Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον πρόβλημα ή κάνω κάτι λάθος.

Έστησα το vr επιτέλους, και έβαλα να το σεταρω. Ακολούθησα τις οδηγίες όπως τις λέει, όμως στο τελικό στάδιο που λέει αν τα βλέπω καθαρά και smooth εγώ ΔΕΝ τα βλέπω καθαρά και smooth τα γράμματα. Όσο και να έπαιξα με την μάσκα, τι φόρεσα και τα γυαλιά μου τπτ. Ήταν θαμπό χωρίς ιδιαίτερη εστίαση παρά μόνο στα διπλανά μου αντικείμενα ( έπαιξα ένα παιχνίδι από το ps world με το ρομπότ) .

Μέσα σε 10' με έπιασε ημικρανία, και το έκλεισα και έπεσα για ύπνο.

 

Όπως και δεν τα βλέπω crystal clear ούτε το αρχικό μενού του ps.

Είδα ότι γίνεται μια εστίαση της κάμερας eye to eye. Δεν το δοκίμασα ακόμα.

Να σημειώσω ότι οι φακοί φαίνονται βρώμικοι από μέσα,λες και έχει σκόνες,σα να έχει δουλέψει ξανά το γυαλί.

 

 

Μίλησα με την Sony hellas και μου είπαν να αποσύνδεσω τα καλώδια και να τα συνδέσω ξανά και να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων του ps και να ρυθμίσω εξ αρχής το vr. Και αν πάλι δεν τα καταφέρω να ζητήσω αντικατάσταση από το public που το πήρα. Αύριο συμπληρώνονται 7 μέρες που το παρέλαβα, μήπως να μιλήσω κατευθείαν με τα public και να μη μπω σε διαδικασία ρύθμισης ξανά?

 

Please advise! Αν κάνω κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Μάλλον πρόβλημα ή κάνω κάτι λάθος.

Έστησα το vr επιτέλους, και έβαλα να το σεταρω. Ακολούθησα τις οδηγίες όπως τις λέει, όμως στο τελικό στάδιο που λέει αν τα βλέπω καθαρά και smooth εγώ ΔΕΝ τα βλέπω καθαρά και smooth τα γράμματα. Όσο και να έπαιξα με την μάσκα, τι φόρεσα και τα γυαλιά μου τπτ. Ήταν θαμπό χωρίς ιδιαίτερη εστίαση παρά μόνο στα διπλανά μου αντικείμενα ( έπαιξα ένα παιχνίδι από το ps world με το ρομπότ) .

Μέσα σε 10' με έπιασε ημικρανία, και το έκλεισα και έπεσα για ύπνο.

Όπως και δεν τα βλέπω crystal clear ούτε το αρχικό μενού του ps.

Είδα ότι γίνεται μια εστίαση της κάμερας eye to eye. Δεν το δοκίμασα ακόμα.

Να σημειώσω ότι οι φακοί φαίνονται βρώμικοι από μέσα,λες και έχει σκόνες,σα να έχει δουλέψει ξανά το γυαλί.

Μίλησα με την Sony hellas και μου είπαν να αποσύνδεσω τα καλώδια και να τα συνδέσω ξανά και να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων του ps και να ρυθμίσω εξ αρχής το vr. Και αν πάλι δεν τα καταφέρω να ζητήσω αντικατάσταση από το public που το πήρα. Αύριο συμπληρώνονται 7 μέρες που το παρέλαβα, μήπως να μιλήσω κατευθείαν με τα public και να μη μπω σε διαδικασία ρύθμισης ξανά?

Please advise! Αν κάνω κάτι λάθος.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μία ακόμα δοκιμή. Και να κάνεις τη ρύθμιση eye to eye - βασικά σου μετράει την απόσταση ανάμεσα στα μάτια, βοηθάει αρκετά. Κάνε όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή αν χρειαστεί και καθάρισε τους φακούς με το πανάκι που είχε μέσα. Επίσης κοίτα να βάλεις την μάσκα καλά στα μάτια σου και όχι απαραίτητα έτσι όπως δείχνει. Εμένα ας πούμε με βολεύει το πίσω να είναι προς τα πάνω σχετικά στο κεφάλι μου, όχι να σφίγγει από κάτω.

Ηταν όλα συσκευασμένα και σφραγισμένα όταν το πήρες; Νομίζω δεν είναι λόγος να μη βλέπεις καθαρά αν έχει χρησιμοποιηθεί από πριν, αλλά αν όντως έχεις υποψίες ότι είναι μεταχειρισμένο, καλύτερα να το επιστρέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μία ακόμα δοκιμή. Και να κάνεις τη ρύθμιση eye to eye - βασικά σου μετράει την απόσταση ανάμεσα στα μάτια, βοηθάει αρκετά. Κάνε όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή αν χρειαστεί και καθάρισε τους φακούς με το πανάκι που είχε μέσα. Επίσης κοίτα να βάλεις την μάσκα καλά στα μάτια σου και όχι απαραίτητα έτσι όπως δείχνει. Εμένα ας πούμε με βολεύει το πίσω να είναι προς τα πάνω σχετικά στο κεφάλι μου, όχι να σφίγγει από κάτω.

