Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφερον για ενισχυτη + ηχεια για μαγαζι


ludvihoscar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεο μελος στο σαιτ και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ. 

Ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ απο θεματα ενιχυτων και ενδιαφερομαι να αγορασω εναν ενισχυτη που να δεχεται 4 ηχεια τουλαχιστον.

Οποτε θελω προταση και για ηχεια.

Τον θελω για το μαγαζι μου, για να τον συνδεσω με το desktop . 

Σκεφτομαι να βαλω απο ενα ηχειο σε καθε γωνια απο τις 4 του μαγαζιου.

Σαν διαταξη το σκεφτομαι σωστα ή οχι? Εχετε να προτεινετε καλυτερη τοποθετηση? 

Εδω και πολλα χρονια εχω στο μαγαζι μου 4 ηχεια συνδεδεμενα σε ενα Hi-fi των 150 ευρω το οποιο κανονικα ομως δεχεται μονο 2 ηχεια (εχω βαλει 4 ηχεια δηλαδη σε 2 υποδοχες).

Το μαγαζι μου ειναι εμπορικο και εχει μεγεθος 9Χ4 (16 τμ). 

Δε με νοιαζει η δυναμη του ηχου αλλα η ποιοτητα του. 

Αξιζει η αλλαγη και τα λεφτα που θα δωσω? Προκειται να δω διαφορα στην ακουστικη?

Το μπατζετ που διαθετω για ενισχυτη + 4 ηχεια ειναι συνολικα 600-700 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε , καλως ορισες!

προκειτε να δεις διαφορα , ισως (πες μας τι ηχοσυστημα εχεις τωρα) , αλλα γνωμη μου ειναι να παρεις εναν ηλεκτρολογο που το 'εχει' με τον ηχο , η καποιον τεχνικο ηχου.

ναι θα σου κοστισει '100 ευρο' παραπανω , αλλα θα κανεις δουλιτσα καλυτερα.

 

καταρχην , πρεπει να δεις τις καλωδιωσεις. μπορει να εχεις μαγαζι 9χ4 , αλλα τα καλωδια μπορει να κανουν 2 γυρες το καθενα στους τοιχους.

πρεπει να βρεις καταληλα ηχεια και οπτικα αλλα και σαν χαρακτηριστηκα που να συνδιαζονται με τον ενισχυτη.

ισως πας σε 100v λυσεις.

θα χρειαστεις μια κονσολα μικρη , που να μπορεις να διαχειριζεσαι τις εντασεις . απο τον ενισχυτη και μονο δεν το κανουμε αυτο. (εξαιρουνται οι hi-fi , homecinema)

παιζουν παρα πολλα ρολο που καλο θα ηταν να τα δει ενας γνωστης , να μελετησει λιγο τον χωρο σου και να σου προτεινει κατι ορθο.

 

αν σου πουμε παρε τον ταδε ενισχυτη και 4 ηχεια ταδε. δεν νομιζω να βγει σωστη εγκατασταση

 

(btw , εισαι σε λαθος υποφορουμ. θα μεταφερθει λογικα το θεμα σου στο σωστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. 

Για ενισχυτη Hi-fi ενδιαφερομαι βασικα. 

 

Τωρα εχω ενα jvc mx-d551tr

 

Προσπαθησα να κανω την κατοψη, αν μπορει αυτο να βοηθησει. 

Την εβαλα στα συννημενα, δε ξερω αν θα εμφανιστει σωστα

post-417064-0-42096300-1477339818_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατ' αρχην , τα καλωδια σε πειραζει να ειναι στο πατωμα?

κατα δευτερον , μπορεις να αγορασεις απο εξωτερικο?

κατα τριτον , θα σου αρεσαν τα wall mounted / bookshelf speakers? η θα πηγαινες και σε πατωματος?

*κατα τεταρτον* , θα πηγαινεσε σε μεταχειρησμενα? μπορεις να βρεισ στο 1/3  της τιμης , μετα απο ψαξιμο και χρονο , ηχεια που αξιζουν με 1000 σε αυτο το budget.

 

μιλαμε σε hifi επιπεδο.

