Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 7 & iPhone 7 Plus Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στο s7 edge που έχουμε το fast charge, δώρον άδωρον είναι, γιατί αμέσως μετά μπαίνει σε ρουφα_την_μπαταρια_σα_να_μην_υπαρχει_αυριο mode και θέλει restart για να φτιάξει. Η κάμερα του είναι καλύτερη αλλά στα σημεία, βασικά στις νυχτερινές και μόνο.

Τουλαχιστον το S7 edge το πηρατε στην μιση τιμη του Iphone 7 plus :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα είναι σίγουρο. Γνώστες και φρικς της τεχνολογίας δεν θα το αγοράσουν ποτέ για τους απλούς λόγους ... 

 

κλειστό-πονηρό λογισμικό,

ποιότητα κατασκευής,

κόστος προς απόδοση 

 

θα μου πεις γιατί το αγοράζουν πολύς κόσμος?

 

prestige (αν και δεν κολλάει προσωπική μου γνώμη)

άγνοια (και γεροντική εννοείται)

το τέλειο μάρκετινγκ και οι ψυχολόγοι της Apple

οικονομική άνεση

 

Χωρίς να είμαι σε κανένα στρατόπεδο android/ios και ότι είναι στο χέρι κάθε εταιρίας να σε κάνει να πεις

αυτό θέλω (προς το παρόν και όσο κρατήσει).

 

Η Samsung? Galaxy s2/s4/s7/note4 είναι αυτά που χάρηκα πραγματικά.. τα περισσότερα κινητά της είναι για κλωτσιές... στην κυριολεξία...Εννοείται σίγουρα θα υπάρχουν μέσα στα χίλια μοντέλα που έχει βγάλει ακόμη καμιά ντουζίνα που θα αξίζουν μαζί με αυτά της προτίμησης μου. Αλλά ως εκεί.

 

Όλες οι εταιρίες βγάζουν και ένα καλό μοντέλο αυτό που λέμε κελεπούρι... Οπότε δεν έχει να κάνει με samsung htc μπλα μπλα μπλα... έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης μακρόχρονης του κινητού/γκάτζετ και η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το android είναι αυτό που βγαίνει νικητής αρκεί να έχεις απαιτήσεις σοβαρές από αυτό που αγόρασες και να σε ενδιαφέρει η πολυχρηστικότητα και ευκολία σε αυτά που ζητάς.

 

Όταν κάποια στιγμή αλλάξει την ποιότητα υλικών (όχι πλέον του hardware γιατί σίγουρα έχει κορυφαίο) , την λογική πάρτε λίγο λίγο την τεχνολογία μας (όλοι το κάνουν αλλά η apple το παρακάνει) και σιγά σιγά, αλλάξει την λογική τα παίρνω από παντού και από τους πάντες (πανάκριβη συσκευή, πετσόκομμα στο appstore και μεγάλη εκμετάλλευση των προγραμματιστών) τότε σίγουρα με μια συσκευή σαν το 7/7plus θα κερδίσει και τον γνώστη και τον φτωχό...

 

Προσωπική μου γνώμη πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι σίγουρο. Γνώστες και φρικς της τεχνολογίας δεν θα το αγοράσουν ποτέ για τους απλούς λόγους ... 

 

κλειστό-πονηρό λογισμικό,

ποιότητα κατασκευής,

κόστος προς απόδοση 

 

θα μου πεις γιατί το αγοράζουν πολύς κόσμος?

 

prestige (αν και δεν κολλάει προσωπική μου γνώμη)

άγνοια (και γεροντική εννοείται)

το τέλειο μάρκετινγκ και οι ψυχολόγοι της Apple

οικονομική άνεση

 

Χωρίς να είμαι σε κανένα στρατόπεδο android/ios και ότι είναι στο χέρι κάθε εταιρίας να σε κάνει να πεις

αυτό θέλω (προς το παρόν και όσο κρατήσει).

 

Η Samsung? Galaxy s2/s4/s7/note4 είναι αυτά που χάρηκα πραγματικά.. τα περισσότερα κινητά της είναι για κλωτσιές... στην κυριολεξία...Εννοείται σίγουρα θα υπάρχουν μέσα στα χίλια μοντέλα που έχει βγάλει ακόμη καμιά ντουζίνα που θα αξίζουν μαζί με αυτά της προτίμησης μου. Αλλά ως εκεί.

 

Όλες οι εταιρίες βγάζουν και ένα καλό μοντέλο αυτό που λέμε κελεπούρι... Οπότε δεν έχει να κάνει με samsung htc μπλα μπλα μπλα... έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης μακρόχρονης του κινητού/γκάτζετ και η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το android είναι αυτό που βγαίνει νικητής αρκεί να έχεις απαιτήσεις σοβαρές από αυτό που αγόρασες και να σε ενδιαφέρει η πολυχρηστικότητα και ευκολία σε αυτά που ζητάς.

