Προς το περιεχόμενο

επιλογή φωτογραφικής μηχανής


procostas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρα 1 ειναι νεκρο συστημα->λιγοι φακοι και πανακριβοι.

Οποτε μενεις με τον κιτ*.

 

Μεχρι τα 200 ευρω δεν ειναι κακη περιπτωση γιατι εκει την συγκρινεις μονο με compact.

Στα 300+ αξιζει πολυ περισσοτερο μια οποιαδηποτε rx100 μιας κ ο φακος της ειναι πιο ευελικτος και ειναι πιο μεζεμενες σε μεγεθος.

 

Υ.γ Δεν συζηταμε καθολου την περιπτωση των 130ευρω.Θα την αγοραζα κ εγω αυριο για backup αλλα ειμαι επαρχια.

 

*Δεν ξερω εαν εχει νοημα για καποιον που ηδη εχει φακους νικον και θελει μεγαλους τηλεφακους.Στο συστημα 1 το crop factor ειναι x2, οποτε εναε ταπεινος κ οικονομικος 55-300 μεταμορφωνετε σε 110-600 .

Οποτε εκει ισως αξιζει να επενδυθει καποιο ποσο στον ανταπτορα της nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρα 1 ειναι νεκρο συστημα->λιγοι φακοι και πανακριβοι.

Οποτε μενεις με τον κιτ*.

 

Μεχρι τα 200 ευρω δεν ειναι κακη περιπτωση γιατι εκει την συγκρινεις μονο με compact.

Στα 300+ αξιζει πολυ περισσοτερο μια οποιαδηποτε rx100 μιας κ ο φακος της ειναι πιο ευελικτος και ειναι πιο μεζεμενες σε μεγεθος.

 

Υ.γ Δεν συζηταμε καθολου την περιπτωση των 130ευρω.Θα την αγοραζα κ εγω αυριο για backup αλλα ειμαι επαρχια.

 

*Δεν ξερω εαν εχει νοημα για καποιον που ηδη εχει φακους νικον και θελει μεγαλους τηλεφακους.Στο συστημα 1 το crop factor ειναι x2, οποτε εναε ταπεινος κ οικονομικος 55-300 μεταμορφωνετε σε 110-600 .

Οποτε εκει ισως αξιζει να επενδυθει καποιο ποσο στον ανταπτορα της nikon.

Επειδη δεν μπορω να ακουω ΜΠΟΥΡΔΕΣ, εξηγησέ μας σε παρακαλω:

 

1) Γιατι ειναι "νεκρο" το συστημα 1 της Nikon οταν η ιδια συνεχιζει να το εξελισει με νεα μοντελα, και νεους φακούς και να το υποστηριζει πλήρως; Μαλιστα υπαρχει και η σειρα AW1 που ειναι πλήρως αδιαβροχη (για μεσα στο νερο).

 

2) Ειναι λίγοι οι ηδη υπαρχοντες 13 φακοι που καλυπτουν πληρως ολο το φασμα που μπορει καποιος να χρειαστει και όταν φυσικα μπορεις να προσθεσεις και τον ανταπτορα για χρηση καθε αλλου φακου της Nikon (με πληρεις λειτουργιες); Εκτος των αλων υπαρχουν φακοι ειδικοι για βιντεο, φακοι πλήρως αδιαβροχοι και υπαρχει μεχρι και ο 70-300mm με αντιστοιχο focal length 190-810mm (!!!) στα μολις 1.000€.

 

3) Ειναι ακριβοι οι φακοι με μεση τιμη των 10 απο τους 13, τα 200€; Ειναι ακριβός ο πολυ καλός Prime 18.5 f/1.8 στα 180€; Ποσο εχουν οι αντιστοιχης αποδοσης φακοι της Sony?

 

Θύμισέ μου σε παρακαλώ πόσους φακούς εχει η SONY για ολες μαζι τις mount e (περιπου 40) και πόσο κοστίζει ο καθένας και τι απόδοση εχουν; Να θυμισω οτι ο βασικός του κιτ της 18-55 ειναι απαραδεκτος με τεραστια barel distortion και κακη ευκρινια οπως το και ο 55-210 της και η ιδια η Sony προτεινει την χρηση τους μονο με ενεργοποιημενο το distortion auto correct της καμερας!