δεν εχουμε πολυ ενταση,  αλλα εχουμε λιγη παραπανω 'ποιοτητα' εδω.

εννοειτε , και πρεπει να ξερεις οτι το αντικειμενο , μπορει να σου βγει πανακριβο αν ψαχνεις το 'τελειο'

 

εχω καποιες προτασεις , απλα πρεπει να απαντησεις στα παραπανω

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και τη διαθεση σου να με βοηθησεις.

Δεν με πειραζει αν τα καλωδια ειναι στο πατωμα, μπορω να αγορασω απο εξωτερικο,  προτιμω wall mounted / bookshelf speakers και τελος, θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο αν ειναι κατι που αξιζει τα λεφτα του και γλιτωσω και ενα σεβαστο ποσο. 

Δεν με ενδιαφερει η δυναμη του ηχου, μονο η ποιοτητα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και τη διαθεση σου να με βοηθησεις.

Δεν με πειραζει αν τα καλωδια ειναι στο πατωμα, μπορω να αγορασω απο εξωτερικο,  προτιμω wall mounted / bookshelf speakers και τελος, θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο αν ειναι κατι που αξιζει τα λεφτα του και γλιτωσω και ενα σεβαστο ποσο. 

Δεν με ενδιαφερει η δυναμη του ηχου, μονο η ποιοτητα του. 

επειδη θες ποιοτητα..και λογικα θα θες ν ακους και μπασο , (κατω των 60hz να υποθεσω) τοτε γνωμη μου ειναι να πας σε ηχεια πατωματος..η εστω να τα κανεις 2 bookshelf και 2 floor. για να γεμησει λιγο ο ηχος.

 

παρ ολ αυτα ..δεν μπορω να βοηθησω με μεταχειρησμενα..θελει πολυ παραπανω ψαξιμο απ οτι περιμενα να βρω αυτη την εποχη..

 

οποτε θα σου δωσω 2-3 επιλογες σε λιγο..και αν θες μπορεις να τις κανεις απο εξω η απο ελλαδα.

 

--

για bookself ηχεια , μπορεις να δεις αυτα

mission lx2 

monitor audio bronze 2

 

για ενισχυτη, μπορεις να δεις 

η τον yamaha a-s300

η τον pioneer a-30

 

για ηχεια δαπεδου θα εβλεπα αυτα

magnat monitor supreme 802

 

~250 για ενισχυτη

~250 για ηχεια δαπεδου

~200-300 για τα bookshelf ηχεια.

μπορεις να επιλεξεις τον ενισχυτη και τα ηχεια δαπεδου η τον ενισχυτη και τα bookshelf και να προσθεσεις αργοτερα αλλα 2 αν δεν σου κανουν δουλεια αυτα.

πιο ορθο μου κανει εμενα να παρεις τον ενισχυτη και τα ηχεια δαπεδου παντως..

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα τεσσερα μετρα δεν χρειαζεσαι πιστευω διπλα ηχεια.Το μονο που θα καταφερεις ειναι να μπερδευεις τον ηχο.

Για ηχεια θα ελεγα να κοιταξεις τοιχου, μιας κ τα δαπεδου θα σου πιασουν χωρο.

 

Παντως ετσι οπως τα αναφερεις πιστευω πως κ με κανενα 200-300 θα εκανες μια χαρα δουλιτσα απο μεταχειρισμενα.

 

Υ.γ Ποια ηχεια εχεις τωρα?Τα καλωδια που τα χεις συνδεσει ειναι σωστα?

 

Τελος μηπως να κοιτουσες κ καμια καρτα ηχου για το pc?Εαν ειναι μαπα η onboard(υποθετω) σου θα δεις διαφορα μονο κ μονο απο αυτην την αλλαγη.

 

Υ.γ2 Δεν ριχνεις μια ερωτηση κ στο avclub.gr?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια, επειδη μπλεξατε με εναν εντελως ασχετο και σας ευχαριστω ειλικρινα που ασχολειστε μαζι μου, αυτοι οι 2 ενισχυτες, οπως και ολοι οι AV, εχουν επανω τους ραδιοφωνο fm? Επισης, με τι καλωδιο και τι υποδοχες πρεπει να εχω στον desktop μου για να συνδεσω επανω εναν ενισχυτη AV? Optical ή hdmi? Η κατι αλλο?

