Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV 50'' και άνω


stevevo21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πηγαινετε καν να δειτε τηλεορασεις απο κοντα θα παιζουν με splitter ή με 4κ αναλυση ή αγνωστο σε τι ρυθμισεις παιζουν... (εκτος απο τα promo stand)

Ενας που θα παρει τν για να βλεπει τα gr ψηφιακα καναλια με sd ή ψευτο hd και ουτε καν 16.9 οτι και να παρει δεν θα δειχνει καθολου καλα λόγω upscaling/θορυβου

Μην ψαρωνετε με 4κ και ξοδευετε χρηματα προς το παρών(3 χρονια) δεν μπορεις να τις αξιοποιησεις..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά εγώ δεν τη θέλω για να βλέπω ελληνικά κανάλια οπότε χέστηκα για digea κλπ. Αθλητικά από ote tv, ταινίες/σειρές από ote tv και κατεβασμένες και ps4. Αυτή θα είναι η χρήση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ ολα τα παραπανω..μονο η εκδοση pro παιζει 4κ hdr games(οταν βγουν)και εννοειτε ουτε αυτο, ουτε το απλο υποστηριζει 4k blue ray!!!

Ακομη και σε αυτα τα games θα ναι και αυτα με rendering σαν να λεμε upscaling.

 

Σχετικα με καναλια ειτε βλεπεις τα 10 hd δορυφορικα καναλια ειτε τα 1080ριπ ειναι συμπιεσμενα (compression rate) και παλι θα πεφτει upscaling=θορυβος

Σαν συμπερασμα η απλη παλια σας 32 40 full hd θα δειχνει καλυτερα!

 

Απλα η καταναλωτικη μανια μοστρα μάρκετινγκ κτλ εκανε τις 50+ 4κ ,curved ή μη ,ps4 pro,xbox s,scorpio(οταν βγει) να πουλανε ενω στην ουσια η τεχνολογια εδω και 3+ χρονια εχει μεινει και συνεχίζει στα 1080...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει όμως πάρα πολλές φορές ότι full HD μοντέλα δεν βγαίνουν πια. Όλα τα νέα μοντέλα με specs της προκοπής είναι uhd. Οι τιμές επίσης έχουν εξισώθει στα περσινά η και χαμηλότερα επίπεδα των full HD.

 

Απλά πλέον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να ασχολούμαστε με full HD η HD ready από την στιγμή που έχουν εξαφανιστεί. Δείτε λίγο τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς και μετά προτείνετε.

 

Το να επιμένουμε σε μια άποψη που κυριαρχούσε πριν δύο χρόνια (τα ίδια έλεγα και εγώ τοτε) δεν έχει νόημα. Τα ίδια έγιναν ακριβώς αν θυμάμαι το 2005 με το full HD και το HD ready..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει όμως πάρα πολλές φορές ότι full HD μοντέλα δεν βγαίνουν πια. Όλα τα νέα μοντέλα με specs της προκοπής είναι uhd. Οι τιμές επίσης έχουν εξισώθει στα περσινά η και χαμηλότερα επίπεδα των full HD.

 

Απλά πλέον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να ασχολούμαστε με full HD η HD ready από την στιγμή που έχουν εξαφανιστεί. Δείτε λίγο τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς και μετά προτείνετε.

.

Νομίζω εδώ το λέω ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@graphist83

Φιλε μου να παρω curved η όχι?

UE49KU6100W

UE50KU6000

 

Η αποσταση μου είναι 2.5-3 μετρα, την θελω κυριως για torrent movies και κανα pc gaming μεσω hdmi και είναι η πρωτη μου καλη τηλεοραση :)

Σκεφτόμουνα για 55αρα αλλα μηπως είναι μεγαλη?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@graphist83

Φιλε μου να παρω curved η όχι?

UE49KU6100W

UE50KU6000

 

Η αποσταση μου είναι 2.5-3 μετρα, την θελω κυριως για torrent movies και κανα pc gaming μεσω hdmi και είναι η πρωτη μου καλη τηλεοραση :)

Σκεφτόμουνα για 55αρα αλλα μηπως είναι μεγαλη?

Ευχαριστω

Οι curved θεωρώ πως αξίζουν για 60''+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@graphist83

Φιλε μου να παρω curved η όχι?

UE49KU6100W

UE50KU6000

 

Η αποσταση μου είναι 2.5-3 μετρα, την θελω κυριως για torrent movies και κανα pc gaming μεσω hdmi και είναι η πρωτη μου καλη τηλεοραση :)

Σκεφτόμουνα για 55αρα αλλα μηπως είναι μεγαλη?

Ευχαριστω

 

Γενικώς οι κυρτες έχει παρατηρηθεί ότι πολλοί τις βρίσκουν πιο εντυπωσιακες και ξεκουραστες. Βέβαια όσο μεγαλώνει το μέγεθος αυτό ενισχύεται. Αλλά μιας και σε τιμή είναι στα ίδια γιατί όχι η 6100. Μάλιστα οι κυρτες φοράνε original panel από Samsung. Άρα ποιοτικά είναι σε θετικό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αποσταση που τη θελω είμαι οκ με 49-50 ιντσες?

Πολλοι λενε "οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο" αλλα περα από το ότι αυξάνεται η τιμη, μηπως παραειναι μεγαλη?

Επισης οι curved είναι οκ για tv (ειδήσεις, αθλητικα) και για gaming? Ή υπαρχει καποιο ειδος παραμόρφωσης?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο εγώ. OLED αξίζει FULL HD ή καλύτερα να είναι 4Κ; 

 

Να δωσεις τοσα χιλιαρικα και να μην εχεις 4k?Πως το βλεπεις?

Παει το full hd,απο του χρονου μονο κατι 32ρες θα υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...