 

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/camera-lenses/1-nikkor-lenses/index.page

 

http://www.sony.com/electronics/lenses/t/camera-lenses

 

----

 

Η RX100 ειναι εξαιρετικη μεν μηχανη και οντως ειναι πιο compact και απο compact με πολυ καλη αποδοση. Την εχω προτεινει ανεπιφύλακτα για την απόδοσή της σε συνδιασμό με την φορητότητά της σε αντιστοιχα θεματα. Ειναι σημειο αναφορας για την κατηγορια της.

 

Ο αισθητηρας της ειναι και σε αυτη 1" και εχει στην πραξη παρομοια αποδοση με την Nikon 1 στην τελικη φωτογραφια.

 

Μόνο που καινούργια η RX100 παιζει στα 430€ το ελαχιστο και σε αυτη την τιμη (400€) παίζει και η Nikon 1 J5 που ειναι σαφως καλύτερη της RX100 (μιλαμε για το πρωτο μοντελο RX100 γιατι τα αλλα πανε στο χιλιαρικο).

 

Σαν αποδοση δεν κερδιζεις κατι με την RX100 αλλα σαφως κερδιζεις σε φορητοτητα compact που μπαινει σε τσεπη απο τζιν. Ο φακός της που ειναι φιξ και στα 28-100 δεν δινει καποιο ιδιαιτερα μεγαλυτερο πλεονεκτημα απο τον 10-30 (27-80mm) φακο κιτ της Nikon 1 εκτος της φωτεινοτητας του στα 28mm.

 

Χανεις ομως την δυνατοτητα χρησης καποιου αλλου φακου με μεγαλυτερο zoom, φακου prime καλυτερης ευκρίνειας, Wide φακου κλπ. Το βασικο που χανεις ομως ειναι το super fast AF της Nikon 1 και το τεραστιο Burst Mode με 20fps με συνεχομενο AF σε καθε φωτο και 60fps με AF στην πρωτη!!!! Για εμενα αυτα ηταν καθοριστικος παραγοντας της επιλογης (εχοντας ως βασικο δεδομενο τις μικρες διαστασεις).

 

Αυτα βεβαια για εμενα που ηθελα ως βασικη χρηση τα παιδια που κινουνται συνεχεια και την street photography. Εαν τα θεματα σου ειναι τοπια και πορτρετα τοτε δεν εχει νοημα ουτε η Nikon 1 ουτε η RX100. Πας σε micro 4/3" για καλυτερα αποτελεσματα λογω του μεγαλυτερου αισθητηρα με εξαιρετικες επικογες σε σωματα και φακους και αρκετες προσφορες. Χανεις σε φορητοτητα, κερδιζεις σε ποιοτητα εικονας.

 

Σε καθε βεβαια περιπτωση η αγορα της Nikon 1 με τιμη εως και 200€ αποτελει σουπερ ευκαιρια για την ποιοτητα που αγοραζεις και δεν υπαρχει τιποτε αναλογο ουτε καν κοντα.

 

 

---

 

Το να μην σου αρεσει ή να μην σου κανει το συστημα Nikon 1 ή να προτιμας κατι αλλο ειναι λογικο και αποδεκτό. Το να λες ομως ανυποστατες κουταμάρεςγια "νεκρο συστημα" και φακούς δεν ειναι ουτε λογικο ούτε πρέπον. Καλο ειναι να μιλαμε οταν γνωριζουμε, αλλιως ας μην λεμε τιποτε.

 

---

 

Υ.Γ

Στο συστημα 1" το crop factor ειναι x2.7

Το micro 4/3" εχει crop factor x2

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησουμε οτι το 75% των αγοραστων της nikon 1 δεν θα παρουν ποτε δευτερο φακο?

 

Θα συμφωνησουμε πως για να χτισεις τυπικο συστημα στην 1 θα χρειαστεις εφαμιλλο ποσο οσο σε aps-c?