Δε με ενδιαφερουν πολλα πραγματα. Εα ραδιοφωνο θελω επανω και να συνδεεται με τον υπολογιστη μου!!!

ΔΕΝ ενδιαφερομαι να παιζω δυνατη μουσικη, μονο χαμηλοφωνα... απο τα 100 της εντασης, αντε να το βαλω στο 40. και πολυ λεω. 

Αυτο που ζηταω μονο, ειναι να εχω εναν καλυτερο ηχω απότι τωρα που δουλευω με ενα cd player (hi-fi) 20 ετων και ηχεια αγορασμενα απο παλιατζη με 20-40 ευρω το ενα. 

Σκοπευω φυσικα, αμεσως μετα την αγορα του ενισχυτη, να παρω και 2 ζευγαρια καλοουτσικα ηχεια (μπατζετ για 4 ηχεια 200-300 ευρω).

Αρκει να ακουω 20-30% καλυτερα απο οτι τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

av ενισχυτη γιατι θες?

αφου δεν θα παιξει σε homecinema.

δεν χρειαζονται optical , hdmi , η coaxial συνδεσεις.

 

εσυ θες ενα jack to rca καλωδιο για να παρεις ηχο απο τον υπολογιστη σου και να το δωσεις με rca στον ενισχυτυ.

 

αφου θες να εχει και ραδιοφωνο , τοτε πηγαινε σε αυτον τον ενισχυτη. ( yamaha r-s300)

και παρε και 2 ηχεια , για αρχη , και τελος.

κρατα τα υπολοιπα λεφτα σου για αλλους λογους η για μελοντικη αναβαθμιση , αν δεις οτι δεν σου φτανει ο ηχος..

το μαγαζι ειναι μικρο και τα 2 ηχεια θα σε γεμισουν αφου δεν θες μεγαλες εντασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι πραγματικα σκουπιδια τα ηχεια μου οπως και το cd player hi fi που εχω... Εχει 2 υποδοχες για ηχεια κι εγω εχω 2 ηχεια σε καθε υποδοχη. Γι΄αυτο ζηταω να κανω ολικη αλλαγη ...

 

 

Θελω AV γιατι πιστευω οτι ειναι ευκολος στη χρηση. Ο αλλος ειναι τοσο ευκολος? Μηπως για εναν PA χρειαζεται και μικτης? Αυτα με μπερδευουν γι αυτο αναζητω AV. Αν ειναι ολα ευκολα και σε εναν ενοσχυτη σαν τον yamaha r-s300. (PA ονομαζεται ή κανω λαθος?), τοτε θα παρω τετοιον. Αρκει να θελω μονο αυτον και χεια.. και τιποτα αλλο..


Ειναι πραγματικα σκουπιδια τα ηχεια μου οπως και το cd player hi fi που εχω... Εχει 2 υποδοχες για ηχεια κι εγω εχω 2 ηχεια σε καθε υποδοχη. Γι΄αυτο ζηταω να κανω ολικη αλλαγη ...

 

 

Θελω AV γιατι πιστευω οτι ειναι ευκολος στη χρηση. Ο αλλος ειναι τοσο ευκολος? Μηπως για εναν PA χρειαζεται και μικτης? Αυτα με μπερδευουν γι αυτο αναζητω AV. Αν ειναι ολα ευκολα και σε εναν ενοσχυτη σαν τον yamaha r-s300. (PA ονομαζεται ή κανω λαθος?), τοτε θα παρω τετοιον. Αρκει να θελω μονο αυτον και χεια.. και τιποτα αλλο..

Επεξ/σία από ludvihoscar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα σκουπιδια τα ηχεια μου οπως και το cd player hi fi που εχω... Εχει 2 υποδοχες για ηχεια κι εγω εχω 2 ηχεια σε καθε υποδοχη. Γι΄αυτο ζηταω να κανω ολικη αλλαγη ...