Ηταν όλα συσκευασμένα και σφραγισμένα όταν το πήρες; Νομίζω δεν είναι λόγος να μη βλέπεις καθαρά αν έχει χρησιμοποιηθεί από πριν, αλλά αν όντως έχεις υποψίες ότι είναι μεταχειρισμένο, καλύτερα να το επιστρέψεις.

Θα το δοκιμάσω να το σεταρω. Και θα σας πω.

Εγώ την άνοιξα την κούτα του, είχε ταινία προστασίας. Και όλα μέσα τακτοποιημένα ήταν. Η μάσκα όμως τα γυαλιά της φαίνονται βρώμικα, μπορεί να είναι κ έτσι όπως τα κοιτάζω από πάνω.

Motion sickness διάβασα θα έχω καμία βδομάδα όποτε το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Θα το δοκιμάσω να το σεταρω. Και θα σας πω.

Εγώ την άνοιξα την κούτα του, είχε ταινία προστασίας. Και όλα μέσα τακτοποιημένα ήταν. Η μάσκα όμως τα γυαλιά της φαίνονται βρώμικα, μπορεί να είναι κ έτσι όπως τα κοιτάζω από πάνω.

Motion sickness διάβασα θα έχω καμία βδομάδα όποτε το χρησιμοποιώ.

Να υποθεσω οτι λογικα εχει προστατευτικα φιλμ πανω...αυτα τα εβγαλες.........................ετσι?

03xzui02larx.jpg

Επεξ/σία από ison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να εχεις υποψη σου οτι η φυσιολογικη αναλυση του PSVR ειναι σαν να βλεπεις μεταξυ Playstation 2 και 3 παιχνιδι, αλλα ειναι playable φυσικα.

Αν ειναι unplayable για σενα πιθανοτατα φταιει το headset. Αλλα ειναι δεδομενο οτι υπαρχει και θολουρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ison είπε

απο οτι λενε στο νετ δεν ειχαν ολα...προφανως καποια ρυθμιση τοτε δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

ναι κ σε έναν φίλο δεν είχε ταινίες στους φακούς/γυαλιά τους.

10 ώρες πριν, PDS13 είπε

Πρεπει να εχεις υποψη σου οτι η φυσιολογικη αναλυση του PSVR ειναι σαν να βλεπεις μεταξυ Playstation 2 και 3 παιχνιδι, αλλα ειναι playable φυσικα.

Αν ειναι unplayable για σενα πιθανοτατα φταιει το headset. Αλλα ειναι δεδομενο οτι υπαρχει και θολουρα.

οκ αυτό δε το ήξερα, περίμενα να βλέπω κάτι σε ps4 αναλύσεις,αλλά thx!
Έκανα τις ρυθμίσεις για τα μάτια, έκανα calibrate camera, psvr έχω πιο καθαρή εικόνα. στο κέντρο. Τα πλάγια είναι θαμπά κάπως ακόμα.
Έπαιξα Ocean Descent από το vr words, ήταν όλα smooth γιατί δεν είχε τρελή κίνηση το παιχνίδι, και τα 3 σενάρια,δε ζαλίστηκα καθόλου,παρόλο που τα πλάγια μου ήταν blurry. Έβαλα και τον πατέρα μου 😛, μου είπε ότι έβλεπε καθαρά και δε ζαλίστηκε.
Έβαλα μετά το  VR Luge , πανωλεθρία! Έβλεπα κάπως πιξελακια και όχι τόσο καθαρά..και ο πονοκέφαλος μάλλον καλύτερα ναυτιά ήρθε στην πρώτη κιόλας κατάβαση..παρα ήταν έντονο μάλλον για αρχή.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο έντονο όσο το περιγράφει εδώ το φαινόμενο screen door effect.
Αν είναι αυτό δηλαδή.

Ίσως να θέλει λίγο να πειράξω πάλι το eye to eye, μιας και διάβασα ότι πρέπει να κοιτάζω το κέντρο της κάμερας στο κόκκινο λαμπάκι, εγώ κοίταζα τον αριστερό φακό μόνο.

αυτό εδώ υποθέτω δεν είναι τραβηγμένο μέσα από το κράνος έτσι; Γιατί καμία σχέση με τι βλέπω εγω, το κλουβί όλο το βλέπω θολό σχεδόν, μόνο όπου κοιτάξω βλέπω πιο καθαρά μόνο.
οκ το αναφέρει δεν είναι μέσα από το κράνος.
Η κάμερα από τον καναπέ που κάθομαι είναι 2.5μ απόσταση

η αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα παιχνίδια που έχω εκτός του worlds, γιατί είπα να κάνω μια ήπια εισαγωγή στον κόσμο του vr

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο στο κέντρο θα βλέπεις καθαρά. Οι άκρες πάντα θα είναι θολές και θα σε ζαλίζουν. Δηλαδή δεν θα πρέπει να μετακινείς τα μάτια σου στην άκρη της οθόνης για να δεις κάτι αλλά να το φέρνεις στο κέντρο κουνώντας ολόκληρο το κεφάλι.

