Προς το περιεχόμενο

Σχολη Προγραμματισμου


x98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Θελω να γραφτω σε σχολη (ιεκ ακμη) για προγραμματιστης. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Πιστευεται θα τα καταφερω; Ειναι πολυ δυσκολο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξεκινανε απο βασικα πραγματα οποτε εαν εχεις θεληση θα πετυχεις.

Το θελω παρα πολυ αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω. Ακουω απο παντου οτι ειναι παλουκι. Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το δοκίμασες και ξέρεις ότι το θέλεις; Γιατί άλλο να βλέπεις κάτι και να σου φαίνεται ωραίο κι άλλο να το έχεις δοκιμάσει και να σου αρέσει. Πάντως πιστεύω ότι αν σου άρεσε πραγματικά τα θέματα δυσκολίας δε θα σε απασχολούσαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασες και ξέρεις ότι το θέλεις; Γιατί άλλο να βλέπεις κάτι και να σου φαίνεται ωραίο κι άλλο να το έχεις δοκιμάσει και να σου αρέσει. Πάντως πιστεύω ότι αν σου άρεσε πραγματικά τα θέματα δυσκολίας δε θα σε απασχολούσαν.

Δεν παει ετσι φιλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει ετσι φιλε μου. 

 

Βασικά έτσι πάει. Δε χρειάζεται κάποιος να είναι ιδιοφυΐα για να γίνει προγραμματιστής, αλλά θέλει πολλή δουλειά. Αν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις όσο χρειάζεται αλλά και να συνεχίσεις να δουλεύεις και να μαθαίνεις για πάντα, θα τα καταφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έτσι πάει. Δε χρειάζεται κάποιος να είναι ιδιοφυΐα για να γίνει προγραμματιστής, αλλά θέλει πολλή δουλειά. Αν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις όσο χρειάζεται αλλά και να συνεχίσεις να δουλεύεις και να μαθαίνεις για πάντα, θα τα καταφέρεις. 

Μαλιστα. Μου δινεις δυναμη η αληθεια ειναι. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Θελω να γραφτω σε σχολη (ιεκ ακμη) για προγραμματιστης. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Πιστευεται θα τα καταφερω; Ειναι πολυ δυσκολο; 

Για να είσαι καλός στον προγραμματισμό θέλει καταρχήν λογική σκέψη. Αν το έχεις αυτό και δουλέψεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να κοιτάξεις  βιντεάκια στο youtube ή να ψάξεις στον google εισαγωγικά πράγματα στον προγραμματισμό και να δεις αν σου αρέσει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θελω παρα πολυ αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω. Ακουω απο παντου οτι ειναι παλουκι. Ευχαριστω για την απαντηση.

Πάρτο σιγά σιγά. Εαν λες είναι παλούκι τότε θα είναι παλούκι.

 

 

Δεν παει ετσι φιλε μου. 

Ναι έτσι πάει. Εγώ είμαι προγραμματιστής και στον προσωπικό μου χρόνο δοκιμάζω μια χ τεχνολογία που απλά την άκουσα μόνο και μόνο για να βάλω ότι ξερω την Χ τεχνολογία στο βοιογραφικό μου. Και όλα αυτά γράφοντας Κώδικα. Πλέον υπάρχουν εργαλεία όπως Codeacademy και Stackoverflow (και το insomnia) προκειμένου να μάθεις ότι θες. Δες και ένα θετικό με το που αναπτύξεις μια εφαρμογή άνετα μπορείς να την μοιραστείς προκειμένου να την δει ο κόσμος με χαμηλό κόστος όπως έχω κάνει (και μάλιστα σε φοιτιτικά χρόνια) https://sourceforge.net/projects/guma-efs/ .

 

Ακόμη ο Προγραμματιστής έχει αρκετά καλές οικονομικές απολαβές και δυνατότητα για διεθνή καριέρα. Μέχρι πρότινος λάμβανα μηνιάτικο 1300 Ευρώ καθαρά (δουλεύοντας Κύπρο). Αλλά θέλει να γράφεις αρκετά αξιοσημείοτο βαθμό κώδικα για να μάθεις. Kαι είναι το παράδοξο του να μάθεις προγραμματισμό "Ουσιαστικά μαθαίνεις προγραμματισμό προγραμματίζοντας".

 

Άρα μην το βάζεις πριν δεις εάν σου αρέσει.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνεις καλός προγραμματιστής δεν νομίζω πως είναι θέμα ταλέντου, θέληση και κυρίως σωστό διάβασμα θέλει.

