Προς το περιεχόμενο

Καθημερινά έξοδα κατα την διάρκεια της σχέσης.


Faeton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω μετρήσει ποτέ. Καλά αυτά για excel κλπ και τι μου χρωστάς, τι σου χρωστάω, τι πλήρωσες, τι πλήρωσα ούτε καν. Εξωγήινα μου φαίνονται! :D

 

Σωστος zio.Ασε καηκαμε με τα excel  :shock:

 

To σωστο ειναι λεπτομερης οικονομοτεχνικη αναλυση, δηλαδη βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες επιπτωσεις,κοστολογημενοι τροποι αντιμετωπισης των κρισεων , γνωση των συσχετισμων δυναμης (οικογενειακο , φιλικο  περιβαλλον,τοπικη κενωνια ) , σοβαρη αναλυση δηλαδη της βιωσιμοτητας της σχεσης.Αλλιως που θα υπολογισεις αν μπαινεις μεσα η οχι ? Στα κουτουρου ? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα θεωρούσα ιδανικό σε μια σχέση/γάμο που δουλεύουν και οι δύο, να υπάρχει κοινό ταμείο, με ένα ποσό πχ ο καθένας που θα έχει ως χαρτζιλίκι για τα προσωπικά του έξοδα (τσιγάρα, καφέδες με άλλους φίλους κλπ)

από το κοινό ταμείο να πληρώνονται λογαριασμοί, άλλα έξοδα σπιτιού, βενζίνες

 

ότι περισσεύει (αν περισσέψει) να το κρατάμε για μια δύσκολη ώρα

 

προς το παρόν δεν το κάνουμε με το ταίρι μου αλλά αν το κάναμε, βγάζουμε μαζί γύρω στα 1500 ευρώ (και έχουμε περίπου ίδιο μηνιάτικο)

από 200 ο καθένας το μήνα για χαρτζιλίκι, μένουν άλλα 1100 για να τα κοινά έξοδα (δεν έχουμε ενοίκιο)

θεωρώ πως έτσι μπορούν να μας περισσέψουν αρκετά για να αποθηκεύσουμε κιόλας

 

προς το παρόν ξοδεύει ο καθένας τα δικά του, πληρώνει σούπερ μάρκετ όποιος πάει, λογαριασμούς όποιος τύχει, βενζίνες ο καθένας τις δικές του και στο τέλος δε μας μένει τίποτα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανουμε μια υποθεση εργασιας.Δινεις ,κερνας,κανεις , ρανεις , και αυτη/ος παει με τον καλυτερο/η σου φιλο/η.Μετα ? Νιωθεις οτι ..επενδυσες σωστα ? Νιωθεις..κερδισμενος/η λογω των υπεροχων στιγμων που ζησατε μαζι ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποια στιγμή αντιληφθείς εσύ και οι υπόλοιποι την σημασία του να διαβάζεις ολόκληρο ενα κείμενο και να μπορείς να καταλάβεις το περιεχόμενο του... Το να διαβάζεις τον τίτλο και να προκαταλαμβάνεσαι δεν ειναι σωστό οδηγεί σε ακυριλες σαν την παραπάνω. 

 

Για τρίτη φορά (μιας και αφιέρωσα ενα ολόκληρο δεύτερο ποστ πανω σε αυτό)

 

 

 

 

ΝΑΙ ΕΙΣΤΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

 

ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝΕ

 

ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΑ ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΛΟ ΜΕΣΑ...

 

Απλά δείτε το σαν "γκάλοπ" δεν ξέρω πως μπορώ να το θέσω πιο απλοϊκά...

 

παρατηρείτε να σας φεύγουν περισσότερα χρήματα όταν είστε σε σχέση συγκριτικά με όταν δεν είστε; 

 

so simple 

 

Αν σας ρωτούσα "παρατηρείτε να τρώτε λιγότερο όταν είστε σε σχέση παρά όταν δεν είστε"

 

Θα μου λέγατε πως δεν ξέρω τιποτα απο αγάπη και ο έρωτας περνάει απο το στομάχι; έλεος.... 

Γιαυτό στο κείμενο δίπλα στην συγκεκριμένη λέξη υπάρχει παρένθεση "οικονομικά" ακριβώς για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ και να διαχωρίσω τις έννοιες ώστε να αποφύγω τέτοιες παρεξηγήσεις ειναι πιο ωραίο όμως να προκαταλαμβανόμαστε και να νομίζουμε ό,τι θέλουμε γιατί ο άλλος ειναι κατώτερος και ποτέ δεν θα φτάσει την πνευματική μας ανωτερότητα δες τι σάχλες γράφει... ενώ στην πραγματικότητα η τραγική ειρωνεία ειναι πως δεν κατάλαβε(ς) το κείμενο ο αναγνώστης. 

χεχεχε αυτες τις αναλυσεις μονο στο insomnia τις συναντας..

