Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο ταβανιού: Πλαστικό ή υδρόχρωμα;;;


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ταβάνι σε υπνοδωμάτιο τελευταίου ορόφου είναι περασμένο με υδρόχρωμα από την κατασκευή του. Τώρα έφτασε η εποχή για να ξαναβαφτεί και προβληματίζομαι...

Το θέμα είναι αν θα πρέπει αφού κάνω τον κόπο να το ξαναβάψω, να το αλλάξω σε πλαστικό. Ξέρω ότι θα θέλει καλό βγάλσιμο το παλιό και μετά αστάρι. Θα έχει άρα φασαρία.

 

Από την άλλη, δεν ξέρω τι γίνεται αν το ξαναπεράσω υδρόχρωμα. Δεν θα χρειαστεί να βγει το παλιό; Ή θα το βγάλω αλλά δεν θα χρειαστώ αστάρι; ή θα βάψω αποπάνω από το παλιό με κίνδυνο να πέφτει κάποια στιγμή;

 

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το υδρόχρωμα (πχ λένε ότι αναπνέει το ταβάνι αλλά δεν ξέρω αν είναι σημαντικό στο υπνοδωμάτιο).

 

Σημειωτέον ότι αν το αλλάξω σε πλαστικό θα του βάλω και ένα τόνο χρώμα. Να μην είναι ολόλευκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν ειναι σε καλη κατασταση και το ξαναβαψεις με υδροχρωμα δεν χρειαζεται περασμα με ασταρι.

Σε άριστη κατάσταση είναι. Σε αυτή την περίπτωση που θα το ξαναπεράσω υδρόχρωμα το παλιό πρέπει να το αφαιρέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις αυτο.

 

και τα δικα μου ταβανια με υδροχρωμα ηταν αλλα καθε φοαρα που τα εβαφα εβαζα και λιγο πλαστικο μεσα στο υδροχρωμα και καθε φορα αυξανα την δοση του πλαστικου, οσπου την τελευταια φορα τα εκανα μονο με πλαστικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να το αφήσω καλύτερα πάλι σε υδρόχρωμα και να προσθέσω λίγο πλαστικό που έτσι κι αλλιώς θέλω ώστε να πάρει λίγο χρώμα; Υπάρχει γενικά λόγος αλλαγής σε πλαστικό; Ρωτάω διότι βλέπω ότι πολλοί το αλλάζουν σε πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ανάμιξη υδροχρώματος με πλαστικό είναι πιο καγκουριά κι απ' την καγκουριά! :P

Δεν υπάρχει λόγος να σε πάρει εκατό αιώνες ν' αλλάξεις με τέτοιες μεθόδους το υλικό, πάρε ένα λίτρο αστάρι πλαστικού και πέρνα ένα χέρι με αραίωση 1:2 μετά χρωμάτισε με δυο χέρια πλαστικό και καθάρισες.

 

Αν επιμείνεις για υδρόχρωμα, μπορείς να του δώσεις την απόχρωση που θέλεις με χρώμα σε σκόνη, είναι πιο ορθολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υδροχρωμα στο ταβάνι μπαίνει για να "αναπνέει" όπως λένε,ετσι μου έχουν πει.

Δε ξέρω αν ισχύει αλλά ο ζεστός αέρας εκεί συγκεντρώνεται και μαλλον δημιουργούνται θέματα με το πλαστικό χρώμα που αδιαβροχοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα σας παραμυθιάζουν :lol:

("αναπνέουν" και με τα δυο υλικά επαρκώς)

 

Το υδρόχρωμα είναι το υλικό που περνούσαν τα εσωτερικά πρίν εφευρεθεί το πλαστικό και το οτι καθιερώθηκε το δεύτερο είναι επειδή πλένεται, το οτι εξακολουθούν και περνάνε ακόμα τέτοιο είναι μόνο λόγω κόστους. Με 50€ περνάς ολόκληρη οικοδομή που λέει ο λόγος!

 

Edit: Να υποθέσω οτι σας το χρεώνουν ίδια τιμή με το πλαστικό ε; :P (τα λαμόγια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υδροχρωμα εβαζαν παλια λογω κοστους του πλαστικου.σημερα που εχουν ιδια τιμη,δεν υπαρχει λογος χρησης του.ασε που το "καλο"υδροχρωμα,ειναι τελικα πλαστικο.τι σε χαλαει για πλαστικο?το εξτρα χερι ασταριου?αν  αλλαξεις χρωμα,εκει να δεις χερια για να το ξανα ασπρισεις....και ειδικα το ταβανι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι η πρώτη φορά που ακούω τη λέξη "υδρόχρωμα" (αν και αφού είναι τόσο παλιό σίγουρα θα έχω ξανακούσει αναφορές στο συγκεκριμένο υλικό) μήπως υπάρχει και άλλη ονομασία για το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος ακόμη που βάζανε το υδρόχρωμα στα μπάνια και τις κουζίνες είναι για να μην συμπυκνώνονται οι υδρατμοί και πέφτουν σταγόνες πάνω σου. Το υδρόχρωμα μπορεί και κρατάει κάποια  υγρασία, σε αντίθεση με το πλαστικό.

Όμως τα τελευταία χρόνια που τα σπίτια δε θερμαίνονται επαρκώς, το υδρόχρωμα μουλιάζει από την υγρασία και αν δε στεγνώσει, δημιουργεί πολύ εύκολα μούχλα.

Σε κρεβατοκάμαρα μην το σκέφτεσαι, πέρνα την αστάρι και μετά πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε τότε σίγουρα για πλαστικό.

 

Ο μόνος λόγος που με κάνει να διστάζω είναι το πως θα αφαιρέσω το υδρόχρωμα. Θέλει σβουράκι ή τριβείο ή κάτι τέτοιο;

Έχω φίλο που το βάφει σχετικά οικονομικά αν μπορεί αλλά δεν έχει τέτοια εργαλεία. Θα καταφέρουμε να το αφαιρέσουμε σωστά με απλό τρόπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...