Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό βασικά. Στην παρούσα του μορφή είναι «πισωγύρισμα» το VR, τουλάχιστον για το ευρύ κοινό. Έχουμε κάνει ditch τα καλώδια σε χειριστήρια, internets κλπ και τα επιστρέφουμε με διθυράμβους στα VR headsets και μάλιστα σε πολύ χοντροκομμένη μορφή τους. Ειδικά η Sony, που ήδη ξέρει πως λειτουργεί το Remote Play, έπρεπε ήδη να έχει κάνει το heaset της streaming συσκευή. Τέσπα.

 

Για να γίνει εμπορικό το VR χρειάζονται headsets με τρία βασικά χαρακτηριστικά imho:

 

1 - Παντελής έλλειψη καλωδίων

2 - Μέγεθος όχι μεγαλύτερο από γυαλιά ηλίου. Ιδανικά να μη χρειάζεται να φοράς καν συσκευή στο κεφάλι.

3 - Επειδή υπάρχει απόλυτη απομόνωση από το περιβάλλον πρέπει με κάποιο τρόπο να σε ειδοποιεί το headset όταν κάποιος τρίτος μπαίνει στο δωμάτιο (ή ιδανικά πριν μπει για να προλάβεις να σηκώσεις το παντελόνι :P). Νομίζω έχει καταθέσει σχετική πατέντα η Amazon, αν θυμάμαι καλά.

Ειμαι με το χερι στη σκανδαλη για το ριφτ και προσπαθω να παρω φιντμπακ για το vr(δεν υπαρχει καν ενα ελληνικο ριβιου για τα ματια του κοσμου για vive/rift οχι οτι εχει σημασεια αλλα ειναι ενδεικτικο της διαδοσης...) απο οπου μπορω αλλα νομιζω πως αυτα που ζητας ειναι λιγο εξωφρενικα και ισως καποια ατοπα,η ελλειψη καλωδιων δε νομιζω να προσφερει κατι δεδομενουν οτι το vr δεν ειναι το καταλληλο medium για να κοβεις βολτες με μια μασκα που το παραμικρο gap μεταξυ εικονικου και πραγματικου κοσμου σπαει το immersion οποτε αναγκαστικα πας σε εφαρμογες τυπου treadmill για να εξομοιωσεις κινηση με ασφαλεια,στο AR με τα 1000 παντως καθως και θα πρεπε να ειναι φορητη και η υπολογιστικη ισχυς,το να μικρυνει στο βαθμο που περιγραφεις ομως το vr δεν ειναι εφικτο διοτι με καποιο τροπο θα πρεπει να μπλοκαρεται το φως και η οπτικη επαφη με το περιβαλλον...ισως στις επομενες ταινιες επιστημονικης φαντασιας το παρουσιασουν σαν φακους επαφης ξερω γω και εμεις ισως το δουμε σε κανα 20 χρονια! XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακόμα και τα 750K να πιάσει το psvr μου φαίνονται πάρα πολλά για 2 μηνών device και χωρίς άπλετο stok στην πιάτσα

Iσχυει. Ειχε ξεπουλησει στα μεγαλα stores και σε πολλες χωρες δεν υπηρχε ουτε για δειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μέχρι να φτάσει τα ~2-3M units δεν πρόκειται να δούμε σοβαρό content. Θα πήξουμε στα "VR missions".

 

Θέλω να πιστεύω οτι οι Dev θα δουν το VR σαν μια πλατφόρμα, άσχετα από PSVR, Oculus ή Vive και η κρίσιμη μάζα θα έρθει πιο εύκολα. Στο Oculus πάντως υπάρχουν αρκετά αξιόλογα παιχνίδια ήδη. Μόλις μου ήρθαν και τα Oculus touch!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα! επειδη οδευω προς αγορα του psvr θελω να μαθω τι παιζει με τις δυο εκδοσεις των καμερων! Ποια να προτιμισω? εχω μπερδευτει με τα διαφορα που διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα! επειδη οδευω προς αγορα του psvr θελω να μαθω τι παιζει με τις δυο εκδοσεις των καμερων! Ποια να προτιμισω? εχω μπερδευτει με τα διαφορα που διαβαζω

Αν δεν έχεις καμία, πάρε την καινούργια, να αποβάλεις και το μικρόβιο του καινούργιου/καλύτερου.

Αν πάλι έχεις την "παλιά", δεν χρειάζεται να την αλλάξεις. Εκτός αν σε τρώει και καλά το μικρόβιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις καμία, πάρε την καινούργια, να αποβάλεις και το μικρόβιο του καινούργιου/καλύτερου.

