Προς το περιεχόμενο

Καθημερινά έξοδα κατα την διάρκεια της σχέσης.


Faeton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην συγκατοίκηση τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά έξοδα και έσοδα χωρίς αυτά που προκύπτουν από κοινού.Το ιδανικό σενάριο(εφόσον δεν είναι περιστασιακή σχέση) θα ήταν ένας κοινός λογαριασμός* που θα μπαίνουν όλα τα τα έσοδα και θα πληρώνονται όλα τα έξοδα.Και κάθε μήνα ο καθένας να κρατάει ένα ποσό για να σπαταλήσει  όπου θέλει.όπως θέλει χωρίς μουρμούρα.Είτε αυτό είναι η 15η τσάντα είτε η φανέλα του Μπαμπαγκίντα.

 

*Ότι απομένει φεύγει για αποταμίευση ή διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρόν ξοδεύει ο καθένας τα δικά του, πληρώνει σούπερ μάρκετ όποιος πάει, λογαριασμούς όποιος τύχει, βενζίνες ο καθένας τις δικές του και στο τέλος δε μας μένει τίποτα  :-D

 

Offtopic αλλά pro tip, δεν ξοδεύεις πρώτα και αποταμιεύεις ο,τι μείνει. Πρώτα αποταμιεύεις και μετά ξοδεύεις ο,τι μείνει.

 

Ας κανουμε μια υποθεση εργασιας.Δινεις ,κερνας,κανεις , ρανεις , και αυτη/ος παει με τον καλυτερο/η σου φιλο/η.Μετα ? Νιωθεις οτι ..επενδυσες σωστα ? Νιωθεις..κερδισμενος/η λογω των υπεροχων στιγμων που ζησατε μαζι ?  :-D

 

Αν τα έκανες όλα αυτά επειδή ήθελες εκείνη την ώρα να τα κάνεις τότε επένδυσες σωστά και δε σε νοιάζει τι έγινε αργότερα. Δεν πρόκειται να αισθανθώ άσχημα εγώ με τις επιλογές μου επειδή είναι ο απέναντι μαλάκας με τις δικές του.

 

Αν τα έκανες επειδή πιστεύεις ότι η πράξη είναι μέρος μιας κάποιου είδους δοσοληψίας με την οποία κερδίζεις αγκαλιές, αγάπες, σεξ, αφοσίωση ή δεν ξέρω τι άλλο -- μόλις έμαθες ότι ο τρόπος σκέψης σου ήταν λάθος. Μπορεί να βγει λίγο ακριβό το μάθημα αλλά έτσι είναι.

 

Άλλη μια ερώτηση. Πόσο επηρεάζει μια σχέση η μισθολογική διαφορά; πχ αν ο ένας από τους δύο βγάζει πολύ περισσότερα από τον άλλο; ή δεν επηρεάζει καθόλου;

 

Irrelevant.

 

Αλλά το λεπτό σημείο είναι, πρέπει κι εκείνος που δεν τα βγάζει να αισθάνεται έτσι. Και ίσως εκεί να χρειαστεί τη βοήθεια αυτού που τα βγάζει.

 

Εγω ειμαι της αποψης πληρωνει τα περισσοτερα αυτος/η που βγαζει ανωδυνα τα περισσοτερα χρηματα και το κλειδι ειναι αυτος/η που καβατζονεται(με την καλη εννοια) να το αναγνωριζει και να δειχνει ολιγαρκης σε σχεση με αυτα που θελει να προσφερει ο αλλος/η

 

Νομίζω ότι από τη στιγμή που "αναγνωρίζει" ο ένας ότι καβατζώνεται από τον άλλο τα λεφτά έχουν ήδη αρχίσει να μπλέκονται στη δυναμική της σχέσης. Προσωπικά δε συμφωνώ με αυτή τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic αλλά pro tip, δεν ξοδεύεις πρώτα και αποταμιεύεις ο,τι μείνει. Πρώτα αποταμιεύεις και μετά ξοδεύεις ο,τι μείνει.

