Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο Ντουμπάι - Απορίες και απόψεις


FireKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

κάνω αυτό το θέμα μιας και την άλλη βδομάδα πάω στο Ντουμπάι για 7 μέρες και χρειάζομαι βοήθεια από άτομα που ίσως έχουν πάει στο παρελθόν.

Γενικά, ταξιδεύω αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είμαι περισσότερο ενθουσιασμένος απ'ότι συνήθως.

Οπότε αυτήν την φορά θέλω να το ψάξω περισσότερο και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έφτιαξα αυτό το thread. Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω/προσέξω?

Οτιδήποτε συστάσεις έχετε παρακαλώ αναφέρετε τις. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Offtopic mode on:

 

Δεν έχω πάει ποτέ βέβαια αλλά θα 'ναι καλή φάση να μας πείς εντυπώσεις όταν με το καλό γυρίσεις :-)

Σαλαμαλέκουμ

 

Offtopic mode off:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσταση ειναι να παιρνεις μονο επισημο ταξι γιατι κυκλοφορουν και ιδιωτες που βαρανε στο ψαχνο. Θα καταλαβεις ποια ειναι τα οφισιαλ κι οταν μπεις και τους δεις με στολη θα παθεις πολιτισμικο σοκ :P

 

Επισης να παρεις οπωσδηποτε μπουφανακι γιατι μεσα στα ξενοδοχεια, τα εστιατορια, τα μαλλ, εχουν δυνατο κλιματισμο.

 

Τωρα κατι αλλο δε μου ερχεται, δεν ειναι να πεις οτι εχει και κανα αξιοθεατο ιδιαιτερο να δεις... 2-3 πραγματα ειναι ολα κ ολα..

Α μη δωσεις λεφτα για το ενυδρειο στο dubai mall, δε λεει τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου αρεσει το αλκοολ να ξερεις οτι δεν πουλαν πουθενα ουτε σε μαρκετ ουτε πουθενα.
Καποια μαγαζια, πχ ακριβα μπαρ ξενοδοχειων ή ξενυχταδικα με τσιφτετελια σερβιρουν αλλα πανακριβα.

Μολις προσγειωθεις μεσα στο αεροδρομιο πουλανε για τους τουριστες. Μην σνομπαρεις κι αγορασε, θα ειναι η πρωτη κι η τελευταια σου ευκαιρια.

Ακουγομαι αλκοολικουλης αλλα ηταν εκνευριστικό. Ποτέ ξανά στα Εμιράτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου αρεσει το αλκοολ να ξερεις οτι δεν πουλαν πουθενα ουτε σε μαρκετ ουτε πουθενα.

Καποια μαγαζια, πχ ακριβα μπαρ ξενοδοχειων ή ξενυχταδικα με τσιφτετελια σερβιρουν αλλα πανακριβα.

Μολις προσγειωθεις μεσα στο αεροδρομιο πουλανε για τους τουριστες. Μην σνομπαρεις κι αγορασε, θα ειναι η πρωτη κι η τελευταια σου ευκαιρια.

Ακουγομαι αλκοολικουλης αλλα ηταν εκνευριστικό. Ποτέ ξανά στα Εμιράτα

Όλοι οι δυτικοι πάνε για εργασία εκεί, πως την παλεύουν χωρίς αλκοόλ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με τράβηξε ποτέ σαν προορισμός, το έχω συνδέσει στο μυαλό μου με αρρωστημένο λάιφστάιλ του πλούτου, εκμετάλλευση ανθρώπων και πλουτοπαραγωγικών πηγών στο έπακρο, εξωφρενικές κοινωνικές ανισότητες. Θα προτιμούσα να πετάξω από πάνω με αεροπλάνο για να δώ αυτά τα τερατουργήματα που έχουν χτήσει μεσ' στην έρημο, αλλά μέχρι εκεί.

 

https://www.rt.com/news/353432-uae-migrant-workers-slavery/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Να πω την αλήθεια αυτό για το ταξί δεν το διάβασα κάπου με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα.
Όσο για το ενυδρείο δεν είμαι μεγάλος φαν, το ίδιο πάει και στο αλκόολ (δεν κάνει να πιω και για τις επόμενες 10 μέρες tho) :P

Ευχαριστώ.

@sargio01 θα βγάλω και αρκετές photos, np. 

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρεις τα UAE ανήκουν στις περίφανες χώρες της μεγάλης μουσλιμίας, όποτε πρόσεχε μην πολύ κοιτάς γυναίκες, μην φλερτάρεις, εννοείται απαγορεύονται τα φιλιά, μην "προσβάλεις" με οποιοδήποτε πιθανό τρόπο τη θρησκεία τους, μην μπείς σε κανένα ναό χωρίς να ρωτήσεις αν επιτρέπεται κοκ. Όνειρο δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ντουμπάϊ ειναι το πιο βαρετό μέρος του πλανήτη, εκτός και αν είσαι εθισμένος στα ψώνια.

 

1. Να νοικίασεις λιμουζίνα να σε πηγαίνει παντού.

2. Αξίζει να πας σε κάποιο απο τα εστιατόρια στην κορυφή των ουρανοξύστων, το βράδυ.

3. Πήγαινε ένα βράδυ να κοιμηθείς στην έρημο.

4. Πήγαινε θάλασσα ή και νοίκιασε σκάφος. Το νερό ειναι σαν θερμαινόμενη πισίνα.

 

Αυτά...

 

Να σεβαστείς τον πολιτισμό της χώρας, όπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ντουμπάϊ ειναι το πιο βαρετό μέρος του πλανήτη, εκτός και αν είσαι εθισμένος στα ψώνια.

 

1. Να νοικίασεις λιμουζίνα να σε πηγαίνει παντού.

2. Αξίζει να πας σε κάποιο απο τα εστιατόρια στην κορυφή των ουρανοξύστων, το βράδυ.

3. Πήγαινε ένα βράδυ να κοιμηθείς στην έρημο.

4. Πήγαινε θάλασσα ή και νοίκιασε σκάφος. Το νερό ειναι σαν θερμαινόμενη πισίνα.

 

Αυτά...

 

Να σεβαστείς τον πολιτισμό της χώρας, όπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.

1) Δεν παίζει :P

2) αυτό ναι, πιστεύω πως ίσως να μπορώ να το κάνω

3) Δύσκολο

4) Παίρνω και μαγιό μαζί. Got it 

 

Ευχαριστώ

 

Όπως ξέρεις τα UAE ανήκουν στις περίφανες χώρες της μεγάλης μουσλιμίας, όποτε πρόσεχε μην πολύ κοιτάς γυναίκες, μην φλερτάρεις, εννοείται απαγορεύονται τα φιλιά, μην "προσβάλεις" με οποιοδήποτε πιθανό τρόπο τη θρησκεία τους, μην μπείς σε κανένα ναό χωρίς να ρωτήσεις αν επιτρέπεται κοκ. Όνειρο δηλαδή..

Τα ήξερα αυτά και τα είχα δεδομένα αλλά γενικά με έχει κάπως συνεπάρει η όλη ιδέα, λόγω του γενικού "hype" που υπάρχει για τα Εμιράτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορευονται τα φιλια; μια χαρα εξευρωπαισμενο ειναι, εγω ειχα παει μ αυτον που ειχα σχεση, ηταν κ αλλα ζευγαρια στο γκρουπ, κανεις δε μας ειπε μη φιληθειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...