Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω επικοινωνήσει μαζί τους μέσω της φόρμας από το myanytime και θα σας ενημερώσω σχετικά με την απάντησή τους. Πάντως σε περίπτωση που μείνει ως έχει τι κίνδυνος υπάρχει αν δεν κυκλοφορήσει το όχημα το συγκεκριμένο 12ωρο; Μόνο σε κάποια επαλήθευση του υπουργείου οικονομικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ στο site της Anytime.gr στην δημιουργία ασφάλισης αυτοκινήτου δεν σου έχει πουθενά να επιλέξεις ώρα έναρξης ασφάλισης παρά μόνο ημερομηνία...  διαλέγεις εσύ έναρξη ασφάλισης δλδ 26/1 και αυτοί αποφασίζουν ότι οι 26/1 ξεκινούν από τις 12 το μεσημέρι.. ό,τι να 'ναι

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Έχω επικοινωνήσει μαζί τους μέσω της φόρμας από το myanytime και θα σας ενημερώσω σχετικά με την απάντησή τους. Πάντως σε περίπτωση που μείνει ως έχει τι κίνδυνος υπάρχει αν δεν κυκλοφορήσει το όχημα το συγκεκριμένο 12ωρο; Μόνο σε κάποια επαλήθευση του υπουργείου οικονομικών;

Ε ναι, μόνο σε διασταύρωση που κάνουν μια στο τόσο΄για συγκεκριμένη ημερομηνία, που και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν την συγκεκριμένη ημέρα (27η Ιανουαρίου) η Anytime θα το έχει καταχωρήσει ως ανασφάλιστο.

49 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Εν τω μεταξύ στο site της Anytime.gr στην δημιουργία ασφάλισης αυτοκινήτου δεν σου έχει πουθενά να επιλέξεις ώρα έναρξης ασφάλισης παρά μόνο ημερομηνία...  διαλέγεις εσύ έναρξη ασφάλισης δλδ 26/1 και αυτοί αποφασίζουν ότι οι 26/1 ξεκινούν από τις 12 το μεσημέρι.. ό,τι να 'ναι

Σε όλες τις ασφαλιστικές ισχύει το ίδιο, σε καμία δεν μπορείς να διαλέξεις ώρα έναρξης, μόνο ημερομηνία.

Και στις περισσότερες η ώρα έναρξης είναι η 12η μεσημβρινή, μόνο στη HD ξεκινά μεσάνυχτα. Ή έστω μόνο την HD γνωρίζω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν με έχουν γράψει στα @@ τους.

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μια κοπελίτσα μου είπε πως το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ακύρωση με email μπλα μπλα και μετά νέο συμβόλαιο. Με τη διαδικασία αυτή όμως η καθυστέρηση θα είναι μεγαλύτερη και θα βρεθώ ανασφάλιστος για καμιά δύο μέρες αντί για τις 12 ώρες οπότε δεν μου μοιάζει για σοβαρή λύση. Το φταίξιμο της anytime είναι ότι δεν αναφέρει ώρα έναρξης συμβολαίου. Όταν σου λέει ημερομηνία έναρξης εννοείται ότι και τις 24 ώρες αυτής της μέρας είσαι ασφαλισμένος.

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ... Ευτυχώς το είδα τελευταία στιγμή και "έχασα" μόνο ένα 12ωρο...

 

Τώρα μου έστειλαν κωδικό έκπτωσης αν καλέσεις ένα φίλο, λέει ότι κάνει 20€ έπτωση στον καινούριο αλλά δίνει και σε εμένα... Αν ενδιαφέρετε κανείς να το δοκιμάσουμε με π.μ....

Παλιά είχα κάνει κάτι αντίστοιχο και δεν δούλεψε...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Προς το παρόν με έχουν γράψει στα @@ τους.

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μια κοπελίτσα μου είπε πως το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ακύρωση με email μπλα μπλα και μετά νέο συμβόλαιο. Με τη διαδικασία αυτή όμως η καθυστέρηση θα είναι μεγαλύτερη και θα βρεθώ ανασφάλιστος για καμιά δύο μέρες αντί για τις 12 ώρες οπότε δεν μου μοιάζει για σοβαρή λύση. Το φταίξιμο της anytime είναι ότι δεν αναφέρει ώρα έναρξης συμβολαίου. Όταν σου λέει ημερομηνία έναρξης εννοείται ότι και τις 24 ώρες αυτής της μέρας είσαι ασφαλισμένος.

Όχι πως θέλω να υποστηρίξω την Anytime αλλά από πάντα οι ασφαλιστικές λένε και ημερομηνία και ώρα έναρξης, συνεπώς δεν εννοείται τίποτα, δεν αφήνουν τίποτα να εννοηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Όχι πως θέλω να υποστηρίξω την Anytime αλλά από πάντα οι ασφαλιστικές λένε και ημερομηνία και ώρα έναρξης, συνεπώς δεν εννοείται τίποτα, δεν αφήνουν τίποτα να εννοηθεί.

