Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, pentraks είπε

τι εννοεις? φακους επαφης?  εχεις θεμα με την οραση και φορας την μασκα δίχως διορθωση? φυσικα και να τους φορέσεις!

ναι δεν τους φοράω καθώς μια χαρά παίζω έτσι όπως είναι αλλά τώρα που το είπες θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

ναι δεν τους φοράω καθώς μια χαρά παίζω έτσι όπως είναι αλλά τώρα που το είπες θα το κοιτάξω.

νταξ δε ξερω τι βαθμους εχεις αλλα αναλογα μπορει και να δεις το φως το αληθινο! αχχαχα για δοκιμασε και πες μας!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, beastgr είπε

το πήρα το quest 2. Ωραίο είναι για αρχάριο αλλα ρε παιδιά θολούρα εκτος του κεντρου της οθόνης. Αν δε βλέπω στο κέντρο και κουνάω τα μάτια προς όλες τις πλευρές τα γράμματα θολώνουν. Στα παιχίδια δεν το παρατηρώ αλλά στην κεντρική οθόνη ναι. Aν κουνάω το κεφάλι αντί για τα ματια είναι καύτερα αλλά εντάξει πρέπει να το σκλεφτομαι να το κάνω δεν ειναι αυτόματο. Δοκίμασα μερικές ρυθμίσεις αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.  Και ψιλοζαλίστικα 2-3 φορές που το χρησιμοποίησα αλλά φαντάζομαι αυτό θα περάσει. 

Είναι αδύνατο να συγκρίνω με άλλα VR ως πρωτάρης αλλά από πλευράς ποιότητας / ανάλυσης περίμενα καλυτερα. ΊΣως και να φταίει ότι παίζω αυτόνομα τα παιχνίδια του quest store μιας και δεν εχω gaming PC

Moυ άρεσε πολύ το tour στον ΙSS και το VR echo.  

 

 

Φίλε μου δεν θέλω να σου χαλάσω το κέφι αλλά κυκλοφορεί τον τελευταίο καιρό ότι αρκετά Quest 2 από κάθε παρτίδα έχουνε πρόβλημα με την ποιότητα των φακών.

Ειδικότερα έχει βουίξει το Reddit.

Αν κάνεις ένα γρήγορο search στο google

https://www.google.com/search?q=oculus+quest+2+lenses+issue&oq=oculus+quest+2+lenses+issue&aqs=chrome..69i57j0i22i30i457j0i22i30.14110j0j7&client=ms-android-xiaomi-rvo3&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#sbfbu=1&pi=oculus quest 2 lenses issue

Θα δεις ότι υπάρχουν αρκετά άρθρα και βίντεο.

Περιμένω και εγώ να μου έρθει γύρω στις 15 Ιανουαρίου και πολύ φοβάμαι μην πάρω και εγώ ένα από αυτά με τους ελαττωματικούς φακούς.

Ευτυχώς έχω εμπειρία με όλα τα προηγούμενα headset της Oculus απο εποχη DK1 (και εχω επισης και Quest 1 αυτη την στιγμη) οποτε πιστεύω ότι θα κρίνω σίγουρα αν είναι ανεκτο αυτό που βλέπω. Με την παραμικρή αμφιβολία έχει φύγει πίσω για αντικατασταση.

Δεν λέω ότι σώνει και καλά το δικό σου έχει πρόβλημα. Μπορεί μιας και είναι το πρώτο σου να μην το βάζεις τελείως σωστά ή να μην έχεις ρυθμίσει σωστά το ipd. Δοκίμασε εκτός από τις τρεις θέσεις να βάλεις τους φακούς και στο ενδιάμεσο αυτών. Από ότι έχω διαβάσει στέκεται.

Τέλος πάντων επειδή το θέμα εδώ είναι κυρίως PC VR δεν χωράει και ιδιαίτερη επέκταση για το Quest. Αλλά πραγματικά κρίμα στην Facebook για τις τόσες πατάτες που έχει κάνει με αυτό το προϊόν. Σε θέμα τιμής και κάποιων χαρακτηριστικών είναι άπιαστο.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια βοηθεια

ξανα θελω να παρω τα ιδια τιμονιερες oculus κλπ

 

παλια ειχα το rift cv1  (2017)

 

για αισθητη διαφορα σε σχεση με το cv1 σε νορμαλ τιμη να ψαξω το quest  or quest 2?

κυριως για racing θα ειναι και κανενα χαλαρο παιχνιδακι με τα χειρηστηρια

μικροδιαφορες δεν με πειραζουν κυριως να ειναι η αναλυση καλη

Pc που θα τρεχει το vr high end

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stel106 είπε

καλησπερα μια βοηθεια

ξανα θελω να παρω τα ιδια τιμονιερες oculus κλπ

 

παλια ειχα το rift cv1  (2017)

 

για αισθητη διαφορα σε σχεση με το cv1 σε νορμαλ τιμη να ψαξω το quest  or quest 2?

κυριως για racing θα ειναι και κανενα χαλαρο παιχνιδακι με τα χειρηστηρια

μικροδιαφορες δεν με πειραζουν κυριως να ειναι η αναλυση καλη

Pc που θα τρεχει το vr high end

Quest 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pentraks είπε

Quest 2!

