Προς το περιεχόμενο

Το νέο HTC Bolt δεν θα διαθέτει υποδοχή 3.5mm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ακούσει/διαβασει ακόμα ούτε μια εξήγηση που να είναι σοβαρή στα δικά μου αφτιά για την αφαίρεση της 3.5 θύρας. Όλες οι εξηγήσεις με πείθουν για ψευτο innovation και εξαναγκασμό για πώληση νέων αξεσουάρ

Το αυτό.

Εάν μιλούσαμε για επανάσταση στο σχεδιασμό και στις μπαταρίες να πάει το παλιάμπελο, αλλά με την τωρινή τεχνολογία δεν υπάρχει ουδεμία σχετική-τεχνολογική αιτία για να αφαιρεθεί ένα χρήσιμο port.

Οι ασύρματες λύσεις είναι ακριβές και τρώνε γρήγορα την (μικρή) μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σταματάς το WiFi που παίρνεις Internet για να συνδέεις το κινητό. Genius! :-D

Αφου ειναι στο ιδιο δικτυο, εκτος εαν sarcasm:Ρ

Κατα τ'αλλα μια χαρα μου φαινεται η ασυρματη σύνδεση με το pc, πχ το sidesync της $ammy, αλλα του λειπουν δυο τρια πραγματακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2 χρονακια απο τωρα δεν θα εχει κανενα 3.5 οποτε να ετοιμαζεστε ψυχολογικα και αφηστε τα γιατι......οσο για εσας που κλαιγεστε οτι ειναι ακριβα τα ασυρματα θα ξεφορτιζουν γρηγορα και θα χανονται και τα σχετικα......τι να σας απαντησω?...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2 χρονακια απο τωρα δεν θα εχει κανενα 3.5 οποτε να ετοιμαζεστε ψυχολογικα και αφηστε τα γιατι......οσο για εσας που κλαιγεστε οτι ειναι ακριβα τα ασυρματα θα ξεφορτιζουν γρηγορα και θα χανονται και τα σχετικα......τι να σας απαντησω?......

 

Το γεγονός ότι ξεφορτιζει γρήγορα είναι ενα Θέμα γιατι αν ακους μουσική με ασύρματα ακουστικά + το ιντερνετ (πχ spotify) τότε ούτε μια μέρα δεν θα κρατήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται πλεον 3.5 jack στα κινητα πανω απο 500 ευρο, Οι λογοι ειναι οτι πρεπει να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη Και χωρις καλωδια .

Ο λογος τιμης που αναφερουν πολυ μπορει να εχει μια βαση οταν παιρνεις ενα κινητο στα 100-200 ευρο και δεν θες να δωσεις 50 για ακουστικα οταν ομως παιρνεις κατι τοσο ακριβο δεν θα πρεπε να σε απασχολει στα 500-1000 ευρο τα 50 ευρο.

 

Επισης θα πρεπει να ξερετε οτι πλεον ποιοτητα σε ασυρματα ακουστικα ειναι 90% το ιδιο σε σχεση με τα καλωδια , ασε που τα κινητα δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε σε ποιοτητες ενισχυτή .

 

Οσο εχει να κανει με την μπαταρια.... τα μικρα In ear Εχουν 8 ωρες και τα μεγαλύτερα 20 ωρες + οποτε νομιζω είναι υπεραρκετά .

 

Από εκει και περα καταλαβαίνω ότι υπαρχουν ρομαντικοι και δεν θελουν η τεχνολογια να προχωρεί , Σε αυτους εχω να πω ότι και εγω μαζι τους μου αρεσει να εχς επιλογή του παλιου κλασικου τρόπου , για αυτό το λογο και αν ηθελα ένα κινητο τετοιο σιγουρα θα περνα το κλασικο με τα κουμπια και 3.5 Jack  και μπαταρια 1 βδομαδα , ΑΝ όμως ηθελα κατι πιο futuristic θα περνα αφης με μπαταρια 1 -2 μερες και τα παντα ασυρματα καμερες κτλ κτλ.

 

Το ότι παμε μπροστα μεσα από την τεχνολογια , αυτό δεν σημαινει ότι ξεχναμε το παρελθον η δεν μπορούμε να το απολαυσουμε .

Αφήστε την τεχνολογια να κανει τα βηματα της και αν στην τελικη είναι λαθος ο δρομος που θα παρει , εδώ ειμαστε και θα παμε μετα από 2-3 χρονια παλη στο JACK .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται πλεον 3.5 jack στα κινητα πανω απο 500 ευρο, Οι λογοι ειναι οτι πρεπει να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη Και χωρις καλωδια .

