Προς το περιεχόμενο

Πόσο θα στοιχίσει στην Samsung ο θάνατος του Galaxy Note7; $17 δισεκατομμύρια!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να μην μπερδεύουμε τα πράγματα: άλλο τί θέλει ο καταναλωτής και άλλο τί συμφέρει οικονομικά την εταιρεία.

Το να διαβάζω για "πτώση της τιμής" είναι αστείο. Η Samsung πουλάει τη συσκευή σαν "επαγγελματικό μοντέλο ειδικού χαρακτήρα". Έχει μοναδικά χαρακτηριστικά που δεν έχει ο ανταγωνισμός και η τιμή του είναι ανάλογη. 'Ετσι η εταιρεία έχει το μέγιστο κέρδος και οι καταναλωτές ανταποκρίνονται "σωστά" δίνοντας στην εταιρεία το μέγιστο κέρδος, αγοράζοντας το αριθμό των κομματιών που θέλει η εταιρεία. Γιατί να χαλάσει αυτή την κατάσταση χαμηλώνοντας την τιμή και μάλιστα αν λύσει πραγματικά το πρόβλημα; Αν δεν το λύσει, τότε και 100€ να το δώσει δεν θα το πάρει σχεδόν κανένας. Όσα και να δώσει κάποιος θέλει το κινητό να είναι, τουλάχιστον ασφαλές στη προβλεπόμενη χρήση του.

Επίσης, πώς θα πείσει τον καταναλωτή (αν πχ ρίξει την αρχική τιμή του 7 στα 500€), ότι στο επόμενο μοντέλο θα πρέπει να δώσει ξαφνικά 800€; Πόσοι θα δυσανασχετήσουν τότε; Γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία, η οποία θα της κάνει περισσότερο κακό μακροπρόθεσμα; Χαμηλώνοντας την τιμή χαλάει έτσι κι αλλιώς τον χαρακτήρα και την "εικόνα" του συκεκριμένου μοντέλου, δηλαδή το καταδικάζει έτσι κι αλλιώς.

Αυτό που πιστεύω ότι θα συμβεί είναι ότι θα αλλάξει το όνομα της σειράς και θα παραμείνει η ίδια ή και λίγο υψηλότερη τιμολογιακή πολιτική.

Το καταλαβαίνω τι κάποιοι θα ήθελαν να "εκμεταλλευτούν" την κατάσταση και να αποκτήσουν ένα Note σε πολύ καλή τιμή, αλλά ξεχνάνε ότι δεν απευθύνονται σε "ηλίθιους" και το ότι καμία εταιρεία δε νοιάζεται για το αν θα αγοράσουν όλοι το συγκεκριμένο, κάθε φορά μοντέλο της. Ειδικά η Samsung βγάζει πολλά διαφορετικά μοντέλα για πολλές διαφορετικές ομάδες του καταναλωτικού κοινού.

Τέλος να τονίζω ότι το κόστος κατασκευής ενός κινητού δεν έχει καμία σχέση ούτε με την λιανική του τιμή, αλλά ούτε και με το συνολικό κόστος του. Η διαφήμιση, η ερευνα, τα μεταφορικά και ένα σωρό άλλα έξοδα προκύπτουν πριν ή και μετά την παραγωγή. Αν θυμάμαι καλά το Samsung galaxy S6 κοστιζε λίγο κάτω από τα 300€ μόνο σαν υλικά κατασκευής, χωρίς να υπολογιστούν και ένα σωρό άλλα έξοδα...

πηγή:

 

www.gsmarena.com/galaxy_s6_edge_is_samsungs_most_expensive_phone_to_build-news-11898.php

 

φαντάζομαι ότι το Note κοστίζει ακόμα περισσότερα... Οπότε την "πτώση τιμής" δεν τη βλέπω σαν σενάριο...

Ναι σιγα μη κοστίζει κανα εκατομμύριο για να φτιάξει η σαμυ ένα κινητό.

Αυτό το πράγμα που δεν καταλαβαίνετε οτι δεν έχει καμμία σχέση η τιμή που βρίσκεις εσύ και εγώ μια οθόνη στο ebay με το ποσό που κόστισε στην εταιρεία με ξεπερνάει.