 

 

Θελω AV γιατι πιστευω οτι ειναι ευκολος στη χρηση. Ο αλλος ειναι τοσο ευκολος? Μηπως για εναν PA χρειαζεται και μικτης? Αυτα με μπερδευουν γι αυτο αναζητω AV. Αν ειναι ολα ευκολα και σε εναν ενοσχυτη σαν τον yamaha r-s300. (PA ονομαζεται ή κανω λαθος?), τοτε θα παρω τετοιον. Αρκει να θελω μονο αυτον και χεια.. και τιποτα αλλο..

δεν χρειαζεσαι AV ( κοινως home cinema amplifier) γιατι δεν θα περασεις ουτε εικονα ουτε ηχο απο εκει.

εσυ θες κατι σε hifi. οπως ο yamaha που σου ειπα πιο πανω. ειναι hifi και οχι PA ενισχυτης. στον PA θα χρειαζοσουν και μικτη. εδω οχι.

o συγκεκριμενος ειναι γι αυτην την δουλεια. ευκολος , με ραδιο και 2καναλος με 2 group ηχειων (4καναλος ισως μπορει να θεωρηθει ενας που εχει 4 διαφορετικες εξοδους. εδω μιλαμε για 2 εξοδους απο 2 ηχεια η καθε μια,2 δεξια-2 αριστερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα.. αρχιζω να καταλαβαινω τωρα... Οντως τα περισσοτερα απο τα στοιχεια του AV θα μου ηταν αχρηστα... Ο ενισχυτης για τον οποιο μιλαμε, η κατηγορια του ενισχυτη εννοω (αφου δεν λεγεται PA) πως λεγεται? Για να ξερω πως να τον αναφερω και σε ποια κατηγοια μεταχειρισμενων να ψαχνω. Και τελος,, αφου μπορω να κανω τη δουλεια μου και με AV, γιατι να παρω καποιον τετοιο? Ρωταω σαν ασχετος για να κατλαβω τι περισσοτερο προδφερει αυτος σε σχεση με εναν AV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν καταλαβα καλα, γκουγκραροντας, μιλαμε για ολοκληρωμενο ενισχυτη. Καπου διαβασα οτι το DAC ειναι πολυ χρησιμο και ο yamaha r-s300 δεν εχει αν καταλαβα καλα. Οντως ειναι τοσο σημαντικο αυτο το dac στην ποιοτητα του ηχου? Κατα 90% θα παιζω μουσικη απο τον υπολογιστη.

Ο yamaha r-s201 τι λιγοτερο προφερει και ειναι 100 ευρω φθηνοτερος απο τον r-s300?

Τελος, να αναφερω πως θελω να συνδυασω τον ενισχυτη με τα dali zensor 1 ή 3 για τα οποια εχω διαβασει τα καλυτερα. Ειναι μεγαλη η διαφορα ποοτητας ηχου αναμεσα στα dali 1 και 3? Ταιριαζουν με τον yamaha r-s300?

Μεχρι τωρα στο μαγαζι μου εχω 4 ηχεια (κακιστα ηχεια, κακο cd hi-fi), ενα σε καθε γωνια απο υις τεσσετις του μαγαζιου. Πιστευετε πως με 2 καλα ηχεια οπως τα dali, θα εχω καλο ηχο ή μου αρκουν μοναχα 2 ηχεια? Και αν αρκουν, σε ποιο σημειο του μαγαζου πρεπει να μπουν??

Επεξ/σία από ludvihoscar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης για τον οποιο μιλαμε, η κατηγορια του ενισχυτη εννοω (αφου δεν λεγεται PA) πως λεγεται?Και τελος,, αφου μπορω να κανω τη δουλεια μου και με AV, γιατι να παρω καποιον τετοιο?

λεγετε hi-fi amplifier. 

μπορεις φυσικα να πας σε AV ενισχυτη , αλλα στα ιδια λεφτα θα παρεις κατι πολυ χειροτερο. κοινως , δεν συμφερει , αφου δεν θα χρησιμοποιηθει σαν AV.

