίνει φως απ'εξω και να χαλάει την εμπειρία.

Εγώ είχα πουλήσει το PS4 μου για διάφορους λόγους πριν λίγο καιρό. Αν το είχα όμως ακόμα, σίγουρα θα έβαζα στην λίστα αγορών μου το VR. Ακόμα και κάποιος να μην έχει PS4, η αγορά μιας έτοιμης εμπειρίας VR "plug and play" ανέρχεται στα ~750€, όταν ο ανταγωνισμός απαιτεί πολύ δυνατά μηχανήματα υπολογιστές, καθώς και ~500€ (συγχωρέστε με αν είναι λάθος το νούμερο, νομίζω εκεί παίζει) για το headset μόνο του.

Εσείς τι άποψη έχετε? Πιστέυετε ότι θα πάρει πολλή στήριξη από τη Sony ως προς το development? Είναι ένα κεφάλαιο console gaming που μόλις άνοιξε, ή  πιστεύετε ότι δεν θα πιάσει?
 Αγοράσατε το PSVR και ποιες είναι οι εντυπώσεις σας?
 

EDIT: Αν το παρόν θέμα θα έπρεπε να είναι μέρος άλλου θέματος, συγχωρέστε με και παρακαλώ τους mod να το μεταφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinematic mode ειναι και αυτο που βλέπεις οταν μπαίνεις στο μενού του ps4 και το βλέπεις μεςα απο το κράνος. Δεν ενεργοποιείται κατι αλλο. Σε medium το έχω και το μενού φαινεται άθλιο. Ταινία δεν έχω δοκιμάσει αλλα παιχνίδι σίγουρα δεν θα παίξω σε τέτοιο mode. Δεν εχει νόημα. Καλύτερα remote play στο PC σε περίπτωση που κάποιος αλλος θελει να δει κατι στην tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατι αλλά άτομα που το δοκίμασαν σε ξένα φόρουμ ,έγραψαν οτι ειναι φανταστικό και οτι μπορείς να βλέπεις ταινίες και να παίζεις παιχνιδια και νομίζεις σαν να είσαι σε σινεμά. Και γενικά ειναι καλο και όχι άθλιο όπως λες εσυ. Ίσως στα μενού να φαινεται ετσι. Κάνε μια δοκιμή και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί στα μενού να ειναι ετσι, όντως. Και η αναπαραγωγή ταινίας μεςα απο τον player να ειναι καλύτερη. Τώρα για το τι ειναι άθλιο ή φανταστικό οκ υποκειμενικά ειναι αυτα. Μη ξεχνάς ότι πολλοί για να κάνουν justify μια αγορά τους λένε τα καλύτερα. Σε κάποια reviews βέβαια δεν είχα διαβάσει και τα καλύτερα... Μια ταινία 1080p φυσικά δεν περιμένω να τη δω στην ίδια ανάλυση, αλλα το αποτέλεσμα ίσως ειναι αποδεκτό. Θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρονο και θα σας πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο δοκίμασα σε γνωστή αλυσίδα το vr. Αυτό με το βυθό ήταν πραγματικά εντυπωσιακό! Μετά δοκίμασα το drive club. Η πρώτη εντύπωση απίστευτη σαν να είσαιμέσα στο αυτοκίνητο πραγματικά, κοιτάς δεξιά αριστερά σκύβεις βλέπεις την κονσόλα του αυτοκινήτου, πίσω τα καθίσματα κ.α Αυτό που δε μου άρεσε στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ότι δεν φαινόταν πολύ καθαρή η εικόνα κυρίως στο βάθος. Ο υπεύθυνος μου είπε ότι ίσως έφταιγε η απόσταση με την κάμερα που ήταν μικρότερη από το προβλεπόμενο όριο.

Σε γενικές γραμμές είναι το κάτι αλλο!

