Προς το περιεχόμενο

Υπαρχουν οντως διαφορετικες μαρκες γυαλιων ηλιου;


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη κοιτουσα για καινουρια γυαλια, επεσα πανω στην μαρκα persol. Aυτο που μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ελεγε "handmade in Italy". Γι αυτο εψαξα λιγο στο google να δω αν οντως ειναι...

Ετσι επεσα πανω σε ενα βιντεο απο το Link.png Site:

που ελεγε με λιγα λογια οτι δεν υπαρχουν διαφορετικες μαρκες γυαλιων, ολα τα γυαλια τα σχεδιαζει και τα φτιαχνει η Luxotica και απο κει και περα το μονο που αλλαζει ειναι οι σταμπες των brands που θα καταληξουν (gucci, ray ban, prada κτλ) επομενως το handmade in italy το εχουν κρατησει για λογους marketing.

 

Ενταξει το οτι ειναι ο σκελετος ιδιος σε ολα τα γυαλια δεν με πειραζει τοσο, με τους φακους ομως τι παιζει? Στο βιντεο δεν ακουσα κατι σχετικα με τους φακους... Εγω οταν πληρωνω για ενα γυαλι θεωρω οτι τα δινω στους φακους, να εχουν προστασια  καλη απο τον ηλιο, να ειναι ξεκουραστα και να μην αλλοιωνουν το οπτικο πεδιο.. Ξερει κανενας αν οντως η luxotica φτιαχνει και τους φακους? 

 

 

ps: Στο βιντεο λεει οτι η luxotica εχει τις μεγαλυτερες αλυσιδες πωλησης οπτικων στην Αμερικη οποτε τα κατασκευαζει και τα πουλαει κιολας, μονοπωλιο δηλαδη. Μην σταθουμε σε αυτο, η απορια μου ειναι για το αν ξερει καποιος τι γινεται με τους φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κοιτουσα για καινουρια γυαλια, επεσα πανω στην μαρκα persol. Aυτο που μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ελεγε "handmade in Italy". Γι αυτο εψαξα λιγο στο google να δω αν οντως ειναι...

Ετσι επεσα πανω σε ενα βιντεο απο το Link.png Site: https://www.youtube.com/watch?v=voUiWOGv8ec">cbs news που ελεγε με λιγα λογια οτι δεν υπαρχουν διαφορετικες μαρκες γυαλιων, ολα τα γυαλια τα σχεδιαζει και τα φτιαχνει η Luxotica και απο κει και περα το μονο που αλλαζει ειναι οι σταμπες των brands που θα καταληξουν (gucci, ray ban, prada κτλ) επομενως το handmade in italy το εχουν κρατησει για λογους marketing.

 

Ενταξει το οτι ειναι ο σκελετος ιδιος σε ολα τα γυαλια δεν με πειραζει τοσο, με τους φακους ομως τι παιζει? Στο βιντεο δεν ακουσα κατι σχετικα με τους φακους... Εγω οταν πληρωνω για ενα γυαλι θεωρω οτι τα δινω στους φακους, να εχουν προστασια  καλη απο τον ηλιο, να ειναι ξεκουραστα και να μην αλλοιωνουν το οπτικο πεδιο.. Ξερει κανενας αν οντως η luxotica φτιαχνει και τους φακους? 

 

 

ps: Στο βιντεο λεει οτι η luxotica εχει τις μεγαλυτερες αλυσιδες πωλησης οπτικων στην Αμερικη οποτε τα κατασκευαζει και τα πουλαει κιολας, μονοπωλιο δηλαδη. Μην σταθουμε σε αυτο, η απορια μου ειναι για το αν ξερει καποιος τι γινεται με τους φακους.

Στα γυαλιά ηλίου τον σκελετό πληρώνεις, όχι τον φακό.

Τράβα πάρε γυαλιά από μαύρους και πάνε μετά σε οπτικό να σου αλλάξει τον φακό. Θα το κάνει και θα σου βγει και πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανει ο κολλητος μου, αγοραζει γυαλια απο την λαικη με 5 ευρω και πηγαινει σε μαγαζι με οπτικα και βαζει φακο με 20-30 ευρω ειτε καθρεφτη ειτε κανονικα. Τα εχω φορεσει και ειναι κομπλε ο φακος. Ενω σε κατι hawkers που ειχα παρει με 25 ευρω (diamond black - dark classic) μου παραμορφωνουν το οπτικο πεδιο, και οταν τα ειχα φορεσει μια φορα με ζαλιζαν οποτε και δεν τα ξαναφορεσα επειδη το ματι προσαρμοζεται στα γυαλια και στο τελος μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.

 

Αν πληρωνεις τον σκελετο ομως, πως γινεται στα γυαλια με 120 ευρω οπως τα rayban να εχουν πολυ πιο ξεκουραστο φακο απο αλλα που κανουν 50 ευρω? Λογικα μετραει και ο φακος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εταιρίες ανήκουν στην Luxottica. Δίνουν την ψευδαίσθηση ότι έχεις επιλογή αλλά στην ουσία, ότι και να γράφει ο σκελετός, είναι πάλι Luxottica. Φακοί, το ίδιο. Τα Hawkers είναι τα μοναδικά που δεν ανήκουν σε αυτή. Αν θες πάρε Hawkers σκελετό και βάλε φακούς από ένα κατάστημα οπτικών, μην ταίζετε άλλο τον γίγαντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί πρέπει να αποφεύγουμε τη Luxottica; Έχει κακούς φακούς, ή απλά επειδή παράγει για σχεδόν κάθε άλλη εταιρεία και αυτό είναι κακό "επειδή reasons";