 

 

Τόσα χρόνια να μην το έχω σκεφτεί αυτό! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια να μην το έχω σκεφτεί αυτό! :D

 

To καλυτερο να αποταμιευεις αυτο που δεν εχεις και να το ονομαζεις πρωτογενες πλεονασμα  :-D

Μην ακους τι λεει ο defacer , αυτα ειναι παρωχημενα και συντηρητικα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση. Πόσο επηρεάζει μια σχέση η μισθολογική διαφορά; πχ αν ο ένας από τους δύο βγάζει πολύ περισσότερα από τον άλλο; ή δεν επηρεάζει καθόλου;

 

 

  Και τα ιδια να βγαζει ενα ζευγαρι, αμα ο ενας απο τους δυο το βλεπει λιγο περιεργα, παλι θεματα θα υπαρχουνε. Εξαρταται και μονο απο την σχεση που εχετε μεταξυ σας. Με την γυναικα μου, ειχαμε κοινο ταμειο πριν παντρευτουμε απο τοτε που μεναμε μαζι, ανεξαρτητως ποσα εβγαζε ο καθενας, η ακομη και αμα δεν δουλευε ο ενας μια συγκεκριμενη χρονικη περιοδος.

 

Βεβαια με οικονομικη ανεση, αμα ειναι σφηχτα τα οικονομικα η σχεση τυνει να δοκιμαζεται περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε έναν κοινό λογαριασμό που στην αρχή κάθε μήνα μεταφέρουμε ένα Χ πόσο για τα έξοδα που έχουμε υπολογίσει. Δεν είναι ισόποση ή συνεισφορα στο λογαριασμό αυτό και πληρώνουμε τα πάντα από εκεί. Όλα τα υπόλοιπα έκτακτα άσχετα κλπ τα πληρώνει όποιος έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μοιράζονται τα έξοδα όσο γίνεται.

 

Προφανως όταν κάποιος δίνει χρήματα, έχει περισσότερες απαιτήσεις από τον άλλο, έστω και υποσυνείδητα, παρόλο που δεν θέλει να το παραδεχθεί.

 

Ολα μπαίνουν στην ζυγαριά. Αν ο άλλος (ή άλλη), δεν προσφέρει τίποτα στο οικονομικό και κάθεται όλη μέρα σπίτι και δεν κάνει ούτε δουλειές, αυτό κάποια στιγμή θα επηρεάσει και την σχέση.

Εκτός και αν είναι πολύ πιο ωραίος/ωραία και αυτός που πληρώνει την/τον θέλει για μαιντανό.

 

Σαφώς βέβαια και υπάρχει κατανόηση αν το ταίρι έχει αντικειμενικές και πραγματικές δυσκολίες. Στην πράξη όμως συνήθως δημιουργούνται προβλήματα στην σχέση, εκτός και αν είναι πλήρως λυμένο το οικονομικό από τη μια πλευρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να αφησουμε τις υστεροβουλιες και τα ευτελη τεχνασματα..

Μεσα σε μια σχεση υπαρχουν ισες αξιες???

Και αν ναι γιατι παντα ο ανδρας πρεπει να πληρωνει τα περισσοτερα ή ολα αλλιως δεν ειναι κυριος?

Αυτος που πληρωνει μια γυναικα απο ανασφαλεια για να μην την χασει ειναι θυμα και οχι κυριος...

Αν ο ανδρας εχει καλη οικονομικη κατασταση και προσφερει αρκετα.. αλλα πολλα απο αυτα η γυναικα τα θεωρει υπερβολικα.. και δεν τα δεχεται τοτε και οι δυο ειναι κυριοι..!

Εγω ειμαι της αποψης πληρωνει τα περισσοτερα αυτος/η που βγαζει ανωδυνα τα περισσοτερα χρηματα και το κλειδι ειναι αυτος/η που καβατζονεται(με την καλη εννοια) να το αναγνωριζει και να δειχνει ολιγαρκης σε σχεση με αυτα που θελει να προσφερει ο αλλος/η

 

ακριβως ετσι,ολα τα αλλα ειναι αντρικες ανασφαλειες/γυναικειοι οπορτουνισμοι και σκονισμενες αντιληψεις εποχων ''ο αντρας ο βαρυς ο κουβαλητης και η γυναικα χαμηλοβλεπουσα στην κουζινα της με τα παιδια''.

 

2016 εχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου σχέση κάνουμε κάτι πολύ απλό: βάζουμε όλα τα χρήματα που βγάζει ο καθένας μας (αυτή μισθωτός, εγώ ελεύθερος επαγγελματίας) σε κοινό ταμείο και από εκεί πληρώνουμε τα πάντα.

 

Θέλεις να βγεις με τις φίλες σου; Πάρε. Θέλω να ψωνίσω για μένα; Παίρνω. Θέλουμε να φάμε; Παίρνουμε (και πληρώνουμε) μαζί. 

