Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό βασικά. Στην παρούσα του μορφή είναι «πισωγύρισμα» το VR, τουλάχιστον για το ευρύ κοινό. Έχουμε κάνει ditch τα καλώδια σε χειριστήρια, internets κλπ και τα επιστρέφουμε με διθυράμβους στα VR headsets και μάλιστα σε πολύ χοντροκομμένη μορφή τους. Ειδικά η Sony, που ήδη ξέρει πως λειτουργεί το Remote Play, έπρεπε ήδη να έχει κάνει το heaset της streaming συσκευή. Τέσπα.

 

Για να γίνει εμπορικό το VR χρειάζονται headsets με τρία βασικά χαρακτηριστικά imho:

 

1 - Παντελής έλλειψη καλωδίων

2 - Μέγεθος όχι μεγαλύτερο από γυαλιά ηλίου. Ιδανικά να μη χρειάζεται να φοράς καν συσκευή στο κεφάλι.

3 - Επειδή υπάρχει απόλυτη απομόνωση από το περιβάλλον πρέπει με κάποιο τρόπο να σε ειδοποιεί το headset όταν κάποιος τρίτος μπαίνει στο δωμάτιο (ή ιδανικά πριν μπει για να προλάβεις να σηκώσεις το παντελόνι :P). Νομίζω έχει καταθέσει σχετική πατέντα η Amazon, αν θυμάμαι καλά.

Πως θα λειτουργεί αν δεν φοράς τίποτα στο κεφάλι;!

 

Το sports bar το δοκίμασε κανείς; Λογικά πρέπει να του ταιριάζουν τέτοιου είδους παιχνίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πως θα λειτουργεί αν δεν φοράς τίποτα στο κεφάλι;!

 

Στο Ν3DS μπορείς να βλέπεις στερεοσκοπικά χωρίς να φοράς γυαλιά. Μία κάμερα κάνει track τα τα μάτια σου και η οθόνη κάνει project διαφορετική εικόνα σε κάθε μάτι. Ένας τρόπος είναι αυτός, ένας projector να «δείχνει» διαφορετική εικόνα σε κάθε μάτι ξέρω 'γω και να τα βλέπεις όλα VR.

 

Ένας άλλος τρόπος, πιο πολύ sci-fi είναι να «αλλάζει» το δωμάτιο αντί να βλέπεις διαφορετική εικόνα. Ταινίες δεν βλέπεις, ρε συ zio10; :P

 

Τελοσπάντων, στην παρούσα φάση δεν βλέπω να πουλάει το VR παρά μόνο σε συγκεκριμένους enthusiasts. Εμένα, τουλάχιστον που αγοράζω ότι τεχνολογικό μπιχλιμπίδι υπάρχει δεν με αγγίζει καν το VR στην παρούσα φάση. Και νομίζω ότι έχει φανεί και στις πωλήσεις αυτό. Όταν η Oculus λέει ότι θα βγάλει headset και για mid-range pc's σημαίνει ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά για την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινίες δεν βλέπω όχι, σπάνια! :)

 

Καλά ακούγονται αυτά που γράφεις, δεν ξέρω πόσο εφικτά είναι βέβαια... πιστεύω πως αυτό που μπορούμε να περιμένουμε σύντομα ειναι καλύτερες επιδόσεις, μικρότερο όγκο και ασύρματη σύνδεση.

 

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τις πραγματικές πωλήσεις γιατί θυμάμαι κάτι τρελές προπαραγγελίες και αναμονή για το oculus και για το ps vr λένε ότι εξαντλείται γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador

To VR ειναι οσο ανετοιμο ηταν και το 3d των Saturn/psone to 1994, αλλα και τοσο εντυπωσιακο ως αλμα.

Περιμενεις ''ps2''(psvr2) ή αγοραζεις ''ps1''(psvr)? 

Eκει ειναι το μοναδικο ερωτημα.

 

Τις καλυτερες gaming στιγμες μου της εζησα σε εκεινη την εποχη(1994-99, στα πρωτα βηματα του 3d) οποτε η απαντηση ειναι ευκολη για μενα.

 

Περιγραφεις το μελλον του VR με αυτα που ζητας και ειναι σαν να εχει βγει το ps1 και να λες θα περιμενω το ps4 20 χρονια μετα. :P

 

 

Tελος, οι πωλησεις και η επιτυχια του VR δεν θα κριθει απο το PC VR. Αυτο ειναι δεδομενο νομιζω. Θα καταλαβουμε προς τα που παει με τις πρωτες πωλησεις του PSVR.

 

Παντως ενθουσιασμο απο 3ους που το δοκιμαζουν(και ας ειναι εκτος gaming) ειχα να δω απο εκεινη την εποχη. Oταν τους εδειχνα το nights into dreams ή το Tomb Raider στο saturn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τις πραγματικές πωλήσεις γιατί θυμάμαι κάτι τρελές προπαραγγελίες και αναμονή για το oculus και για το ps vr λένε ότι εξαντλείται γρήγορα!

 

Πιστεύω ότι η sony έχει κρατήσει -σωστά κατά την άποψή μου- σε χαμηλό επίπεδο την παραγωγή του PSVR headset. Το ίδιο πράγμα που έκανε η Ν με το NES Mini. Δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εικόνα για τις πωλήσεις του PSVR για την ώρα. Θα την έχουμε όταν θα είναι γεμάτα τα ράφια με headsets.