Δεν ένιωσα ναυτία,ζάλη κλπ που έγραψαν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι η ποιοτητα της εικονας οταν παιζεις non-vr παιχνιδια σε cinematic mode? ενας απο τους λογους που ψηνομαι να το παρω ειναι να μπορω να παιζω οσο βλεπει η συζυγος κατι αλλο στη tv. αν ειναι ομως η εικονα επιπεδου cardbox να το βρασω

 

σε ποια αλυσιδα εχουν demo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι η ποιοτητα της εικονας οταν παιζεις non-vr παιχνιδια σε cinematic mode? ενας απο τους λογους που ψηνομαι να το παρω ειναι να μπορω να παιζω οσο βλεπει η συζυγος κατι αλλο στη tv. αν ειναι ομως η εικονα επιπεδου cardbox να το βρασω

 

σε ποια αλυσιδα εχουν demo?

Εκεί είχανε τα demo των VR δεν είχαν ολόκληρα παιχνίδια και δεν έχω άποψη σε non-vr. Η αλυσίδα είναι τα 7.

Στο συγκεκριμένο που πήγα είχε δύο Headset για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατι αλλά άτομα που το δοκίμασαν σε ξένα φόρουμ ,έγραψαν οτι ειναι φανταστικό και οτι μπορείς να βλέπεις ταινίες και να παίζεις παιχνιδια και νομίζεις σαν να είσαι σε σινεμά. Και γενικά ειναι καλο και όχι άθλιο όπως λες εσυ. Ίσως στα μενού να φαινεται ετσι. Κάνε μια δοκιμή και πες μας

 

Μια 1080p ταινια ηταν οκ βλεποταν. Μην περιμενεις βεβαια να δεις 1080 ή εστω 720. Ηταν πολυ πιο χαμηλα (πρεπει να ειναι στο 480x600 ή καπου εκει κοντα), αλλα βλεποταν μια χαρα στο medium size του cinematic mode. Το Large size ηταν σαν να καθεσαι πρωτη σειρα σε αυτες τις τεραστιες οθονες στο σινεμα, ισως ακομα πιο πολυ. Ηταν υπερβολικο, δεν μπορεις να δεις τα παντα, πρεπει να κουνας το κεφαλι σου. Οι διαθεσιμες διαστασεις του mode ειναι 117", 163" και 226".

 

Σε παιχνιδι δε μου αρεσε. Εβαλα στο Star Wars Battlefront, που τα γραφικα του ειναι φοβερα, αλλα το αποτελεσμα μου φανηκε μετριο. Η μαλλον ηταν ας πουμε το ιδιο υποβαθμισμενο με την ταινια αλλα στην ταινια οκ το δεχομαι, αλλα στο παιχνιδι οχι. 

 

Στον updated media player εχει μια επιλογη για VR για να υποστηριξει τις 360 μοιρων φωτογραφιες. Το ενεργοποιησα στην ταινια, και ειχε πλακα. Ηταν σαν να εισαι μεσα στην ταινια. Μπορεις να κοιταξεις αριστερα, δεξια, πισω και να δεις τα πραγματα σε ενα χωρο σαν να ησουν εκει. Πανω αν κοιταξεις χαλαει καπως, γιατι ειναι σφαιρικο και ειναι σαν να ενωνονται οι εικονες. Βεβαια παλι και εδω η αποδοση της εικονας δεν ειναι καλη. 

 

Τωρα, με τοσο χαμηλη αναλυση στο cinematic mode, το φανταστικο που το ειδαν οι αλλοι δεν ξερω. Φανταστικο θα ηταν αν εβλεπες 1080p ή 720p μεσα απο το κρανος. Το οποιο απλα στην παρουσα φαση με αυτη τη συσκευη δεν γινεται.

 

Το καλο ειναι οτι θεωρητικα εχεις μια portable λυση. PS4 και PSVR και δεν χρειαζεται καποιος TV για να καταναλωσει το περιεχομενο του PS. Με οτι αυτο συνεπαγεται σε ποιοτητα εικονας.

