Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 7 & iPhone 7 Plus Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι εσύ χρησιμοποιείς bluetooth δεν ειναι κριτήριο. Εγω δεν χρησιμοποιώ touchpad στο λαπτοπ αρα να το βγάλουν, να βγάλουν την θύρα ethernet (το χουν κανει ηδη για να δίνεις 40αρες) γιατί οι πιο πολλοί δουλεύουν με WiFi,  να καταργησουν επισης HDMI,VGA etc απο λαπτοπ γιατι επισης δεν τα χρησιμοποιώ ποτε κτλ. Οπως βλεπεις η προσωπική χρήση δεν ειναι κριτήριο.

 

Το οτι η Apple εχει τα Airpods χρονια τωρα και αποφάσισε να τα βγάλει στην αγορά οταν κατάργησε την υποδοχή audio jack και οι μόνες εταιρείες που βγάζουν ακουστικά συμβατά ειναι της Apple λεει κατι δεν νομιζεις!?

 

Και οι δυο εταιρειες έχουν θετικα εχουν και αρνητικα. Για μενα οτι και να κανει η Apple αν δεν ξεφορτωθει αρχικά τον καρκινο του Itunes και δεν σου δωσει λιγα περιθωρια να παιξεις με τη συσκευη σου θα ειναι παντα πισω. Θα ειναι παντα "ενοικιαζομενο" κινητο και οχι κατι που αγοραζεις γιατι παιρνεις κατι για να κανεις οτι σου λεει η Apple να κανεις οπως θελει να το κανεις. Και αναφερομαι σε βασικα πραγματα οπως customization του κινητου. Απο το πρωτο μεχρι και το τελευταιο δεν εχει αλλαξει το παραμικρο στο πως δειχνει η συσκευη. Μια οθονη με τις εφαρμογες δεν μπορεις να τις αλλαξεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Το ιοs είναι κλειστό σύστημα που βασίζεται σε κλειστού κώδικα εφαρμογές, ενώ το android είναι το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Σας πειραξε δηλαδη που ειπα πως εκανα μεταβαση απο iphone 5 σε s7 edge και εμεινα δυσαρεστημενος λογω ΠΟΛΛΩΝ κολληματων και LAG και γραφετε πως η κριση μου δεν ειναι να την περνει κανεισ στα σοβαρα με τη λογικη πως το μοναδικο μου κριτηριο ειναι η ταχυτητα... δηλαδη με τι θα θελατε να κρινω το s7 ? Ομορφιά? Ουτως η αλλως με τη θηκη ολα ιδια ειναι... οκ, η οθονη ειναι καλυτερη απο του iphone και η cam. Το iphone 5 μου ομως δεν κολλουσε παρα την ηλικια του. Και εγω ηθελα κινητο να ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΕΙ με οποιαδηποτε χρηση. Το s7 δε μου το προσφερει αυτο. Και οσο για το αλλο, φυσικα και ειναι πολλα λεφτα τα 1100 για το 7plus... με λιγα παραπανω μπορω να παρω λαπτοπ με gtx1070... αλλα σαφως ειναι πολυ ανωτερο απο οποιοδηποτε σαμσουνγκ. Δεν ειμαι hater καμιας απο τις 2, απλος καταναλωτης ειμαι και μαλιστα την πρωτη μερα προτεινα σε φιλο να παρει κ αυτος το σαμσουνγκ οπως κ εγινε, αλλα τωρα μετα απο 2-3 βδομαδες οπως προειπα χρησης και συγκρισης με κινητα 6s συναδελφων σε θεματα ταχυτητας δε μου χωρα αμφιβολια, ισως στα τεστ ειναι γρηγοροτερο οχι ομως κ στην πραξη

 

Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ξεφορτώθηκα το s7 edge και γύρισα στο 7plus. Απλά μην περιμένεις να παραδεχτούν εύκολα όλοι τις αδυναμίες του edge, ειδικά αν το έχουν κιόλας και θεωρούν πως επειδή το πλήρωσαν τόσο, θα πρέπει να είναι και τέλειο by default! :)

 