Για μπες λοιπόν στο anytime.gr και δείξε μου την ώρα έναρξης ασφάλειας για συγκεκριμένη ημερομηνία στο site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChrisN.S. είπε

Για μπες λοιπόν στο anytime.gr και δείξε μου την ώρα έναρξης ασφάλειας για συγκεκριμένη ημερομηνία στο site τους.

Αυτές τις πληροφορίες τις αναφέρει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτές τις πληροφορίες τις αναφέρει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Ναι χαίρω πολύ, το ασφαλιστήριο το παίρνεις στα χέρια σου ΑΦΟΤΟΥ έχεις βάλει τα στοιχεία και έχεις κάνει την πληρωμή στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Ναι χαίρω πολύ, το ασφαλιστήριο το παίρνεις στα χέρια σου ΑΦΟΤΟΥ έχεις βάλει τα στοιχεία και έχεις κάνει την πληρωμή στο site.

Σε κάποιο από τα βήματα σου ζητάει να βάλεις ημερομηνία έναρξης, κάπου εκεί λογικά πρέπει να σου λέει την ώρα έναρξης, άλλο αν εμείς δεν δίνουμε βάση. Ή αν όχι εκεί, θα το λέει στους γενικούς όρους.

Στον παραδοσιακό τρόπο ασφάλισης (με χειρόγραφη αίτηση ασφάλισης σε ασφαλιστή) πάντα η αίτηση γράφει την ώρα έναρξης, και με την υπογραφή σου δηλώνεις ότι συμφωνείς, δες ένα υπόδειγμα:

 

mineta.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε κάποιο από τα βήματα σου ζητάει να βάλεις ημερομηνία έναρξης, κάπου εκεί λογικά πρέπει να σου λέει την ώρα έναρξης, άλλο αν εμείς δεν δίνουμε βάση. Ή αν όχι εκεί, θα το λέει στους γενικούς όρους.

Στον παραδοσιακό τρόπο ασφάλισης (με χειρόγραφη αίτηση ασφάλισης σε ασφαλιστή) πάντα η αίτηση γράφει την ώρα έναρξης, και με την υπογραφή σου δηλώνεις ότι συμφωνείς, δες ένα υπόδειγμα:

 

mineta.JPG

Βρε φίλε αυτό λέμε τόση ώρα, στο site της anytime η online αίτηση ΔΕΝ στο δείχνει πουθενά πριν κάνεις το συμβόλαιο, ΔΕΝ ενημερώνει για ώρα έναρξης, μόνο για ημερομηνία . Τι μου δίνεις παραδείγματα από χειρόγραφα και ασφαλιστές;

Επίσης στα μικρά γράμματα και στους όρους το μόνο που αναφέρει είναι το εξής:

"Άρθρο 6 | Πότε ξεκινά η ασφαλιστική κάλυψη; Η Εταιρία καλύπτει τον Ασφαλισμένο από την ημερομηνία έναρξης και ώρα ασφάλισης που αναγράφεται στο Ασφαλιστήριο, με την προϋπόθεση ότι τα Ασφάλιστρα έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα."

Και άλλη μία αναφορά στο FAQ της σελίδας:

1529657738_(80).png.9188ce6029bb2a5012b7e8cc5055d567.png

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης (81).png

Στιγμιότυπο οθόνης (82).png

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChrisN.S. είπε

Βρε φίλε αυτό λέμε τόση ώρα, στο site της anytime η online αίτηση ΔΕΝ στο δείχνει πουθενά πριν κάνεις το συμβόλαιο, ΔΕΝ ενημερώνει για ώρα έναρξης, μόνο για ημερομηνία . Τι μου δίνεις παραδείγματα από χειρόγραφα και ασφαλιστές;

Η χειρόγραφη αίτηση ήταν για να σου δείξω ότι η ασφαλιστική σε ενημερώνει για την ώρα έναρξης κάλυψης ΠΡΙΝ την έκδοση του συμβολαίου.

Τώρα στην περίπτωση της online ασφάλισης το λογικό είναι - όπως ακριβώς και στην περίπτωση της χειρόγραφης αίτησης - να σε ενημερώνει κάπου/κάπως για την ώρα, μόνο που δεν γνωρίζω που ακριβώς στο δείχνει, και δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω τη διαδικασία ή να ψάχνω σε ένα βουνό από ψιλά γράμματα (δλδ τους όρους) να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Η χειρόγραφη αίτηση ήταν για να σου δείξω ότι η ασφαλιστική σε ενημερώνει για την ώρα έναρξης κάλυψης ΠΡΙΝ την έκδοση του συμβολαίου.

Τώρα στην περίπτωση της online ασφάλισης το λογικό είναι - όπως ακριβώς και στην περίπτωση της χειρόγραφης αίτησης - να σε ενημερώνει κάπου/κάπως για την ώρα, μόνο που δεν γνωρίζω που ακριβώς στο δείχνει, και δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω τη διαδικασία ή να ψάχνω σε ένα βουνό από ψιλά γράμματα (δλδ τους όρους) να το βρω.

Τότε αν δεν είσαι διατεθειμένος να ψάχνεις τα ψιλά γράμματα να μην απαντάς με σιγουριά σε αυτά που λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...