Προς το περιεχόμενο

Oculus Touch στις 6 Δεκεμβρίου με τιμή $200


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια μικρή καθυστέρηση, η Oculus ανακοίνωσε σήμερα ότι τα χειριστήρια Touch για το σύστημα εικονικής πραγματικότητας Rift, θα κυκλοφορήσουν στις 6 Δεκεμβρίου με τιμή $200.

Η καθυστέρηση σύμφωνα με τον CEO της Oculus οφείλεται στην επιμονή της εταιρείας να κάνει τα πάντα προκειμένου το Touch να δίνει την καλύτερη εμπειρία στα παιχνίδια εικονικής πραγματικότητας αλλά κυρίως στις «κοινωνικές εμπειρίες», τις οποίες θα προωθεί πολύ πιο ενεργά πλέον η Oculus. Οι εμπειρίες αυτές όπως είχαμε δει και στην πρώτη μας επαφή με το Touch, δίνουν τη δυνατότητα αλληλεπίδρασης με άλλους χρήστες του Rift ή με εικονικά αντικείμενα, επεκτείνοντας δραματικά τις δυνατότητες του Rift. Στην ουσία το Touch αναλαμβάνει να αναπαραστήσει σε ένα εικονικό περιβάλλον τα χέρια σας, μεταφέροντας σε πραγματικό χρόνο την ακριβή θέση τους και κάθε κίνησης που πραγματοποιείτε, επιτρέποντας για παράδειγμα να "πιάσετε" ένα αντικείμενο και να το πετάξετε μακρυά, να παίξετε πινγκ πονγκ με άλλον χρήστη ακόμα και αν αυτός βρίσκεται χιλιόμετρα μακρυά κ.ά.

 

Η τελική εμφάνιση του Touch δε διαφέρει από την έκδοση που είχε παρουσιάσει η εταιρεία στις αρχές του χρόνου, αν και τώρα έχει προστεθεί λειτουργία δόνησης. Στο πακέτο μαζί με τα χειριστήρια θα περιλαμβάνεται μια επιπλέον κάμερα εκτός από αυτή που περιλαμβάνεται στο Rift για την αναγνώριση των κινήσεων, αλλά και δύο παιχνίδια, τα VR Sports Challenge και The Unspoken.

 

Η κυκλοφορία του Touch σύμφωνα με την Oculus δε θα συνοδευτεί από προβλήματα διαθεσιμότητας όπως συνέβη με την κυκλοφορία του Rift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγει πολύ η τιμή από το vive που έρχεται με χειριστήρια και το οποίο σου δίνει και μεγαλύτερο χώρο κίνησης.

που είναι όμως γκουμούτσα και γενικά λιγο άχαρο σαν συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800Ε δεν εχει και το vive ; ιδια τιμη βγαινει.


 

Ξεφεύγει πολύ η τιμή από το vive που έρχεται με χειριστήρια και το οποίο σου δίνει και μεγαλύτερο χώρο κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγει πολύ η τιμή από το vive που έρχεται με χειριστήρια και το οποίο σου δίνει και μεγαλύτερο χώρο κίνησης.

To vive αυτή την στιγμή στο amazon έχει 900€, στην ίδια τιμή θα παίζουν, μια χαρά room scale έχει και το oculus μην ακούς την ράδιο αρβύλα οτι δεν έχει. Παίζει να βρεθούμε προ εκπλήξεων, όσοι έχουν δοκιμάσει τα touch λένε τα καλύτερα. Βάλε στην εξίσωση ότι το oculus έχει και ελαφρά καλύτερη απεικόνιση λόγω λίγο μικρότερου screen door effect και φυσικά αρκετά πιο άνετου να το φοράς πολλές ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν αυτά έχω διαβάσει. Τώρα τι παίζει στα αλήθεια δεν ξέρω...

Η αλήθεια είναι ότι πριν να αγόραζα ένα από τα 2, θα ήθελα οπωσδήποτε να τα δοκιμάσω....

Νομίζω το rift πρέπει να το έχει κάποιο πλαίσιο για δοκιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν αυτά έχω διαβάσει. Τώρα τι παίζει στα αλήθεια δεν ξέρω...

Η αλήθεια είναι ότι πριν να αγόραζα ένα από τα 2, θα ήθελα οπωσδήποτε να τα δοκιμάσω....

Νομίζω το rift πρέπει να το έχει κάποιο πλαίσιο για δοκιμή!

Το έχω εδώ και 4 μέρες, όποιο και να διαλέξεις η εμπειρία σοκαριστική, δεν περιγράφεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του 3d είμαι εδώ και χρόνια με 3d monitor, αλλά τώρα θέλω να περάσω στην επόμενη φάση. Απλά θέλω να δοκιμάσω και τα 2. Τα χριστούγεννα με το δώρο θα παραγγείλω κάποιο από αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του 3d είμαι εδώ και χρόνια με 3d monitor, αλλά τώρα θέλω να περάσω στην επόμενη φάση. Απλά θέλω να δοκιμάσω και τα 2. Τα χριστούγεννα με το δώρο θα παραγγείλω κάποιο από αυτά...

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ, το 3d είναι βωβός  κινηματογράφος....όποιο και να επιλέξεις θα το ευχαριστηθείς σίγουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...