Προς το περιεχόμενο

H Qualcomm κινείται νομικά ενάντια στην Meizu και στις ΗΠΑ, στην Γερμανία και στην Γαλλία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το αρθρο δεν λεει επι της ουσιας τπτ

 

ποιες ακριβως πατεντες παραβιαζονται κ γιατι θα πρεπει η meizu να τα ριξει στην qualcomm

 

η meizu δεν ειναι καμια εταιρειουλα της πλακας, παιζει να ειναι ο μεγαλυτερος κινεζος κατασκευαστης

 

αναρωτιεμαι τι νταβατζιλικι πηγε να της τσαμπουκαλευτει η qualcomm

 

Γιατί, αν μάθεις ποιες πατέντες παραβιάζει θα αλλάξει κάτι;

 

Κάπως έτσι βγαίνουν οι τιμές των κινέζικων που κάποιοι θεοποιούν λόγω χαμηλών τιμών. Κι εγώ κινέζικο έχω αλλά δεν θεωρώ όσους αγοράζουν επώνυμα, θύματα.

 

Η Meizu είναι πολύ μακριά από το να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής. Ούτε στην πρώτη πεντάδα δεν πρέπει να είναι.

 

Και τέλος, κάπως έτσι είναι φτηνά τα κινέζικα. Μηδέν έξοδα πνευματικής ιδιοκτησίας, μηδέν after sales support εκτός Κίνας, κανένα έξοδο αποθήκευσης/μεταφοράς/υποστήριξης, μηδέν φόρους εκτός Κίνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχισε να πιστευεις οτι χαζομαρα λενε τα φανμπους κ κυριως αγοραζε κ αναβαθμιζε καθε χρονο

 

Είναι από αυτούς που προτιμάνε κυριολεκτικά να πεθαίνει κόσμος στα εργοστάσια παραγωγής,και να σκάνε το μηνιαίο φαγητό οικογένειας για κινητά που λυγίζουν.Αλλά να'ναι καλά κάποιος που έγραψε πως τα κινέζικα(τα άλλα,όχι τα δικά μας) κολλάνε,για να νιώθουν ανώτεροι.

Με κάθε πλας,δώρο η προβια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αν μάθεις ποιες πατέντες παραβιάζει θα αλλάξει κάτι; Κάπως έτσι βγαίνουν οι τιμές των κινέζικων που κάποιοι θεοποιούν λόγω χαμηλών τιμών. Κι εγώ κινέζικο έχω αλλά δεν θεωρώ όσους αγοράζουν επώνυμα, θύματα. Η Meizu είναι πολύ μακριά από το να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής. Ούτε στην πρώτη πεντάδα δεν πρέπει να είναι. Και τέλος, κάπως έτσι είναι φτηνά τα κινέζικα. Μηδέν έξοδα πνευματικής ιδιοκτησίας, μηδέν after sales support εκτός Κίνας, κανένα έξοδο αποθήκευσης/μεταφοράς/υποστήριξης, μηδέν φόρους εκτός Κίνας.

 

ναι θα κρινω τι συμβαινει πραγματικα σε αντιθεση με σενα που κατεβαζεις αμασητα

 

δεν ξερω γιατι σε χαλασε το μεγαλυτερος κατασκευαστης αλλα ταυτοχρονα εγραψα κινεζος κ παιζει ,μαλλον καποιο κουμπι σου πατηθηκε αθελα μου 

 

επειδη τυγχανει να εχω δει μερικα επωνυμα κινεζικα κ να εχω κ ενα ασε με να αγοραζω εγω αυτα κ παιρνε εσυ τα επωνυμα που τσιριζουν η σκανε

 

next

Είναι από αυτούς που προτιμάνε κυριολεκτικά να πεθαίνει κόσμος στα εργοστάσια παραγωγής,και να σκάνε το μηνιαίο φαγητό οικογένειας για κινητά που λυγίζουν.Αλλά να'ναι καλά κάποιος που έγραψε πως τα κινέζικα(τα άλλα,όχι τα δικά μας) κολλάνε,για να νιώθουν ανώτεροι.

Με κάθε πλας,δώρο η προβια.

