Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή paint για πολύ βασικά πράγματα


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε αυτό που σου είπα και το βελάκι και το κείμενο τα περνάς εκ νέου μετά.

Εάν δεν έχεις εμπειρία με αυτά τα προγράμματα, τα πάντα φαίνονται βουνό μόλις αποφασίσεις να τα χρησιμοποιήσεις.

Ακολούθησε τα βήματα όπως σου τα έγραψα και η δουλειά σου θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι έγραψες αλλά μου λες σβήσε το βελάκι και το κείμενο και το ξαναβάζεις μετά.

Αν τα σβήσω πως θα τα ξαναβάλω;


Απλά νομίζω δεν έχεις καταλάβει τι θέλω.

Δεν θέλω έναν μεγάλο σκούρο canvas γύρω από την εικόνα για να βάλω άνετα βελάκια και κείμενο.

Θέλω απλά να κάνω το άσπρο ίδιο με το σκούρο της αρχικής εικόνας.


Για παράδειγμα μόλις το δοκίμασα με color picking wand --> eyedropper tool --> paint bucket tool και το βελάκι όπως και το κείμενο είναι σε άθλια κατάσταση μετά την 'επέμβαση'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι έγραψες αλλά μου λες σβήσε το βελάκι και το κείμενο και το ξαναβάζεις μετά.

Αν τα σβήσω πως θα τα ξαναβάλω;

 

Αφού ετοιμάσεις στο Pixelmator την φωτογραφία με το περιθώριο (να βλέπεις δηλαδή κάτι τέτοιο)

 

post-360978-0-34420100-1476215748_thumb.png

 

κάνε Save και κλείσε τον Pixelmator.

 

Μετά άνοιξε την φωτογραφία είτε με το Skitch είτε με το Preview και βάλε το βελάκι και το κείμενο εκ νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λες.Μέσα από το Pixelmator μπορώ να κάνω όλη τη διαδικασία;

Να μην μπλέξω καθόλου με skitch δηλαδή.


Λοιπόν τελικά τα κατάφερα με το Pixelmator.

Μεγαλώνω αρκετά το canvas, μετά προσθέτω βελάκι και κείμενο και μετά trim canvas και από τις 4 πλευρές.


Ορίστε και το αποτέλεσμα :

 

d67285dc5b.gif

 

Το προβληματάκι στην επικεφαλίδα (εκεί που λέει Animal) το δημιουργεί το export που κάνω σε gif.

Η διαφορά είναι μεγάλη (όταν κάνω export σε png είναι 35kb το αρχείο, ενώ όταν κάνω export σε gif είναι 11kb).


Βέβαια υπάρχουν πάντα και τα μαγικά.

Χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα (https://compressor.io) το png image που είναι 35kb γίνεται 6kb και μάλιστα καλύτερης ποιότητας από το gif!!!

 

Ορίστε και η απόδειξη!

 

d6954320ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πραγματάκι που προσπαθούσες να φτιάξεις τόσες ώρες γίνεται με 5 κινήσεις.

1) Φτιάχνεις ένα νέο καμβά κενό, λίγο μεγαλύτερων διαστάσεων από την αρχική σου εικόνα.

2) Δημιουργείς ένα νέο leyer.

3) Κάνεις Import την φωτογραφία όχι επάνω στον κενό καμβά, αλλά στο νέο layer.

4) Επιλέγεις το Eyedropper Tool, παίρνεις δείγμα χρώματος μέσα από την φωτογραφία.

5) Επιλέγεις στη συνέχεια το κενό layer, το γεμίζεις χρώμα, βάζεις το βελάκι ή στο ίδιο layer ή σε ένα νέο, Save As... και Τέλος.

Το πολύ πολύ να του κάνεις και ένα συνολικό Crop να το φέρεις στα μέτρα σου.

Αυτά με βάση το Photoshop που χρησιμοποιώ εγώ. Τώρα το Pixelmator δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει.

 

Λογικό είναι αυτό που λες με το χρώμα, αφού το gif αρχείο χρησιμοποιεί μόνο 256 χρώματα!

Από την άλλη τώρα τα png αρχεία υποστηρίζουν 24-bit παλέτα χρωμάτων.

Πρακτικά για να το κάνω εντελώς απλό, το png αρχεία εικόνας έχει δημιουργηθεί ως αντικατάσταση του "φτωχού' gif, για καλύτερη απόδοση χρώματος.

Γι' αυτό και το αρχείο είναι μεγαλύτερο σε όγκο.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τη χρήση του compressor.io δεν έχει νόημα η χρήση gif πλέον αφού το συμπιεσμένο png είναι μικρότερο σε μέγεθος από το gif και δεν χάνει σε ποιότητα.

Τελικά το pixelmator μοιάζει πολύ με το photoshop!

Είναι και buy once κιόλας και δεν πληρώνεις με το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...