Βρηκα το quest 1 μεταχειρισμένο ελπίζω να μην είναι τοσο πίσω απο το 2

Διάβασα και τις προηγούμενες σελιδες πηρα μια εικονα ότι προχωρησε αρκετά το vr γενικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, stel106 είπε

Βρηκα το quest 1 μεταχειρισμένο ελπίζω να μην είναι τοσο πίσω απο το 2

Διάβασα και τις προηγούμενες σελιδες πηρα μια εικονα ότι προχωρησε αρκετά το vr γενικα :)

Έχει αρκετή διαφορά σε ολα τα σημεία αλλά οκ, θα το ευχαριστηθείς και το 1. Αν το βρήκες δε και σε καλή τιμή ακόμα καλύτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ειχα ξαναποσταρει πριν πολλους μηνες σχετικα για VR, επανερχομαι για την αναζητηση vr μιας και φαινεται να χει φαση (horror και μη παιχνιδιων)...

αποτι βλεπω ενα απο τα καλυτερα ειναι το Oculus Quest 2  σωστα;

το προτεινετε για εμας που :

θα παιζουμε μεσω pc,

θελουμε παιχνιδια ΚΑΙ απο τον θειο

και να υποστιριζονται τα περισσοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Kαι από τον θείο δεν ξέρω πως μπορεί να λειτορυγήσει σε ένα σύστημα που είναι τόσο κλειστό όπως το oculus. εδώ απαιτεί πλέον λογαριασμό στο facebook για να δουλέψει. 

Aς γράψουν και οι άλλοι πάντως εγώ έχω αρχίσει να βλέπω με πολύ καλό μάτι αυτό της hp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, chek2fire said:

το Kαι από τον θείο δεν ξέρω πως μπορεί να λειτορυγήσει σε ένα σύστημα που είναι τόσο κλειστό όπως το oculus. εδώ απαιτεί πλέον λογαριασμό στο facebook για να δουλέψει. 

Aς γράψουν και οι άλλοι πάντως εγώ έχω αρχίσει να βλέπω με πολύ καλό μάτι αυτό της hp

γενικοτερα περα τα του θειου, αξιζει; μπορει να παιξει παιχνιδια και απο steam κτλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα PCVR κανει το Q2 και παιχνίδια απο τον θείο (απ οσο ξερω) και εννοείται Steam. Όλα γίνονται!
Αυτή την στιγμή ειναι allaround player και με καλή τιμή. Σίγουρα θα χρειαστείς λίγο υπομονή να το στήσεις σωστά (για ασύρματο PCVR) και γενικά για να το δουλέψεις smooth με settings γιατί οι υψηλές αναλύσεις γονατίζουν το pc.
Εγω αυτό το διάστημα εχω το G2 της HP με προπαραγγελία απο.... Ιούλη.  Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα θα το πρότεινα σε κάποιον που εχει ήδη εμπειρία σε VR, είναι ταμαμ για simgames και γενικά θέλει τρένο PC για να τρέξει σωστά και να δείξει τις ικανότητες του.

Επεξ/σία από pentraks
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μαλλον θα κλεισω για το Q2. 

αποκει κ περα βλεπω οτι υπαρχει & το Oculus Link για την συνδεση του στον υπολογιστη στα $80.

Εκει τι παιζει; εχουμε καμια εναλλακτικη με χαμηλοτερο κοστος και παραλληλα να μην εχω λαγκαρισματα / απωλειας αποδοσης; ή το oculus link ειναι μονοδρομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

ε μαλλον θα κλεισω για το Q2. 

αποκει κ περα βλεπω οτι υπαρχει & το Oculus Link για την συνδεση του στον υπολογιστη στα $80.

Εκει τι παιζει; εχουμε καμια εναλλακτικη με χαμηλοτερο κοστος και παραλληλα να μην εχω λαγκαρισματα / απωλειας αποδοσης; ή το oculus link ειναι μονοδρομος;

σιγα μη δωσεις 80€ για καλωδιο, δουλευει και με απλο καλωδιο 15€... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, pentraks said:

σιγα μη δωσεις 80€ για καλωδιο, δουλευει και με απλο καλωδιο 15€... 

εχεις κανενα να προτεινεις απο δικη σου εμπειρια? (5μετρο..)

απλα επειδη διαβασα απο δω μεσα οτι καποιοι παρατηρησαν λαγκαρισματα και το αποδιδουν στην ταχυτητα του απλου καλωδιου που ειχαν προμηθευτει το οποιο δεν ειχε την απαιτουμενη ταχυτητα αποσυμπιεσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώδια βρίσκεις πολλά κι απ οσο λένε και τα υπολοιπα παιδιά στο discord δεν έχουν κανενα θέμα.
Εγω στα προχειρα εχω 2 λινκ αλλα τα βλεπω και τα 2 μη διαθέσιμα
https://www.amazon.co.uk/dp/B01MZIPYPY
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08FD89WYX/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

με τα specs αυτα μπορεις να βρεις κι άλλα και λογικα παντα θα δουλεψει απροβλημάτιστα.
Ο @kgian έχει νομίζω ενα ακόμα πιο φθηνο να προτείνει.

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...