Υπάρχει αυτό που λέγεται μαζική παραγωγή και ποσότητα παραγγελίας.

Ασε που η σαμμυ τα πιο πολλά τα παράγει η ίδια...

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη ότι πάνω από 40 ευρώ δεν κοστίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σιγα μη κοστίζει κανα εκατομμύριο για να φτιάξει η σαμυ ένα κινητό.

Αυτό το πράγμα που δεν καταλαβαίνετε οτι δεν έχει καμμία σχέση η τιμή που βρίσκεις εσύ και εγώ μια οθόνη στο ebay με το ποσό που κόστισε στην εταιρεία με ξεπερνάει.

Υπάρχει αυτό που λέγεται μαζική παραγωγή και ποσότητα παραγγελίας.

Ασε που η σαμμυ τα πιο πολλά τα παράγει η ίδια...

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη ότι πάνω από 40 ευρώ δεν κοστίζει...

 

Τι σχεση εχει η τιμη που βρισκεις εσυ και εγω?

Δηλαδη το οτι τα παραγει η ιδια η samsung δεν εχουν κοστος?

Το κοστος παραγωγης ειναι μονο το hardware?

Λειτουργικα/διαχειριστικα/διαφημιση/φοροι/μισθοι κλπ δεν υπολογιζονται στο κοστος μιας συσκευης?

 

και ελεγα αν θα γλυτωσω το facepalm σημερα...

facepalm.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως επιτελους καταλαβει η σαμυ οτι τα 100+ διαφορετικα μοντελα που κυκλοφορει ταυτοχρονα δεν ειανι και τοσο καλη στρατηγικη. οπως λεει και ο σοφος λαος "λιγa και καλa" ;)

Και που κολλάνε τα υπόλοιπα μοντέλα με το πρόβλημα της τρέχουσας κατάστασης του note 7; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως και εκεί δημιουργείτε σύγχιση. Έχεις το Note 7 απέναντι από το S7 Edge. Οι διαφορές; Το πενάκι και +0,2" οθόνης. Μόνο εγώ βλέπω ότι αυτό δεν είναι αρκετός λόγος για επιπλέον μοντέλο; 

 

Δώσε S7 -σκέτο- με 5,0" και χωρίς πενάκι, συν S7 Edge με 5,5 συν το πενάκι. Οι 0,2" δε δικαιολογούν διαφορετικό μοντέλο.

Μονο εγω βλεπω οτι η σειρα Note ειναι μια κατηγορια μονη της για επαγγελματιες.Στο ρεπορταζ του Reuters για το Note 7 λενε οτι υπολογιζαν 19 εκατομμυρια πωλησεις στον κυκλο ζωης του.Και εμενα θα μου αρεσε να το κανουν οπως λες, αλλα απο την στιγμη που υπαρχει το Note η οπως θα το ονομασουνε και πουλαει και καλα, δεν υπαρχει περιπτωση να συγχωνευτουν τα δυο μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας νοιαζει ποσο θα της στοιχισει. Ας προσεχε λιγο περισσοτερο για να μην κινδυνευει η υγεια των πελατων της. Αν ειναι σαμποταζ, ακομα χειροτερα για αυτη. Να πληρωνει καλυτερα τους μηχανικους της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The S6 edge isn't cheap to buy either, but now there's an explanation for that. Its bill of materials (BOM) reaches the record level of $290 for the 64GB version made for Verizon. This includes parts and assembly (Η τιμή περιλαμβάλει υλικά και συναρμολόγηση)

 

Εδώ είναι όλο το ζουμί... Τα υλικά είναι πάρα πολύ φτηνα, την συναρμολόγηση την βαράνε σε τιμή για να φαίνεται μεγαλύτερο το τελικό ποσό.

Άλλο να σου πει ότι κοστίζουν τα υλικά $50 και όλα τα υπόλοιπα είναι εργατικά,διαφήμιση,R&D και τεράστιο κέρδος....

Και άλλο να σου πει ότι μας κοστίζει $300 και το πουλάμε με ελάχιστο κέρδος. Θα νιώθεις λιγότερο κορόιδο που έδωσες ένα μηνιάτικο για να αγοράσεις κάτι που σαν υλικό κοστίζει τόσο λίγο.