Το edge πέρα απο τα προβλήματα εργονομίας όταν το κρατάς, έχει και τις κλασικές αδυναμίες του android που γίνονται περισσότερες από τη στιγμή που βάζει και η samsung το χεράκι της και δεν έχουμε να κάνουμε με pure android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ξεφορτώθηκα το s7 edge και γύρισα στο 7plus. Απλά μην περιμένεις να παραδεχτούν εύκολα όλοι τις αδυναμίες του edge, ειδικά αν το έχουν κιόλας και θεωρούν πως επειδή το πλήρωσαν τόσο, θα πρέπει να είναι και τέλειο by default! :)

 

Το edge πέρα απο τα προβλήματα εργονομίας όταν το κρατάς, έχει και τις κλασικές αδυναμίες του android που γίνονται περισσότερες από τη στιγμή που βάζει και η samsung το χεράκι της και δεν έχουμε να κάνουμε με pure android.

Και εγω που νομζα οτι το S7 edge θα το αλλαζες ουτως ή αλλως γιατι ο βασικοτερος λογος αλλαγης ηταν που ειχες πει οτι τα κινητα δεν τα κρατας για καιρο :unsure:

 

Οσο για το δευτερο δεν εχει να λεει κατι.Ο κοσμος πηγαινει με την νοοτροπια της μαζας.

''Αφου εχουν ολοι γυρω Samsung ε αυτα θα ειναι τα καλυτερα σε Android'

 

Ακομα και τωρα που το Htc 10 πχ ειναι στα ιδια χρηματα με το S7,μαντεψτε ποιο κινητο προτιμαει ο κοσμος και γιατι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εγω που νομζα οτι το S7 edge θα το αλλαζες ουτως ή αλλως γιατι ο βασικοτερος λογος αλλαγης ηταν που ειχες πει οτι τα κινητα δεν τα κρατας για καιρο :unsure:

 

Οσο για το δευτερο δεν εχει να λεει κατι.Ο κοσμος πηγαινει με την νοοτροπια της μαζας.

''Αφου εχουν ολοι γυρω Samsung ε αυτα θα ειναι τα καλυτερα σε Android'

 

Ακομα και τωρα που το Htc 10 πχ ειναι στα ιδια χρηματα με το S7,μαντεψτε ποιο κινητο προτιμαει ο κοσμος και γιατι :D

 

Το άλλαξα πολύ πιο σύντομα από το μέσο όρο μου. Για παράδειγμα έχω ρεκόρ 14 μηνών με xperia Z3 και λίγο λιγότερο με Note 4. Το λιγότερο το έχω με το galaxy S6 που οριακά συμπλήρωσε μήνα με την άθλια μπαταρία του...  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος  iPhone 7 plus 256GB από τις 16 Σεπτεμβρίου. Πρώτη φορά σε  iPhone, χρόνια χρήστης  android. Ταυτόχρονα έχοντας στην κατοχή μου για λίγες μέρες το OnePlus 3, μπόρεσα να κάνω κάποια σύγκριση. Επί της ουσίας ταχύτατα και τα δύο, χωρίς να μπορέσω να αντιληφθώ κάποια διαφορά. Το λειτουργικό της apple δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Κατά την άποψη μου της google είναι πιο πλούσιο θα έλεγα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Τώρα όσον αφορά την κάμερα, το  iPhone 7 απλά είναι στην κορυφή, με τα υπόλοιπα απλά να βρίσκονται κάπου στην μέση. 

Πάντως τα 1139 ευρώ που πλήρωσα συν 19 η θήκη συν 24,90 το το προστατευτικό οθόνης, είναι υπερβολικά πολλά για κινητό.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Επεξ/σία από Christos Rodos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι s7

το iphone κολαει οσο και το s7 (basika to σ7 δεν κολλαει ισα ισα )και μαλιστα πιο πολυ .

