Προς το περιεχόμενο

dual monitor


Kotsos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα με ενδιέφερε να κανω dual monitor στο pc μου και για games αλλά και κυριως οταν ας πουμε παιζω σε μια απο τις δυο οθονες στην άλλη να εχω κατι άλλο όπως facebook ή οτιδειποτε.

για dual monitor πρεπει να εχω δυο ακριβως ίδιες οθόνες? εγω εχω την dell p2414h (http://www.skroutz.gr/s/3908645/Dell-P2414H.html)

πρεπει αναγκαστικά να παω στην ίδια ή μπορω να πάρω και άλλη ...διότι δεν μπορω Δυστυχως να δωσω παλι τα 200 που πηρα αυτη...αλλά κατι μεχρι μαξ 150 ευρω κατι θα γινοταν....θα παιζει ρολο αν ειναι διαφορετική? κυριως για εμφανιση κλπ..για χρωματα, απεικονιση εικονας και οτι αφορα το οπτικο κομματι...γιατι γενικα δεν νομιζω να παιζει αλλο ρολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά βάζεις ό,τι οθόνη θέλεις.
Εγώ έχω μια 27άρα για main, και δίπλα ακριβώς ένα TV monitor 22άρι (υπερυψωμένο βέβαια για να είναι σε ευθεία με την πάνω οριζόντια γραμμή της 27άρας) για να βλέπω TV ή να έχω το desktop όταν παίζω παιχνίδια.

Κοίταξε η κάρτα γραφικών σου να έχεις τις απαιτούμενες εξόδους μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα γραφικων εχει μια εξοδο dvi-i, μια dvi-d, μια εξοδο για displayport και μια για hdmi....στη θυρα hdmi αυτη τη στιγμη εχω μια τηλεοραση μεγαλη 46 ιντσες που εχω στο δωματιο είτε για να βλεπω ταινιες απο pc, ειτε για κανενα game σε μεγαλη οθονη....η θυρα hdmi ειναι πιασμενη απο την tv δηλαδη μονιμα. μετα στην dvi-d έχω την dell...αρα εχω και μια θυρα dvi-i κενη και μια displayport κενη.αρα βαζω και αλλες 2 οθονες αν θελω που λεει ο λογος...σωστα?

τωρα οσον αφορα τις οθονες...ρωατησα γιατι εχω διαβασει οτι καλο θα ηταν αν ειναι διαφορετικη μαρκα και δεν παρει καποιος την αρκιβως ιδια....καλο θα ειναι να βαλει μια αντιστοιχων χαρακτηριστικων... για να μην εχει διαφορα μετα...σε καποιο game ας πουμε....
γιατι δεν θελω να παρω την ακριβως ιδια...ειναι ακριβη δυστυχως... και δεν με παιρνει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα γραφικων εχει μια εξοδο dvi-i, μια dvi-d, μια εξοδο για displayport και μια για hdmi....στη θυρα hdmi αυτη τη στιγμη εχω μια τηλεοραση μεγαλη 46 ιντσες που εχω στο δωματιο είτε για να βλεπω ταινιες απο pc, ειτε για κανενα game σε μεγαλη οθονη....η θυρα hdmi ειναι πιασμενη απο την tv δηλαδη μονιμα. μετα στην dvi-d έχω την dell...αρα εχω και μια θυρα dvi-i κενη και μια displayport κενη.αρα βαζω και αλλες 2 οθονες αν θελω που λεει ο λογος...σωστα?

 

τωρα οσον αφορα τις οθονες...ρωατησα γιατι εχω διαβασει οτι καλο θα ηταν αν ειναι διαφορετικη μαρκα και δεν παρει καποιος την αρκιβως ιδια....καλο θα ειναι να βαλει μια αντιστοιχων χαρακτηριστικων... για να μην εχει διαφορα μετα...σε καποιο game ας πουμε....

γιατι δεν θελω να παρω την ακριβως ιδια...ειναι ακριβη δυστυχως... και δεν με παιρνει τωρα.

Αν θες να παιζεις στην μια οθονη και στην αλλη να δειχνεις κατι αλλο, δεν εχει σημασια αυτο που λες. Αφου αλλο πραγμα θα δειχνει η μια οθονη και αλλο η αλλη, τι διαφορα να εχουν μεταξυ τους?

Αν θες η μια να ειναι προεκταση της αλλης σε καποιο παιχνιδι, Eyefinity πχ, τοτε ναι μπορει να  παιζει καποιο ρολο γιατι τα χρωματα δεν θα εχουν την ιδια απεικονηση στις 2 οθονες ισως. Κατα την αποψη μου αμελητεο για το ανεκπαιδευτο ματι του μεσου gamer.

 

Για την χρηση που λες, οτι οθονη  και να βαλεις θα εισαι οκ. Με μια αξιοπρεπη 23-24αρα που υπαρχουν στο budget που οριζεις, θα εισαι μια χαρα.