 

κ το σκατο παξιμαδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αν μάθεις ποιες πατέντες παραβιάζει θα αλλάξει κάτι; Κάπως έτσι βγαίνουν οι τιμές των κινέζικων που κάποιοι θεοποιούν λόγω χαμηλών τιμών. Κι εγώ κινέζικο έχω αλλά δεν θεωρώ όσους αγοράζουν επώνυμα, θύματα. Η Meizu είναι πολύ μακριά από το να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής. Ούτε στην πρώτη πεντάδα δεν πρέπει να είναι. Και τέλος, κάπως έτσι είναι φτηνά τα κινέζικα. Μηδέν έξοδα πνευματικής ιδιοκτησίας, μηδέν after sales support εκτός Κίνας, κανένα έξοδο αποθήκευσης/μεταφοράς/υποστήριξης, μηδέν φόρους εκτός Κίνας.

 

Ε,μια σημασία την έχει.

Πέραν της συζήτησης για το αν οι πατέντες βοηθούνε την τεχνολογία ή την τσέπη των μετόχων,προσφέρει στην είδηση αν η πατέντα είναι "καλώδιο που επιτρέπει την επικοινωνία με 102μβ/ς μεταξύ κάμερας και επεξεργαστή" ή "ίδια σχεδίαση διαδρόμων σε soc".

Και η apple έκλεψε πατέντες μέχρι και από πανεπιστήμια,δεν είδα να παιρνάνε τα "μηδεν έξοδα πνευματικής ιδιοκτησίας" στα προιόντα της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα κρινω τι συμβαινει πραγματικα σε αντιθεση με σενα που κατεβαζεις αμασητα

 

δεν ξερω γιατι σε χαλασε το μεγαλυτερος κατασκευαστης αλλα ταυτοχρονα εγραψα κινεζος κ παιζει ,μαλλον καποιο κουμπι σου πατηθηκε αθελα μου 

 

επειδη τυγχανει να εχω δει μερικα επωνυμα κινεζικα κ να εχω κ ενα ασε με να αγοραζω εγω αυτα κ παιρνε εσυ τα επωνυμα που τσιριζουν η σκανε

 

next

 

 

κ το σκατο παξιμαδι

 

 

Κι εγώ στην Κίνα αναφέρομαι αλλά σε αντίθεση με σένα διαβάζω και δεν πετάω μπαρούφες. Ούτε στην πρώτη οκτάδα το 2ο τρίμηνο του '16 (http://www.gizmochina.com/2016/07/28/q2-2016-smartphone-sales-ranking-huawei-right-top-xiaomi-fourth-place/). Τις υπόλοιπες χρονιές τις αφήνω σε σένα να τις αναζητήσεις.

 

Τι ακριβώς κατεβάζω αμάσητο; Ότι πνευματικά δικαιώματα που πληρώνουν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές είναι μούφα και η Qualcomm πάει να εκβιάσει την Meizu γιατί δεν ψωνίζει από αυτήν; Really; Next.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρθρο δεν αναφερει ποιες πατεντες παραβιαζει η meizu, πως ακριβως ξερεις οτι δικαιως θα επρεπε να τις πληρωνει?

 

μικρος εισαι μαλλον, θα μαθεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,μια σημασία την έχει.

Πέραν της συζήτησης για το αν οι πατέντες βοηθούνε την τεχνολογία ή την τσέπη των μετόχων,προσφέρει στην είδηση αν η πατέντα είναι "καλώδιο που επιτρέπει την επικοινωνία με 102μβ/ς μεταξύ κάμερας και επεξεργαστή" ή "ίδια σχεδίαση διαδρόμων σε soc".

Και η apple έκλεψε πατέντες μέχρι και από πανεπιστήμια,δεν είδα να παιρνάνε τα "μηδεν έξοδα πνευματικής ιδιοκτησίας" στα προιόντα της.

 

Μαζί σου, αλλά δεν θα λύσουμε στο Insomnia αν μια πατέντα αξίζει πληρωμής ή όχι. Αυτοί που έχουν φτιάξει αυτό το στρεβλωμένο σύστημα, είναι και αυτοί που το αποφασίζουν. Και αν υπάρχει πατέντα γι αυτό που λες, τότε πληρώνεται. Όσο για την Apple και την κάθε Apple, υπάρχουν τα ανάλογα δικαστήρια που διαβάζουμε κατά καιρούς και κρίνουν.