 

και το 7 που επαιξα λιγο ..βασικα ιδιο με το 6 μου φανηκε ..μαλιστα παρατηρησα και πιο πολυ lag

Ααχαχχαχα , σοβαρα τωρα ? Καταρχην το s7 θα επρεπε να το συγκρινεις με το 6s και οχι με το 6. Ωστε επαιξες λιγο με το 7 και ειχε λαγκ? χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος  iPhone 7 256GB από τις 16 Σεπτεμβρίου. Πρώτη φορά σε  iPhone, χρόνια χρήστης  android. Ταυτόχρονα έχοντας στην κατοχή μου για λίγες μέρες το OnePlus 3, μπόρεσα να κάνω κάποια σύγκριση. Επί της ουσίας ταχύτατα και τα δύο, χωρίς να μπορέσω να αντιληφθώ κάποια διαφορά. Το λειτουργικό της apple δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Κατά την άποψη μου της google είναι πιο πλούσιο θα έλεγα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Τώρα όσον αφορά την κάμερα, το  iPhone 7 απλά είναι στην κορυφή, με τα υπόλοιπα απλά να βρίσκονται κάπου στην μέση. 

Πάντως τα 1139 ευρώ που πλήρωσα συν 19 η θήκη συν 24,90 το το προστατευτικό οθόνης, είναι υπερβολικά πολλά για κινητό.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Λογικο να βρηκες την καμερα του Iphone 7 κορυφη γιατι οντως ειναι καλυτερη του OnePlus3 ή να το πω αλλιως δεν αγοραζει καποιος Oneplus3 για την τρομερη καμερα(που δεν εχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο να βρηκες την καμερα του Iphone 7 κορυφη γιατι οντως ειναι καλυτερη του OnePlus3 ή να το πω αλλιως δεν αγοραζει καποιος Oneplus3 για την τρομερη καμερα(που δεν εχει).

Συνάδελφος έχει το S7 edge. Είδα την κάμερα του. Καλή μεν, όχι τόσο όσο του iPhone 7 plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενεις οτι το iphone plus εχει καλυτερη καμερα απο το s7,note 7 ,η και γενικοτερα σαν συσκευες με οθονες qhd;μαλλον δεν εχεις επιγνωση της καταστασης,αλλα ειναι η γνωμη σου και απολυτως σεβαστη

 

οσο για τα πληρωμενα reviews στο youtube οκ ειναι γνωστα....

 

σαφως η samsung με δυναμη 200 πλασια σε οικονομικα επιπεδα(μιας και ειναι η 2 δεύτερη μεγαλύτερη ναυπηγική βιομηχανία στον πλανήτη θα μπορουσε να κανει το ιδιο αλλα δεν το κανει,αλλα θα μπορουσε.

 

οποτε η apple διπλα στην smg ειναι σαν μια καρφιτσα 

 

αν δεις τα κερδη της Samsung Heavy Industries

https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Heavy_Industries

 

1,06 USD Billion Income (2015)

 

και τα συγκρινεις με τα κερδη (και το μεγεθος γενικοτερα) της Samsung Electronics

https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Electronics

 

234,5 USD Billion Income (2015)

 

μαλλον ειναι αστεία η ναυπηγική μπροστά στα electronics (και μαλιστα ο ομιλος ανα καιρους θελει να την κλεισει και δεν το κανει μετα απο πιεσεις της Κορεατικης κυβερνησης).

 

Αλλά θέλαμε να γράψουμε το καφενειακό μας επιχείρημα και το γραψαμε. Ποσο πιο κλασικ Ελληνας;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι κινηταρα τι να λεμε .

Υπερανω κριτικης  η ποιοτητα κατασκευης  , η ομαλοτητα χρησης ,η ταχυτητητα ,η καμερα ειναι σημεια αναφορας  ειδικα στο plus .

 

 

post-237837-0-57702700-1476198188_thumb.jpg

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είστε όλοι οι προβλημάτισμενοι με το Android με συσκευές των 600 ευρώ και έχετε πεθάνει στο λαγκ δεν το κάταλαβαινω.

Έχω μόνιμα τη συσκευή με 25+ εφαρμογές από την εποχή του G2 και κανένα τηλέφωνο που πήρα δεν έκανε πάνω από 250€

Πινω στο κινητό το αίμα, του κάνω μόνιμα "βαριά" χρήση για τα δεδομένα ενός smartphone, και ουδέποτε προβληματιστηκα με την απόδοση.

