Προς το περιεχόμενο

Καθημερινά έξοδα κατα την διάρκεια της σχέσης.


Faeton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ενα άλλο ποστ που κλειδώθηκε λίγο πιο κάτω (αφορμή μην αρχίσετε να κλειδώνετε προτού καν διαβάσετε κάποιοι μοδ :P) που είτε τέθηκε για πλάκα είτε όντως απασχόλησε τον συνφορουμιστή μας ήρθα σε αυτό το topic να θέσω άλλο ερώτημα που προσωπικά βρίσκω πιο ενδιαφέρον.

 

 

Πόσο ζημιωμένοι (οικονομικά) βγαίνετε σε μια σχέση συγκριτικά με όταν είστε single; 

 

Μήπως βγαίνετε κερδισμένοι; Πως και έτσι; Ήξερα κάποιον που η γκόμενα μέχρι και κάρτα του έβαζε ας πούμε xD 

 

Είναι τελικά δωρεάν ο έρωτας ή το φλερτ ; 

 

Τέλος τα έξοδα ειναι τα ίδια σε μια σχέση κατά μέσο όρο και για τα δύο φύλα ; ή ισχύει η αντίληψις πως ο άντρας πληρώνει την λυπητερή ακόμη και στις μέρες μας; 

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σε λυπάμαι. Όλο αυτό που έγραψες ακούγεται τελείως "καρμίρικο" και "τσιφούτικο".

 

Ίσως κάποια στιγμή αντιληφθείς ότι η κάθε σχέση δεν μετριέται έτσι. Αν κάθεσαι να σκεφτείς πόσο σου "κοστίζει" η κοπέλα σου, άστο, καλύτερα μόνος.

 

Έτσι σίγουρα θα σου κοστίσει πιο λίγο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποια στιγμή αντιληφθείς εσύ και οι υπόλοιποι την σημασία του να διαβάζεις ολόκληρο ενα κείμενο και να μπορείς να καταλάβεις το περιεχόμενο του... Το να διαβάζεις τον τίτλο και να προκαταλαμβάνεσαι δεν ειναι σωστό οδηγεί σε ακυριλες σαν την παραπάνω. 

Για τρίτη φορά (μιας και αφιέρωσα ενα ολόκληρο δεύτερο ποστ πανω σε αυτό)

 

 

 

 

ΝΑΙ ΕΙΣΤΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝΕ

ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΑ ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΛΟ ΜΕΣΑ...

 

Απλά δείτε το σαν "γκάλοπ" δεν ξέρω πως μπορώ να το θέσω πιο απλοϊκά...

 

παρατηρείτε να σας φεύγουν περισσότερα χρήματα όταν είστε σε σχέση συγκριτικά με όταν δεν είστε; 

 

so simple 

Αν σας ρωτούσα "παρατηρείτε να τρώτε λιγότερο όταν είστε σε σχέση παρά όταν δεν είστε"

Θα μου λέγατε πως δεν ξέρω τιποτα απο αγάπη και ο έρωτας περνάει απο το στομάχι; έλεος.... 


Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οταν γουσταρεις τον αλλον/αλλην μονο ζημιωμενος δεν αισθανεσαι..Αυτο το "ζημιωμενος" που εγραψες μου εκατσε ασχημα.