 

Επίσης, θεωρείς ότι το μεγαλύτερο κόστος σε μια συσκευή είναι οι πατέντες; Όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές όπως Samsung, Apple, Sony κλπ έχουν ένα μέγιστο καθαρό κέρδος κάπου στο 20%. Ναι, λίγο σου φαντάζει. Αλλά φαντάσου σε πόσες χώρες δραστηριοποιούνται, πόσα φυσικά καταστήματα έχουν, πόσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ υπαλλήλους έχουν, τα έξοδα μεταφοράς και αποθήκευσης, τους φόρους (ναι, φοροαποφεύγουν, αλλά όχι 100% όπως οι Κινέζοι. Κάποιες 100αδες εκατομμύρια δολάρια πληρώνουν κάθε χρόνο). Από την άλλη, ο Κινέζος παίρνει σχεδόν έτοιμο το σχέδιο, πετάει μέσα το hardware και δουλεύει λίγο πάνω στο software. Και πουλάνε μέσω online retailers και γλυτώνουν και το logistics έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σκάνε το μηνιαίο φαγητό οικογένειας για κινητά που λυγίζουν.Αλλά να'ναι καλά κάποιος που έγραψε πως τα κινέζικα(τα άλλα,όχι τα δικά μας) κολλάνε,για να νιώθουν ανώτεροι.

Τσεκαρε και το Mi5 που δεν λυγιζει αλλα σπαει.250-280δολλαρια ζηταει

 

Και το OnePlus3 κινεζικο ειναι αλλα βλεπεις γιατι το κοστολογουν τοσο

 

Αλλα βλεπεις εχει

 

το OxygenOs(near stock android),και οχι καποιο τυπικο MIUI skin οπως τα περισσοτερα κινεζικα

μεσα κανονικα και Ελληνικα(δεν χρειαζεται Ελληνικη rom)και δωρεαν μεταφορικα για Ελλαδα

επιτρεπει το ρουταρισμα χωρις να βγαινεις εκτος εγγυησης

την καλυτερη γρηγορη φορτιση

φοραει παντα Snapdragon επεξεργαστες και οχι Mediatek

πλεον και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση;

 

Κοίταξε και τα άλλα σάπια,άρα δεν είναι τόσο σάπιο;

Το ΗΤ17 Pro που γλυκοκοιτούσες στα 50+,έχει κάποιο θέμα;

Κανενα HT17 δεν κοιταζα ποτε μου δεν ξερω τι εννοεις με τα παραπανω και σε ποιον πανε ,γιατι σιγουρα δεν εχουν σχεση με αυτα που σου εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα HT17 δεν κοιταζα ποτε μου δεν ξερω τι εννοεις με τα παραπανω και σε ποιον πανε ,γιατι σιγουρα δεν εχουν σχεση με αυτα που σου εγραψα.

Τι φάση;

 

Κοίταξε και τα άλλα σάπια,άρα δεν είναι τόσο σάπιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω και τα σκάω .. Εσείς οι μητέρες τερεζες μην αγοράζεται την κινεζια σας των 250€ και αγοράστε ένα turbo x στα 39.90 € και τα υπόλοιπα δώστε τα στις οικογένειες και τους συνανθρώπους σας που ποινανε και βασανίζονται στα εργοστάσια της Κίνας σας .... Γιατί δεν το κάνετε όμως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω και τα σκάω .. Εσείς οι μητέρες τερεζες μην αγοράζεται την κινεζια σας των 250€ και αγοράστε ένα turbo x στα 39.90 € και τα υπόλοιπα δώστε τα στις οικογένειες και τους συνανθρώπους σας που ποινανε και βασανίζονται στα εργοστάσια της Κίνας σας .... Γιατί δεν το κάνετε όμως ?

Γιατι κατι πρεπει να βρουν να πουν σαν δικαιολογια.

 

και η motorola πλεον στην lenovo ανοικει εδω και λιγα χρονια,αλλα τα νεα Moto Z ,που ξεπερνανε σε τιμες μεχρι και το S7 ,δεν μετρανε....

Για την Huawei μια απο τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρθρο δεν αναφερει ποιες πατεντες παραβιαζει η meizu, πως ακριβως ξερεις οτι δικαιως θα επρεπε να τις πληρωνει?

 

μικρος εισαι μαλλον, θα μαθεις

 

 

Δεν περίμενα κάποια απάντηση με επιχείρημα. Εξάλλου πιστεύεις ότι η Meizu είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής της Κίνας. Τα ξαναλέμε όταν βγει η απόφαση των δικαστηρίων.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για το μικρός, με κολακεύει τώρα που πατάω τα δεύτερα -αντα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...