Ο λογος τιμης που αναφερουν πολυ μπορει να εχει μια βαση οταν παιρνεις ενα κινητο στα 100-200 ευρο και δεν θες να δωσεις 50 για ακουστικα οταν ομως παιρνεις κατι τοσο ακριβο δεν θα πρεπε να σε απασχολει στα 500-1000 ευρο τα 50 ευρο.

- Όταν πληρώνεις 500€ για κινητό σημαίνει ότι είναι πολύ πρακτικό και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα - όχι να καταργούν τώρα το jack και να περιορίζεσαι σε ασύρματα ακουστικά.

- Επίσης το ότι πληρώνεις 500€ για κινητό δεν πάει να πει ότι δεν σε απασχολεί τα 50€ για ακουστικά γιατί δεν αξίζουν λόγω της ποιότητας του ήχου των ακουστικών - με 50€ παίρνεις πάρα πολύ καλά ακουστικά με HiFi ήχο και βαθύ μπάσο, γιατί να δώσεις για απλά ασύρματα ακουστικά 50€ ?

- Ασύρματα ακουστικά έχουμε εδώ και χρόνια με bluetooth 

 

 Επισης θα πρεπει να ξερετε οτι πλεον ποιοτητα σε ασυρματα ακουστικα ειναι 90% το ιδιο σε σχεση με τα καλωδια , ασε που τα κινητα δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε σε ποιοτητες ενισχυτή .

Κάποια Android έχουν DAC 24bit/192KHz + με καλά ακουστικά + custom EQ + τα αρχεία να είναι FLAC 24/96 = έχεις το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Οσο εχει να κανει με την μπαταρια.... τα μικρα In ear Εχουν 8 ωρες και τα μεγαλύτερα 20 ωρες + οποτε νομιζω είναι υπεραρκετά .

Το θέμα είναι του κινητού που εκπέμπει για να ακούς στα ασύρματα ακουστικά - δεν λέμε για την διάρκεια της μπαταρίας των ακουστικών.

Καλύτερα να συνδέσω ακουστικά με 16Ω τον οποίο έχεις δυνατό ήχο χωρίς να τρώει μπαταρία.

 

Από εκει και περα καταλαβαίνω ότι υπαρχουν ρομαντικοι και δεν θελουν η τεχνολογια να προχωρεί , Σε αυτους εχω να πω ότι και εγω μαζι τους μου αρεσει να εχς επιλογή του παλιου κλασικου τρόπου , για αυτό το λογο και αν ηθελα ένα κινητο τετοιο σιγουρα θα περνα το κλασικο με τα κουμπια και 3.5 Jack  και μπαταρια 1 βδομαδα , ΑΝ όμως ηθελα κατι πιο futuristic θα περνα αφης με μπαταρια 1 -2 μερες και τα παντα ασυρματα καμερες κτλ κτλ.

Το Future δεν σημαίνει ότι όλα πρέπει να είναι ασύρματα - μπορεί να υπάρξει πιθανότητα παρεμβολών από άλλες συχνότητες, future είναι να έχεις καινούργιες λειτουργίες αλλά να υποστηρίζουν και οι παλιές,με αυτά που κάνουν που καταργούν το jack είναι σαν να λέμε ότι αγοράζω ferrari και δεν έχει CD Player.

Σκοπός του future είναι να υπάρχει και compatibility.

 

Το ότι παμε μπροστα μεσα από την τεχνολογια , αυτό δεν σημαινει ότι ξεχναμε το παρελθον η δεν μπορούμε να το απολαυσουμε .

Αφήστε την τεχνολογια να κανει τα βηματα της και αν στην τελικη είναι λαθος ο δρομος που θα παρει , εδώ ειμαστε και θα παμε μετα από 2-3 χρονια παλη στο JACK .

Σκοπός είναι να μην γίνονται τέτοια λάθη γιατί το jack βοηθάει στο να το συνδέσεις σε όποιο ηχοσύστημα θέλεις ή ενισχυτές ή σε ακουστικά που έχεις δώσει τόσα.