 

Θα συμφωνησουμε πως σε οποιαδηποτε περιπτωση συστημα με aps-c θα δωσει καλυτερο iq(ωραια, σου βγαζω εξω την περιπτωση που η ταχυτατη εστιαση δεν ειναι κυριαρχικο μελλημα-οπου μια οποιαδηποτε μετρια φωτογραφια ειναι καλυτερη απο μια, μη φωτογραφια.-)

 

Θα συμφωνισουμε οτι το συστημα 1 δεν ειχε ποτε τις πωλησεις που ανεμενε η nikon, οποτε δεν υπαρχει κ αρκετη βαση χρηστων ωστε να ασχοληθουν τριτοι κατασκευαστες φακων με το συγκεκριμενο συστημα?

 

Απαντας και συνεχιζουμε.

 

Δεν λεω οτι ειναι μαπα για μια τιμη μεχρι 200 ευρω μαζι με κιτ φακο με σταθεροποιηση, λεω οτι δεν στεκετε αυτονομα ως ολοκληρωμενο συστημα(παρα μονο ισως σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις).

 

Για καποιον που ψαχνει καλυτερη μηχανη απο compact -και η διαφορα τιμης της rx100 ειναι σεβαστη-, ναι.

 

Για καποιον που θελει μια μηχανη για back up , ναι.

 

Για καποιον που εχει συστημα φακων nikon και τους βαλει με ανταπτορα στο 1 (ειδικα εαν υπαρχει αναγκη για τηλεφακο), ναι.

 

Υ.γ Εχεις δικιο για το crop factor, εκανα λαθος.Αλλα η συγκεκριμενη παραλειψη μου απλα ενισχυει την θεση μου για την τοποθετηση tele απο nikon (aps-c) που προφανως αναγνωριζω κ εχω ηδη αναφερει.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Θα συμφωνησουμε οτι το 75% των αγοραστων της nikon 1 δεν θα παρουν ποτε δευτερο φακο?

 

2) Θα συμφωνησουμε πως για να χτισεις τυπικο συστημα στην 1 θα χρειαστεις εφαμιλλο ποσο οσο σε aps-c?

 

3) Θα συμφωνησουμε πως σε οποιαδηποτε περιπτωση συστημα με aps-c θα δωσει καλυτερο iq(ωραια, σου βγαζω εξω την περιπτωση που η ταχυτατη εστιαση δεν ειναι κυριαρχικο μελλημα-οπου μια οποιαδηποτε μετρια φωτογραφια ειναι καλυτερη απο μια, μη φωτογραφια.-)

 

4) Θα συμφωνισουμε οτι το συστημα 1 δεν ειχε ποτε τις πωλησεις που ανεμενε η nikon, οποτε δεν υπαρχει κ αρκετη βαση χρηστων ωστε να ασχοληθουν τριτοι κατασκευαστες φακων με το συγκεκριμενο συστημα?

 

Απαντας και συνεχιζουμε.

 

 

Πριν να απαντήσω θα πρεπει να σου ξαναθυμίσω οτι μίλησες για ΝΕΚΡΟ συστημα. Τιποτε απο οσα αναφερεις δεν κανουν το συστημα της Nikon 1 νεκρο.

 

Νεκρο συστημα ειναι η Samsung NX mini απο την επομενη ωρα που βγηκε. Με καμια υποστηριξη, καμια εξελιξη, κανενα νεο φακο.

 

Νεκρό ειναι πια σημερα ολο το συστημα των φωτογραφικών της Samsung αφου η εταιρεια παράτησε εντελως τις φωτογραφικες της μηχανες και δεν συνεχιζει παραγωγη και εξελιξη.

 

Να χρησιμοποιουμε σωστα τις λέξεις γιατι αλλιως παραπλαναμε τον κόσμο.

 

-----

 

Και απαντω:

 

1) Θα συμφωνήσω. Αλλα αυτο δεν λεει τιποτε. Και το 75% των αγοραστων entry level DSLR οχι μονο δεν αγοραζουν δευτερο φακό αλλα τελικα παρατάνε τις μηχανες στην ντουλαπα και φωτογραφιζουν με το κινητό τους και στην καλυτερη περιπτωση τις πουλανε τελικα με 2.000-3.000 κλικς. Λεει αυτο κατι για την ποιοτητα των DSLR;

 

2) Θα συμφωνήσω εαν μιλάμε για τυπικους φακους. Αλλα για να χτισεις και ενα συστημα ας πουμε στην Sony a mirrorless θα ξοδέψεις περισσοτερα απο πχ για ενα αντιστοιχο των Nikon DSLR και μαλιστα για χειροτερη ποιοτητα φακων στην Sony. Κανει αυτο, αυτοματα καλυτερο το ενα απο το αλλο;

 

3) Θα συμφωνήσω απολυτα. Αν και την διαφορα στην ποιοτητα θα την δεις μονο σε ενα μικρο ποσοστο απο τις φωτογραφιες σου.