 

ΥΓ: Εννοείται ότι μένουμε μαζί σε ιδιόκτητο σπίτι και οι λογαριασμοί πληρώνονται και αυτοί από το κοινό μας ταμείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μετρήσει ποτέ. Καλά αυτά για excel κλπ και τι μου χρωστάς, τι σου χρωστάω, τι πλήρωσες, τι πλήρωσα ούτε καν. Εξωγήινα μου φαίνονται! :D

ναι και εγώ τρελαίνομαι όταν κάνα φιλαράκι μου πετάει τιποτα τέτοιο πχ γιατι του πλήρωσα τα τσιγάρα ή αυτός μου έδωσε κατι κτλ και μετά να τα μετράει... "μεταξύ μας ρε καραγκιόζη;" όχι τώρα σε σχέση εκεί παίζει και να ήθελα να χωρίσω αν άκουγα τιποτα τέτοιο  :P

Σε γενικές γραμμές και πείτε μου αν κάνω λάθος, πιστεύω ότι δεν υπάρχει δικά μου δικά σου σε μια σχέση. Ναι, στην αρχή υπάρχει, αλλά σταδιακά πολύ δύσκολα γίνεται αυτή η διάκριση. Άλλωστε το δικά μου - δικά σου μετασχηματίζεται σε δικά μας, με την πάροδο ενός εύλογου χρονικού διαστήματος. 

και μετά χωρίζετε και της μένει η κάρτα γραφικών σου που έβαλες στο pc της για να έχεις κάτι να παίζεις left4dead όταν πήγαινες  να περάσεις εκεί την μέρα σου   :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινο ταμειο με 200 ευρω ο καθενας το μηνα για την πλακα του ,και το δωρο χριστουγενων παλι κοινο ταμειο με 200 ευρω παλι στη πλακα του καθενος ,και οτι μενει μπαινει παλι σε ταμειο για αποταμιευση και ανεξελεγκτα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το κοινο ταμειο θυμιζει λιγο..γαμο  :shock:

 

 

Και το να συγκατικεις με συντροφο τι νομιζεις οτι θυμιζει; Το κραταμε casual και απλα πηδιομεθα;

 

Απο την στιγμη που ενα ζευγαρι αποφασιζει να μεινει μαζι, το κοινο ταμειο θα πρεπει να ειναι το μικροτερο προβλημα. Δεν πρεπει επιπλεον να εχει καποιος απο τους δυο αυταπατες οτι ειναι μια αποφαση που εχει απλα νοημα οικονομικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ιδιοκτητο σπιτι ...εισαι καμενος εκτος αν  μπαινουν  2000min το μηνα σπιτι. Γιατι βαλε Ενοικιο+2 θεσεις παρκινγκ =400Min , το ζευγάρι χρειάζεται φροντίδα για να μείνει ζευγαρι, αρα πρεπει να κανεις εξοδους και 2 εκδρομουλες το χρονο και γενικα περα απο την συντροφικοτητα να εχει ενδιαφερον η ζωη σας. Ειμαι 6 χρονια ετσι χωρις γαμους εννοειται και τετοια. Πρωτο ζητημα ειναι η σοβαρη αποταμιευση. Αν σχεδιαζετε παιδια ... πρεπει να υπαρχει χρημα στην ακρη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το να συγκατικεις με συντροφο τι νομιζεις οτι θυμιζει; Το κραταμε casual και απλα πηδιομεθα;

 

Απο την στιγμη που ενα ζευγαρι αποφασιζει να μεινει μαζι, το κοινο ταμειο θα πρεπει να ειναι το μικροτερο προβλημα. Δεν πρεπει επιπλεον να εχει καποιος απο τους δυο αυταπατες οτι ειναι μια αποφαση που εχει απλα νοημα οικονομικο.

 

Όχι, δεν το κρατάτε casual, αλλά όπως και να το κάνουμε, θα υπάρχουν θέματα αν υπάρχει διαφορά, για αντικειμενικούς λόγους, στα ποσά που βάζει ο καθένας κάθε μήνα στο ταμείο, και κυρίως στο πώς γίνεται η διαχείρισή τους. Το κοινό ταμείο μπορεί να δημιουργήσει  παρεξηγήσεις σε αυτήν την περίπτωση. Το σωστό με βάση τη σύγχρονη πραγματικότητα είναι ο καθένας τα δικά του, και όταν πρόκειται για τα κοινά έξοδα, συμβολή του καθενός ανάλογα με τις δυνατότητές του. Ή μισά-μισά, αν είναι τα εισοδήματα είναι περίπου ισοδύναμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...