Γιαυτό στο κείμενο δίπλα στην συγκεκριμένη λέξη υπάρχει παρένθεση "οικονομικά" ακριβώς για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ και να διαχωρίσω τις έννοιες ώστε να αποφύγω τέτοιες παρεξηγήσεις ειναι πιο ωραίο όμως να προκαταλαμβανόμαστε και να νομίζουμε ό,τι θέλουμε γιατί ο άλλος ειναι κατώτερος και ποτέ δεν θα φτάσει την πνευματική μας ανωτερότητα δες τι σάχλες γράφει... ενώ στην πραγματικότητα η τραγική ειρωνεία ειναι πως δεν κατάλαβε(ς) το κείμενο ο αναγνώστης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται ποσο εβγαινες ως εργενης και ποσο βγαινεις ωντας σε ζευγαρι και κυριως την οικονομικη κατασταση του ετερου ημιση. εγω πχ ειμαι μια μουχλα που δεν βγαινω πολυ αλλα τωρα που συζω βγαινω παραπανω, ασε που εχω περισσοτερα λεφτα απο το ετερο ημιση, αν και σιγουρα συμμετεχει στα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι, όσοι έχετε σχέση ή είστε παντρεμένοι κλπ και εργάζεστε και οι δύο,έχετε Ένα κοινό ταμείο; Ο καθένας το δικό του; τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αρκετες διαφορες στο οικονομικο,σιγουρα θα ειχα στον κουμπαρα μου ενα μεγαλο ποσο εαν δεν ειχα πολυετη σχεση αλλα δεν μπορει το χρημα να αντικαταστασει τις στιγμες που εχεις περασει μαζι με το ετερον ημισυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έχει σημασία, είτε μόνος είτε ζευγάρι τα λεφτά σου κάπου θα τα φας. Έχει σημασία αν είναι να περάσεις κάποιες ωραίες στιγμές με το ταίρι σου ή αν πάρεις άλλο ένα ζευγάρι παπούτσια/οτιδήποτε; Δεν νομίζω. Πιστεύω εκεί είναι η διαφορά, στο ότι θα κόψεις από κάπου για να ξοδέψεις κάπου αλλού.

 

Αυτό που έχει όμως άπειρη σημασία είναι το ξόδεμα χρόνου. Κανένα ευρώ δεν θα αντικαταστησει τον χαμένο χρόνο ή αντίθετα πολύτιμο χρόνο που ξοδεψες και στιγμές και εμπειρίες ζωής. Πραγματικά λυπάμαι και δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ με επιφάνεια που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι που θα πάνε και που θα φάνε το βράδυ και υπάρχει γκρίνια "δεν πάμε πουθενά". Δυστυχώς οι πολλοί και πολλές έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε σχέση πάντα είχα περισσότερα έξοδα παρόλο που πολύ σπάνια ήταν υποχρεωτικό για πρακτικούς λόγους. Είναι πολλοί παράγοντες, πχ μούχλα που λέει και η Ευα, όσο ζούσα κοντά στους στενούς μου φίλους η αγαπημένη "έξοδος" ήταν μάζεμα σε σπίτι, όταν έχω βγει με το κουρίτσι και βγάλω να πληρώσω δε θα βγάλω μόνο τα μισά, κλπ.

 

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι, όσοι έχετε σχέση ή είστε παντρεμένοι κλπ και εργάζεστε και οι δύο,έχετε Ένα κοινό ταμείο; Ο καθένας το δικό του; τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου;

Το κοινό ταμείο δεν είναι λίγο too much για απλή σχέση;

 

Σε σοβαρή σχέση χωριστά ταμεία πάλι αλλά υπάρχει οικειότητα με τα λεφτά του άλλου. Έμεινα από μετρητά φτιάξε με, τώρα που θα πας εκεί πήγαινε να πλήρωσεις και το τάδε, κλπ. Και από την άλλη κατεύθυνση, βγάζεις πχ εισιτήρια online δε ζητάς βέβαια λεφτά.

 

Σε γάμο στην αρχή υπολογίζαμε τα τρέχοντα έξοδα και actually η γυναίκα μου στην αρχή μου πλήρωνε τέλος μήνα τη διαφορά για να πατσίσουμε, I played along επειδή το ήθελε αλλά μετά από ένα σημείο επιτέλους βαρεθήκαμε να ασχολούμαστε και όποιος πλήρωσε πλήρωσε. Τα καταναλωτικά έξοδα ήταν γιολο, πχ χρειάζεται άλλο κινητό, κάνω έρευνα αγοράς το παίρνω here you go, τέλος ιστορίας.

