Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ! :)

ΥΓ: Υπάρχουν παιχνίδια vr που να είναι αποκλειστικά για vr η όλα παίζουν και κανονικά;

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...

σπερα.σορρυ αν καποιος ρωτησε τις τελευταιες 30 σελιδες.ρωταω την ερωτηση για ντοματα της ημερας.παιδια ξερετε αν συνδεεται με την οθονη υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ronnie7 είπε

σπερα.σορρυ αν καποιος ρωτησε τις τελευταιες 30 σελιδες.ρωταω την ερωτηση για ντοματα της ημερας.παιδια ξερετε αν συνδεεται με την οθονη υπολογιστη?

Ποιο ; το VR;

(ΕΚΠΛΗΞΗ :D)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ( και καλα λεμε τωρα) ΠΑΙΖΕΙ ΕΠ (VR);

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ronnie7 είπε

σπερα.σορρυ αν καποιος ρωτησε τις τελευταιες 30 σελιδες.ρωταω την ερωτηση για ντοματα της ημερας.παιδια ξερετε αν συνδεεται με την οθονη υπολογιστη?

nai με την  πρηποθεση να υπαρχει και πσ4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα πριν 1-2 εβδομάδες και έχω πάθει πλακα με το hardware. Το RE7 είναι εκπληκτικό μέχρι στιγμής και το Wipeout VR είναι άλλη φάση. Έχω Until Dawn, Thumper, GT Sport, Bound και VR Worlds στο backlog, τα πάω σιγά σιγά. Με το Ps4 Pro μου έκανε εντύπωση ποσο καθαρή είναι η εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Το πήρα πριν 1-2 εβδομάδες και έχω πάθει πλακα με το hardware. Το RE7 είναι εκπληκτικό μέχρι στιγμής και το Wipeout VR είναι άλλη φάση. Έχω Until Dawn, Thumper, GT Sport, Bound και VR Worlds στο backlog, τα πάω σιγά σιγά. Με το Ps4 Pro μου έκανε εντύπωση ποσο καθαρή είναι η εικόνα.

To VR-για να απαντησω και στον Μazinka- αποτελει το μεγαλυτερο αλμα που εχει γινει στο gaming την τελευταια 20ετια. Το αλμα ειναι πολυ μεγαλύτερο απο το κλασικο αλμα γενιας.

Το προβλημα ειναι οτι βρισκεται κυριολεκτικα σε εμβρυικο επιπεδο στους περισσοτερους τομεις(software, nausia, video, αναλυση, ευκολια κ.α) με οτι αυτο συνεπαγεται.

Οταν ομως βγαινουν παιχνιδια σαν το RE7 που τρεχουν και σε VR και σε Flat screen, αντιλαμβανεσαι την χαωδη διαφορα στην εμπειρια. Μιλαμε για διαφορετικα παιχνιδια.

Συντομα ομως θα διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχουν παρα πολλα τετοια...

Οπως και να χει για μενα η τεχνολογια ειναι καταδικασμενη να πετυχει αργα ή γρηγορα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 minutes ago, PDS13 said:

Οπως και να χει για μενα η τεχνολογια ειναι καταδικασμενη να πετυχει αργα ή γρηγορα.

Από πού το εξάγεις αυτό το συμπέρασμα; Εννοώ, προφανώς και είναι κάτι που υποκειμενικά στο αρέσει, αλλά κάποιο αντικειμενικό δεδομένο έχουμε;

Γιατί αν κρίνουμε από τις πώλησεις, το μέλλον μάλλον δυσοίωνο μοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, postfire είπε

nai με την  πρηποθεση να υπαρχει και πσ4

σ ευχαριστω φιλος.ναι ξερω οτι χρειαζεται και το ps4.ξερεις αν εχει καποια διαφορα με την συνδεση σε τηλεοραση.εννοω σε καθαροτητα σε ναυτια κλπ.ολη η συμπεριφορα ειναι ιδια?