 

 

Tελος, οι πωλησεις και η επιτυχια του VR δεν θα κριθει απο το PC VR. Αυτο ειναι δεδομενο νομιζω. Θα καταλαβουμε προς τα που παει με τις πρωτες πωλησεις του PSVR.

 

Συμφωνώ. Όπως ισχύει πάντα άλλωστε, οι πωλήσεις μας δείχνουν το δρόμο. Απλά να σημειώσω εντελώς εγκυκλοπαιδικά ότι 15m πωλήσεις PS Move και 24m πωλήσεις Kinect δεν εγκατέστησαν κανένα από τα δύο προϊόντα στην αγορά. Μακάρι το PSVR να πουλήσει καλύτερα. Προσωπικά, το θεωρώ πάρα πολύ χλωμό να κάνει αρκετές πωλήσεις ώστε να θεωρήσουν οι devs ότι αξίζει να βγάλουν αποκλειστικό S/W γι' αυτό, αλλά πραγματικά το εύχομαι να πουλήσει στους μισούς PS4 owners ξέρω 'γω ώστε να δημιουργηθεί η τάση που αφενός θα το κρατήσει στην αγορά, αφετέρου θα το εξελίξει σαν προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα move και kinect ηταν στην ουσια κομματια του VR που βγηκαν νωριτερα. Δουλευαν μονο στο περιορισμενο ''καδρο'' της TV. Οπως και το σκετο 3D της TV ειναι περιορισμενο. Το 3D σε χωρο (VR) περναει σε αλλα επιπεδα. 

 

Παντως μεχρι στιγμης εχουν γυρω στα 40 παιχνιδια που παιζουν μονο με VR.

 

Για μενα, οπως και σε ολα τα συστηματα, θα παιξει ρολο το software. Για να μπεις στο VR ειναι οκ αυτα τα παιχνιδια, ομως θελει ΑΑΑ games σιγα σιγα. Εστω ανακοινωσεις τετοιων games γιατι ενταξει ειναι νωρις ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Malthador, on 20 Nov 2016 - 07:08 AM, said:

snapback.png

Αυτό βασικά. Στην παρούσα του μορφή είναι «πισωγύρισμα» το VR, τουλάχιστον για το ευρύ κοινό. Έχουμε κάνει ditch τα καλώδια σε χειριστήρια, internets κλπ και τα επιστρέφουμε με διθυράμβους στα VR headsets και μάλιστα σε πολύ χοντροκομμένη μορφή τους. Ειδικά η Sony, που ήδη ξέρει πως λειτουργεί το Remote Play, έπρεπε ήδη να έχει κάνει το heaset της streaming συσκευή. Τέσπα.

 

Για να γίνει εμπορικό το VR χρειάζονται headsets με τρία βασικά χαρακτηριστικά imho:

 

1 - Παντελής έλλειψη καλωδίων

2 - Μέγεθος όχι μεγαλύτερο από γυαλιά ηλίου. Ιδανικά να μη χρειάζεται να φοράς καν συσκευή στο κεφάλι.

3 - Επειδή υπάρχει απόλυτη απομόνωση από το περιβάλλον πρέπει με κάποιο τρόπο να σε ειδοποιεί το headset όταν κάποιος τρίτος μπαίνει στο δωμάτιο (ή ιδανικά πριν μπει για να προλάβεις να σηκώσεις το παντελόνι  :P). Νομίζω έχει καταθέσει σχετική πατέντα η Amazon, αν θυμάμαι καλά.

δεν υπαρχει πρωτόκολλο ασύρματης δικτύωσης (ή δεν ξέρω γω τι)που να μπορεί να δουλέψει ικανοποιητικα το vr αυτή τη στιγμή οπότε τα καλώδια θα υπάρχουν για χρόνια ακόμα

αν γινόταν θα το είχαν κάνει και οι ίδιοι δεν περίμεναν εσένα να τους το πεις  

τώρα συζητάνε για ένα πρωτόκολλο 60ghz αλλά μάλλον θα ψενεις και αυγό γύρο-γύρο

όσον αφορά το 3. Μόλις κοιμηθείς και γυρίσεις πλευρό δεν θα σε ενοχλήσει κανείς μην ανησυχείς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, σήμερα ήμουν Μουστάκα Θεσσαλονίκη δίπλα στο ΙΚΕΑ και είχε 2 MOVE, όχι το πακέτο με τα δύο μαζί που βγήκε τώρα για το VR, αλλά σκέτα, όπως είχαν κυκλοφορήσει αρχικά για το ps3.

Δυστυχώς δεν ρώτησα τιμή. Στο site δεν τα έχει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε και το ΝΒΑ 2Κ σε VR..!

Δεν δείχνει σπουδαίο, αλλά για αρχή καλό φαίνεται.

 

http://www.vrnews.gr/vr-games/nba2kvr-to-prwto-paixnidi-basket-vr/

 

Γενικώς θα έλεγα πως όσο εξελίσσεται η τεχνολογία (headsets, γραφικά κτλ), τόσο τα παιχνίδια που θα βγαίνουν θα είναι πολύ καλύτερα από τα σημερινά.

 

Όποιο παιχνίδι και να φανταστείτε σε Εικονική Πραγματικότητα, φαντάζει 1000 φορές πιο ωραίο από τα συνηθισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω και κάθεται στην ντουλάπα..περιμένοντας καινούργιο αγοραστή..ωραία εμπειρία αλλά εμένα μετά από κάποια ώρα παιχνιδιού μου φέρνει αναγουλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...