 

Πάντως δεν είναι ανάγκη να γίνεις καλός προγραμματιστής για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Μπορείς να ξέρεις 10 βασικά πράματα, και να βγάζεις μία χαρά ψωμί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι ανάγκη να γίνεις καλός προγραμματιστής για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Μπορείς να ξέρεις 10 βασικά πράματα, και να βγάζεις μία χαρά ψωμί.

 

Mediocrity sucks as a goal, although it's OK as a result.

 

Αν πας από την αρχή με τη λογική θα γίνω μέτριος αντί θα γίνω γαμάτος, στο τέλος ούτε μέτριος δε θα γίνεις.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mediocrity sucks as a goal, although it's OK as a result.

 

Αν πας από την αρχή με τη λογική θα γίνω μέτριος αντί θα γίνω γαμάτος, στο τέλος ούτε μέτριος δε θα γίνεις.

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Απλα πολλές φορές το τι θα κάνεις στην ζωη σου είναι καθαρά θέμα επιλογής.

 

Η αγορά στην Ελλάδα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) έχει δείξει ότι υπάρχουν προγραμματιστές όπου με 1 framework, 1 cms, angular και css (aka full-stack) βγάζουν κάτι παραπάνω από τα προς το ζειν, και χώρις αναγκαστικά να είναι expert σε κάποιο απο τα παραπάνω.

 

Αυτο δεν είναι ούτε καλό αλλά ουτε και κακό, όπως είπα είναι θέμα επιλογής.  Εμένα προσωπικά μπορεί να μην με καλύπτει και να θέλω να αφιερώσω χρόνο σε κάτι άλλο για τους χ, ψ προσωπικούς μου λόγους. Ένας 30αρις που το γύρισε στο dev επειδή τα βρήκε σκούρα με την προηγούμενη δουλειά του μπορεί να θέλει απλά να ζήσει την οικογένεια του. 

 

Όταν έχεις λήξει στο κεφάλι σου τι θες να κάνεις, παίρνεις και τις αντιστοιχίες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να μην πλατιάσουμέ φίλε απλά δες, δοκίμασε εαν σου αρέσει και προχώρα ή όχι.

 

Ακόμη προσωπικά δεν σε αποθαρύνω να πας σε σχολή αντιθέτως σου λέω πήγαινε και δες εάν μπορείς να πας και σε κάποιο ΤΕΙ για να έχει επιλογή Επαγγελματική η και Ακαδημαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έτσι πάει. Δε χρειάζεται κάποιος να είναι ιδιοφυΐα για να γίνει προγραμματιστής, αλλά θέλει πολλή δουλειά. Αν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις όσο χρειάζεται αλλά και να συνεχίσεις να δουλεύεις και να μαθαίνεις για πάντα, θα τα καταφέρεις. 

 

Για να γίνεις προγραμματιστής σαφώς και δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυία. Αλλά για να γίνεις καλός προγραμματιστής πρέπει απαραιτήτως να είσαι έξυπνος. Δεν ξέρω κανέναν βλάκα που να δουλεύει στην Google. Αντιθέτως ξέρω πολλά άτομα με IQ πάνω από 130 εκεί μέσα. Κι αυτό κάτι λέει. Τώρα βέβαια τι στόχους έχει ο καθένας για το μέλλον του είναι δικό του θέμα. Αλλά μην αναπαράγουμε μια λογική ότι ο προγραμματισμός είναι απλά θέμα διάθεσης. Είναι και θέμα νοημοσύνης. Διάθεση είχε κι ο Μ2000, αλλά καθόλου ευφυΐα, και είδαμε όλοι το αποτέλεσμα.

 

Επίσης το ότι σήμερα μπορείς να έχεις μια αξιοπρεπή δουλειά γράφοντας μέτριο έως και κακό κώδικα δεν σημαίνει πως θα εξακολουθούν να είνα έτσι τα πράγματα μετά από δέκα χρόνια. Με το Machine Learning να εξαπλώνεται με ραγδαίους ρυθμούς είναι πολύ πιθανό στο όχι και τόσο μακρυνό μέλλον αν δεν γνωρίζεις μαθηματικά να μην μπορείς να δουλέψεις πουθενά.

 

Όσον αφορά το παλικάρι που ρώτησε αρχικά, ο προγραμματισμός είναι από τα πιο δύσκολα επαγγέλματα. Για έναν πολύ απλό λόγο. Αυτά που θα μάθεις σήμερα, δεν θα ισχύουν σε δέκα-δεκαπέντε χρόνια. Είναι ένα διαρκώς εξελισσόμενο επάγγελμα κι αν δεν έχεις το σαράκι της μάθησης δεν θα πας πολύ μακρυά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...