Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστο hdmi καλωδιο


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να είναι όλα το ίδιο, γι αυτό και οι τιμές τους ποικιλουν. Για παράδειγμα υπάρχουν καλώδια με επιχρυσες εξόδους, που ίσως να ναι σημαντικό. Και γενικότερα, κάποια με ανώτερη ποιότητα κατασκευής.

Δύο που έχω πάρει από ebay και πλαίσιο, δεν δουλεύουν πλέον.Και δεν τα κακομεταχειριστηκα.

Τι μάρκα θα μου προτείνατε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τι θα συνδέσεις είναι το θέμα.

 

Αν μιλάμε για τηλεόραση 4Κ με 200+hz rt ,οκ να δώσεις και 30 ευρώ,να πάρεις ένα με θωράκιση και μια α' ποιότητα.

 

Τώρα,για τα υπόλοιπα...

 

http://www.skroutz.gr/c/1946/kalwdia_HDMI/f/553756_553758/micro-HDMI-male-HDMI-male.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι όλα το ίδιο, γι αυτό και οι τιμές τους ποικιλουν. Για παράδειγμα υπάρχουν καλώδια με επιχρυσες εξόδους, που ίσως να ναι σημαντικό. Και γενικότερα, κάποια με ανώτερη ποιότητα κατασκευής.

Δύο που έχω πάρει από ebay και πλαίσιο, δεν δουλεύουν πλέον.Και δεν τα κακομεταχειριστηκα.

Τι μάρκα θα μου προτείνατε;

Χρειάζεσαι απλά ένα επώνυμο καλώδιο της τάξεως των 10-15€.

 

Οι επίχρυσες επαφές, ήταν και είναι αναγκαίες, σε καλώδια που μεραφέρουν αναλογικό σήμα. Εκεί χρειάζεσαι την καλύτερη δυνατή ποιότητα για τις μικρότερες δυνατές απώλειες. Επίσης, παίζει ρόλο και το πάχος, ανάλογα τη χρήση.

 

Στα ψηφιακά καλώδια όμως, DVI-D, HDMI, DP, δεν παίζει ρόλο η ποιότητα στη μεταφορά σήματος, αφού υπάρχουν ειδικοί αλγόριθμοι επαλήθευσης και διόρθωσης χαλασμένων πακέτων, παίζει όμως στο να μην κόβεται ή να χαλάνε οι επαφές μέσα στα βύσματα μετά από λίγο καιρό.

 

Πάρε όποιο σου κάνει σε Belkin/SBS/Monster από το Public και θα είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάνε σχετικά εύκολα τα καλώδια hdmi γιατί έχουν μικρά pins.

Καλό θα είναι αν γίνεται να μην βγάζεις συχνά το καλώδιο.

 

Αγόρασε το πιο φθηνό ενισχυμένο.

 

http://www.e-shop.gr/cablexpert-ccp-hdmi4-6-hdmi-v14-premium-quality-cable-m-m-18m-bulk-p-PER.584060

 

http://www.public.gr/product/perifereiaka/kalodia-adaptors/hdmi/kalodio-hdmi-13-sbs-15m/prod8082685pp/

(αυτό δεν κάνει για 3d είναι v. 1.3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το ειχα ψαξει και εγω πριν καποιο διστημα, να βρεις ενα καλωδιο ωστε να ειναι συμβατο με αυτο πυο θες να κανεις 1.2, 1,3, 1.3b με ethernet κτλ, με το καταλληλο μηκος που θελεις αλλα απο εκει και περα μην νομιζεις οτι οσα πιο πολλα χρηματα θα ξοδεψεις τοσο καλυτερο προιον θα παρεις.

Πχ εαν παρεις ενα απλο HDMI 2 μετρα καλωδιο δεν χρειαζεται να δωσεις παραπανω απο 5-7 ευρω.

Τα επιχρυσα κτλ ειανι μουφα καθως στα 2 μετρα δεν εχει απωλεια το σημα ειτε στα 10 μετρα. Και να πεις οτι θα παρω επιχρυσο πρεπει να ειανι τα πιν που ειανι ΜΕΣΑ στο βυσμα (εκει που κανει πραγματικα επαφη) οχι το γυρω γυρω.

Τωρα εαν χρειαζεσαι καποιο νεο πρωτοκολλο απο αυτα που θα βγουνε στο εγγυς μελλον και θα υποστηριζουν περισσοτερα fps κτλ δεν νομιζω οτι ποτε η αξια ενος καλωδιου να παει πανω απο 10 ευρω. 

Εαν χαλασει το πετας και περνεις ενα νεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα HDMI καλωδια ιδια ειναι για μενα. Παρε το φθηνοτερο 1.4 ή 2.0 που μπορεις να βρεις.

 

Τα περι specs μουφα μαρκετινγκ ειναι για να προσελκυσουν ανοητους στο να αγορασουν ακριβα καλωδια που ουσιαστικα λειτουργουν το ιδιο με τα φθηνα. Στο τελος-τελος ενα απλο καλωδιο ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και τις πληροφοριες.

Και γω για ενα καλωδιο εως 15€ υπολογιζα.(μικρο ειναι το ποσο, αλλα να παρω τουλαχιστον ενα καλωδιο που να μη χρειαστει πολυ συντομα αλλαγη)

Δυστυχως, το ενα ακρο (micro HDMI) θα μπαινοβγαινει συχνα,αλλα σχετικα προσεκτικα(οπως γινοταν και με τα αλλα δυο που λεω οτι μου χαλασαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...