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει/διαβασει ακόμα ούτε μια εξήγηση που να είναι σοβαρή στα δικά μου αφτιά για την αφαίρεση της 3.5 θύρας. Όλες οι εξηγήσεις με πείθουν για ψευτο innovation και εξαναγκασμό για πώληση νέων αξεσουάρ

Για το iPhone υπάρχει έστω μία σοβαρή εξήγηση:

 

Το 3.5mm audio jack είναι universal και η Apple δεν κέρδιζε τίποτα από τη κατασκευή ακουστικών από τρίτους.

Επιβάλλοντας το πρότυπο Lightning που είναι δικό της, αναγκάζει τους κατασκευαστές να της πληρώσουν ένα ποσό για τη κατασκευή ακουστικών, όπως γίνεται και με τα καλώδια φόρτισης.

 

Τώρα για την HTC και τη κάθε HTC που θα ακολουθήσει, από τη στιγμή που δεν είναι δικό τους το USB-C, ούτε εγώ μπορώ να βρω εξήγηση... Μάλλον because iPhone.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πάντως που πολλοί συμφωνούν στο ότι η μείωση του πάχους ενός κινητού κατά λίγα χιλιοστά είναι πιο σημαντική από την ύπαρξη 3.5mm audio jack, της πιο universal λύσης για ακουστικά εδώ και 25 χρόνια. 

 

Τα υπόλοιπα περί ασυρμάτων είναι μπούρδες. Κυκλοφορούν ασύρματα ακουστικά πάνω από 10 χρόνια (π.χ. το Nokia BH-501 του 2007 που έτυχε και είχα). Για να μην παραμένουν δημοφιλή, υπάρχουν κάποιοι λόγοι.

 

Όπως λόγοι υπάρχουν και για την κατάργησή του από την Apple και τους άλλους κατασκευαστές, αλλά δεν καταννοώ πως αυτοί οι λόγοι βολεύουν τον καταναλωτή.

 

Ας το καταργήσει και η HTC, έχει αποδείξει ότι ο ξεπεσμός της δεν έχει τελειωμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εστιαζουν στο αν ειναι ασυρματα ή οχι τα ακουστικα αλλα το προβλημα ειναι μεγαλυτερο. Χανεις την δυνατοτητα να το συνδεσεις ευκολα και αμεσα με μια οποιαδηποτε συσκευη ηχου (ηχεια ή ενισχυτη).

Πλεον περιοριζεσαι με οποια συσκευη διαθετει bluetooth ή θα πρεπει να κουβαλας παντα μαζι σου adaptor bluetooth-jack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εστιαζουν στο αν ειναι ασυρματα ή οχι τα ακουστικα αλλα το προβλημα ειναι μεγαλυτερο. Χανεις την δυνατοτητα να το συνδεσεις ευκολα και αμεσα με μια οποιαδηποτε συσκευη ηχου (ηχεια ή ενισχυτη).

 

Πλεον περιοριζεσαι με οποια συσκευη διαθετει bluetooth ή θα πρεπει να κουβαλας παντα μαζι σου adaptor bluetooth-jack.

ή απλα ενα usb-c σε 3.5mm ανταπτορακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα απο τη στιγμη που ξεκινησα να αγοραζω τα προϊόντα της jaybird σταματησα να ακουω απο ενσυρματα ακουστικα οταν ειμαι εξω.

Οταν φορτιζω το κινητο δεν το χρησιμοποιω ποτε οποτε δεν με ενοχλει ιδιαιτερα που σιγα σιγα αφαιρουν τη θυρα των ακουστικων. Δεν λεω οτι ειναι κατι καλο ή κακο απλα εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο και κατα συνεπεια δεν ειναι deal breaker η απουσια της 3,5mm θυρας. Ομως γουστα ειναι αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι applακηδες θα την ασπαστουν την συγκεκριμενη "καινοτομια", αφου δεχονται και με ενα μεγαλο ευχαριστω οτι τους πασαρουν. H Android αγορα ειναι διαφορετικη. Οταν θα δουν μειωμενες πωλησεις του συγκεκριμενου HTC και ψαξουν την αιτια (η μια απο αυτες), θα ξαναμπει η υποδοχη jack κανονικοτατα. Τα πειραματα πιανουν μονο στα μονοπωλια και πλασαρονται ως καινοτομια που πληρωνεται αδρα. Ο καθε ενας που θελει να βαζει τα ακουστικα του (που ηδη εχει η που μπορει να παρει παμφθηνα) στο λεωφορειο η στο μετρο και χρησιμοποιει Android συσκευες, δεν προκειται επ ουδενι να δωσει επιπλεον λεφτα για κατι που κανει ηδη ανεξοδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...