 

Πριν το καλοκαίρι πάντως πήρα τα Revo Raconteur RE1011 με "open road" polarized φακούς και βρήκα την υγεία μου. Είναι ο πιο ευχάριστος φακός που έχει πλησιάσει στα μάτια μου. Από Ray-Ban και παρόμοιες "κλασικές" μάρκες, πολύ καλύτερος. Δάγκωσαν βέβαια στην τιμή αλλά δε το 'χω μετανιώσει λεπτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παράγει για κάθε εταιρία, είναι η κάθε εταιρία. Το κακό είναι ότι κάποτε τα Rayban έκαναν 20€. Πήρε την εταιρία η Luxottica, τα έκανε 150 και χέστηκε, επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός, επειδή αυτή είναι ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εταιρίες ανήκουν στην Luxottica. Δίνουν την ψευδαίσθηση ότι έχεις επιλογή αλλά στην ουσία, ότι και να γράφει ο σκελετός, είναι πάλι Luxottica. Φακοί, το ίδιο. Τα Hawkers είναι τα μοναδικά που δεν ανήκουν σε αυτή. Αν θες πάρε Hawkers σκελετό και βάλε φακούς από ένα κατάστημα οπτικών, μην ταίζετε άλλο τον γίγαντα.

Πως δεν εχεις επιλογη.Επιλεγεις σχεδιαστη και την ποιοτητα που εχει θεσει ως στανταρ η καθε εταιρεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ξέρεις ότι στα οπτικά θα σου βάλουν καλό φακό;

Πλάκα θα 'χει να σου βάζουν φακούς από άλλα της λαϊκής πάλι! :D

 

 

Όλες οι εταιρίες ανήκουν στην Luxottica. Δίνουν την ψευδαίσθηση ότι έχεις επιλογή αλλά στην ουσία, ότι και να γράφει ο σκελετός, είναι πάλι Luxottica. Φακοί, το ίδιο. Τα Hawkers είναι τα μοναδικά που δεν ανήκουν σε αυτή. Αν θες πάρε Hawkers σκελετό και βάλε φακούς από ένα κατάστημα οπτικών, μην ταίζετε άλλο τον γίγαντα.

Αφού και οι φακοί είναι της ίδιας εταιρείας πάλι τον γίγαντα δεν ταΐζεις; Άρα η λύση είναι οι 2-3 εταιρείες που αναφέρθηκε ότι δεν τις ανήκουν, οι μαϊμούδες ή το να μη φοράς καθόλου γυαλιά;!

 

 

Υπάρχουν και κάτι ελληνικά ξύλινα, αυτά λογικά δεν είναι της luxotica, ή είναι μόνο ο φακός ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παράγει για κάθε εταιρία, είναι η κάθε εταιρία. Το κακό είναι ότι κάποτε τα Rayban έκαναν 20€. Πήρε την εταιρία η Luxottica, τα έκανε 150 και χέστηκε, επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός, επειδή αυτή είναι ο ανταγωνισμός.

 

Οταν τα rayban ειχαν 20 ευρω ομως ηταν διαφορετικοι οι μισθοι κτλ Το τοτε το 20αρικο θα ηταν σαν τα τωρινα τα 100.

 

 

Και πως ξέρεις ότι στα οπτικά θα σου βάλουν καλό φακό;

 

Λογικα εχει διαφορες τιμες και στους φακους που μπορεις να βαλεις, φορας γυαλι με ιδιο φακο εκεινη την ωρα και το βλεπεις πως ειναι ... Παντως του κολλητου μου που τα εχω φορεσει και εχει και 2-3 διαφορετικα γυαλια οι φακοι του ειναι legit.

 

 

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν με τα 120 ευρω rayban που θα παρω, ο φακος αντιστοιχει για 100 ευρω γυαλι, απο αυτη την αποψη. Η απλα πληρωνω την μαρκα? Γιατι αν ειναι για την μαρκα χεστηκα κιολας, αν ειναι κανω αυτο με την αλλαγη φακου σε φτηνο σκελετο και τα εχω και αναλωσιμα κιολας...

 

 

Παντως να πω κ την αληθεια το 2009 ειχα παρει τα wayfarer σε κοκκινο, και τα πετουσα πανω σε βραχια, κατω στο πατωμα, μεσα στην θαλασσα δεν παθαν ποτε τιποτα... Τελικα τα εχασα.. τα ειχα παρει 96 ευρω τοτε, τα κρατησα 4 χρονια και τα βγαλαν τα λεφτα τους μεχρι και το τελευταιο ευρω πιστευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ακουσει κι εγω για τη luxotica, οτι κατεχει τα παντα ολα.

Πως γινεται τωρα μια και μονο εταιρια να εχει παγκοσμιο μονοπωλιο, δεν το εχω καταλαβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα γυαλι, οι φακοι αποτελουν κοστος μερικων ευρώ, το polarization, κοστος μερικών ευρωλεπτων. Οτιδηποτε γυαλι και να παρει κανεις, ειτε των 20 ευρω, ειτε των 200 ευρώ, ο φακος προσφερει την ιδια προστασια. Τα κοστος ειναι στον σκελετο και στην φιρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αυτου που καταληγει καποιος ειναι  οτι αν δεν τον ενδιαφερει η σταμπα, αγοραζει ενα γυαλι που του αρεσει ο σκελετος (χωρις σταμπες κτλ) και παει και αλλαζει τον φακο σε οπτικα και τελος. Βαζεις εναν που εχει 100% uv protection και ειναι ξεκουραστος στα ματια σου και εισαι κομπλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...