 

Απο ολα οσα εχω μεχρι στιγμης αυτο που με εντυπωσιασε πιο πολυ απο ολα ειναι ενα παιχνιδι (μαλλον experience περισσοτερο γιατι δεν παιζεις, ειναι αφηγηση ιστοριας) στο οποιο εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια.

 

EDIT: Allumette λεγεται. https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/allumette/cid=EP2893-CUSA06821_00-PENROSEALLUMETTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 1080p ταινια ηταν οκ βλεποταν. Μην περιμενεις βεβαια να δεις 1080 ή εστω 720. Ηταν πολυ πιο χαμηλα (πρεπει να ειναι στο 480x600 ή καπου εκει κοντα), αλλα βλεποταν μια χαρα στο medium size του cinematic mode. Το Large size ηταν σαν να καθεσαι πρωτη σειρα σε αυτες τις τεραστιες οθονες στο σινεμα, ισως ακομα πιο πολυ. Ηταν υπερβολικο, δεν μπορεις να δεις τα παντα, πρεπει να κουνας το κεφαλι σου. Οι διαθεσιμες διαστασεις του mode ειναι 117", 163" και 226".

 

Σε παιχνιδι δε μου αρεσε. Εβαλα στο Star Wars Battlefront, που τα γραφικα του ειναι φοβερα, αλλα το αποτελεσμα μου φανηκε μετριο. Η μαλλον ηταν ας πουμε το ιδιο υποβαθμισμενο με την ταινια αλλα στην ταινια οκ το δεχομαι, αλλα στο παιχνιδι οχι.

 

Στον updated media player εχει μια επιλογη για VR για να υποστηριξει τις 360 μοιρων φωτογραφιες. Το ενεργοποιησα στην ταινια, και ειχε πλακα. Ηταν σαν να εισαι μεσα στην ταινια. Μπορεις να κοιταξεις αριστερα, δεξια, πισω και να δεις τα πραγματα σε ενα χωρο σαν να ησουν εκει. Πανω αν κοιταξεις χαλαει καπως, γιατι ειναι σφαιρικο και ειναι σαν να ενωνονται οι εικονες. Βεβαια παλι και εδω η αποδοση της εικονας δεν ειναι καλη.

 

Τωρα, με τοσο χαμηλη αναλυση στο cinematic mode, το φανταστικο που το ειδαν οι αλλοι δεν ξερω. Φανταστικο θα ηταν αν εβλεπες 1080p ή 720p μεσα απο το κρανος. Το οποιο απλα στην παρουσα φαση με αυτη τη συσκευη δεν γινεται.

 

Το καλο ειναι οτι θεωρητικα εχεις μια portable λυση. PS4 και PSVR και δεν χρειαζεται καποιος TV για να καταναλωσει το περιεχομενο του PS. Με οτι αυτο συνεπαγεται σε ποιοτητα εικονας.

 

Απο ολα οσα εχω μεχρι στιγμης αυτο που με εντυπωσιασε πιο πολυ απο ολα ειναι ενα παιχνιδι (μαλλον experience περισσοτερο γιατι δεν παιζεις, ειναι αφηγηση ιστοριας) στο οποιο εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια.

 

EDIT: Allumette λεγεται. https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/allumette/cid=EP2893-CUSA06821_00-PENROSEALLUMETTE

Η ανάλυση που έβλεπες την ταινία όχι δεν ήταν 1080p ούτε ήταν 720p. Αλλά δεν ήταν ούτε και 480χ640, για την ακρίβεια ήταν 960χ1080. Μιας και το ps vr εχει οθόνη 1920χ1080 και αυτή μοιράζεται στα δυο για το κάθε μάτι. Για να δούμε σωστά ταινία σε υψηλή ανάλυση μέσα από το VR θα πρέπει να βάλουν οθόνη 8Κ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...