Προς το περιεχόμενο

Σόμπα pellet γνώμη


Nightfall_2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε μια καλή έρευνα αγοράς ώστε να δεις ποιες μάρκες είναι αξιόπιστες κ κυρίως ποια υλικά χρησιμοποιούν. Γενικά οι ποιοτικές σομπες δεν παθαίνουν τίποτα. Οι μη ποιοτικές πάσχουν στα ηλεκτρονικά τμήματα τους,ο θάλαμος καύσης δεν παθαίνει κατι. Πολλοί παραπονιουνται για χαλασμενες πλακέτες. Γι αυτό επέλεξε κάτι ποιοτικό. Τώρα για την αποβολή του καπνού ίσως μπορείς να φτανεις τη σωλήνα έως κάποιο σημείο στην καμιναδα του όπου θα την τρυπαει και θα καταλήγει εκεί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα λειτουργεί κ γι αυτό πρέπει να το δει κάποιος ειδικός.

Νομίζω ότι καλά το σκέφτηκες σαν τρόπο θέρμανσης απλά το βασικό είναι η έξοδος των καυσαεριων μιας κ το πελλετακι μυρίζει και οι καλοθελητες για καρφωμα είναι πολλοί.

 

Θα σου πρότεινα και κασέτα τζακιου πελλετ που εφαρμόζει κατευθείαν στο υπάρχον τζάκι, έχει κ αυτό ανεμιστήρα για να διαχεει την θερμότητα και συνδυάζει την απόδοση του πελλετ με την ομορφιά του τζακιου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολλά μερεμετια απλα μετά δεν μεταφέρεται.

 

Ρώτα πάντως τον σπιτονοικοκυρη αν μπορείτε να τα βρείτε στο ενοίκιο μιας κ το σπίτι του θα αναβαθμιστεί αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω υπαρχει ειδικο φιλτρο για τα καυσαέρια του.

 

Τωρα μενει να ψαξω. Κασετα την ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν ξερω καταποσο θα συμφωνησει ο ιδιοκτήτης. Ηδη το σπιτι εχει παραπολλα, οπως ηλιακο, κλιματιστικο, τζακι, ατομικη θερμανση με λεβητα πετρελαιου, νομιζω ειναι καπως υπερβολικο να του ζητήσω κατι τετοιο. Ποτε δεν ξερεις ομως.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντησεις, λογικα θα κατέβω Θεσσαλονίκη να ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα.. ξέρω ότι είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά δεν βρίσκω κάτι αλλο. Πρόσφατα πήραμε μια πέλλετ 10 kw. Χθες έκανε μια τεράστια κακοκαιρία και γέμισε το σπίτι νερά απο τα μπούτια. Έχει μπει και μέσα στα μπούτια νερό γιατί στάζουν. Θέλω να ρωτήσω μπορεί αυτό να μου χαλάσει τη σόμπα;;; Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει;; Θα έρθει αύριο αυτός που μας την έβαλε αλλά έχω σκάσει τώρα γιατί κάνει κ ένα σκασμο λεφτά. Δεν την έχουμε ανάψει ακομη. Μόνο μια φορά για δοκιμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος σομπας πελλετ εδω και δυο χρονια.Για να σου μπηκε ενας σκασμος νερο απο το μπουρι παει να πει οτι το φουγαρο που εχεις στο τελος δεν εχει καπελο.Η οτι βρισκεται σε σημειο που για καποιο λογο μπαινει νερο(πχ μαζευεται νερο εκει κτλ).Στο λεω διοτι εμενα το μπουρι βγαινει στη ταρατσα και εδω κ δυο χρονια με απιστευτες μπορες δεν εχει μπει το παραμικρο.Τωρα για το τι ζημια μπορει να σου εχει κανει στη σομπα δεν μπορω να στο πω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. επίσης είναι μπουριά και όχι μπούτια ( τώρα το είδα 😆) . Ήρθε τελικά αυτός σήμερα και την είδε.. μου είπε δεν έχει κανένα πρόβλημα η σόμπα αν μπαίνει νερό από το μπουρι γιατί δεν έχει κάτι ηλεκτρολογικό εκεί κάτω απλά το καθαρίζεις. Επίσης ενώ έχει καπελο μπήκε νερό.. θα βάλει τα μπουριά με κλίση μου είπε προς τα κάτω. Δεν ξέρω τώρα τι να πω , θα δείξει . Η αλήθεια είναι πάντως ότι ήταν τρομερή κακοκαιρία με τέλος αέρα και χαλάζι . Άλλη μια φορά έχει γίνει κάτι τέτοιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας και πάλι . Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει από αυτά. Έχω αγοράσει μια σόμπα mythern eco line 12kw τελικά και χι 10 . Επειδή είναι μικρό το σπίτι μου ψάχνω λίγο τις ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να τις κατανοήσω όμως πλήρως. Αν κατεβάσω τη ρύθμιση τροφοδοσίας πέλλετ στο -3 (κυμαίνεται από -7 έως +7)θα καίει λιγότερο;;; Και η ρύθμιση αέρα καύσης πάλι στο -3?? Για να σας δώσω να καταλάβετε το σπίτι μου είναι 40 τμ και η σόμπα 12 οπότε θέλω να την χαλαρώσω λίγο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα έχω αυτήν την σόμπα πέλλετ Werstahl ΖΕΥΣ ZS08 την έχω συνδέσει κανονικά όλα τα μπούρια αλλά από πίσω εκεί που παίρνει το ταφ η την γωνία στην εξαγωγή δλδ με βγάζει στάχτες μήπως ξέρεις κάποιος να με πει το πρέπει να κάνω??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Thassos112 είπε