Το Headset πιστεύω εντάξει είναι, εσύ δεν το έχεις συνηθίσει ακόμα και περίμενες ίσως πεντακάθαρη εικόνα σαν να βλέπεις τηλεόραση

Κάθε φορά που το ξεκινάς καλό είναι να κάνεις calibration στο headset και στα χειριστήρια

Επίσης να αφήνεις λίγο το headset να δουλέψει μόνο του να ζεσταθεί πριν το φορέσεις για να μην θαμπώσουν αμέσως οι φακοί και που κ που να το απομακρύνεις για λίγα δευτερόλεπτα απ το πρόσωπο σου για να ανανεωθεί ο αέρας αν δεις οτι θολώνουν και για να δροσιστείς και λίγο γιατί τώρα με την ζέστη το VR χωρίς να σε βαράν 2 ανεμιστήρες δεν παλεύεται :P

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Μόνο στο κέντρο θα βλέπεις καθαρά. Οι άκρες πάντα θα είναι θολές και θα σε ζαλίζουν. Δηλαδή δεν θα πρέπει να μετακινείς τα μάτια σου στην άκρη της οθόνης για να δεις κάτι αλλά να το φέρνεις στο κέντρο κουνώντας ολόκληρο το κεφάλι.

Το Headset πιστεύω εντάξει είναι, εσύ δεν το έχεις συνηθίσει ακόμα και περίμενες ίσως πεντακάθαρη εικόνα σαν να βλέπεις τηλεόραση

Κάθε φορά που το ξεκινάς καλό είναι να κάνεις calibration στο headset και στα χειριστήρια

Επίσης να αφήνεις λίγο το headset να δουλέψει μόνο του να ζεσταθεί πριν το φορέσεις για να μην θαμπώσουν αμέσως οι φακοί και που κ που να το απομακρύνεις για λίγα δευτερόλεπτα απ το πρόσωπο σου για να ανανεωθεί ο αέρας αν δεις οτι θολώνουν και για να δροσιστείς και λίγο γιατί τώρα με την ζέστη το VR χωρίς να σε βαράν 2 ανεμιστήρες δεν παλεύεται :P

οκ ωραία, ευχαριστώ για την πληροφορία! Όλα θαμπά στο πλάι! got it! noted it!-ξενέρωσα άσχημα,δεν ήμουν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο!

 Ίσως να μην το έχω συνηθίσει, θα θέλει καμία βδομάδα χρήσης όπως λένε. Ελπίζω όντως να το συνηθίσω γιατί έχει συναισθηματική αξία το δώρο αυτό.

Κάθε φορά καλιμπράρισμα; Έχω σταθερή την κάμερα, χρειάζεται; Τώρα θα φροντίσω να την στερεώσω στον τοίχο, περιμένω το mount.
Μεγάλη βοήθεια πήρα από το eye to eye distance,αλλά μάλλον θέλει καλύτερη ρύθμιση.

Καλά ναι αυτό το είδα από πρώτο χέρι με το θάμπωμα :P λέω όχι ρε γμτ τί γίνεται τώρα..και άναψα το κλιματιστικό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Eχεις το pro η το απλο?

Παιξε το job simulator demo και γραψε αν θες, αν σου φαινεται θολο. 

Εγω δεν κανω ποτε καλιμπραρισμα, εκτος αν το ζηταει το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PDS13 είπε

Eχεις το pro η το απλο?

Παιξε το job simulator demo και γραψε αν θες, αν σου φαινεται θολο. 

Εγω δεν κανω ποτε καλιμπραρισμα, εκτος αν το ζηταει το συγκεκριμενο παιχνιδι.

το pro έχω. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PDS13 δεν βρίσκω το demo.

Έχω φέρει έναν φίλο εδώ να το δοκιμάσει..

Ρυθμισαμε τα "μάτια" του. Κάναμε λίγη ώρα να το φορέσει  και να το βρει. Έβλεπε κάπως περίεργα στην αρχή, εκεί τα γράμματα που σου λέει αν τα βλέπεις καθαρά. Έπαιξε όμως για κάνα 30 λεπτό τα παιχνίδια του vr worlds-δε ζαλίστηκε. Και κάναμε διάλειμμα για να φάμε..τα ξανά έβαλε τώρα μόλις και βλέπει πένα λέει, πεντακάθαρα, καμία σχέση με πριν. Και μπορεί να διαβάσει άνετα τους υπότιτλους και να δει καθαρά.

Δε ξέρω τι να πω.. πόσο αμπαλος είμαι? Παρόλαυτα με πήραν από public το απόγευμα να τα πάω από το κατάστημα να τα δουν αν είναι οκ για αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

@PDS13 δεν βρίσκω το demo.

 

ειναι μεσα στα ντεμο disc. 

3 εχουν βγει και μπορεις να τα κατεβασεις. Νομιζω οτι τουλαχιστον στα 2 απο αυτα ειναι.

 

Δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις καθε φορα για τον καθενα την αποσταση ματιων. Δεν εχει τοοοοσο σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...