Επεξ/σία από ronnie7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από πού το εξάγεις αυτό το συμπέρασμα; Εννοώ, προφανώς και είναι κάτι που υποκειμενικά στο αρέσει, αλλά κάποιο αντικειμενικό δεδομένο έχουμε;

Γιατί αν κρίνουμε από τις πώλησεις, το μέλλον μάλλον δυσοίωνο μοιάζει.

Γιατί πολύ απλά η εμπειρία σε VR είναι καλύτερη από την "απλή" gaming εμπειρία. Και οι πωλήσεις για αυτό που είναι (add-on accessory) 2+ εκατομμύρια είναι παρα πολλές, ειδικά για κάτι το οποιο είναι στα αρχικά στάδια ακόμα σαν τεχνολογία. Το μεγάλο jump θα γίνει αν καταφέρουν να βγάλουν wireless + UHD display, που είναι μερικά χρονια μακριά ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από πού το εξάγεις αυτό το συμπέρασμα; Εννοώ, προφανώς και είναι κάτι που υποκειμενικά στο αρέσει, αλλά κάποιο αντικειμενικό δεδομένο έχουμε;

Γιατί αν κρίνουμε από τις πώλησεις, το μέλλον μάλλον δυσοίωνο μοιάζει.

Θα μπορουσε καποιος να κανει την ιδια ερωτηση με σενα για το polygon 3d αρχες 90 που ειχε αναλογα αργη πορεια μεχρι το psone. Παλι την ιδια απαντηση θα εδινα( Αν ημουν καπως μεγαλος βεβαιως εκεινη την εποχη). Αργα αργα πηγε και αυτο με αναλογες δυσκολιες. Σημερα Polygon 3d παιζεις με τεραστια επιτυχια και κερδη για τις εταιριες.

Μιλαμε για μια καινουρια τεχνολογια, δεν μιλαμε για μια κονσολα που δεν πηγε καλα αρα ναι το μελλον της ειναι δυσοιωνο. Εδω εχουμε πολυ δρομο. 

Το δοκιμαζεις και καταλαβαινεις για που παει το πραγμα. Εμπειρος gamer εισαι.

Ασε που δεν ειναι μονο το gaming(για να μη πω οτι ειναι το τελευταιο). Το Video streaming στο μελλον θα ειναι αρκετο για να εχεις ενα headset. Ποσο μαλλον οταν το foveated rendering μαζι με το eye tracking θα σου επιτρεπουν να παιζεις πιο ευκολα παιχνιδια της flat screen. Οταν μπαινεις ας πουμε μεσα στο καθε death stranding δεν υπαρχει γυρισμος.

Εμενα προσωπικα με δυσκολευει ηδη οταν γυρναω στην κλασικη οθονη.

Ενα αγκαθι τεραστιo ειναι το motion sickness(κατι που δεν υπολογιζε κανεις στην θεωρια πριν βγουν τα headsets) για το mainstream κοινο.

Δεν ξερω αν θα κανει κοιλιά το VR και πως θα βγουν τα διαγραμματα σε αυτη τη πορεια. Αυτο που πιστευω ειναι οτι δεν μπορει να μην πετυχει. Προς το παρον ανεβαινει αργα.

Προσωπικα εγω αν εβγαιναν ολα τα παιχνιδια σε VR ακομα και σημερα δεν θα ξαναπαιζα σε φλατ σκριν ποτε ξανα. Αλλα αυτο δεν μπορει να γινει για λογους motion sickness και δυνατοτητων των κονσολων.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, Spartan117 said:

Το μεγάλο jump θα γίνει αν καταφέρουν να βγάλουν wireless + UHD display, που είναι μερικά χρονια μακριά ακόμα.

Έχω πει και παλιότερα την άποψή μου, τρία πράγματα χρειάζεται να γίνουν από τεχνικής πλευράς για να αρχίσει δειλά δειλά να καθιερώνεται το VR:

1) Να εξαφανιστούν εντελώς τα καλώδια, δε νοείται VR με τα καλώδια να σε περιορίζουν

2) Να φτάσει σε μέγεθος το πολύ γυαλιών ηλίου, ιδανικά να μην χρειάζεται καν να φοράς κάτι προκειμένου να έχεις την εμπειρία.

