Προς το περιεχόμενο

πολυμπριζο ασφαλειας


Kotsos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη γείωση του σπιτιού, την έχεις μετρήσει ποτέ; Έχεις άλλο πολύπριζο με ένδειξη γείωσης που να δείχνει ok?

Οχι,ουτε εχω κανει καποια μετρηση ,ουτε και εχω αλλο πολυμπριζο για να τσεκαρω το ground.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αποκλεισουμε οτι δεν φταει το πολυμπριζο ουτε η γειωση του σπιτιου σου, βρες μια μπριζα εκτος σπιτιου να το βαλεις πανω.Διαφορετικα γυρνα το πισω στο καταστημα για ελεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,ουτε εχω κανει καποια μετρηση ,ουτε και εχω αλλο πολυμπριζο για να τσεκαρω το ground.

Ευκαιρία να το κάνεις. Δεν έχει να κάνει μόνο με το πολύπριζο, καλό είναι να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι η γείωσή σου.

 

Για να αποκλεισουμε οτι δεν φταει το πολυμπριζο ουτε η γειωση του σπιτιου σου, βρες μια μπριζα εκτος σπιτιου να το βαλεις πανω.Διαφορετικα γυρνα το πισω στο καταστημα για ελεγχο.

Αρκεί να γνωρίζει ότι η πρίζα εκτός σπιτιού έχει σωστή γείωση. Αλλιώς: Αν δεν ανάψει θα πρέπει να τσεκάρει τη γείωση της εν λόγω πρίζας. Αν ανάψει θα γυρίσει να τσεκάρει τη γείωση του σπιτιού του. Οπότε καλύτερα να τσεκάρει τη γείωση του σπιτιού μια και καλή, που είναι και χρήσιμο ούτως ή άλλως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δοκιμασει σε αλλη πριζα και δεν αναψει προφανως το πολυμπριζο εχει θεμα η εχει σπασει ρεκορ ατυχιας και επεσε παλι σε προβληματικη πριζα.Γιαυτο ρωτησα σε προηγουμενο ποστ μου να δει τις οδηγιες χρησης του πολυμπριζου.Θα λεει ποτε πρεπει να αναβει το λεντ της γειωσης.Αν εχει προβλημα στο σπιτι του με την γειωση θα το ειχε καταλαβει απο τις ηλεκτρικες συσκευες του σπιτιου.

Παραδειγμα πλυντηριο ρουχων χωρις γειωση στην πριζα αν το ακουμπησεις νιωθεις να σε χτυπαει ρευμα.Μου ετυχε γιαυτο το αναφερω.

Για να αποφυγει να φερει αδικα ηλεκτρολογο και πληρωνει τζαμπα λεφτα, βρισκει μια πριζα και το δοκιμαζει.Για να τσεκαρει μονος του την γειωση στο σπιτι δεν ξερω αν εχει τις γνωσεις το παιδι.Επειδη ειπε το δοκιμασε σε 3 πριζες και δεν αναψε,θα εχει γενικο προβλημα με την γειωση του σπιτιου και θελει ηλεκτρολογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δοκιμασει σε αλλη πριζα και δεν αναψει προφανως το πολυμπριζο εχει θεμα η εχει σπασει ρεκορ ατυχιας και επεσε παλι σε προβληματικη πριζα.Γιαυτο ρωτησα σε προηγουμενο ποστ μου να δει τις οδηγιες χρησης του πολυμπριζου.Θα λεει ποτε πρεπει να αναβει το λεντ της γειωσης.Αν εχει προβλημα στο σπιτι του με την γειωση θα το ειχε καταλαβει απο τις ηλεκτρικες συσκευες του σπιτιου.

Παραδειγμα πλυντηριο ρουχων χωρις γειωση στην πριζα αν το ακουμπησεις νιωθεις να σε χτυπαει ρευμα.Μου ετυχε γιαυτο το αναφερω.

Για να αποφυγει να φερει αδικα ηλεκτρολογο και πληρωνει τζαμπα λεφτα, βρισκει μια πριζα και το δοκιμαζει.Για να τσεκαρει μονος του την γειωση στο σπιτι δεν ξερω αν εχει τις γνωσεις το παιδι.Επειδη ειπε το δοκιμασε σε 3 πριζες και δεν αναψε,θα εχει γενικο προβλημα με την γειωση του σπιτιου και θελει ηλεκτρολογο.

Δεν χρειάζεται να σπάσει ρεκόρ ατυχίας. Τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα δεν πληρούν τα στάνταρντ τής γείωσης.

Το θέμα δεν είναι αν έχει ή δεν έχει γείωση. Το πιθανότερο είναι να έχει αλλά όχι με τη σωστή αντίσταση. (κάτω από 2 ohm αν θυμάμαι καλά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...