Προς το περιεχόμενο

πολυμπριζο ασφαλειας


Kotsos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το συζητουσα σημερα το θεμα και με κατι φιλους που ασχολουνται με τετοια για να παρω κι αλλες γνωμες...οι μισοι απο αυτους λεγαν οτι δεν χρειαζεται και οτι ισως να αποτελεσει και πεταμενα λεφτα σε βαθος χρονου...η αληθεια ειναι οτι τοσα χρονια ποτε δεν χρησιμοποιησα ups μονο καλα πολυμπριζα ασφαλείας και ημουν κομπλε...γιαυτο με προβληματιζει κιολας..γιατι και 150 ευρω στις μερες μας δεν ειναι και yolo δωστα ξερω γω. είναι σημαντικο ποσο. δηλαδη απο τι μια λεω ναι καλη επενσυση αφου ας πουμε ενα με 2000va θα προστατευει σχεδον ολα οσα εχω στο γραφειο. αλλά απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο απροσταυετος θα ειμαι με το apc πολυμπριζο των 15 ευρω...αν ειμαι το ιδιο καλυμμενος (για την περιοχη μου μιλαω παντα) τοτε δεν ξερω αν αξιζει να χαλασω 150.
γιατι στην Αθηνα που μενω εγω ουτε κεραυνους ριχνει καθε μερα (ουτε μια φορα το μηνα δεν ξερω καν αν ριχνει), ουτε τρελα προβληματα με δεη υπαρχουν...αληθεια εχω μπερδευτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι σε περιοχή με πολλούς κεραυνούς και πριν 2 χρόνια έχασα υπολογιστή απο κεραυνό μαζί και το ρούτερ.

και εγώ είμαι υπέρ των ups για τηλεοράσεις και γενικά για οικιακές συσκευές ..γιατί δεν είναι μόνο ο κεραυνός αλλα ακόμη και σε διακοπή ρεύματος οι αυξομοιώσεις που γίνονται τρελαίνονται όλα ..οπότε το ups χρειάζεται

και για να προλάβω μερικούς εννοώ για τηλεοράσεις ηχεία αποκωδικοποιητές ρουτερ και τέτοια 

στο pc έχω ups εδώ και 2 χρόνια..στις τηλεοράσεις έχω βάλει apc πολύμπριζο αλλά το σκέφτομαι για ups 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι σε περιοχή με πολλούς κεραυνούς και πριν 2 χρόνια έχασα υπολογιστή απο κεραυνό μαζί και το ρούτερ.

και εγώ είμαι υπέρ των ups για τηλεοράσεις και γενικά για οικιακές συσκευές ..γιατί δεν είναι μόνο ο κεραυνός αλλα ακόμη και σε διακοπή ρεύματος οι αυξομοιώσεις που γίνονται τρελαίνονται όλα ..οπότε το ups χρειάζεται

και για να προλάβω μερικούς εννοώ για τηλεοράσεις ηχεία αποκωδικοποιητές ρουτερ και τέτοια 

στο pc έχω ups εδώ και 2 χρόνια..στις τηλεοράσεις έχω βάλει apc πολύμπριζο αλλά το σκέφτομαι για ups 

αν ησουν σε περιοχη ομως που δεν εχει κεραυνους και τρελες αυξομειωσεις ρευματος τοτε τι θα εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ δεν ξέρω ..απο την μια θα έβαζα apc πολύμπριζο αλλά απο την άλλη αν κάνει μια γερή αυξομείωση πάνε όλα..

αλλά αφού δεν έχεις πολλές βάλε πολυμπριζο και αν μπορείς βάλε επιτηρητής τάσης στο πίνακα είναι ότι καλύτερο αλλά στοιχίζει .

κοίτα στην περιοχή μου έχουμε πολλές αυξομειώσεις και ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα πολυμπριζα και γιαυτό σκέφτομαι για ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως προ 5ετιας εκανε μια αυξομιωση η δεη στο ρευμα και οτι ειχα στο πολυμπριζο με ασφαλεια( ενα καλο των 100 ευρω κρισταλ αουντιο) δεν επαθε τιποτα, ειχα επανω ενισχυτη πικαπ σιντι 2 υπολογιστες ρουτερ οθονη

μου καηκε μονο ενας δεκτης ψηφιακος που ηταν πανω σε πολυμπιρζο της πλακας

 

να ξερετε οτι οι σοβαρες εταιριες στις συσκευες τους εχουν δικλειδες ασφαλειας δεν ειναι αντε οτι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυμπριζο σε προστατευει μονο απο υπερταση υπαρχει και η εξησου βλαβερη η βυθιση τασης οπου μονο ενα ups που εχει AVR θα σε προστατεψει εγω πανω στα ups εχω αυτα τα πολυμπριζα https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html που εχουν lifetime εγγυηση εχω 4 επενδυσα γυρω στα 160 ευρω αλλα τα εδωσα μια φορα κα ξερω οτι δεν θα εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι να αποφασισω πραγματικα....οι μισοι και παραπανω που εχω μιλησει ή εχω διαβασει σε φορουμ λενε οτι ειναι πεταμενα λεφτα και πως καλυτερα ενα καλο πολυμπριζο ασφαλειας. αλλοι λενε οτι αξιζει το ups...δεν μπορω να αποφασισω...

