Προς το περιεχόμενο

http://yourtv.link/ απομάκρυνση και πως ?


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες προσπαθώ με κάθε τρόπο εδώ και καιρό να διώξω αυτή την βδέλα από το pc και δεν τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα.

Οτι οδηγό και αν έχω ακολουθήσει, πάντα επανέρχεται.

 

Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο ώστε να απαλλαγώ μια για πάντα από αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format!  :P


Περα απο την πλάκα αυτά τα έκανες όλα???

 

https://www.techsupportall.com/remove-yourtv-link-homepage-ads-removal-help/

 

Αν ναι είσαι σιγουρος ότι δεν είναι embedded σε κανενα απο τα προγράμματα που χρησιμοποιείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις δοκιμάσει και τα 4? Με αυτην την σειρα παντα, ολα μαζι:

 

1. adwcleaner

2. jrt

3. rkill

4. malware bytes

 

 

Εχω χρησιμοποιήσει

jrt

malware byte

spyhunter

super antispyware

και αρκετά άλλα.

 

Ενώ όλα το βρίσκουν μετά την επανεκκίνηση που ζητούν επανέρχεται.

 

Ότι οδηγό και αν ακολούθησα για χειροκίνητη αφαίρεση , και αυτός απέτυχε.

 

Θα το κοιτάξω και σε safe mode αν είναι πιο αποτελεσματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου βγαίνει; Σαν αρχική σελίδα ή έχεις και άλλες παρενέργειες;

Κάνε καθαρισμό με το adwcleaner (είδα ότι δεν το ανέφερες στη λίστα με τα προγράμαμτα που χρησιμοποίησες).

Αν είναι μόνο σαν αρχική σελίδα στους browsers δοκίμασε και το εξής:

1) άλλαξε την αρχική σελίδα

2) κλείσε τον browser

3 πάτα WINDOWS+R και δώσε iexplore.exe ή firefox.exe ή chrome.exe ανάλογα με τον ποιο browser έχεις.

4) παρέμεινε η αρχική σελίδα ή άλλαξε πάλι;

5) Αν παρέμεινε σε αυτήν που έβαλες κάνε δεξί κλικ στη συντόμευση του browser και πήγαινε ιδιότητες. Δες αν έχει την "βδέλα" κολλημένη στο "Προορισμός" μετά από το όνομα του αρχείου του browser. Αν είναι εκεί σβήστο και σώσε. Στα 10άρια, αν κάνεις δεξί κλικ στη συντόμευση στην taskbar πρέπει να ξανακάνεις δεξί κλικ στο όνομα του browser για να βγει το Ιδιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε και τρέξε το hitmanpro http://www.surfright.nl/en/hitmanpro  δεν διαρκεί η σάρωση γιαυτό μη φοβηθείς και τρέξεις το γρήγορο σκανάρισμα.

Σε safe mode δεν υπάρχει επικοινωνία με το διαδίκτυο όποτε ενημέρωση πριν όπως και με το malwarebytes δηλαδή.

Έχει και δυνατότητα δημιουργίας usb δεν το έχω κάνει ποτέ να θέλει εκκίνηση από το usb ακόμα καλύτερα να το δοκίμαζες θα πρότεινα μιας και έχεις το ζήτημα.

Αυτό το πρόγραμμα μου βγάζει 3 cookies κάθε φορά που το τρέχω από το chrome canary εφόσον το έχω τρέξει μετά το τελευταίο καθαρισμό του θα είναι η τηλεμετρία της google αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω τις ίδιες ιστοσελίδες με τον κανονικό σερφάρω να πέφτω έξω τα άλλα jrt, adwcleaner, malwarebytes δεν τα βλέπουν ή τα θεωρούν ακίνδυνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε safe mode  έτρεξα

 

malware bytes

hitman pro

super antispyware

rkill

adwcleaner

jrt

το spy hunter 4 πλέον έχει λύξει ...

 

Δεν ... τα ίδια και τα ίδια.

 

Συμπτώματα πέραν της αρχικής σελίδας είναι να loadάρει η cpu στο 30-40% μόνιμα χωρίς να κάνω κάτι .

 

Εχω καθαρίσει τους bowsers από οποιαδήποτε επιλογή εκκίνησης σε yourtvlink , μέχρι και την registry έχω πειράξει ... αλλά με το επανεκκινώ , νά σου η βδέλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επειδή είχα πρόσφατα ένα παρόμοιο πρόβλημα ενδέχεται να έχει γίνει το ίδιο και σε εσένα.

Παίζει να έχει εισάγει Group Policies στο σύστημα ώστε και να φτιάξεις νεο χρήστη να ισχύουν οι νέες πολιτικές και να μην αλλάζει με τίποτα η αρχική σελίδα και να σε κάνει redirect όπου θέλει.

Όπως και να έχει, **ενεργοποίησε πρώτα την προβολή κρυφών αρχείων/φακέλων και αρχέιων συστήματος** και πήγαινε στο φάκελο:

C:\Windows\System32\GroupPolicy

εκεί υπάρχουν δυο υποφάκελοι Machine & User, έλεγξε τους και τους δυο και αφού πρώτα κάνεις backup (αν υπάρχει) το αρχείο Registry.pol σβήστο.

Κάνε επανεκκίνηση και τσέκαρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το εαν καταφέρεις να το αφαιρέσεις ή αναγκαστείς τελικά να κάνεις format , για να γλυτώσεις μελλοντικά παρόμοια προβλήματα , θα σου πρότεινα να βάλεις το dropmyrights ώστε να μην τρέχει ο browser με δικαιώματα administrator μιας και το πιθανότερο είναι να κόλησες ότι κόλησες επειδή ακριβώς πειράχτηκαν αρχεία συστήματος.

Το έχω βάλει σε pc φίλων που είναι λίγο "απρόσεχτοι" στο που μπαίνουν και έχω βρει την υγειά μου.Σταμάτησαν να με παίρνουν τηλέφωνο να μου λένε οτι το pc τους γέμισε ιούς.Δεν είναι πανάκεια αλλά το μεγαλύτερο μέρος των κακόβουλων λογισμικών το αποτρέπει να πειράξει τα αρχεία συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...