 

 

Αν καταλαβα καλα, γκουγκραροντας, μιλαμε για ολοκληρωμενο ενισχυτη. Καπου διαβασα οτι το DAC ειναι πολυ χρησιμο και ο yamaha r-s300 δεν εχει αν καταλαβα καλα. Οντως ειναι τοσο σημαντικο αυτο το dac στην ποιοτητα του ηχου? Κατα 90% θα παιζω μουσικη απο τον υπολογιστη.

Ο yamaha r-s201 τι λιγοτερο προφερει και ειναι 100 ευρω φθηνοτερος απο τον r-s300?

Τελος, να αναφερω πως θελω να συνδυασω τον ενισχυτη με τα dali zensor 1 ή 3 για τα οποια εχω διαβασει τα καλυτερα. Ειναι μεγαλη η διαφορα ποοτητας ηχου αναμεσα στα dali 1 και 3? Ταιριαζουν με τον yamaha r-s300?

Μεχρι τωρα στο μαγαζι μου εχω 4 ηχεια (κακιστα ηχεια, κακο cd hi-fi), ενα σε καθε γωνια απο υις τεσσετις του μαγαζιου. Πιστευετε πως με 2 καλα ηχεια οπως τα dali, θα εχω καλο ηχο ή μου αρκουν μοναχα 2 ηχεια? Και αν αρκουν, σε ποιο σημειο του μαγαζου πρεπει να μπουν??

το DAC σημαινει Digital to Analog Converter. δηλαδη ειναι ενα τσιπακι / συσκευη που κανει το αναλογικο σημα ψηφιακο.

και καλα καταλαβες ο ενισχυτης αυτος που βλεπουμε (a-s300) δεν εχει dac. ολες οι υποδοχες και οι εξοδοι του ειναι αναλογικες (εχει παντου απλα καλωδια , με απλο ρευμα/volts. τα ψηφιακα λειτουργουν με 0 και 1)

ο υπολογιστης σου εχει DAC και καθε υπολογιστης , γιατι εχει την καρτα ηχου. η καρτα ηχου , περνει το αρχειο mp3 που παιζει το προγραμμα που εχει επιλεξει η χρηστης , και απο 0 και 1 που εχει ενα mp3 , αυτο το κανει αναλογικο σημα , και το δινει στις εξοδους της καρτα ηχου. εσυ βαζεις τα ακουστηκα / ενισχυτη σου και αυτο το αναλογικο σημα ενισχυεται και παιζει στα ηχεια (η απλα παιζει στ ακουστικα)

 

ο r-s201 εχει καποια πραγματακια που λειπουν απο τον r-s300 /301.

αν δεις σε specs θα δεις οτι ο r-s200 δινει 'περισσοτερα' watt απο τον 300/301.

ναι ομως , οι αλλοι 2 εχουν λιγοτερο THD (αρμονικη παραμορφωση. που οσο λιγοτερη τοσο το καλυτερο. καλο ειναι κατω απο 1% να αγοραζουμε προιοντα ηχου)

 

 

Yamaha R-S201 ($129) -

100 watts 2 into 8 ohms (40-20,000 Hz) at 0.2% THD

 

Yamaha R-S300 ($280) -

50 watts x 2 (stereo) into 8 ohms (20-20,000 Hz) at 0.04% THD

 

Further, let's look at the Yamaha A-S301 for $350 --

60 watts 2 channels into 8 ohms (20-20,000 Hz) at 0.019% THD

 

 

 

τα dali zensor 3 εχουν καλυτερο μπασο απο τα zensor 1. τεραστια δεν ειναι η διαφορα , αλλα θα πηγαινα με τα 3αρια εγω. ταριαζουν με τον r-s300 ναι.

για μενα βαλτα σε 2 γωνιες στο πισω μερος του μαγαζιο. απλα αν μπορεις να τα εχεις στο υψος του κεφαλιο σου. και τα ηχεια να κοιτανε στην απεναντη μερια του μαγαζιο , στο κεντρο. καλο ειναι να μην εχει εμποδια μπροστα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...