Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV 50'' και άνω


stevevo21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είμαι στην αναζήτηση τηλεόρασης 50'' και άνω (μάλλον για 55'' και άνω με κόβω), αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω, οπότε αποφάσισα να ζητήσω και τη γνώμη σας μιας και απ' ότι έχω δει υπάρχουν άτομα εδώ που το γνωρίζουν καλά το αντικείμενο.

 

Τι χρειάζομαι λοιπόν: smart tv και χρήση κυρίως για ταινίες (κατεβασμένες σε καλή ποιότητα και από ote tv), αγώνες ποδοσφαίρου και ps4. Το 3D δεν είναι κάτι που με καίει για να είμαι ειλικρινής.

 

Το budget που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι τα 800 ευρώ πάνω κάτω. 

Κοιτάω γενικά σε Samsung, LG και Sony. Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη; Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω κάτι μοντέλα KDL της Sony, αλλά ακόμα απέχω από την τελική απόφαση. 

 

Ευχαριστώ σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να πάω σε UHD, οπότε κατά κύριο λόγο βλέπω FHD. Τώρα αν τύχει καμιά καλή προσφορά σε UHD δεν θα με χαλάσει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομία: με το HDR έχεις μεγαλύτερη αντίθεση και πλουσιότερο εύρος χρωμάτων, το λευκό είναι πιο φωτεινό και το μαύρο είναι πιο βαθύ. Με άλλα λόγια η εμπειρία θέασης είναι πιο εντυπωσιακή. Σε γενικές γραμμές αγοράζοντας μια HDR τηλεόραση είσαι πιο future proof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony KD-55XD7005 που μου έδειξε ο φίλος Age4Greeks είναι SUHD. Γι αυτό το είπα. Βέβαια είναι με IPS panel που απ'ότι κατάλαβα δεν είναι και πολύ καλό, αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί. Enlighten me please. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUHD ειναι μονο της samsung τα top μοντελα (ειναι απλα μια ονομασια δεν ειναι καποια τεχνολογια η lg πχ το ονομαζει super uhd), τα οποια ειναι ικανα να αναπαραγαγουν πληρως το HDR, ολα τα φθηνοτερα μοντελα απλα μπορουν  τα το διαβασουν. Εν ολιγοις για πληρη υποστηριξη hdr θες 1500αρικο σε 55αρα. IPS σημαινει κυριως κακη αντιθεση και σχεδον ανυπαρκο μαυρο, ειναι εμφανεστατο σε χαμηλο φωτισμο η σκοτεινο δωματιο. Γι αυτο δεν ενδείκνυται για θεαση ταινιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρα πολλα λαθη και ελληψεις στα χαρακτιριστικα των συσκευων το σκρουτζ. Αν δε ξερεις, μπαινεις στο site του εκαστοτε κατασκευαστη και βλεπεις ακριβεις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...