Προς το περιεχόμενο

πολυμπριζο ασφαλειας


Kotsos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

APC πολύμπριζα έχω πολλά χρόνια, χωρίς UPS με καμμιά 10αριά διακοπές τον χρόνο. Δεν είχα ποτέ βλάβη σε καμμία συσκευή. Σε κάποια έχω και απλά πολύμπριζα "κολλημένα" πάνω στα APC. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα μ' αυτό. Η ασφάλεια παίζει ρόλο και το συνολικό φορτίο των συσκευών.

 

UPS, μόνο αν θες να μην χάσεις ούτε 5 λεπτά δουλειά ή φοβάσαι τη στραβή πάνω σε update, firmware upgrade κλπ., το οποίο είναι απολύτως κατανοητό αρκεί να παρακολουθείς την κατάσταση της μπαταρίας του. Έχω δει 2 καμμένα motherboards από fail της μπαταρίας και από μπαταρία που τέλειωνε η ζωή της.

Εγώ τα βλέπω ως "άλλη μία συσκευή στα πόδια μου".

Αν είχα σοβαρά προβλήματα ρεύματος θα ρωτούσα κάποιον γνώστη ηλεκτρολόγο που θα εμπιστευόμουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θεμα ειναι οτι το πολυμπριζο προστατευει μονο απο υπερταση και οχι βυθιση τασης που εχουμε αρκετες φορες που αν συμβει αυτο και γραφει καποιο σκληρος εκεινη την ωρα τον παιρνεις στο χερι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βραδυ κατα τις 9.

Ξαφνικά σβήνουν τα φώτα ...τα μόνα που άναβαν ήταν αυτό στην κουζίνα κάτω απο το ντουλάπι και το ρούτερ....

Σε κάποια φάση ήρθε το ρεύμα αλλά δεν είχε την σωστή τάση και αναβόσβηναν όλα..

Το ψυγείο πήρε μπρος αλλά έκανε θόρυβο το μοτέρ..λέω δεν γίνετε θα μου τα κάψει όλα..κατέβασα τον γενικό και περίμενα να δω πότε θα έχουν ρεύμα οι γείτονες για να σηκώσω τον γενικό.

Για 20 λεπτά έτσι ήμασταν..

Στο pc καλά που είχα ups έκανα ανασυγκρότηση εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Aγορασα το συγκεκριμενο πολυμπριζο http://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html?keyphrase=apc+surge+performance#reviews  και οταν το χω στη μπριζα η ενδειξη "ground ok" δεν αναβει.

 

Αυτο σημαινει οτι υπαρχει  θεμα με τη καλωδιωση του σπιτιου?Αμα το αφησω ετσι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα μελλοντικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ground ειναι η γειωση της πριζας και κακως που δεν αναβει!!!!....αυτο σημαινει οτι η πριζα ειτε εχει βγει το ΚΙΤΡΙΝΟ καλωδιακι οπου ειναι η γειωση η απλα δεν υπαρχει!! Αν κατεχεις απο πριζες ανοιξε την και δες το(α) καλωδιο(α)!!

Ουσιαστικα αν εχεις υπολογιστη σαυτη τη πριζα το κουτι διαρρεεται απο ρευμα λογω το οτι δεν γειωνεται και οταν θα ακουμπας θα ηλεκτριζεσαι(το πιο επικινδυνο που ξερω ειναι να γινει βραχυκυκλωμα η να ηλεκτριστεις και μερικες φορες σοβαρα(αν τα λεω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε το σε αλλη πριζα του σπιτιου, να αποκλεισουμε οτι δεν ειναι ελλατωματικο το πολυμπριζο.

Το δοκιμασα σε αλλες 3 μπριζες και δεν αναβει η ενδειξη.Το παω για doa στο καταστημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα σε αλλες 3 μπριζες και δεν αναβει η ενδειξη.Το παω για doa στο καταστημα?

Τοσο γκαντεμης που σου τυχε ελλατωματικο;; Δεν πιστευω πως εχει προβλημα...αντιθετως πιστευω εχεις εσυ προβλημα..(; ) Κανε αυτο που σου πα παρααπανω...(εστω και 1 πριζα αν το κατεχεις βεβαια ανοιξε να δεις αν υπαρχουν τουλ 3 καλωδιακια...το κιτρινο ειναι της γειωσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα σε αλλες 3 μπριζες και δεν αναβει η ενδειξη.Το παω για doa στο καταστημα?

Τη γείωση του σπιτιού, την έχεις μετρήσει ποτέ; Έχεις άλλο πολύπριζο με ένδειξη γείωσης που να δείχνει ok?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...