 

Όταν κάποια στιγμή αλλάξει την ποιότητα υλικών (όχι πλέον του hardware γιατί σίγουρα έχει κορυφαίο) , την λογική πάρτε λίγο λίγο την τεχνολογία μας (όλοι το κάνουν αλλά η apple το παρακάνει) και σιγά σιγά, αλλάξει την λογική τα παίρνω από παντού και από τους πάντες (πανάκριβη συσκευή, πετσόκομμα στο appstore και μεγάλη εκμετάλλευση των προγραμματιστών) τότε σίγουρα με μια συσκευή σαν το 7/7plus θα κερδίσει και τον γνώστη και τον φτωχό...

 

Προσωπική μου γνώμη πάντα...

 

 

 

Σαν χρήστη δεν με αφορά καθόλου το αν εκμεταλλεύεται τους προγραμματιστές ή αν αυτοί την εκμεταλλεύονται, εμένα με νοιάζει η ποιότητα των εφαρμογών. Επίσης στο θέμα hardaware είσαι πολύ λάθος μιας και ο ανταγωνισμός είναι πιο μπροστά ειδικά στις οθόνες.  Αφού διαβάσαμε όμως και ότι δεν έχει ποιότητα κατασκευής μπορούμε να πεθάνουμε ήσυχοι πλέον.  Τα έχεις μπερδέψει λίγο και δεν είναι ιδέα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τεχνολογία στις οθόνες.. μόνο ανάλυση πάνελ και ποιότητα κατασκευής... άμα η οθόνη είναι ποιοτική, είναι. Απλά. Στο θέμα hardware με 2 και τέσσερις πυρήνες και με 2 γίγα μνήμη διαλύει στην κυριολεξία 10 πυρήνες και 6 γίγα μνήμη και και και... 

 

Ποιότητα κατασκευής εννοώ φτηνή οθόνη φτηνά πλαστικά και γενικά κόστος κατασκευής. Τα σωθικά του είναι πολύ μπροστά.. 

 

Τώρα αν πεθάνεις αδερφέ με αυτά που γράφω και αν τα έχω μπερδέψει εγώ είσαι μάλλον στην κατηγορία που ανέφερα παραπάνω...

 

Και όπως πάντα οτιδήποτε σχολιάζει κάποιος που δεν μας αρέσει κατακρίνουμε με αυτά που διαβάζουμε και μόνο. Και να έλεγα ότι τουλάχιστον καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε κομμάτια να γίνει..

 

 

out... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τεχνολογία στις οθόνες.. μόνο ανάλυση πάνελ και ποιότητα κατασκευής... άμα η οθόνη είναι ποιοτική, είναι. Απλά. Στο θέμα hardware με 2 και τέσσερις πυρήνες και με 2 γίγα μνήμη διαλύει στην κυριολεξία 10 πυρήνες και 6 γίγα μνήμη και και και... 

 

Ποιότητα κατασκευής εννοώ φτηνή οθόνη φτηνά πλαστικά και γενικά κόστος κατασκευής. Τα σωθικά του είναι πολύ μπροστά.. 

 

Τώρα αν πεθάνεις αδερφέ με αυτά που γράφω και αν τα έχω μπερδέψει εγώ είσαι μάλλον στην κατηγορία που ανέφερα παραπάνω...

 

Και όπως πάντα οτιδήποτε σχολιάζει κάποιος που δεν μας αρέσει κατακρίνουμε με αυτά που διαβάζουμε και μόνο. Και να έλεγα ότι τουλάχιστον καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε κομμάτια να γίνει..

 

 

out... 

 

1. Δηλαδή δεν υπάρχει τεχνολογία στις οθόνες? Όλες στο ίδιο τσουβάλι? OLED, AMOLED, LCD κτλ.? Τα πάνελ και η ανάλυση τους δεν είναι τεχνολογία?

 

2. Με 2 και 4 πυρήνες και 2GB ram διαλύει λες τον ανταγωνισμό με τους 10 πυρήνες και τα 6GB. Μήπως αυτό συμβαίνει από το κλειστό/ύποπτο όπως είπες λογισμικό, την χαμηλή ανάλυση στην οθόνη και τις καλογραμμένες σε μεγάλο ποσοστό εφαρμογές του App Store?

 

3. Γράφεις πάλι για φθηνή οθόνη (τελικά είναι φθηνή ή ποιοτική?), για φθηνά πλαστικά (σε μια συσκευή που δεν έχει πλαστικά) και για κόστος κατασκευής (Λες και οι εταιρίες αγοράσουν hardware για 100 τηλεφωνα). 