 

Οσο για τις οθονες, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γι αυτα που θα σου πω:

Το dvi-I βγαζει αναλογικο σημα οποτε δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις ανταπτορα εκει για να κανεις τη δουλεια σου με μια εξτρα οθονη.

Η παιρνεις λοιπον οθονη με display port ωστε να την βαλεις αμεσως πανω στην καρτα γραφικων, ειτε βαζεις την καινουρια οθονη στο DVI-D, και το display port παει στην οθονη που ηδη εχεις. Η κανεις τη δουλεια σου με ανταπτορες HDMI-DVI-D-Display Port, αναλογα τι θα παρεις.

 

Οσο για προταση οθονης στα 150max που εθεσες, θα σε βοηθησουν οι πιο ειδικοι :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παιζεις στην μια οθονη και στην αλλη να δειχνεις κατι αλλο, δεν εχει σημασια αυτο που λες. Αφου αλλο πραγμα θα δειχνει η μια οθονη και αλλο η αλλη, τι διαφορα να εχουν μεταξυ τους?

Αν θες η μια να ειναι προεκταση της αλλης σε καποιο παιχνιδι, Eyefinity πχ, τοτε ναι μπορει να  παιζει καποιο ρολο γιατι τα χρωματα δεν θα εχουν την ιδια απεικονηση στις 2 οθονες ισως. Κατα την αποψη μου αμελητεο για το ανεκπαιδευτο ματι του μεσου gamer.

 

Για την χρηση που λες, οτι οθονη  και να βαλεις θα εισαι οκ. Με μια αξιοπρεπη 23-24αρα που υπαρχουν στο budget που οριζεις, θα εισαι μια χαρα.

 

Οσο για τις οθονες, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γι αυτα που θα σου πω:

Το dvi-I βγαζει αναλογικο σημα οποτε δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις ανταπτορα εκει για να κανεις τη δουλεια σου με μια εξτρα οθονη.

Η παιρνεις λοιπον οθονη με display port ωστε να την βαλεις αμεσως πανω στην καρτα γραφικων, ειτε βαζεις την καινουρια οθονη στο DVI-D, και το display port παει στην οθονη που ηδη εχεις. Η κανεις τη δουλεια σου με ανταπτορες HDMI-DVI-D-Display Port, αναλογα τι θα παρεις.

 

Οσο για προταση οθονης στα 150max που εθεσες, θα σε βοηθησουν οι πιο ειδικοι :)

 

 

θεωρεις οτι αν παω σε 27 θα φενεται ασχημα διπλα στην 24 dell? (αν και για 27 αρα πρεπει να ανεβασω λιγο το budget)...επισης αν παω σε 23 αρα θα εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την 24 dell?

ισχυει αυτο οτι αν δειχνουν οι οθονες διαφορετικη εικονα...ας πουμε η μια ενα game kai η αλλη ξερω γω κατι αλλο τελειος τοτε ναι δεν παιζει πολυ ρολο...αλλα αν σε καποιο game παιζω και με τις δυο θα εχει τρομερη διαφορα ξερω γω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρεις οτι αν παω σε 27 θα φενεται ασχημα διπλα στην 24 dell? (αν και για 27 αρα πρεπει να ανεβασω λιγο το budget)...επισης αν παω σε 23 αρα θα εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την 24 dell?

ισχυει αυτο οτι αν δειχνουν οι οθονες διαφορετικη εικονα...ας πουμε η μια ενα game kai η αλλη ξερω γω κατι αλλο τελειος τοτε ναι δεν παιζει πολυ ρολο...αλλα αν σε καποιο game παιζω και με τις δυο θα εχει τρομερη διαφορα ξερω γω?

 

Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα πάνω σε αυτό, αλλά πιστεύω όχι, δεν θα έχει διαφορά (εφόσον μιλάμε για IPS panel).

23-24 αν τις βάλεις δίπλα δίπλα για dual monitor, θα φαίνεται η διαφορά στις διαστάσεις.

Η διαφορά στις διαστάσεις θα φαίνεται αν δεν είναι απόλυτα ίδια τα monitor. Δεν θα είναι τεράστια η διαφορά εννοείται, αλλά αν είσαι "ψείρας" θα σε πειράζει στο μάτι.

Επίσης ανάλογα και με τη βάση της κάθε οθόνης δεν θα είναι στο ίδιο απόλυτα ύψος, οπότε θα δημιουργούνται διαφορές και από αυτό.

Γνώμη μου είναι πάρε μία 23-24αρα με σχετικά μικρά bezel και την προσαρμόζεις εσύ πάνω στο γραφείο σου όπως σου αρέσει.

Οι διαφορές δεν θα είναι χαοτικές (έχω 22αρα διπλα σε 27αρα και ειναι μια χαρα :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα πάνω σε αυτό, αλλά πιστεύω όχι, δεν θα έχει διαφορά (εφόσον μιλάμε για IPS panel).

