Προς το περιεχόμενο

Πόσο θα στοιχίσει στην Samsung ο θάνατος του Galaxy Note7; $17 δισεκατομμύρια!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι αν βρήκε τι φταίει...

Εκτός απο αυτό, ενα άλλο θεμα είναι οτι έβαλε άραγε κατα το Quality control της δειγματολειπτικά καμιά 100ρια κομματιά να φορτίζουν ταυτόχρονα, να τρεχουν κανα bench κατι? Πως τους ξέφυγε κατι τέτοιο ? Αυτό ισχυει για ολους οχι μόνο για την Sammy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να μην μπερδεύουμε τα πράγματα: άλλο τί θέλει ο καταναλωτής και άλλο τί συμφέρει οικονομικά την εταιρεία.
Το να διαβάζω για "πτώση της τιμής" είναι αστείο. Η Samsung πουλάει τη συσκευή σαν "επαγγελματικό μοντέλο ειδικού χαρακτήρα". Έχει μοναδικά χαρακτηριστικά που δεν έχει ο ανταγωνισμός και η τιμή του είναι ανάλογη. 'Ετσι η εταιρεία έχει το μέγιστο κέρδος και οι καταναλωτές ανταποκρίνονται "σωστά", δίνοντας στην εταιρεία το μέγιστο κέρδος, αγοράζοντας το αριθμό των κομματιών που θέλει η εταιρεία. Γιατί να χαλάσει αυτή την κατάσταση χαμηλώνοντας την τιμή και μάλιστα αν λύσει πραγματικά το πρόβλημα; Αν δεν το λύσει, τότε και 100€ να το δώσει δεν θα το πάρει σχεδόν κανένας. Όσα και να δώσει κάποιος θέλει το κινητό να είναι, τουλάχιστον ασφαλές στη προβλεπόμενη χρήση του.

Επίσης, πώς θα πείσει τον καταναλωτή (αν πχ ρίξει την αρχική τιμή του 7 στα 500€), ότι στο επόμενο μοντέλο θα πρέπει να δώσει ξαφνικά 800€; Πόσοι θα δυσανασχετήσουν τότε; Γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία, η οποία θα της κάνει περισσότερο κακό μακροπρόθεσμα; Χαμηλώνοντας την τιμή χαλάει έτσι κι αλλιώς τον χαρακτήρα και την "εικόνα" του συκεκριμένου μοντέλου, δηλαδή το καταδικάζει έτσι κι αλλιώς.
Αυτό που πιστεύω ότι θα συμβεί είναι ότι θα αλλάξει το όνομα της σειράς και θα παραμείνει η ίδια ή και λίγο υψηλότερη τιμολογιακή πολιτική.
Το καταλαβαίνω ότι κάποιοι θα ήθελαν να "εκμεταλλευτούν" την κατάσταση και να αποκτήσουν ένα Note σε πολύ καλή τιμή, αλλά ξεχνάνε ότι δεν απευθύνονται σε "ηλίθιους" και το ότι καμία εταιρεία δε νοιάζεται για το αν θα αγοράσουν όλοι το συγκεκριμένο, κάθε φορά, μοντέλο της. Ειδικά η Samsung, που βγάζει πολλά διαφορετικά μοντέλα για πολλές διαφορετικές ομάδες του καταναλωτικού κοινού.

Τέλος, να τονίσω ότι το κόστος κατασκευής ενός κινητού δεν έχει καμία σχέση ούτε με την λιανική του τιμή, αλλά ούτε και με το συνολικό κόστος του. Η διαφήμιση, η ερευνα, τα μεταφορικά και ένα σωρό άλλα έξοδα προκύπτουν πριν ή και μετά την παραγωγή. Αν θυμάμαι καλά το Samsung galaxy S6 κοστιζε λίγο κάτω από τα 300€ μόνο σαν υλικά κατασκευής, χωρίς να υπολογιστούν και ένα σωρό άλλα έξοδα...

πηγή:

 

www.gsmarena.com/galaxy_s6_edge_is_samsungs_most_expensive_phone_to_build-news-11898.php

 

φαντάζομαι ότι το Note κοστίζει ακόμα περισσότερα... Οπότε την "πτώση τιμής" δεν τη βλέπω σαν σενάριο...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτηκατε εστω μια στιγμη αν περασε απο το μυαλο σας αν ειναι σαμποταρισμα?

μπορει να λεω ανοησιες...αλλα εμενα μου περασε απο το μυαλο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου, κάποιος άνθρωπος έκανε μία λάθος πρόσθεση ή άλλη πράξη, μερικές δεκάδες άλλοι δεν είδαν αυτήν την λάθος πράξη και φτάσαμε σε αυτό το σημείο, είναι φοβερό αν το σκεφτείς έτσι.

Μπορεί να μην μάθει ποτέ ούτε ο ίδιος τί έκανε!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και σε αλλο topic, όσοι το αγορασα, σιγουρα μαζί αγορασαν και θήκες, τζαμακια και αλλα αξεσουάρ, τα οποια τωρα απλά τα κοιτανε. Και δεν αναφέρομαι σε θήκες από τον κινεζο.

 

Εγώ από την αλλη σκεφτομαι και όλους αυτούς που πουλησαν το note 4 που είχαν για να παρουν το 7 και τωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιδια σκεφτηκατε εστω μια στιγμη αν περασε απο το μυαλο σας αν ειναι σαμποταρισμα?

μπορει να λεω ανοησιες...αλλα εμενα μου περασε απο το μυαλο! 

 

κι ότι δλδ δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά αναγκάστηκε ολόκληρη Samsung να ανακαλέσει συσκευές, να σταματήσει παραγωγή/πώληση και να ζητήσει από τους χρήστες να το απενεργοποιήσουν?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτηκατε εστω μια στιγμη αν περασε απο το μυαλο σας αν ειναι σαμποταρισμα?

μπορει να λεω ανοησιες...αλλα εμενα μου περασε απο το μυαλο! 

 

Σε ελληνικό φόρουμ είσαι οπότε τίποτα δεν είναι παράλογο... :rolleyes:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτηκατε εστω μια στιγμη αν περασε απο το μυαλο σας αν ειναι σαμποταρισμα?

μπορει να λεω ανοησιες...αλλα εμενα μου περασε απο το μυαλο! 

Εμένα μου πέρασε η σκέψη.

 

Από τη στιγμή που η Samsung έχει αναθέσει και της φτιάχνει η Apple μνήμες και πάνελ οθόνης,

καλά να πάθει  η Samsung.

 

Και επίσης αφού έχει αναθέσει σε υπαλλήλους της Apple να σχεδιάζουν-ελέγχουν-κατασκευάζουν το Note7,

επίσης καλά να πάθει η Samsung.

 

Καλά δεν τα λέω

ή μάλλον όχι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

17 δις ήταν η απώλεια της χρηματιστηριακής της αξίας μετά από πτώση 8% της μετοχής την Τρίτη αν δεν κάνω λάθος...

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500107269

 

Στην τελευταία παράγραφό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου πέρασε η σκέψη.

 

Από τη στιγμή που η Samsung έχει αναθέσει και της φτιάχνει η Apple μνήμες και πάνελ οθόνης,

καλά να πάθει  η Samsung.

 

Και επίσης αφού έχει αναθέσει σε υπαλλήλους της Apple να σχεδιάζουν-ελέγχουν-κατασκευάζουν το Note7,

επίσης καλά να πάθει η Samsung.

 

Καλά δεν τα λέω

ή μάλλον όχι;

 

What ??? Wata ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...