 

Τώρα απλά έχουμε κοινό ταμείο το λογαριασμό μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας ισχυει το εξης: (ειτε δουλευει ο ενας, ειτε και οι 2 ειτε κανενας) ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ.

 

Περναμε τα εξοδα σε ενα κοινο excel και οποιος εχει μεινει πισω, ειναι σειρα του να πληρωσει.

 

Ενοικιο δεν εχουμε, αρα παει απο κοινού: δεη, νερο, κονοχρηστα, τηλεφωνο, σ/μ, κοινες εξοδοι. Νομιζω ειναι το πιο δικαιο. Μην τρελαθειτε, δεν βαζουμε στη ζυγαρια δωρα κλπ. Εκει ο καθενας οτι θελει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι, όσοι έχετε σχέση ή είστε παντρεμένοι κλπ και εργάζεστε και οι δύο,έχετε Ένα κοινό ταμείο; Ο καθένας το δικό του; τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου;

Εμείς εχουμε ο καθένας τους λογαριασμούς και τις καρτες μας αλλα ξερουμε και το πιν του αλλου. Αναλογα που ψωνιζουμε πληρωνει οποιος βολευει περισσότερο (πχ εχει επιστροφή ή ποντους στο κατάστημα, εχει μολις πληρωθει, κλπ). Σε γενικες γραμμες εγω πληρωνω ολους τους λογαριασμούς, εφορια, ασφαλειες κλπ και ο αντρας τα ψωνια.

Εχω ακουσει βεβαια για παντρεμένους που δανειζει ο ενας στον αλλο διψηφια ποσα και περιμένει να του επιστραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας ισχυει το εξης: (ειτε δουλευει ο ενας, ειτε και οι 2 ειτε κανενας) ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ.

 

Περναμε τα εξοδα σε ενα κοινο excel και οποιος εχει μεινει πισω, ειναι σειρα του να πληρωσει.

Το θεωρείς σωστό να επιδοτείς το φαΐ του; :-P :-P

 

Στοίχημα 50 ευρώ ότι θα βαρεθείτε σε δύο τρία χρόνια το πολύ. Αν χάσω σας τα δίνω από μισά, αν κερδίσω δεν έχει σημασία ποιος θα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρείς σωστό να επιδοτείς το φαΐ του; :-P :-P

 

Στοίχημα 50 ευρώ ότι θα βαρεθείτε σε δύο τρία χρόνια το πολύ. Αν χάσω σας τα δίνω από μισά, αν κερδίσω δεν έχει σημασία ποιος θα πληρώσει.

Ναι, αφου καποια στιγμη θα το επιδοτει και αυτος. Τα τσιγαρα του με νοιαζει να μην επιδοτω, οπως και αυτος τα ρουχα/καλλυντικα μου.

 

Ηδη το εφαρμοζουμε 2 χρονια τωρα που συγκατοικουμε. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί πέτυχα φίλο που ζητούσε δανεικά για να πληρώσει κλήση τροχαίας και δεν του έδινε ή γυναίκα του. (Και όχι, δεν το έκανε του στυλ, να μάθεις να φοράς ζώνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ανάλογα το ζευγάρι και τι του αρέσει να κάνει. σε μας ας πούμε αρέσει περισσότερο το σπίτι. αλλα ζευγάρια προτιμάνε συχνά εξόδους. πάντως σε Οτι αφορά τα συνολικά έξοδα κι ειδικά του σπιτιού ,το θεωρώ λάθος να πληρώνει τα πάντα μόνο ο ένας. πρέπει να συνεισφέρουν κι οι 2 κατά την άποψη μου αναλογα πόσο μπορεί ο καθένας ,ο ένας ίσως λιγότερο κι ο άλλος ίσως λίγο περισσότερο αλλα ποτέ μόνο ο ένας τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...