23-24 αν τις βάλεις δίπλα δίπλα για dual monitor, θα φαίνεται η διαφορά στις διαστάσεις.

Η διαφορά στις διαστάσεις θα φαίνεται αν δεν είναι απόλυτα ίδια τα monitor. Δεν θα είναι τεράστια η διαφορά εννοείται, αλλά αν είσαι "ψείρας" θα σε πειράζει στο μάτι.

Επίσης ανάλογα και με τη βάση της κάθε οθόνης δεν θα είναι στο ίδιο απόλυτα ύψος, οπότε θα δημιουργούνται διαφορές και από αυτό.

Γνώμη μου είναι πάρε μία 23-24αρα με σχετικά μικρά bezel και την προσαρμόζεις εσύ πάνω στο γραφείο σου όπως σου αρέσει.

Οι διαφορές δεν θα είναι χαοτικές (έχω 22αρα διπλα σε 27αρα και ειναι μια χαρα :P).

λογικα θα παω σε 23-24 βεβαια θα εχει σιγουρα διαφορα απο την dell αλλα δεν πειραζει τι να κανουμε...μονο με 2 ιδιες θα φενεται ολοιδιο αλλιως οπως και να χει πιστευω διαφορα θα υπαρχει...

 

τι εννοεις οταν λες με μικρα bezel?

 

επισης εχω δει κατι βασεις που βαζουν δυο ή και τρια μονιτορς...θα φενεται καλυτερα χωρις τις δικες τους βασεις? δηλαδη σε μια βαση για 2 οθονες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα παω σε 23-24 βεβαια θα εχει σιγουρα διαφορα απο την dell αλλα δεν πειραζει τι να κανουμε...μονο με 2 ιδιες θα φενεται ολοιδιο αλλιως οπως και να χει πιστευω διαφορα θα υπαρχει...

 

τι εννοεις οταν λες με μικρα bezel?

 

επισης εχω δει κατι βασεις που βαζουν δυο ή και τρια μονιτορς...θα φενεται καλυτερα χωρις τις δικες τους βασεις? δηλαδη σε μια βαση για 2 οθονες?

 

Δεν έχω εμπειρία με βάσεις και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την κατηγορία για να σου απαντήσω. Αλλά όπως και να χει, γιατί να δώσεις 150 να πάρεις μία οθόνη, + αρκετά ακόμα για να πάρεις μία βάση, και να μην πάρεις άλλη μια dell εξ αρχης.

 

Μικρά bezel εννοώ το περίγραμμα, γύρω γύρω από την οθόνη, να μην είναι πολύ χοντρό ώστε αν κολλήσεις τις 2 οθόνες να μην φαίνεται ανάμεσα τους μεγάλο κενό λόγω αυτού του περιγράμματος (bezel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με παιρνει να δωσω πανω απο 150...για τη βαση το ανεφερα στην περιπτωση που θα ηταν πολυ ασχημο με τις δικες τους βασεις...
επειδη σκεφτομαι μελλοντικα να παω σε 4κ αναλυσεις...οχι στο αμεσο μελλον αλλα στα επομενα χρονια προτιμω να κρατησω λεφτα για να παρω τοτε κατι πιο ακριβο...τωρα θα ηθελα κατι καλο σε 23-24 ιντσες αλλα μεχρι 150...δεν θελω να δωσω παλι 200 που κανει η dell. οσο καλη και αν ειναι.... παρεπιπτωντος ειδα μια στο crazy sundays http://www.e-shop.gr/othoni-lg-23mp68vq-p23-led-full-hd-black-p-PER.155877

και εχω διαβασει καλα σχολια... υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτο το ποσο?? επισης ετσι οπως ειναι θα εχει διαφορα μεγαλη λες με βαση κα αυτα που ειπες με τα bezel??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bezel της συγκεκριμένης είναι λεπτότερα από αυτά της δικιάς σου, μια χαρά θα είναι. Το πολύ πολύ αν χτυπάει στο μάτι άσχημα, που δεν νομίζω, προσαρμόζεις το ύψος της μικρότερης λίγο προς τα  πάνω (βάζεις κάτι κάτω από τη βάση για να πάρει ύψος) για να το διορθώσεις λίγο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το ποσο θεωρεις οτι υπαρχει κατι καλυτερο ??

Νομίζω πως όχι, και αν εχεις και κάρτα γραφικών AMD ακόμα καλύτερα, μιας και υποστηρίζει και Free sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να παω σε αυτη...δεν βρηκα να ειναι καποια καλυτερη σε αυτα τα λεφτα... μονο αυτη ειναι στα ιδια λεφτα http://www.skroutz.gr/s/4263640/Asus-VS247HR.html

αλλα εχω την εντυπωση οτι η lg ειναι καλυτερη (ετσι πιστευω δηλαδη) δεν ξερω...ας πει και καποιος που εχει δουλεψει καποια απο τις δυο την γνωμη του...

υ.γ nvidia εχω αυτη τη στιγμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...