Καλησπέρα έχω αυτήν την σόμπα πέλλετ Werstahl ΖΕΥΣ ZS08 την έχω συνδέσει κανονικά όλα τα μπούρια αλλά από πίσω εκεί που παίρνει το ταφ η την γωνία στην εξαγωγή δλδ με βγάζει στάχτες μήπως ξέρεις κάποιος να με πει το πρέπει να κάνω??????

Φίλε μου, καλησπέρα, είσαι ευχαριστημένος από την werstahl? Σκεφτομαι να πάρω μια τέτοια. 

Επεξ/σία από Costasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ταινία για να κλείσεις τις σχισμές από το μπουρί , εκτός άμα θέλει συγκόλλιση στα εσωτερικά της σόμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Εγω έβαλα πριν 1 βδομάδα μια σόμπα πελλετ στο σπιτι, 50τμ ενιαιος χώρος, με φίλτρο νερού γιατι ειμαι χαμηλά και δεν μπορω να βγάλω καμινάδα. Καπνίζει λίγο στην αρχή και μετα βγάζει αόσμους υδρατμούς. Το σπιτι γινεται ανυπόφορα ζεστό. So far so good. Μενει να βρω φτηνο/καλο πελλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/10/2020 στις 9:42 ΜΜ, Thassos112 είπε

Καλησπέρα έχω αυτήν την σόμπα πέλλετ Werstahl ΖΕΥΣ ZS08 την έχω συνδέσει κανονικά όλα τα μπούρια αλλά από πίσω εκεί που παίρνει το ταφ η την γωνία στην εξαγωγή δλδ με βγάζει στάχτες μήπως ξέρεις κάποιος να με πει το πρέπει να κάνω??????

Πάρε μια αλουμινοταινία και βάλε σε όλους τις ανώσεις. 

Στις 2/12/2019 στις 5:31 ΜΜ, κ123 είπε

Καλησπέρα σας και πάλι . Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει από αυτά. Έχω αγοράσει μια σόμπα mythern eco line 12kw τελικά και χι 10 . Επειδή είναι μικρό το σπίτι μου ψάχνω λίγο τις ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να τις κατανοήσω όμως πλήρως. Αν κατεβάσω τη ρύθμιση τροφοδοσίας πέλλετ στο -3 (κυμαίνεται από -7 έως +7)θα καίει λιγότερο;;; Και η ρύθμιση αέρα καύσης πάλι στο -3?? Για να σας δώσω να καταλάβετε το σπίτι μου είναι 40 τμ και η σόμπα 12 οπότε θέλω να την χαλαρώσω λίγο . 

στις σόμπες αυτό που πληρώνεις συνήθως είναι το κοντρόλες. 
βρες αρχικά ποιο κοντρόλ έχεις και μετά κάνε μια αναζήτηση για ρυθμίσεις 

Στις 15/11/2020 στις 10:09 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγω έβαλα πριν 1 βδομάδα μια σόμπα πελλετ στο σπιτι, 50τμ ενιαιος χώρος, με φίλτρο νερού γιατι ειμαι χαμηλά και δεν μπορω να βγάλω καμινάδα. Καπνίζει λίγο στην αρχή και μετα βγάζει αόσμους υδρατμούς. Το σπιτι γινεται ανυπόφορα ζεστό. So far so good. Μενει να βρω φτηνο/καλο πελλετ.

Έβγαλε το Πράκτικερ το Alfa wood πράσινο 3.49€ 
Είναι πολύ καλή τιμή και πολύ καλό πελλετ. 

Δυστυχώς εγώ πήρα 100 σακιά την προηγούμενη εβδομάδα στα 4€ και εχθές το απόγευμα το έβαλαν στα 3.49€.  
Έχουν και δωρεάν μεταφορικά πάνω απο 249€

Προσοχή στο Foco του leroy το πήραν πολλοί και το πέταξαν  

Επεξ/σία από Twoface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σας !

Εχω μια σόμπα-καλοριφέρ πέλλετ , συγκεκριμένα την Werstahl Poseidon PN21 . Την έχει / δουλεύει κανείς ?  Χρειάζομαι λίγη βοήθεια στην παραμετροποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...