Προς το περιεχόμενο

Το Corner R concept της Sharp διαθέτει bezel-less curved edge οθόνη!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράπονα θελω να ακούσω. Εσυ δεν εισαι s7 edge user. Ασε που οι σαμσουνγκαδες με το εντζ ειναι πιο κοντα σε αυτο που αποκαλούμε bezelless κινητο απο τους αιφοναδες που ακόμα προσπαθούν να μας πείσουν οτι κανει καλο στο χερι το bezel:)

 

Ή οι "Edgeάδες" προσπαθούν να μας πείσουν ότι δε δημιουργεί πρόβλημα, ενώ σαφέστατα δημιουργεί σε κάθε περίπτωση εκτός απ' όταν απλά το κοιτάς.

 

Για παράπονα, να σου δώσω το τηλέφωνο του φανοποιού μου, να σου πει ο ίδιο ότι έχει σκύλο-μετανιώσει που πήρε το Edge - - ακριβώς λόγω της ενοχλητικότατης κυρτής οθόνης; Ευτυχώς για τους ίδιους, άλλος γνωστός μου δν έχει πάρει αυτό το έκτρωμα - κινητό καφετέριας.

 

Ο μύθος σου καταρρίπτεται αφου η πραγματικότητα ειναι μια.Το android δινει bezelless συσκευή οταν ο "ανταγωνισμός" κοιμάται ή παθαίνει και ανταγωνίζεται τον εαυτο του (βαριέμαι να γραφω 1000 εταιρίες)

Αρα οχι αν δεν υπήρχε android δεν θα εβλεπες σημερα τέτοια συσκευή αλλα σε 10 χρόνια.

 

Σιγά μη λέγαμε και "ούγκα" άμα δεν υπήρχε το Android, την 2η μεγαλύτερη εφέυρεση μετά τον τροχό! Απλά θα υπήρχε κάποιο άλλο λειτουργικό, από κάποια άλλη εταιρεία. Ή και περισσότερα λειτουργικά, από πολλούς παρόχους, αντί γι' αυτό το επικίνδυνο μονοπώλιο που έχουμε τώρα.

 

Κατά τ' άλλα δε καταλαβαίνω γιατί συνδέεις το λειτουργικό με το κάδρο της συσκευής; Δηλαδή αν τρέχει Windows, ή... Symbian (!) κάποια συσκευή, αποκλείεται να έχει μικρό κάδρο; Έχει υπογράψει η Google κάποια σύμβαση με όλους τους κατασκευαστές ώστε να βγάζουν κινητά με μικρό κάδρο μόνο με Android; Διαφώτισέ μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παράπονα θελω να ακούσω. Εσυ δεν εισαι s7 edge user.

Πλάκα έχει να μου λένε άλλοι τι είμαι και τι δεν είμαι. Παράπονα, χμμμ, ακούσιες εντολές στην οθόνη όταν το κρατάω με το ένα χέρι και λάθος σημείο εντολής (πιο πάνω από το σημείιο επαφής) όταν ακουμπήσω το δάχτυλο του άλλου χεριού. Υποχρεωτικά θήκη, τόσο για προστασία του τζαμιού, όσο και για τη δημιουργία τεχνητού "bezel", πρακτικά η θήκη βοηθάει στο κράτημα και μειώνει τις πιθανότητες να ακουμπήσει το χέρι τα curved σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που εχω το s7 edge χωρις θηκη δε μπορω να το χρησιμοποιησω. οπως ειπαν παραπανω γλυστραει απο το χερι κ πατιεται με την παλάμη. και οχι απλως γλυστραει.. σου φευγει απο τα χερια λες κι εχει λαδι. βεβαια ειναι πολυ καλο στο να βλεπεις φωτο κ βιντεο η να παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό πραγματικά, είναι όμως δυστυχώς να το αφήσεις στο τραπέζι και να το χαζεύεις. Δεν μπορώ να φανταστώ χρήση της παραπάνω συσκευής δίχως να πατιέται από την παλάμη ασταμάτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haldol:

 

[...]

Σιγά μη λέγαμε και "ούγκα" άμα δεν υπήρχε το Android, την 2η μεγαλύτερη εφέυρεση μετά τον τροχό! Απλά θα υπήρχε κάποιο άλλο λειτουργικό, από κάποια άλλη εταιρεία. Ή και περισσότερα λειτουργικά, από πολλούς παρόχους, αντί γι' αυτό το επικίνδυνο μονοπώλιο που έχουμε τώρα.

Κατά τ' άλλα δε καταλαβαίνω γιατί συνδέεις το λειτουργικό με το κάδρο της συσκευής; Δηλαδή αν τρέχει Windows, ή... Symbian (!) κάποια συσκευή, αποκλείεται να έχει μικρό κάδρο; Έχει υπογράψει η Google κάποια σύμβαση με όλους τους κατασκευαστές ώστε να βγάζουν κινητά με μικρό κάδρο μόνο με Android; Διαφώτισέ μας.