Οικονομικα εννοουσα και εγω καλε μου,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ , προβληματα κατανοησης εχω ενιοτε με τα Αγγλικα μονο,οχι με την μητρικη μου :)

Οταν εχεις σχεση και γουσταρεις τον ανθρωπο σου καθεσαι και μετρας ποσο ζημιωνεσαι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ?Επαναλαμβανω αυτο μου ακουστηκε ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση. Πόσο επηρεάζει μια σχέση η μισθολογική διαφορά; πχ αν ο ένας από τους δύο βγάζει πολύ περισσότερα από τον άλλο; ή δεν επηρεάζει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, μπορει να σας φαινεται αστειο αλλά η συγκατοικηση εχει εξοδα.

Δεν εισαι στο σπιτι των γονιων που εκει πληρωνεις μονο τα προσωπικα σου ή μονος σου που ολα ειναι απο λιγο, αλλά 2 ατομα, διπλασια πλυντηρια, διπλασιο σ/μ κοκ.

Οποτε για να μη νιωθει ο ενας ή η άλλη ριγμενη στα εξοδα, καλο ειναι να ξεκαθαριζονται απο την αρχη. Δεν γουσταρω να με χαρτζιλικωνει, να μου πληρωνει τα ρουχα/καλλυντικα γιατι δεν θελω να δωσω δικαιωμα, σε περιπτωση που πληρωνει ο ιδιος τα εξοδα σπιτιου, να τολμησει να πει εδωσα/σου πληρωσα 100€ για ενα παλτο αλλά σ/μ δεν πας. Ουτε και εγω γουσταρω να πληρωνω τα τσιγαρα του.

Αν ομως θελει delivery καλως, οπως θα θελω πχ και γω barilla ζυμαρικα αντι για κατι πιο φθηνο. Οποτε η χρυση τομη ειναι στη μεση, δλδ ολα τα κοινα απο μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση. Πόσο επηρεάζει μια σχέση η μισθολογική διαφορά; πχ αν ο ένας από τους δύο βγάζει πολύ περισσότερα από τον άλλο; ή δεν επηρεάζει καθόλου;

Μπορεί να επηρεάζει, μπορεί και όχι. Αν επηρεάζει, μπορεί να επηρεάζει θετικά, μπορεί και αρνητικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας ισχυει το εξης: (ειτε δουλευει ο ενας, ειτε και οι 2 ειτε κανενας) ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ.

 

Περναμε τα εξοδα σε ενα κοινο excel και οποιος εχει μεινει πισω, ειναι σειρα του να πληρωσει.

 

Ενοικιο δεν εχουμε, αρα παει απο κοινού: δεη, νερο, κονοχρηστα, τηλεφωνο, σ/μ, κοινες εξοδοι. Νομιζω ειναι το πιο δικαιο. Μην τρελαθειτε, δεν βαζουμε στη ζυγαρια δωρα κλπ. Εκει ο καθενας οτι θελει.

52766521.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να επηρεάζει, μπορεί και όχι. Αν επηρεάζει, μπορεί να επηρεάζει θετικά, μπορεί και αρνητικά :)

Εισαι για να λες τον καφε zio.Δεν θα πεσεις ποτε εξω  :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές και πείτε μου αν κάνω λάθος, πιστεύω ότι δεν υπάρχει δικά μου δικά σου σε μια σχέση. Ναι, στην αρχή υπάρχει, αλλά σταδιακά πολύ δύσκολα γίνεται αυτή η διάκριση. Άλλωστε το δικά μου - δικά σου μετασχηματίζεται σε δικά μας, με την πάροδο ενός εύλογου χρονικού διαστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έτσι δεν είναι; :P Υπάρχει στάνταρ απάντηση;

 

Παντως για το θεμα που συζηταμε, το οποιο οσο απλο φαινεται αλλο τοσο  πολυπλοκο ειναι ,  υπαρχει στανταρ απαντηση...'' μαζι σας θα τα παρετε ? "  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σε λυπάμαι. Όλο αυτό που έγραψες ακούγεται τελείως "καρμίρικο" και "τσιφούτικο".

 

Ίσως κάποια στιγμή αντιληφθείς ότι η κάθε σχέση δεν μετριέται έτσι. Αν κάθεσαι να σκεφτείς πόσο σου "κοστίζει" η κοπέλα σου, άστο, καλύτερα μόνος.

 

Έτσι σίγουρα θα σου κοστίσει πιο λίγο.

Λοιπον να αφησουμε τις υστεροβουλιες και τα ευτελη τεχνασματα..

Μεσα σε μια σχεση υπαρχουν ισες αξιες???

Και αν ναι γιατι παντα ο ανδρας πρεπει να πληρωνει τα περισσοτερα ή ολα αλλιως δεν ειναι κυριος?

Αυτος που πληρωνει μια γυναικα απο ανασφαλεια για να μην την χασει ειναι θυμα και οχι κυριος...

Αν ο ανδρας εχει καλη οικονομικη κατασταση και προσφερει αρκετα.. αλλα πολλα απο αυτα η γυναικα τα θεωρει υπερβολικα.. και δεν τα δεχεται τοτε και οι δυο ειναι κυριοι..!

Εγω ειμαι της αποψης πληρωνει τα περισσοτερα αυτος/η που βγαζει ανωδυνα τα περισσοτερα χρηματα και το κλειδι ειναι αυτος/η που καβατζονεται(με την καλη εννοια) να το αναγνωριζει και να δειχνει ολιγαρκης σε σχεση με αυτα που θελει να προσφερει ο αλλος/η

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...