Προς το περιεχόμενο

καρεκλά γραφείου


vasilissouvlaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κρατάει μια χαρά, είναι σφικτή και ελπίζω να κρατήσει έτσι. Το αφρολέξ δεν το έχω δεί και ούτε πρόκειται αν δεν συντρέχει λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω καρέκλα είναι δοκιμασμένη από πολλά άτομα μόνο καλά λόγια έχουν να πουν. Δεν λέμε ότι είναι η υπερ καρέκλα φυσικά. Πρόεξε αυτές τις bucket καρέκλες γιατί πολλές είναι άβολες και είναι δυσαρεστημένοι αρκετοί. Μην σε ξεγελά το "bucket".

χάλια μαύρα ειναι.... πλαστικά ειναι τα μπράτσα 

 

γενικά ποτέ καρέκλες απο το πλαίσιο φτηνιάρικες (στο skroutz με τα ίδια λεφτά βρίσκεις καλύτερες) και όλες τρίζουν μετα απο κανα μήνα αρκετής χρήσης ή κάνα 3μηνο μέτριας χρήσης. 

Ολες για τα σκουπιδια ειναι.Μπες και στο Πλαισιο και δες τι αντοχη εχουν οι καρεκλες κοντα στα 100ευρω που βαφτιζονται gaming κιολας απο κατω στα σχολια.Ακομα και για αυτη που ανεφερες διαβαζε κατω κατω τι ''καλα'' λογια γραφονται.

Γενικα ο κοσμος δυστηχως δεν γνωριζει οτι για μια καλη καρεκλα πρεπει να ανεβει αρκετα σε τιμη το budget. Και μιλαμε για πανω απο 250-300ευρω.

 

Μονο οι γνωστες μαρκες Dxracing,Akracing κλπ ειναι που αξιζουν σαν bucket gaming καρεκλες και αυτο γιατι ο μηχανισμος που εχουν γενικα κοστιζει αναλογα.

 

Περνα απο ενα κοντινο σου Πλαισιο,λογικα θα εχει τετοιες καρεκλες να καθησεις ή σε καποιο συγκεκριμενο χωρο ή στον χωρο των παιχνιδιων που μερικοι απο το πολυ λιωσιμο τις εχουν βγαλει αχρηστες(στο Πλαισιο στο mall που ειχα περασει εγω).

συμφωνώ αλλά έχει και αξιοπρεπείς καρέκλες με 150 ευρώ

 

πχ https://www.skroutz.gr/s/9608254/Gaming-Chair-HM1055-OEM.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8389943/Gaming-Chair-BF9600-%CE%95%CE%9F571-Woodwell.html το στήριγμα για τα πόδια ειναι χάλια μαύρα αλλά κατα τα άλλα ειναι καλή σαν καρέκλα για τα λεφτά της αλλά όχι για μεγαλόσωμους.

 

https://www.skroutz.gr/s/9460895/Gaming-Chair-HM1056-01-OEM.html

 

βασικά πράματα που κοιτάς σε καρέκλα στην οποία θα κάθεσαι αρκετή ώρα αρκετές μέρες την εβδομάδα (αν κάθεσαι κάνα 2ωρο 2,3 φορές την εβδομάδα απλά πάρε όποια νάναι αλλά όχι απο το πλαίσιο) 

 

η βάση του καθίσματος πρέπει να ειναι χοντρή να έχει πάχος (αν ειναι όσο της πλάτης απλά κοίτα αλλού) ο πισινός σου και τα πόδια σου θα σε ευχαριστήσουν με την πάροδο του χρόνου.

 

η πλάτη της καρέκλας θα πρέπει να δένει στην βάση είτε στο κέντρο της ή πλάγια αν η πλάτη δένει στην καρέκλα μέσω των μπράτσων (που συνήθως ειναι πλαστικά) τότε πάλι κοίτα αλλού.

 

Ο τρόπος που "αράζει" (που γέρνει η πλάτη προς τα πίσω, αν δεν γέρνει πάλι κοίτα αλλού) αν ειναι με ελατήριο (τύπου φθηνές πλαισίου) στην βάση τότε κοιτάς αλλού. 