 

4) Θα συμφωνήσω. Αλλα δεν υπαρχει και αναγκη για φακους απο τριτους την στιγμη που υπαρχει πληρη γκαμα πολυ καλων φακων σε μεση τιμη ~200€. Το οτι εχει ή δεν εχει εμπορικη επιτυχια δεν το κανει καλυτερο ή χειροτερο, ταιριαστο ή μη για καποιον.

 

-----

 

Και να θυμίσω την αρχική ερωτηση του ενδιαφερόμενου;

 

"καλησπέρα στην παρέα

 

θέλω να πάρω μια καινούρια φωτογραφική μηχανή

η χρήση που την θέλω είναι εντελώς ερασιτεχνική ( καμιά φώτο στις διακοπές, την κόρη που περιμένω και τέτοια απλά!!!)

 

ρίχνοντας μια ματιά μου έκατσαν στο μάτι καλύτερα αυτές

https://www.skroutz....4006678,4489607

 

πια να προτιμήσω έως 200€???"

 

Με βαση αυτα που λεει θεωρω απολυτα ταιριαστη την προταση για Nikon 1. Επισης το budget και η χρηση ηταν πολυ συγκεκριμένα.

 

----

 

Να θυμισω οτι με βαση το budget των 200€ η επομενη προταση μου ηταν μεταχειρισμενες mirrorless?

 

"Μεταχειρισμενες καποιες στα γρηγορα:

 

Nikon 1 J4: 200€

Στην πραξη λιγο καλυτερη απο την S2. Στα 200€ και με εγγυηση ειναι πολυ δελεαστικη αγορα.

http://www.insomnia....3173-nikon1-j4/

 

Olympus e-pl7: 250€ -

Πολυ καλή. Καλυτερη απο την S2 λογω μεγαλυτερου αισθητηρα 4/3" και με μεγαλη γκαμα καλων και φθηνων φακων.

http://www.insomnia....mpus-pen-e-pl7/

 

SONY RX100: 250€

Πολυ καλη και compact. Σαν την S2 (αισθητηρας/αποδοση) αλλα σε compact και με πιο φωτεινο φακο. Σημειο αναφορας.

http://www.insomnia....216-sony-rx100/

 

LUMIX LF-1: 180€

Πολυ καλυτερη απο ολες τις compact (εκτος RX100) και τις περισσοτερες bridge. Φωτεινος φακος στο wide και zoom x7 με λιγο μεγαλυτερο αισθητηρα απο τις compact.

http://www.insomnia....onik-lumix-lf1/

 

SONY NEX 3N: 170€

Αν και παλιοτερο μοντελο βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες και με μεγαλο αισθητηρα μεγεθους DSLR (APS-C).

http://www.insomnia....ass-στην-οθονη/

 

Ξεφευγοντας λιγο παραπανω στην τιμη:

 

Olympus OM-D-E-M10: 290€

Εξαιρετικη με αισθητηρα 4/3" και μεγαλη γκαμα φθηνων και καλων φακων για μελοντικη χρηση.

http://www.insomnia....m10-mirrorless/

 

SONY a5000: 310€

Απο τα σημεια αναφορας της Sony. Μεγαλος αισθητηρας πολυ καλη φωτογραφια.

http://www.insomnia....αχρησιμοποίητη/ "

 

----

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια, ισως θα επρεπε να πω πως το συστημα 1 ειναι "αρκετα παραμελλημενο" αντι για νεκρο.

 

Η αφετηρια του οπως ξερουμε ηταν να μπει η nikon στο παιχνιδι των mirrorless χωρις να κανιβαλισει της δικιες της dslr.Αλλα δεν εχει πουλησει οσο περιμενε.

