Προς το περιεχόμενο

σπίτι ένα με τη φύση


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με μεγάλες μπαλκονόπορτες και αλουμίνια και γενικώς καθόλου κλειστοφοβικο είναι το festus cave house  στο μιζούρι. βέβαια αν το προσέξεις κανείς θυμίζει αρκετά ένα «απλό» σπίτι που απλώς χτίστηκε μέσα στη σπηλιά και όχι από τη σπηλιά.

επίσης και τα turf houses στην ισλανδία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, αν δεν ξέρουμε τι υλικό συγκόλλησης χρησιμοποιούν, δεν θα πρέπει να το γελάμε.

Ακόμα και supercars συναρμολογούνται με "κόλλες".

πάντως στο βίντεο σιλικόνη και αστάρι βάλανε. Δηλαδή σε μια πενταετία μαξ, θέλει ξεμπάζωμα και επισκευή.

 

Και η υγρασία φυσικά λόγω της έλλειψης μόνωσης δεδομένη.

 

Στα πρακτικά ζητήματα, είμαι περίεργος πώς κρεμάνε κάποιο κάδρο ή καθρέφτη σε τοίχο :-D

 

 

Τέλος, χρειάζεται κανονικά άδεια οτιδήποτε συνδέεται σε κοινόχρηστα δίκτυα, ακόμα και τροχόσπιτο να είναι.

Μικρής κλίμακας , αλλά χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

earthship

Τοιχους με λαστιχα αλλα σοβατισμενα . απ εξω ηταν νορμαλ(μεγαλα ενιαια παραθυρα κτλ).καμμια σχεση με τα παραπανω...

Φτιαχνουν ηδη αρκετα..παιζει εκπομπη σε καναλι στυλ national,discovery..

 

Αυτοι οι τυποι εχουν ερθει..κοντα στην φυση.Με το κηπο  μεσα στο σπιτι ουσιαστικα, τις λιμνουλες με τα ψαρια, τα ζωα, το βροχινο-ανακυκλουμενο νερο,την ηλιακη ενεργεια.

 

Οχι απλα το κουρεμενο γκαζον στην σκεπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε πολυ μακρυα απο εγχειρηματα οπως της ειδησης, τουλαχιστον ομως γινοντε καποιες μικρες, αλλα γενναιες κινησεις στα "πρασινα" οικολογικα σπιτια.

http://mycitynet.gr/μαγνησία/δυο-βολιώτες-έφτιαξαν-το-πρώτο-σπίτι-τ/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι δεν έχουν πάει στη Σαντορίνη για να δουν υπόσκαφες κατοικίες "εναρμονισμένες με τη φύση". Η ελληνική παραδοσιακή αρχιτεκτονική -από την οποία κάτι γατάκια όπως ο Le Corbusier εμπνεύστηκαν- παρέχει ουκ ολίγα ανάλογα παραδείγματα. Αλλά οι Νεοέλληνες -που την έχουν τρισχιλιετή (την ιστορία)- ξέρουν περισσότερα, γι' αυτό και υιοθέτησαν, τα "εκ Βαβαρίας" στυλιστικά αντιδάνεια και έστειλαν στο διάολο οτιδήποτε δε θύμιζε το... ένδοξο αρχαιοελληνικό παρελθόν (τη μυθική Ελλάδα), αλλά έφερε στοιχεία από τη σύντομη οθωμανική παρένθεση, φτου κακά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εντυπωσιαστηκα.Καλυτερα ενα δεντροσπιτο.

Ωραίο, αλλά δεν πρόκειται να κάνεις καμία εξοικονόμηση ενέργειας, είναι περισσότερο για τους μικρούς μας φίλους θα έλεγα!

...και παιδιά, θέλω να πω ένα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες αυτού του thread, γιατί αποδείξατε τι πλούσια πληροφορία μπορεί να δώσει η συμμετοχή των πολλών! Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση μπράβο, μπράβο, μπράβο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα project μου θυμιζουν που αγοραζα το playmobil μικρος οταν το εβλεπα στη διαφημιση μεσα σε λιμνουλες και γαμάτα σκηνικα και κατεληγε ενα playmobil διπλα απο τις τηγανιτες πατατες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Στο παραπανω ^^ θα εμενα, μια χαρα! Προσεξτε, δεν μιλω για διακοπες, αλλα για μονιμη εγκατασταση!
B)
Γιατι, δεν το κανω? Ας οψεται, που αλλοι εξαρτωνται απο εμας -και δεν μπορουν να ζησουν στην ουτοπια...

Μηλιά: Tο Χωριουδάκι χωρίς ρεύμα στα Χανιά
http://www.travelstyle.gr/milia-to-xwrioudaki-sta-xania-anamesa-sta-50-kalutera-meri-tou-kosmou/
:-)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπανω ^^ θα εμενα, μια χαρα! Προσεξτε, δεν μιλω για διακοπες, αλλα για μονιμη εγκατασταση!

B)

Γιατι, δεν το κανω? Ας οψεται, που αλλοι εξαρτωνται απο εμας -και δεν μπορουν να ζησουν στην ουτοπια...

 

Μηλιά: Tο Χωριουδάκι χωρίς ρεύμα στα Χανιά

http://www.travelstyle.gr/milia-to-xwrioudaki-sta-xania-anamesa-sta-50-kalutera-meri-tou-kosmou/

:-)

 

Πολύ όμορφο, αλλά αντέχεις χωρίς τεχνολογία; :)

 

Ένα solar panel χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεινει ελαχιστες ημερες στο χωριο μου διχως ρευμα, κανενα προβλημα, αυτο το εχω ξεπερασει!
^_^
Αλλωστε στη πολη, ω ναι, ειναι που μπορεις να εχεις (πολυ) μεγαλυτερα προβληματα, χωρις ρευμα...
Γεγονος ειναι πως, περισσοτερο ευκολα το αποφασιζεις ομως: οταν εισαι μονος σου, διχως ευθυνες.
:ph34r:
Οσο για το συγκεκριμενο, πραγματι, solar power:
Το χωριό έχει ρεύμα. Όχι όμως ηλεκτρικό, αλλά ηλιακό.
Επίσης, για να μην μας τρελαθείς από την αποξένωση (λέμε τώρα)
έχει και wifi, αλλά μόνο στο εστιατόριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...