 

Θα πρέπει να έχει θέσεις που να "κλειδώνει" ή να ρυθμίζεται με ένα πεντάλ η κλήση της πλάτης.

 

αν είσαι πάνω απο 60 κιλά τα πόδια να ειναι μεταλλικά και μεγάλης ακτίνας κατά προτίμηση (το δεύτερο όχ απαραίτητο)  

 

Επίσης αν και όχι απαραίτητο να έχει αποσπώμενο μαξιλαράκι στην πλάτη και τα μπράτσα να έχουν μαλακή επένδυση.

 

 

Όποιος ψάξει για αυτά τα χαρακτηριστικά δεν θα έχει θέμα δεν θα του πιάνονται τα πόδια και ο κώλος δεν θα κουράζεται η μέση δεν θα τρίζει η καρέκλα δεν θα σπάσουν τα πλαστικά μπράτσα  (μου έχει συμβεί 3 φορές μέσα σε ενα χρόνο ζωής κάθε καρέκλα - λες και ήταν ωρολογιακές βόμβες - να σπάσει το δεξί η το αριστερό μπράτσο επειδή εκεί έδενε η πλάτη και η βάση της καρέκλας) και θα μπορείς να αράζεις σαν άνθρωπος χωρίς να νιώθεις ότι λιγο ακόμη και θα πέσεις προς πίσω κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πήρα αυτή πρίν λίγες μέρες, μετά απο πολύ ψάξιμο είπα να ρισκάρω. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Μου ήρθε σε 3 μέρες Αθήνα από Κατερίνη, έξω απο την πόρτα μου και πλήρωσα σύνολο 122.90 με τα μεταφορικά. Φίλος έχει την Dx racer Formula και του άρεσε πολύ. Εντάξει, δεν είναι dx racer αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν αξίζει την διαφορά τιμής (+ ~180 ευρώ). 

Στιβαρή, βαριά και ομολογουμένως φαίνεται καλή ποιότητα για τα χρήματά της. Επίσης ξαπλώνει ~180 μοίρες και στέκεται βράχος. Τα μπράτσα ανεβοκατεβαίνουν και γυρνάνε δεξιά - αριστερά καθώς επίσης είναι και απο μαλακό λάστιχο (όπως και στην Dx racer του φίλου). Τα μαξιλαράκια βοηθάνε και στην μέση και στον αυχένα. Ευχαριστημένος απο την αγορά μου. 

Φιλε μου διαβαζω τραγικα αρνητικες κριτικες για το συγκεκριμενο μαγαζι. Την εχω σταμπαρει μερες τωρα αλλα δισταζω γιατι μενω Καλαματα και αμα μου βγει ελλατωματικη οι τυποι δεν αναλλαμβανουν ευθυνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου διαβαζω τραγικα αρνητικες κριτικες για το συγκεκριμενο μαγαζι. Την εχω σταμπαρει μερες τωρα αλλα δισταζω γιατι μενω Καλαματα και αμα μου βγει ελλατωματικη οι τυποι δεν αναλλαμβανουν ευθυνη...

 

Τι να σου πώ και εγώ το ρίσκαρα αλλά τελικά είμαι ικανοποιημένος. Δεν μπορώ όμως να ξέρω τι θα συμβεί στην περίπτωσή σου. Αν δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά με το κατάστημα που πουλάει την συγκεκριμένη καρέκλα στον πειραιά στα 165 ευρώ (μπορείς να το δείς απο το σκρούτζ σε ποιο αναφέρομαι) δεν θα την είχα παραγγείλει απο Κατερίνη και θα πήγαινα πρωτίστως να την δώ απο κοντά. Το ρισκάρισα λοιπόν.

Πλέον μετά απο αρκετές μέρες χρήσης να πώ ότι το μαξιλαράκι της μέσης δεν με πολυβολεύει εμένα και σκέφτομαι να το αφαιρέσω ή να βάλω πιο μαλακό εσωτερικό (είναι λίγο σκληρό). Η καρέκλα ήθελε σφιξιμο καλό στις βίδες (αφαιρεσα τα πλαστικά στα πλαινά για να γίνει αυτό) γιατι μετά απο 3 μέρες ψιλοέτριζε. Δηλαδή πέρα απο το αρχικό μοντάρισμα θέλει και λίγο προσωπική ενασχόληση για να την φέρεις στα μέτρα σου αν είσαι ψείρας όπως εγώ. Επίσης είχε μερικά μικρά σημαδάκια στα μπράτσα, προφανώς απο το εργοστάσιο ή τη συσκευασία αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να απαιτεί επιστροφή. 