Αν πάλι έχεις την "παλιά", δεν χρειάζεται να την αλλάξεις. Εκτός αν σε τρώει και καλά το μικρόβιο.

εμενα με τρωει να παρω την παλια γιατι και πιο βολικη μου φαινεται ως προς να στηθει στο χωρο και εχω διαβασει πως κανει καλυτερo tracking το VR..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με τρωει να παρω την παλια γιατι και πιο βολικη μου φαινεται ως προς να στηθει στο χωρο και εχω διαβασει πως κανει καλυτερo tracking το VR..

Που το διάβασες αυτό; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν ισχύει αφού η καινούργια βγήκε για το vr στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκιμασα κανα 15 λεπτο, με επιασε ζαλαδα ενω δεν ζαλιζομαι ποτε σε αυτοκινητα/πλοια/3d cinema κτλπ, πολυ pixelated και κατι πηγαινε στραβα με το refresh rate την αναλυση δεν ξερω τι. Νομιζω για να εχουμε σωστο vr θα πρεπει η κινηση να ειναι πολυ πιο φυσικη και η αναλυση αρκετα μεγαλυτερη να νιωθεις οτι ειναι σαν να βλεπεις εσυ, στο psvr φαινοταν αρκετα οτι προκειται για ενα low res video game.

 

Νομιζω στις επομενες γενιες θα υπαρξει βελτιωση, προς το παρον ειδικα το psvr δεν ειναι για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ, αυτο σου εβαλαν για πρωτο?? :P

 

Μια φιλη μου ηθελε χρονο για να συνελθει απο την ζαλαδα μετα το EVE και δεν εχει και καλα γραφικα το συγκεκριμενο(στο pro δεν ξερω, σιγουρα επειδη εχω δοκιμασει αλλα παιχνιδια εκει ξερω οτι δειχνουν πιο καθαρα). Eιναι και το μοναδικο παιχνιδι που εχω παρατηρησει και frame drops και μου εκανε εντυπωση. Μαζι με το χειροτερο aliasing.

Οταν καποιος ερχεται σπιτι μου του βαζω πρωτα παιχνιδια που δεν χρειαζονται κινηση και ακομα και αν θελει να το δοκιμασει και το EVE, το χειριζομαι εγω(προσπαθωντας να αποφυγω τις αποτομες κινησεις) για να μη ζαλιστει. Εγω που εχω παιξει αρκετα βεβαια παιχνιδια με κινηση δεν εχω προβλημα πλεον με το συγκεκριμενο παιχνιδι. Θελει συνηθεια, αυτο ειναι δεδομενο.

 

Γενικα εχεις δικιο στο οτι η πρωτη αισθηση ειναι low res(σιγουρα αν ηταν και οι φακοι θολοι ακομα χειροτερα). Οταν το πρωτοεβαλα δεν μου αρεσε αυτο που ειδα το πρωτο 5λεπτο. Στην συνεχεια βεβαια που επαιξα και αλλα παιχνιδια αρχισα να αλλαζω αποψη και οταν το αγορασα και επαιξα με την ησυχια μου, ημουν εντυπωσιασμενος και ακομα ειμαι.

Το μονο αρνητικο αυτη τη στιγμη για τους περισσοτερους ειναι η διψα για VR games δεν μπορει να ικανοποιηθει με την υπαρχουσα βιβιλιοθηκη(λογικο αρχη ειναι ακομα).

 

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις κι αλλα παιχνιδια.

Το Resi7 demo ειναι αλλη εμπειρια για παραδειγμα. Σαφως δεν ειναι τοσο καθαρα τα γραφικα οσο ειναι στην TV(και ουτε στο pro θα φτανει σε τετοια επιπεδα), αλλα το παιχνιδι γινεται πολυ καλυτερο. Ειναι τεραστια η διαφορα. Μιλαμε για αλμα οχι διαφορα.

Ελπιζω να το αξιοποιησουν περισσοτερο βεβαια.

 

 

Προς το παρον παιζει πολυ indie και λιγες ακριβοτερες παραγωγες.

 

ΥΓ.Το batman επισης ειναι για αρχη σουπερ, δεν ζαλιζει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στο πλαίσιο το δοκιμασα και αυτο ειχε μονο, ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και καλυτερα παιχνιδια να το δεις. Δεν λεω ειναι promising και για 400ε το PSVR ειναι ισως το πιο vfm που υπαρχει, απλα νομιζω θα κανω skip ενα generation να βελτιωθουν τα πραγματα ακομη περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...