 

Έχει επικρατήσει λανθασμένα η άποψη οτι τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έτσι γενικά και αόριστα είναι φτηνα.

 

Φτηνά ηλεκτρονικά έχουν οι κινέζικες μικροσυσκευές, όπως ηχοσυστήματα, DVD player, αποκωδικοποιητές κτλ. οι οποίες έχουν τεχνολογία 2,3 ή παραπάνω γενεών πίσω και δέν έχουν ούτε κατα διάνοια την πολυπλοκότητα ενός τελευταίας γενιάς κινητού.

 

Τα κινητά "ναυαρχίδες" έχουν πάντα κορυφαίας τεχνολογίας εξαρτήματα, κάποια απο τα οποία είναι πρωτοεμφανιζόμενα στην αγορά ή και custom made. Αυτά κοστίζουν και πολύ μάλιστα.

 

Άν διαβάσεις το άρθρο θα δείς οτι μόνο η οθόνη του S6 κοστίζει $85

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκο φρέσκο ,κατευθείαν από τα γραφεία της apple

Κάμερα μέσα στο σπίτι ;

Πολύ προχω.

Μέχρι να τους δούμε στο xhamster.

Κατά τα αλλα δεν της το πήρε από το χέρι.

Την άφησε να καεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει η τιμη που βρισκεις εσυ και εγω?

Δηλαδη το οτι τα παραγει η ιδια η samsung δεν εχουν κοστος?

Το κοστος παραγωγης ειναι μονο το hardware?

Λειτουργικα/διαχειριστικα/διαφημιση/φοροι/μισθοι κλπ δεν υπολογιζονται στο κοστος μιας συσκευης?

 

και ελεγα αν θα γλυτωσω το facepalm σημερα...

facepalm.jpg

Αν νομίζεις ότι μία συσκευή κόστους 300 δολαρίων θα μπορούσες να την αγορασεις με 800...

Λειτουργικά, διαχειριστικά κλπ κλπ είναι ελάχιστα όταν παραγεις εκατομμύρια κομμάτια.

Άσε τα facepalm και κοίτα να καταλάβεις τι εστί γραμμή παραγωγής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγα μη κοστίζει κανα εκατομμύριο για να φτιάξει η σαμυ ένα κινητό.

Αυτό το πράγμα που δεν καταλαβαίνετε οτι δεν έχει καμμία σχέση η τιμή που βρίσκεις εσύ και εγώ μια οθόνη στο ebay με το ποσό που κόστισε στην εταιρεία με ξεπερνάει.

Υπάρχει αυτό που λέγεται μαζική παραγωγή και ποσότητα παραγγελίας.

Ασε που η σαμμυ τα πιο πολλά τα παράγει η ίδια...

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη ότι πάνω από 40 ευρώ δεν κοστίζει...

 

Λες οτι ξερεις απο γραμμη παραγωγης, που μονο για να βαλεις τα μηχανηματα μπροστα χωρις να παραξεις τιποτα χρειαζονται πολλα χρηματα και οτι βγαζει τουλαχιστον 2000% κερδος απο καθε συσκευη εφοσον κοστιζει 40 ευρω...

 

Δεν λεω σιγουρα βγαζουν κερδος αλλα αυτο που λες ειναι τουλαχιστον ακυρο...

 

Το facepalm ηταν το λιγοτερο που μου ηρθε στο μυαλο εκτος απο το γελιο. 

 

Τι αλλο να σχολιασω εκτος αν θα μπορουσες να με διαφωτισεις για την γνωση σου σε γραμμη παραγωγης με 2000% κερδος και με "ελαχιστα"  λειτουργικα/διαχειριστικα/διαφημιση/φοροι/μισθοι κλπ οπως λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πεθαίνω με τα σχόλια κάποιων εδώ μέσα που με σοβαρό ύφος αναλυτή προτείνουν και πιστεύουν ότι πρέπει η σάμυ να πουλάει τα τηλέφωνα της 200 ευρώ για να εξιλεωθεί, ενώ πρακτικά αυτό το φαντάζονται στην άκρη του μυαλού τους ως τη τέλεια ευκαιρία και ονειρεύονται να αγοράσουν ένα τηλέφωνο που αξίζει 700 με 200, γιατι δεν έχουν να τα δώσουν φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...