Όμως αν μπορούσα να την δώ απο κοντά πριν την πάρω θα ήταν καλύτερα, γιαυτό σκέψου το καλά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πώ και εγώ το ρίσκαρα αλλά τελικά είμαι ικανοποιημένος. Δεν μπορώ όμως να ξέρω τι θα συμβεί στην περίπτωσή σου. Αν δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά με το κατάστημα που πουλάει την συγκεκριμένη καρέκλα στον πειραιά στα 165 ευρώ (μπορείς να το δείς απο το σκρούτζ σε ποιο αναφέρομαι) δεν θα την είχα παραγγείλει απο Κατερίνη και θα πήγαινα πρωτίστως να την δώ απο κοντά. Το ρισκάρισα λοιπόν.

Πλέον μετά απο αρκετές μέρες χρήσης να πώ ότι το μαξιλαράκι της μέσης δεν με πολυβολεύει εμένα και σκέφτομαι να το αφαιρέσω ή να βάλω πιο μαλακό εσωτερικό (είναι λίγο σκληρό). Η καρέκλα ήθελε σφιξιμο καλό στις βίδες (αφαιρεσα τα πλαστικά στα πλαινά για να γίνει αυτό) γιατι μετά απο 3 μέρες ψιλοέτριζε. Δηλαδή πέρα απο το αρχικό μοντάρισμα θέλει και λίγο προσωπική ενασχόληση για να την φέρεις στα μέτρα σου αν είσαι ψείρας όπως εγώ. Επίσης είχε μερικά μικρά σημαδάκια στα μπράτσα, προφανώς απο το εργοστάσιο ή τη συσκευασία αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να απαιτεί επιστροφή.

Όμως αν μπορούσα να την δώ απο κοντά πριν την πάρω θα ήταν καλύτερα, γιαυτό σκέψου το καλά. :)

Άρα την προτείνεις ΕΕ; Πιθανόν να προχωρησω σε άγoρα μετά τις γιορτές Επεξ/σία από johnnyf95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ενδιαφέρομαι για καρέκλα εδώ και πολύ καιρό και δεν αποφασίζω. Μόλις τώρα διάβασα και τις 5 σελίδες και μπορώ να πω ότι περισσότερο μπερδεύτηκα παρά ξεδιάλυνα το τοπίο. Λόγω πρότερης εμπειρίας θέλω οπωσδήποτε η καρέκλα να έχει μεταλλικό πόδια και μπράτσα (κάηκα με την προηγούμενη). Από εκεί και πέρα, είμαι ψηλός 1.93 με 100+ κιλά, γιατί και αυτά παίζουν ρόλο στην τελική επιλογή. Προς τα πού να πάω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια θελω να προσθεσω στην συζητηση πως φιλος που ειναι ιδιοκτητης internet cafe εβαλε σε ολο το μαγαζι dxracer εδω και 2 μηνες.

Φανταζεστε τα πιτσιρικια να χοροπηδανε πανω ολη μερα ετσι? Δεν εχουν βγαλει το παραμικρο μεχρι τωρα.

Επισης εχει VIP δωματιο για ομαδες και εκει εχει βαλει αυτες με τα 400+ ευρω.

Εχω να πω οτι η μια dxracer με την αλλη ειναι η νυχτα με την μερα.

Και οι δυο στιβαρες, αλλα η "king" μου φανηκε καλυτερη απο την "formula". Η king ειναι πιο πλατια αν δεν κανω λαθος.

Παντως και τα δυο μοντελα με εντυπωσιασαν, στις φωτο δεν φαινεται η ποιοτητα τους.

Ο φιλος μου ειπε του κανουν καλυτερη τιμη για 5αδα και πανω. Οποτε μολις παρει 5 που του λειπουν, θα χτυπησω και εγω μια εφοσον θα την παρω φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...