Ότι κ αν λες υποθετικά εσύ... Στην πράξη πάντα κ στην πραγματικότητα... τρέχει android
...επίσης κάτι τέτοιο, όπως κ τις εντυπωσιακές πλην πρακτικές/εργονομικες οθόνες των Edge συσκευών... το λες κ καινοτομία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομορφο αλλα χμμ δεν εχει μπροστινη καμερα που ειναι το μονο feature που ζητα η καθε χαζογκομενα κ δεν εχει ακουστικο μπροστα κ δεν εχει κ τους αλλους αισθητηρες φωτος κ αποστασης.

 

οποτε ποτε δεν θα βγει κατι τετοιο στην αγορα . Τουλαχιστον στο πανω μερος αυτα τα 3 πρεπει να παραμεινουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράπονα θελω να ακούσω. Εσυ δεν εισαι s7 edge user. Ασε που οι σαμσουνγκαδες με το εντζ ειναι πιο κοντα σε αυτο που αποκαλούμε bezelless κινητο απο τους αιφοναδες που ακόμα προσπαθούν να μας πείσουν οτι κανει καλο στο χερι το bezel:)

Ο μύθος σου καταρρίπτεται αφου η πραγματικότητα ειναι μια.Το android δινει bezelless συσκευή οταν ο "ανταγωνισμός" κοιμάται ή παθαίνει και ανταγωνίζεται τον εαυτο του (βαριέμαι να γραφω 1000 εταιρίες)

Αρα οχι αν δεν υπήρχε android δεν θα εβλεπες σημερα τέτοια συσκευή αλλα σε 10 χρόνια.

 

Έλα μπορείς, κάνε και εσύ την επανάσταση σου, ΒΓΑΛΕ τις παρωπίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κ αν λες υποθετικά εσύ... Στην πράξη πάντα κ στην πραγματικότητα... τρέχει android

 

Πράγματι. Μπορείς όμως να μαντέψεις το λόγο;

 

Hint:

 

 

Δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό που να μπορούν να χρησιμοποιήσουν. Όλα τα υπόλοιπα που θα μπορούσαν να μπουν, έχουν κάτω από 1% διείσδυση στην αγορά, οπότε θα σκότωναν τη συσκευή (ακόμα και αν τεχνικά είναι ανώτερα του Android). Συνεπώς, τι θα βάλει η κατασκευάστρια, πέρα από τη μοναδική οικονομικά feasible επιλογή;

 

Με πιο απλά λόγια, τρέχει Android διότι... μόνο αυτό υπάρχει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τυχαία χτυπήματα νομίζω ήδη με τα Edge της Samsung υπάρχει τεχνολογία να αντιμετωπιστούν. Το θέμα είναι η αντοχή στο χρόνο (και τα Edge νομίζω δεν παλαιώνουν και τόσο καλά...)

Είμαι περίεργος για το ακουστικό και την ποιότητά του (εφόσον είναι κάτω από την οθόνη) και βέβαια για την μπροστινή κάμερα. Ιδανικά θα υπήρχε η σχισμή του ακουστικού μέσα στην οθόνη όπως άλλωστε συμβαίνει και με το μάτι μας με την οπτική θηλή. (κλείστε το ένα μάτι και φέρτε τον αντίχειρα στο κέντρο του οπτικού πεδίου με τεντωμένο χέρι, αρχίστε να κινείτε το χέρι κρατώντας το ακίνητο προς το πλάι και σε κάποιο σημείο θα εξαφανιστεί ο αντίχειρας!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τυχαία χτυπήματα νομίζω ήδη με τα Edge της Samsung υπάρχει τεχνολογία να αντιμετωπιστούν. 

 

Πράγματι. Και -υποτίθεται ότι- τα Edge της Samsung θα απέφευγαν τα "τυχαία" χτυπήματα, θα αναγνώριζαν με αλγόριθμο πότε το δέρμα "απλά ακουμπάει" και πότε είναι χειρισμός από το χρήστη.

 

Στα χαρτιά. Όπως και πολλά ακόμα πράγματα της συγκεκριμένης εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τα παραπονα απο τους γνωστους iphone users περι bezel και ποσο σημαντικά ειναι για το τηλέφωνο και το γκριπ..

 

Μπράβο στην sharp μπραβο στο Android.

Η sharp εξαγοράστηκε από την foxconn. Το μπράβο στο Android που κολλάει . . ? Η apple θα το χρησιμοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη υλοποίηση είναι αισθητικά (υποκειμενικό) καλύτερη, όχι λειτουργικά. Είναι όμως τόσο καλύτερη αισθητικά, που το υποκείμενο (προσωπικά εγώ, αλλά θεωρώ ότι θα υπάρξει σεβαστό μερίδιο της αγοράς) θα παραβλέψει τα πιθανά λειτουργικά μειονεκτήματα. Προσωπικά θα προτιμούσα να απουσιάζει εντελώς και το κάτω bezel εις βάρος μια μπροστινής δεύτερης σελφοκάμερας (έλεος!).

 

ΥΓ-Η Sharp βγάζει στην Ιαπωνία συνεχώς τέτοιες υλοποιήσεις, όπως τα προηγούμενα Crystal Aquos, οπότε αυτό δεν είναι νέα είδηση για το συγκεκριμένο σχεδιασμό, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...