οσον αφορα αυτο που λες οτι εβαλες πανω στο Ups πολυμπριζα της apc...εχω διαβασει οτι δεν κανει να βαζεις πολυμπριζο ασφαλειας πανω στο Ups γιατι δεν δουλευει σωστα ετσι. κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώτσο αφού τίθεται θέμα χρημάτων,μπορείς να ακολουθήσεις και τη μέση οδό,σταθεροποιητή τάσης π.χ https://www.skroutz.gr/s/296785/Kebo-SDC-1500VA.html ή https://www.skroutz.gr/s/58060/APC-LE1200I-1200VA.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώτσο αφού τίθεται θέμα χρημάτων,μπορείς να ακολουθήσεις και τη μέση οδό,σταθεροποιητή τάσης π.χ https://www.skroutz.gr/s/296785/Kebo-SDC-1500VA.html ή https://www.skroutz.gr/s/58060/APC-LE1200I-1200VA.html

δεν ειπα οτι τιθεται θεμα χρηματων και οτι δεν εχω τα 120-150 ευρω για το ups αυτη τη στιγμη...ειπα οτι δεν ξερω αν θα αξιζει οντως κατι τετοιο...σε αυτο ειναι ο προβληματισμος μου...αν ειναι να παω σε σταθεροποιητη καλυτερα το ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δεις εν καιρω οτι δεν ειναι πεταμενα λεφτα. παραδειγμα δικο μου προχθες ενω εκανα firmware update στο xbox one επεσε το ρευμα για ενα δευτερολπετο εαν δεν ειχα το ups θα ειχα παρει το xbox στο χερι τα ups εχουν και avr μεσα σα αυτο που προτεινει πιο πανω ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν τίθεται θέμα χρημάτων τι το συζητάς τότε,δεν  σε καταλαβάίνω,πάρε το καλύτερο.

Γνωρίζεις τι δουλειά κάνει το καθένα εξάρτημα ασφαλείας,άρα εσύ κρίνεις αν αξίζει η αγορά του ή όχι,κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα το χρειαστείς ποτέ ,μπορεί ναι μπορεί όχι,εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δεις εν καιρω οτι δεν ειναι πεταμενα λεφτα. παραδειγμα δικο μου προχθες ενω εκανα firmware update στο xbox one επεσε το ρευμα για ενα δευτερολπετο εαν δεν ειχα το ups θα ειχα παρει το xbox στο χερι τα ups εχουν και avr μεσα σα αυτο που προτεινει πιο πανω ο φιλος

και γω απο τη μια λεω οτι και με το πολυμπριζο οκ 15 ευρω και δεν εχω δει κατι παραξενο ποτε..απο την αλλη με το αλλο απλα θα ειμαι σιγουρος παντα ξερω γω...

κατι αλλο τωρα γιατι αν παρω τελικα θα παω στο accupower μιας και το βρισκω λιγο φθηνοτερα απο ολα  τα αλλα και σε πιο πολλα va.

αυτο εχει 2 υποδοχες για πριζες shcuko και δυο iec.

αν παρω το 2000va, θα βαλω πανω του και αλλα εκτος απο το pc. θα βαλω 2 pc monitor (που πρεπει να τρωει κανα 60αρι watt το καθενα) kai μια τηλεοραση που εχω συνδεδεμενη και αυτη στο pc. καθως και ηχεια και ενα αλλο συστημα 5.1 που ειπα παραπανω. πολλες συσκευες δηλαδη. τι ειναι το ιδανικοτερο να βαλω πανω στο ups για περισσοτερες συσκευες? κατι πολυμπριζα με μια ακρη iec που εχω δει ή πολυμπριζο απλο ? γιατι εχω ακουσει-διαβασει οτι δεν κανει πολυμπιρζο ασφαλειας πανω σε ups (το ποσο ισχυει βεβαια αυτο δεν το ξερω)....

 

Αφού δεν τίθεται θέμα χρημάτων τι το συζητάς τότε,δεν  σε καταλαβάίνω,πάρε το καλύτερο.

Γνωρίζεις τι δουλειά κάνει το καθένα εξάρτημα ασφαλείας,άρα εσύ κρίνεις αν αξίζει η αγορά του ή όχι,κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα το χρειαστείς ποτέ ,μπορεί ναι μπορεί όχι,εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

σιγουρα οτι καλυτερο ειναι το ups γιατι εισαι σιγουρος 100% για την ασφαλεια. ακομα και αν ριχνει κεραυνους εξω που λεει ο λογος.

απλα το εχω θεσει ως θεμα γιατι αρχικα ηταν να δωσω 15 και εχω φτασει στα 150...(μπορω μεν να τα δωσω τωρα απλα ρωταω γνωμες μην πανε αδικα τα λεφτα)...γιατι υπαρχουν διαφορες γνωμες οπως διαβασες παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό είναι να ακούσεις διαφορετικές γνώμες,ιδίως σε ένα τόσο υποκειμενικό* θέμα όπως το δικό σου,γι'αυτό σου είπα ότι αν δεν τίθεται οικονομικό θέμα,είναι όλη η απόφαση δική σου και μην ακούς κανέναν,γιατί ο καθένας μας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του.

 

*Όσο αφορά αν χρειάζεσαι ups ή όχι σύμφωνα με τα δεδομένα που μας έχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν το είχα ψάξει και πολύ πείρα αυτό λόγω της τιμής του και των 9 θέσεων που έχει, τώρα πόσο καλό είναι η όχι ελπίζω να μην χρειαστεί να το ανακαλύψω στην πορεία, αλλά η 9 του θέσεις με βόλεψαν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...