Έχω περάσει από LG G2, Xperia z2,one plus one, xiaomi mi4c, nexus 5x και xiaomi mi5, και πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου, τι στο καλό του κάνετε; η τελών πάντων πόσο χάλια είναι πλέον αυτο το touchwiz, πόσο πιο βαρύ από τη miui μπορεί να είναι;

Να έχετε θέμα με τη μπαταρια; δεκτό. Να έχετε θέμα με τις αναβαθμίσεις επίσης δεκτό. Το Android έχει εντελώς διαφορετικη διαχείριση ram αφού η λογική του θυμίζει πιο πολύ desktop OS πάρα Mobile phone αφού όλα τρέχουν άβερτα από πίσω, αλλά με 3 και 4 gb ram δε νομίζω ότι έχει κανείς θέμα με τη ραμ.

Τι σόι πρόβλημα απόδοσης έχετε;

φίλε ο πατέρας μου εχει ακομα Samsung s3mini και δηλώνει απόλυτα ευχαριστημένος... ειναι και για τ τι χρήση το θελει ο καθένας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις τα κερδη της Samsung Heavy Industries

https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Heavy_Industries

 

1,06 USD Billion Income (2015)

 

και τα συγκρινεις με τα κερδη (και το μεγεθος γενικοτερα) της Samsung Electronics

https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Electronics

 

234,5 USD Billion Income (2015)

 

μαλλον ειναι αστεία η ναυπηγική μπροστά στα electronics (και μαλιστα ο ομιλος ανα καιρους θελει να την κλεισει και δεν το κανει μετα απο πιεσεις της Κορεατικης κυβερνησης).

 

Αλλά θέλαμε να γράψουμε το καφενειακό μας επιχείρημα και το γραψαμε. Ποσο πιο κλασικ Ελληνας;

 

Και εσύ κάνεις λάθος όμως το global net income της Samsung Electronics για το 2015 ειναι 16,2 billion usd

Όχι αυτά που έγραψες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ο πατέρας μου εχει ακομα Samsung s3mini και δηλώνει απόλυτα ευχαριστημένος... ειναι και για τ τι χρήση το θελει ο καθένας

Οτι δηλαδή εσύ τώρα έπιασες ένα Nexus 6p ή ένα Xperia Z3 και είδες lag. Τόσο lag που είναι Unusable η συσκευή. η που πρέπει να την αλλάξεις οπωσδήποτε.

 

Εδώ κυκλοφορούν άνθρωποι με iPhone 4s και νομίζουν οτι κρατάνε Smartphone, δε μου κάνει εντύπωση ο πατέρας σου.

 

Και ξαναγράφω. Κάνω ΒΑΡΙΑ χρήση στο τηλέφωνο, με ένα σκασμό εφαρμογές, και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Τι ακριβώς του έκανες εσύ και κόλλησε. Αυτή ειναι η ερώτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 2 βδομαδες που αγορασα κινητο ημουν αναμεσα σε αππλ κ σαμσουνγκ καθως ημουν κατοχος iphone 5. Εν τελει αγορασα σαμμυ s7 edge. Η αληθεια ειναι πως το σκυλομετανιωνω. Το κινητο κολλαει πολλες φορες. Ειναι αστεια η συγκριση με τα αππλ. Μετανιωνω τα 560 που εδωσα + 50 θηκη προστασια κτλ. Δυστυχως ο χρονος δε γυρνα πισω κ θα περιμενω ενα χρονο να παρω το επομενο iphone. My 2 cents

 

Κωνσταντίνε καλησπέρα . Φιλε οντως εκανες μ@#$α ... αλλα εκανες καλο στον ανταγωνισμο ! Οσο πουλαει η apple κινητα βγαζει επι 3 χρονια το ιδιο καλουπι και τα specs κάθε χρονο τα δινει με τα σταγονομετρο !!! Δεν πειραζει αδερφε κανε υπομονή για του χρονου που θα βγει το υπερτουμπανο ... η αν δεν αντεχεις να περιμενεις πουλα το και παρε το 6s !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...