Επιπλεων οταν κατι δεν εχει εμπορικη επιτυχια δεν θα εχει και το αντιστοιχο ενδιαφερων απο τριτους κατασκευαστες, αυτο εχει αντικτυπο και στους φακους, φιλτρα κοκ.

 

Για να ειμαι ειλικρινης ομως(για αυτο και προσωπικα το θεωρω "νεκρο"),πιστευω πως θα σταματησει σχετικα συντομα να το υποστηριζει ακομα κ η ιδια η nikon.

 

Π.χ Σε καποιον που ξεκιναει φωτογραφια ως χομπυ που ισως σκεφτετε να επενδυσει στο συστημα με τον καιρο δεν θα προτεινα ποτε nikon 1 σε κανονικη τιμη (350 η j4 στο skroutz).

Στα 130-150 φυσικα.Με υποσημειωση πως εαν τελικα τον κερδισει η φωτογραφια να πουλησει την 1(η να την κρατησει για 2η).

 

 

Και στο συγκεκριμενο ερωτημα του ts θα απαντουσα rx100 με αρκετη διαφορα.

Το να χωραει η μηχανη στην τσεπη ειναι τρομερα σημαντικος παραγοντας που καποιος δεν αντιλαμβανετε στην αρχη.

Εαν δεν βρεθει η συγκεκριμενη ας κοιτουσε προς 4/3 μιας κ το μεγεθος ειναι σχεδων εφαμιλλο με την 1(μαζεμενες αλλα χρειαζεσαι εξτρα τσαντακι) και υπαρχει πληθος φακων-προφανως και καλυτερο iq.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνουμε εδω. Οπως παντα λεω, η καλυτερη μηχανη παντα ειναι η μηχανη που εχεις μαζί σου. Δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες χωρις μηχανη και οσες πιο πολλες βγαζεις τοσο περισσοτερες αξιολογες θα εχεις στο τελος. Εαν δεν βγαζεις τοπια και πορτρετα ή δεν εισαι πορωμενος φωτογραφος με την τσάντα με τα φωτογραφικα μονιμα μαζι σου, τοτε για εμενα το μεγεθος παιζει σημαντικο ρολο. Η RX100 ειναι σημειο αναφορας παντα, παροτι ο πολυς κοσμος νομιζει οτι ειναι μια compact στην πραξη ανήκει στις mirrorless. ΑΛΛΑ ακομη και μεταχειρισμενη κοστιζει κοντα στα 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εδω και μια βδομαδα που παιζω με την s2 θεωρω οτι ειναι αρκετα πολυπλοκη για νεο χρηστη.εχει πολλες ρυθμισεις...και οχι κατανοητες.βεβαια επειδη εχω πιαει στα χερια μου την sony rx 100 θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ποιτικη φωτογραφικη μηχανη.βεβαια η τιμη της ειναι ακριβη.ισως στα 200 ευρο να ηταν VFM και σιγουρα θα την αγοραζα.

 

και μι ερωτηση...η μηχανη η Nikon s2 εχει συνδεση wifi γιατι εμενα δεν εχει?? η μαλλον δεν την εχω βρει ακομη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχει WiFi.

 

Πολυπλοκη δεν ειναι. Το κελυφος ειναι λιγο πλαστικο και δεν δειχνει. Ειναι φυσικο μιας και η S σειρα ειναι η πιο απλη. Μετα παει η J και μετα η V. Η S2 ειναι στην πραξη μια πιο φθηνη εκδοχη της J3. Εαν πιασεις την V θα δεις αλλη ποιοτητα. Η Nikon γενικά δεν φημίζεται για τα καλα και ευκολοχείριστα μενού της ούτε στις DSLR. Βρες τις βασικες ρυθμισεις και τα υπολοιπα σιγα σιγα. Ο 11-27.5 δεν εχει stabilization αλλα ειναι πιο sharp απο τον 10-30 και πιο μαζεμενος. Ασε που δεν το χρειαζεσαι κι ολας σε τετοια focal lengths

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα σήμερα και εγώ σε μαύρο .....

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

φαίνεται πολύ καλή (για τα δικά μου πάντα δεδομένα  :-D  :-D )

παίζει κάνα sait για διάβασμα με οδηγίες ή να την έχω στο αυτόματο????

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...