 

Πολύ πιο πιθανόν είναι να μην καταλαβαίνεις εσύ τι γράφεις παρά να μην καταλαβαίνω εγώ τι διαβάζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να προχωρήσεις σε αγορά όταν έχεις 6s/6s plus οι διαφορές είναι μικρές αντίστοιχα. Το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό τους σε σύγκριση με τα 6s/6s plus ίσως είναι το χρώμα Jet Black πραγματικά πολύ όμορφο. Στην αναμονή λοιπόν για τα μοντέλα του 2017!  :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

σχολιάζω κάπως αργά .. 

κάτοχος διαφόρων συσκευών apple (3G , 3Gs, 4s , 5s , 6 , 6s)
εδώ και κανα δίμηνο που χρησιμοποιώ το 7 έχω να πω ότι η μετάβαση από 6s σε 7 είναι σχεδόν ανούσια.

 

Για πρώτη φόρα σκέφτομαι να το δώσω και να πάω πίσω σε 6 η 6s.
(ευτυχώς υπάρχει καλή τιμή μεταπώλησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σχολιάζω κάπως αργά ..

 

κάτοχος διαφόρων συσκευών apple (3G , 3Gs, 4s , 5s , 6 , 6s)

εδώ και κανα δίμηνο που χρησιμοποιώ το 7 έχω να πω ότι η μετάβαση από 6s σε 7 είναι σχεδόν ανούσια.

 

Για πρώτη φόρα σκέφτομαι να το δώσω και να πάω πίσω σε 6 η 6s.

(ευτυχώς υπάρχει καλή τιμή μεταπώλησης)

Σε σχέση με το 6 η διαφορά είναι μεγάλη. Από 6 πήγα σε 7 plus, δεν το μετανιώνω στιγμή, σαφέστατα καλύτερη εμπειρία χρήσης. Δεν θα μπω στην διαδικασία άμα αξίζει τα λεφτά του, αυτό είναι διαφορετικό για τον καθένα. Προσωπικά δεν το σκέφτηκα στιγμή να πάω πίσω σε αντροιντ. Προφανώς και δεν είναι το ταργκετ γκρουπ οι χρήστες 6ς , αλλά αυτοί του 6 που φτάνει η ώρα για τον κύκλο ανανέωσης των συσκευών τους. Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ελάχιστες διαφορες απο το 6s ,

θα περιμένουμε κάτι καλύτερο.....

 

σχολιάζω κάπως αργά .. 

κάτοχος διαφόρων συσκευών apple (3G , 3Gs, 4s , 5s , 6 , 6s)

εδώ και κανα δίμηνο που χρησιμοποιώ το 7 έχω να πω ότι η μετάβαση από 6s σε 7 είναι σχεδόν ανούσια.

 

Για πρώτη φόρα σκέφτομαι να το δώσω και να πάω πίσω σε 6 η 6s.

(ευτυχώς υπάρχει καλή τιμή μεταπώλησης)

 

Εγώ έχω το 6s και σκέφτομαι να μετακινηθώ στο 7 ή στο 7plus αλλά ακόμα δεν το αποφασίζω. Συμφώνω απόλυτα ότι οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, εως και ανούσιες απλά σκέφτομαι το εξής. Αν δώσω τώρα το 6s 450 μαζί με κάτι θήκες κλπ και πάρω το 7 630 θα πρέπει να συμπληρώσω 180 ευρώ και ας πούμε ότι δίνω του χρόνου το 7 κάπου στα 450 πάλι και πάρω το 7s ξανά με +180 ευρώ, σύνολο δηλαδή θα έχω δώσει 360 ευρώ σε βάθος χρόνου για αλλαγή από 6s σε 7 και από 7 σε 7s. Αν δεν το κάνω και περιμένω το 7s κρατώντας το 6s θα δώσω τέλος του έτους το 6s κανένα 300αρι αντί για 450, αφού θα έχει περάσει ένα έτος, οπότε θα πρέπει να συμπληρώσω πάλι 330 για την αλλαγή από 6s σε 7s. Δηλαδή η διαφορά που θα γλιτώσω θα είναι συνολικά κανά 30αρι ευρώ και για ένα χρόνο θα έχω μείνει με το 6s αντί με το 7.

 

Δεν ξέρω νομίζω ότι τα έχουν υπολογίσει όλα τόσο καλά ώστε να μας παίρνουν τα χρήματα που είναι να πάρουν όπως και να έχει. Άμα θέλεις να αναβαθμίζεσαι τακτικά, π.χ. κάθε δύο χρόνια, νομίζω δεν υπάρχει κέρδος στο να περιμένεις, το μόνο κέρδος είναι αν παίρνεις π.χ. ένα iphone και το κρατάς καμιά τριετία και βάλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...