Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV 50'' και άνω


stevevo21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATE: Φίλος μου, μου δίνει αυτή https://www.skroutz.gr/s/6599147/Samsung-UE55J6300.html που την έχει κάτι μήνες με 450€, επειδή πήρε καινούρια. Ξέρω ότι είναι Full HD, αλλά για 450 δεν είναι καλή επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

UPDATE: Φίλος μου, μου δίνει αυτή https://www.skroutz.gr/s/6599147/Samsung-UE55J6300.html που την έχει κάτι μήνες με 450€, επειδή πήρε καινούρια. Ξέρω ότι είναι Full HD, αλλά για 450 δεν είναι καλή επιλογή; 

 

Καλη τηλεοραση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας κι έχουμε καταλήξει σχεδόν, το ερώτημα είναι τώρα. Την UE55J6300 που ναι μεν είναι Full HD, αλλά είναι curved και την παίρνω με 450 ή την 55KU6000 που είναι 4Κ, οπότε future proof και την παίρνω με 730; Ιδού η απορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας κι έχουμε καταλήξει σχεδόν, το ερώτημα είναι τώρα. Την UE55J6300 που ναι μεν είναι Full HD, αλλά είναι curved και την παίρνω με 450 ή την 55KU6000 που είναι 4Κ, οπότε future proof και την παίρνω με 730; Ιδού η απορία!

 

αναλογος τα οικονομικα σου.εγω σε 55αρα full hd απο τα 2 μετρα που καθομαι δε θα πηγαινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας κι έχουμε καταλήξει σχεδόν, το ερώτημα είναι τώρα. Την UE55J6300 που ναι μεν είναι Full HD, αλλά είναι curved και την παίρνω με 450 ή την 55KU6000 που είναι 4Κ, οπότε future proof και την παίρνω με 730; Ιδού η απορία!

Εφόσον και οι 2 είναι 55'' και η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική αυτό που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι κατά πόσο θα χρειαστείς 4Κ σήμερα ή στα επόμενα ένα ή δύο χρόνια (γιατί σε περισσότερα χρόνια θα έχει γίνει στάνταρ). Αν σε ενδιαφέρει το 4Κ ως ανάλυση πας για την KU, αν πάλι μπορείς να περιμένεις πας για την J6300 που ομολογουμένως σου τη δίνει σε πολύ δελεαστική τιμή, ελπίζω να ξέρεις τι παίρνεις μιας και είναι φιλαράκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον και οι 2 είναι 55'' και η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική αυτό που πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι κατά πόσο θα χρειαστείς 4Κ σήμερα ή στα επόμενα ένα ή δύο χρόνια (γιατί σε περισσότερα χρόνια θα έχει γίνει στάνταρ). Αν σε ενδιαφέρει το 4Κ ως ανάλυση πας για την KU, αν πάλι μπορείς να περιμένεις πας για την J6300 που ομολογουμένως σου τη δίνει σε πολύ δελεαστική τιμή, ελπίζω να ξέρεις τι παίρνεις μιας και είναι φιλαράκι σου.

 

Η αλήθεια είναι ότι κονσόλα δεν θα αναβαθμίσω σύντομα. Δηλαδή τώρα πήρα το PS4. Δεν θα πάρω το PS4 pro για να πεις ότι θα χρειαστώ 4Κ από εκεί. Όσο για ταινίες, θεωρώ ότι και Full HD είναι μια χαρά. Εννοώ, μέχρι πρότινος τα έβλεπα όλα στο laptop, οπότε θα μου φανεί έτσι κι αλλιώς τεράστια η διαφορά. Οπότε με βλέπω να κλίνω προς την curved για να γλιτώσω και κάποια χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις ότι παρα είναι μακρια για να καταλάβεις 4K ?

 

Πιστευω πως ναι και σε συνδυασμο με τη μεγαλη διαφορα τιμης.Αν ηταν στα 1.5-2 μετρα αλλαζε.

Αν κοστιζαν το ιδιο επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από ψάξιμο και ψάξιμο και ψάξιμο, σήμερα τελικά αγόρασα τη Samsung 55KU6400 που την βρήκα σε προσφορά 789 ευρώ. Δευτέρα θα την έχω στα χέρια μου :D Πήγα ένα βήμα παραπέρα από την 6000, αν και δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται η διαφορά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν ξέρω αν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο είναι ότι η 6000 που είναι πιο φτηνή είναι SUHD ενώ η 6400 UHD. Ξέρετε τι παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν ξέρω αν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο είναι ότι η 6000 που είναι πιο φτηνή είναι SUHD ενώ η 6400 UHD. Ξέρετε τι παίζει; 

Απλώς κακή ταξινόμηση στο σκρουτζ, όσο SUHD είναι η μία άλλο τόσο είναι και η άλλη. Καλοθέατη, πες μας εντυπώσεις όταν έρθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Say hello to my little big friend! Samsung 55KU6400! Την πήρα χθες, την έστησα και ντάξει...ερωτεύτηκα <3 Πρέπει να την κάνω κι ένα calibrate αλλά χθες δεν προλάβαινα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρωες θετικές. Το μόνο ίσως που θα ήθελα είναι το smart remote να δουλεύει και με κίνηση, όχι μόνο πατώντας τα κουμπιά. Βέβαια κατέβασα και το app στο κιν και βοηθάει κάπως. Εικόνα καταπληκτική, ήχος ικανοποιητικότατος. Εν καιρώ θα ξέρω και παραπάνω!  

 

20161128_203844.jpg

 

20161128_212207.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογος τα οικονομικα σου.εγω σε 55αρα full hd απο τα 2 μετρα που καθομαι δε θα πηγαινα.

 

Ασφαλώς αυτή η διάσταση 55" στα 2 μέτρα είναι εύκολα προβληματική για fullhd.

http://www.rtings.com/images/resolution-4k-ultra-hd-chart.png

Θα έλεγα από τα 2,4 μέτρα αρχίζεις και αντιλαμβάνεσαι κάτι με μια 4k τηλεόραση στις 55 ίντσες και ολοκληρωτικά εάν είσαι μέσα στο μπλε χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο και ψάξιμο και ψάξιμο, σήμερα τελικά αγόρασα τη Samsung 55KU6400 που την βρήκα σε προσφορά 789 ευρώ. Δευτέρα θα την έχω στα χέρια μου :D Πήγα ένα βήμα παραπέρα από την 6000, αν και δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται η διαφορά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν ξέρω αν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο είναι ότι η 6000 που είναι πιο φτηνή είναι SUHD ενώ η 6400 UHD. Ξέρετε τι παίζει; 

Δεν ειναι suhd, suhd ειναι μονο οι τοπ σειρες, απο ks7000 και πανω. Το suhd ειναι απλα μια ονομασια της samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν ξέρω αν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο είναι ότι η 6000 που είναι πιο φτηνή είναι SUHD ενώ η 6400 UHD. Ξέρετε τι παίζει;

Καμία σειρά 6 δεν είναι suhd.η σειρά suhd ξεκινάει από τα μοντέλα 7+.Από εκεί και περα τα μοντέλα ξεκινούν να έχουν quantum dots που είναι από τις μεγαλύτερες νέες τεχνολογίες αλλά και μερική υποστήριξη πραγματικού hdr.όσο ανεβαίνει η τιμή φτάνεις στο μοντέλο ks9500 που είναι και το μόνο full hdr μοντέλο της αγοράς μαζί με δυο τρια αλλα από άλλες εταιρίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...