3) Να σε ειδοποιεί το σύστημα με κάποιον τρόπο ότι μπαίνει κάποιος στο δωμάτιο και να διακόπτεται το gaming

Μέχρι να γίνουν αυτά τα τρία, δεν πρόκειται να καθιερωθεί το VR στον αιώνα των άπαντα.

 

23 minutes ago, PDS13 said:

Θα μπορουσε καποιος να κανει την ιδια ερωτηση με σενα για το polygon 3d αρχες 90 που ειχε αναλογα αργη πορεια μεχρι το psone. Παλι την ιδια απαντηση θα εδινα( Αν ημουν καπως μεγαλος βεβαιως εκεινη την εποχη). Αργα αργα πηγε και αυτο με αναλογες δυσκολιες. Σημερα Polygon 3d παιζεις με τεραστια επιτυχια και κερδη για τις εταιριες.

Ακριβώς όπως τα λες, το 3D έγινε mainstream επειδή ακριβώς κυκλοφόρησε το πρώτο Playstation και προκάλεσε την έκρηξη. Κάτι αντίστοιχο συνέβη με τα κινητά τηλέφωνα, οι ίδιες οι συσκευές είχαν ως αυτοσκοπό την επικοινωνία εκτός σπιτιού και πέτυχαν. 

Πώς πιστεύεις ότι θα υλοποιηθεί εμπορικά κάτι τέτοιο με το VR; Πώς θα πάψει να είναι κάτι άλλο από απλό add-on και θα γίνει «αυτοσκοπός», έτσι ώστε να πήξουμε στο S/W; Για παράδειγμα θα μπορούσε το PS5 να έρχεται πακέτο με VR headset, το βρίσκεις πιθανό να γίνει κάτι τέτοιο;

Να πω επίσης, ότι έχω δοκιμάστει τόσο το PSVR, όσο και άλλα headsets, έχω ιδία άποψη για το τι μπορεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Εγώ πάντως έπαθα πλακα που έχω πραγματικά μηδενικό motion sickness.

Εισαι απο τους πολυ λιγους παντως. 

Εκτος αν δεν εχεις δοκιμασει τα ''καταλληλα'' games. Bαλε wipeout locked στον pilot χωρις τα βοηθηματα (που ειναι σαν παρωπιδες)

Malthador.

Aυτα που λες θα γινουν προφανως στο πολυ κοντινο μελλον. Εκτος απο το δευτερο που θελουμε δεκαετιες ακομα(μακαρι να γινει νωριτερα). Ειδικα το δευτερο του δευτερου δεν θα το προλαβουμε ποτε:p (τα καλωδια που λες εχουν περισσοτερο σημασια για το room scale που ετσι και αλλιως δεν θα γινει ποτε mainstream. Στο VR του καναπε ειτε εχεις καλωδιο ειτε δεν εχεις ειναι το ιδιο(τουλαχιστον για μενα).

Δεν πιστευω οτι θα το δωσουν ποτε με το ps5 πακετο ,ουτε με το ps6 και καλα θα κανουν.

Για μενα ειναι αρκετο το Foveated rendering/eye tracking για να δωσει σημαντικο boost. Οταν θα επικεντρωνονται στο 1/10 της οθονης για full γραφικα(εκει που κοιταζεις δλδ, καταλαβαινεις οτι αν υλοποιηθει σωστα θα δωσει μεγαλο boost στα visuals(περισσοτερη λεπτομερια=δυνατοτερο το 3d effect και παιρνει η μπαλα πολλα εκτος απο την αναλυση). Φυσικα και τα υπολοιπα που λες θα βοηθησουν. 

Εχει πολυ ενδιαφερον η εξελιξη του οπως και να χει και καθε φορα πιστευω οτι θα βαζει και περισσοτερο κοσμο μεσα, αλλα αμφιβαλλω οτι θα αντικαταστησει το gaming οπως ειναι σημερα. Απλα θα ειναι κατι διαφορετικο.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...